Odmietli ste vytrhnutie zubov kvôli strojčeku?

loliki
9. jan 2020

Chcem sa vás opýtať, či ste niektorá odmietli vytrhnutie zubov kvôli strojčeku a naprávaniu chrupu. Či sa dá naprávať chrup so strojčekom ( už nalepeným) a zároveň ponechať si všetky zuby (zdravé a trvalé). Čo je lepšie : mať všetky zuby aj keď nie dokonale umiestnené? Alebo: mať upravený chrup ( ak sa to časom podarí) ale prísť o 4 zuby?

bona
9. jan 2020

Mám bývalého spolužiaka,ktorý sa venuje ortodoncii. Šli sme k nemu skrz dcérku,ktorej horná jednotka vyrástla kvôli nadpocetnemu zubku úplne nakrivo. Medzi inym som s nim aj ja konzultovala svoje dolné krivé zuby a takisto mi povedal,že ak by som sa na to chcela dať a aby bola liečba úspešná,musel by mi 4 zuby vytrhnúť,pretože mám chrup natesno a skratka by sa mi tie zuby nemali “kde” vyrovnať. Chvíľu som nad tým uvažovala,ale je pravda,že so zubami problém nemám,mám ich zdravé,bez kazov,žiadne plomby,len sú teda krivé🤷🏻‍♀️ Aj mamina ma od toho odhovarala,že škoda zdravých zubov,že v starobe sa mi zídu😃 pre teraz som to teda nechala tak..ale ktovie,za pár rokov sa možno zbláznim a budem chciet “plechový” úsmev😁

deti95060810
9. jan 2020

no asi záleží aj od veku...Nám zubár odporučil pri dcére počkať, že ešte len ju čaká rast. a tým pádom zuby sa budú mať kde posunúť...Ešte máme počkať....

anonym0001
9. jan 2020

@loliki ak sa tie zuby nevytrhnu, je strojcek zbytocny, nedojde k naprave zubov. Vyhodene peniaze.

lenadka
9. jan 2020

@loliki mne vytrhli 4 zdravé zuby kvôli strojčeku a dva vyoperovali a vieš čo, ešte bolo treba dolu minimálne jeden dať preč. Zuby v spodnom oblúku mi ostali natlačené na sebe a pozdĺžne mi popraskali od toho tlaku a o pár rokov sa mi jedna jednotka zlomila - polovica mi odpadla keď som zahryzla. Takže som suli ju dala vytrhnúť a na spodné išiel znova strojček. Konečne bolo dosť miesta, vôbec mu ten zub čo do počtu nechýba a konečne ako tak prepcham zubnu niť medzi zuby.

deti95060810
9. jan 2020

@anonym0001 pred x rokmi sa zuby netrhali...dali strojček a zuby sa vyrovnali...mám to aj ja tak...žiadne trhanie.

lenadka
9. jan 2020

@deti95060810 ak je dosť miesta v oblúku - dosť veľká sánka tak sa netrhá. Mám 42 rokov a v detstve mi zdravé stoličky vytrhli. Inak by som mala zuby v dvojrade. Mám veľmi malú čeľusť.Takže trhalo sa, ak sa muselo.

deti95060810
9. jan 2020

@lenadka no možno...

lilke
9. jan 2020

Sestre v detstve vytrhli 2 zuby v hornom zuboradi, mala ich natesno. Odmietala nosiť strojček, no vyrovnali sa jej viac-menej samy, ten priestor im pomohol.

lenadka
9. jan 2020

@deti95060810 nie možno, ale určite, očné zuby doteraz nemám celkom v rade, lebo nie je kam. Dolu tiež mal ísť ešte jeden von, zuby mi narovnali ale boli hrozne stlačené, zubnú niť som medzi ne dostala len veľmi ťažko niekde vôbec a zuby mi od toho tlaku začali praskať. Vtedy mi vyoperovali osmičky rástli mi šikmo a stláčali zuby a jeden sa mi zlomil. Ako je aj ten na moju žiadosť von, konečne mám dosť miesta. Aj keď som musela strojček nosiť znova ako dospelá a platiť to.

sissy27
9. jan 2020

@deti95060810 ak bolo potrebné, tak sa trhali aj pred rokmi - mne konkrétne pred 23 rokmi. Záleží od toho aký je tam defekt, ale matematika nepustí, ak sa ti raz nezmestia zuby do oblúka tak to inak nejde.
@loliki ak je raz málo miesta na toľko zubov, tak inak ako s trhaním to nepôjde. Kam akože by sa mali narvať tie zuby keď nemajú miesto? 40 nohu tiež nenapcháš do 36 topánky tak aby boli prsty vystreté a pohodlné.

arabellka1
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lenadka
9. jan 2020

@arabellka1 moja najstaršia dcéra nemá založenú jednu dvojku a druhu mala takú zvláštne zakrpatenu. Nechápem po kom. Ja som mala práveže zubov aj navyše 😁
Vytrhla jej tú zakrslinu, dala strojček. Za pol roka čo ho má sa zuby dali krásne do radu. Niekedy to bolo brutálne, až mala červené ďasno, keď dotiahla drôty a gumičky, medzera sa zmenšovala zo dňa na deň. No pár krát na noc musela vziať ibuprofen od bolesti. Zvyšok detí má zatiaľ krásne rovné zúbky.

