Dvojročná dcéra si nechce dať umyť zuby. Čo s tým?

alenaxxx
25. jan 2014

Doteraz som jej zúbky umývala celkom úspešne, vždy som našla nejaký spôsob - raz som ju rozosmiala tak, ze sa dlho smiala a pomedzi to som jej umývala zuby, potom sme sledovali rozprávku - naivne som si myslela, že sa na čistenie bude tešiť, keďze je s rozprávkou. To fungovalo asi 2 týždne. Ale vždy som niečo skrátka
našla.
Problém nastal teraz - zubná kefka sa jej tak veľmi zapáčila, že už mi ju nedovolí ani držať. Najradšej má pri sebe pohárik s troškou vody, tam si kefku namáča a potom ju cucká a hryzie. Už rozhrýzla asi štyri kefky. Tým možno zasiahne stoličky, ale predných zubov sa nedotkne.
Mne už čistiť nedovolí. Jednoducho, keď vidí, že držím kefku, hneď sa začne po nej naťahovať, pýta si vodičku a pohárik a mám po čistení. Keď nalieham, že najskôr zúbky vyčistí maminka a ona si ich potom môže čistit ďalej, začne strašne plakať a kričať. Skúšala som podobrom aj pozlom, nič nezaberá 😖 Niekedy sa doslova
naťahujeme o kefku a keďže som silnejšia tak vyhrám, ale aj tak z toho nič nemám, lebo dostane amok.
Pritom vždy ráno vidí ako si ja aj muž zuby umývame, ale ona stále len žužle a saje vodičku z kefky. Aj som skúšala že ona umýva zuby mne -to sa jej páčilo a potom ja jej, ale to už nešlo.
Môj muž mi radí, že keďže mi nedovolí umyť zúbky, tak jej mám zatrhnúť ten jej rituál kefkožuvania. A dovoliť jej to až potom keď ma nechá umyť jej zuby.
Len bojím sa, že potom si už zuby nebude umývať vôbec...
Neviem ako na to, poraďte mi prosím nejaku fintičku akú by som mohla skúsiť. Za všetky rady ďakujem !

tatis
25. jan 2014

MY to robime naopak, najprv sa vyzabava syn a potom ja idem akoze kontrolovat a este tu suchnem, tam suchnem, suchnem vsade, kde treba...on si naopak umyje len predne a ja s snazim dostat ku stolickam a ploskam. Mozno to nepotrva dlho a za par dni ju to prejde...pripadne my sme si pozreli o Mase a bolavom zube, ako to dopadlo, ked si ich zle umyla....len skusat a fintit 🙂 Drzim palce 😉

lucinocka
25. jan 2014

@alenaxxx moja je sice mensia, ale tiez vrieska pri umyvani...ale nebavim sa s nou, bohuzial zubky treba umyt, psievam jej, neskor sa trochu upokoji, ale aj nasilu, bohuzial, radsej nasilu umyt ako drzat potom u zubara :-/

raona
25. jan 2014

@alenaxxx no, u nás to je niekedy nápodobne, zväčša tiež len oblíže pastu a potom žužle kefku alebo hryzie, tiež často musím kefky meniť 😉 ale u nás niekedy zaberá, že pozri Emka, umyjeme si spolu zúbky, drž aj ty kefku, aj maminka a takto krásne si spolu vyčistíme, to zaberie najčastejšie, takže potom aj ona si drží kefku,aj ja jej čistím zúbky.. pomedzi to, jej dovolím, vodičku dať do úst a učíme sa vyplúvať /bo zväčša to ešte prehltne/, alebo opakuje po mne, ked si zároveň s ňou aj ja umývam zuby... a sú dni, kedy nezaberá nič, tak to jej pohrozím, že pôjde do kúta, a že na zúbkoch budú škaredé čierne bacily a zúbky ju budú bolieť... vždy sa snažím to nejak zaobaliť obkecať, áno, dakedy sa stane, že nezaberie nič a zúbky zostanú nedočistené, no našťastie, nie je to každý deň.. aale máme za sebou už aj prvú prehliadku u zubára, zúbky má zdravé, tak zatiaľ sme OK, aj keď sa nám nepodarí zúbky vyčistiť tak, akoby som chcela...

lucina7
25. jan 2014

@alenaxxx
ja by som to nejako neriešila nasilu. naša malá tiež si umývala zuby teda chcela a teraz ju to prešlo. to sú také obdobia. ja som zástancom toho nenútiť, lebo potom môžu mať z toho odpor. počkaj chvílu 🙂

raona
25. jan 2014

@alenaxxx a áno aj video o zúbkoch máme na DVD, pár krát to videla, tak občasne si spieva zúbky zúbky 🙂
@marusik

andelok
25. jan 2014

@alenaxxx Ja mam tiez dvojrocnu a ked bola mladsia, tiez chcela len zut kefku...teraz, ked ma uz dva roky, da sa vzdy niecim zabavit..ja jej vzdy vymyslim nejaku rozpravku, ktora ju zaujme a pritom jej cistim zuby. Ona tak pocuva, ze je sustredena len na to a pekne si necha umyt. Tuto rozpravku potom opakujeme kazdy vecer pri cisteni aj dva tyzdne a ked ju to prestane bavit, vymyslim si inu 🙂 Vzdy je to nieco o zubkoch...O princeznej Adelke a pokazenom zubku, O zubkovej vile, Ako Krtko stratil kefku a pod. 🙂 Fantazii sa medze nekladu...vyskusaj, v dvoch rokoch uz je pomerne lahke dieta niecim zaujat, kedze uz vsetkemu rozumie...mozno to zafunguje 🙂

surviver
25. jan 2014

@alenaxxx myslim,že manžel ma dobry nápad..každopadne nepoľavujte a umyvajte aj na silu,ak to inak nejde..ona si časom zvykne,držim palce nech to zvladnete 😉

mamainprogress
25. jan 2014

Jeden zubar povedal na margo umyvania zubkov nasilu, ze predsa casto deti aj obliekame nasilu, vezmeme od nich nieco nebezpecne nasilu, a nevybuduju si odpor k obliekaniu, proste to pochopia casom. Takze radsej nasilu nez riesit pokazene zuby a to viem o com hovorim, moj 19m syn uz ma 4 zuby plombovane, ale nie kvoli zlemu umyvaniu ale kvoli defektnej sklovine. Zuby si rano aj vecer najprv umyje sam a potom ho dam lahnut na zem, pricvaknem mu ruky stehnami a doumyvam vsade. Niekedy place niekedy nie, ale pusu drzi otvorenu, uz vie co sa deje.

manana49
25. jan 2014

u nas to bolo podobne,ked to neslo po dobrom (vymyslali sme vsetko mozne),tak som jej par krat umyla zubky aj ked sa hnevala a ledva pusu otvorila.a pochopila,ze to musi byt a hotovo.trvalo to asi tyzden a teraz nemame problem 🙂

dejka77
26. jan 2014

Moja dcera sa tesi na umyvanie zubkov 🙂 , zato syn nie. Je sice pravda, ze je este malicky. Prvykrat som mu mohla umyt zubky bez problemov, potom zacal vymyslat. Tak som mu teda dala kefku ked ju chcel. Lenze sa s nou zacal hrat a uz ju mal pol hodinu v ustach a mal ist spat. Zistila som, ze tadial cesta nevedie. Teraz je to tak pol na pol, chvilu mi dovoli umyvat, ale o chvilu zacne vyvadzat. Tak mi neostava nic ine len mu chytit ruky a rychlo umyvat. Podla mna lepsia volba ako nechat tak a riskovat kaz.
Uz si skusala kadeco a vidis, ze to nefunguje. Tak ju proste drz a rychlo jej tie zuby umy. Alebo nech skusi manzel, mozno jemu dovoli.

janush
26. jan 2014

@raona ahoj prosim ta aj ja hladam dvd o zubkoch, prosim poradila by si mi ake mate? dakujem

ava11
26. jan 2014

U nas par tyzdnov fungovalo spievanie pesniciek o zubkoch, ale potom zacal strečkovať. U nas nakoniec zafungovalo to, ze sa zubky umyvaju tesne pred kupanim, kedy uz stoji nahy pri vani a strasne sa tesi, ze ide plavat, tak vtedy vzdy povieme, ze do vane sa smie ist len s cistymi zubkami. Najprv trochu protestoval, ale teraz uz si sam pyta kefku. Predtym sme umyvali zuby pocas kupania vo vani a bolo to onicom. Cize moj tip je umyvat zuby tesne pred cinnostou, na ktoru sa velmi tesi a argumentovat, ze kym nebudu zubky umyte, tak sa to nebude robit.