benit
9. jan 2020

@deti95060810 trhali sa, mne pred 30 rokmi tiez trhali aby sa mi pomestili. Sestrinej malej teraz presne tie iste.

arabellka1
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
evuska135
9. jan 2020

Osobne som dala vytrhnut iba 2 a bola to chyba. Spodne mam uplne cik cak naspat vsetko poposuvane. Som si vravel ze dole to nevidno, nevidno ale vidim to ja a nepaci sa mi to ale v 31tke sa mi to uz riesit nechce

loliki
autor
9. jan 2020

@arabellka1
@anonym0001
@bona Ďakujem všetkým za odpovede a príspevky. Syn má 11 rokov, už má niektoré 7ky vonku. Doteraz nosil strojček na noc a pol roka má nalepený už strojček na vrchných zuboch kvôli predkusu. Myslela som si, že strojček bude stačiť na úpravu.

lenadka
9. jan 2020

@arabellka1 nefotila som stav pred tým, nemala som dôvod. Ale medzera je teraz už iba 1mm. Ten strojček bude mať ešte minimálne rok, zuby sa v tej polohe musia zafixovať a aj keď jej ho dá dolu na noc až do dospelosti bude mať vkladácí. Neľutujem jediné € vložené do strojčeka, vidím výborné výsledky.

jana005
9. jan 2020

@loliki ahoj, mojej 11 ročnej dcére tiež chcú ťahať zuby, konkrétne obidve horné štvorky. Má strašný predkus.
Čakáme, kedy jej vypadnú mliečne, aby potom mohli trvalé vytrhnúť a dať jej strojček.
Tiež som nečakala, že sa zuby trhajú, ale tak zubárka povedala, že je to nutné
, že bez toho to nepôjde

evuska135
9. jan 2020

@loliki ono sa vie az neskor ci sa budu trhat, ja som mala katastrofalne zuby, cakali ze sa to upravi ale nakoniec trebalo vytrhnut. Osobne som nosila strojcek od 12r do 18.

lenadka
9. jan 2020

@arabellka1 inak ak má iba 9 rokov to je ešte čas, medzera sa môže spontánne vyplniť. V tomto veku zvyčajne naša zubárka ešte nechce dávať fixný aparát. Aj s mojou dcérou čakala do 14 rokov. Od konzultovať to kľudne môžeš, vkladací strojček na noc dajú aj skôr, ale možno ani nebude treba, ona ešte prudko rastie.

arabellka1
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
hettinka
10. jan 2020

@loliki naša ortodonticka nevezme do liečby, ak človek nesúhlasí s vytrhnutím zubov.
Dcere najskôr povedala, že pôjdu von 4 a nakoniec sa nič netrhalo. Oba je taká, že nechce trhať, iba sk fakt musí.

elizme
10. jan 2020

@loliki presne to je to že zuby sa aj vyrovnajú bez trhania ale vzniká predkus a to je ešte horšie. Mám za sebou liečbu strojčekom aj s trhanim a išla by som do toho znovu , konečne nemám predkus.

suezana
10. jan 2020

@hettinka presne aj u nas. Bud podpises, ze budes suhlasit a akceptovat, alebo dovi. Ja som to potrebovala rok rozdychat, kym som s dcerou prisla znovu - uz jej to narovnava vyse roka - lepene aj vrch aj spodok a teda zatial to vyzera, ze trhat sa nebude. Ale na 90% povedala, ze to bude nutne. No a veru uz som niekolkokrat myslela ze radsej mohli trhat a uz sa to mohlo poposuvat, lebo je to tak zdlhave ...

hettinka
10. jan 2020

@suezana nasa mala strojček vyše 2,5 roka. Ale výsledok stojí za to, nádherne urobene.

suezana
10. jan 2020

@hettinka super 😊

marcela91
26. okt 2021

@jana005 dnes 12,5 rocnej dcere tiez povedal, ze horne stvorky pojdu prec a strojcek,nema predkus, ake ocne zuby , ktore jej este nevyrastli by malavysoko hore a dvojky ma krive...skoro ma porazilo, necakala som to. a povedal, ze moznost 2 je roztahovanie, na strojcek sa na 3 hodky denne a celu noc pocas pol roka dava nasadza drot a zatialne okolo krku gumou ...ala Darla z Nemo filmu. Vobec som nevedela, ze take cosi hrozne sa robi, to som hned odmietla, lebo dcera viem, zeby do toho nesla, aj ked koli vyhnutiu sa trhaniu zubov naslubovala kadeco, ja som to hned zarazila. Ale do placu mi je, neviem, preco sa necaka na dorastenie ocnych a potom sa uvidi....uz sme dnes boli na odliatky a tam nam to povedal po odliatkoch...

marca12
26. okt 2021

@loliki zuby sa trhaju,lebo nie je miesto v ustach. Zbytocne by si mala strojcek,ked sa ti nemaju zuby kam posunut.

rachelkk
26. okt 2021

Mne koli strojčeku vytrhli 3 zdravé zadné zuby . 😆🤦

motolica
26. okt 2021

@marcela91 tak mne na strojčeku dali na výber,buď trhať alebo zadné zuby jemnunko o 1mm vybrusit,aby sa spravil priestor a to mám mega zuby poprekladane jeden cez druhý ,konzultovala som to aj so svojou dr. ,Ktorá mimochodom tiež teraz skončila so strojčekom a neodporučila mi zdravé zuby trhať....je to asi individuálne 🤷🤷