raona
26. jan 2014

@janush je to take reklamne dvd o zubkoch, ako cistit zubky, my sme ho dostali na jednej akcii v Maxe.. rozpravaju detom ako a preco cistit zubky + pesnicka

alenaxxx
autor
4. feb 2014

Ahojte, dakujem za vsetky rady a komentare. Tak nakoniec som to spravila tak, ze som bola kupit novu kefku a novu zubnu pastu /elmex/. A cuduj sa svete, nechapem ako sa to stalo, popritom ako si zuzlala svoju staru kefku, tak mi konecne dovolila vycistit zubky. Fakt nechapem co sa udialo. Tu pastu a kefku pouzivame len vtedy ked jej zuby umyvam ja. Casto si obe pyta, kedze su to novinky aj nova chut, ale ja jej poviem ze az ked jej budem umyvat ja. Teraz mi dovoli umyt zubky aj 3x denne a tesi sa na to...ale nechapem...lebo aj predtym som kupila nove kefky, a bojkotovala ma. Asi vyzrela v hlavicke alebo co : )))

dana_l
4. feb 2014

@alenaxxx vidim ze si uz nasla sposob. ale I tak poviem co robime u nas. deti maju svoju kefku ktoru si drzia v rukach a ja mam dalsiu s ktorou im umyvam zubky. dam im trochu pasty aj na ich. mala si vie pekne umyt - bude behat hore dole po zubkoch a ja sa pridam s mojou kefkou. ale maly ju len pozuje a takze je to na mne aby boli umyte.

dusika11
4. feb 2014

ja som si pred chalanmi umyvala zuby oni boli zvedavi..stale som sa tvarila ze to je iba pre velkych..pre malych v ziadnom pripade nechala som len tak akoze tajne vo vani male zubne kefky a aoni zacali pomalicky sami trenovat..ze akoze su velki..

mmaatt
4. feb 2014

my sme to tiež zažili so synom keď bol maličky,manžel ho pevne držal a ja umývala. Dnes má skoro 9 a vôbec mu to neuškodilo (prežil to). Zuby si čistí pravidelne a dokonca nemáme ani jeden kaz, K zubárke chodíme len na kontroly. Keď ho to prestávalo baviť, tak sme pozerali DVD zo série krviniek (Bol raz jeden život) a to pomáhalo, keď videl tie bacile ako ničia zúbky...Treba vydržať, vždy lepšie ako sa trápiť s kazmi a chodiť na zákroky k zubárke. Ja inak ešte stále dočisťujem synovi i keď nie každý deň, už len tak raz za týždeň - 10 dní (ako vyjde čas). A aj keď protestuje, tak vydrží. Ve´d to robíme pre nich nie pre seba.

h2
5. feb 2014

Ahojte, nevadí, ak využijem túto tému aj na svoju otázku? Prosím Vás, je normálne, keď 2,5-ročný synček nevie vypľúvať vodu? Zúbky si umyje pekne a rád, aj dočistiť mi dovolí bez problémov, len keď si má vypláchnuť ústa a vypľuť vodu, tak to nevie, nedokáže. Snahu má, z pohárika sa napije, vodu prehltne a potom spraví "pfúúú", akože vypľúva, ale, samozrejme, nevypľuje nič. Už som z toho zúfalá, tisíckrát sme to skúšali, vypil pri tom množstvo teplej vody z umývadla, z čoho tiež nie som nadšená. Večer si zúbky umývame zásadne vo vani, aby som mu ústa aspoň ako-tak vypláchla sprchou. Viete, prosím, poradiť, čo s tým? ☹

mariuskaa
5. feb 2014

@alenaxxx ahoj pomôže 100% kúpiť detskú zubnú kefku ktora ma blikajúce svetielka.
Mali sme viacero a su super. "mam prekvapenie pre teba". Ist do kúpeľni zhasnut svetlo a zapnúť svetelnu kefku. Určite bude dieta zvedavé. Rozsvieti svetlo ukázať a vysvetlit ze odteraz mas takúto kefku ale zapneme len pri čistení zúbkov. Je tam timer 1 minúta kolko by sa mali zuby čistiť
Stoja okolo2-5 EUR podla mna dosta možno v Rakúsku.
http://sale.dentist.net/products/angry-birds-li...

Tu mas kde môžeš kúpiť. https://www.google.com/#q=light+up+toothbrush&s...