Dojčenie a jeho vplyv na mliečne zúbky

stellasweet
6. jan 2018

Chcem sa spytat na realne skusenosti maminiek, ktore dojcili svoje dieta do veku 2rokov, pripadne dlhsie.
Najma ak ste dojcili aj v noci, respektive pred spanim vecer a uz zubky neumyli, nevyplachli vodou. Tiez pred poobednym spankom dojcili a dietatu zuby neumyli.
Nemalo to vplyv na kazivost zubkov? Ake su Vase skusenosti? Dakujem.

babatkoo
6. jan 2018

Ahoj ja som kojila 27 mesiacov a na synove zubky to nemalo ziaden vplyv. Kojila som cez den a v noci. Zubky umyval 2x denne ale po umyti dostaval kojenie. Vynurala clanok kde uvadzaju ze zlozenie materskeho mlieka nesposobuje vznik zubneho kazu. Co je na to pravdy neviem ale moj syn ziaden kaz nema.

www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=221

baranka2
6. jan 2018

Ahoj, tak ja som prvého syna dojčila 2 roky a teraz som akurát ukončila dojčenie skoro 3 ročnej dcérky a teda žiadne kazy nemajú, a to dcéra dosť dlho vyžadovala dojčenie aj v noci. Zuby majú krásne, biele a zdravé.

stellasweet
autor
6. jan 2018

@babatkoo Dakujem za komentar. Ja mam od 2 zubariek, z toho jedna je detska stomatologicka skor varovanie, ze to MOZE poskodit zubky. Dve zname so syncekmi okolo 2r. zial maju zlu skusenost.... Na Mamille som to citala uz davnejsie, ale Mamilu beriem trocha s rezervou. Oni odporucaju dojcit aj v kome. Zartujeeeem. Naozaj vdaka za prispevok!

stellasweet
autor
6. jan 2018

@baranka2 Skveleee!!!

miskaska
6. jan 2018

Syn intenzivne dojceny. Nocny aj denny spanok doslova visel na prsniku. V cca 20 mes. u zubarky diagnostikované tzv. medove zubky. Dojcenie na spanok sme zrušili ihned, denne som ponechala. Každý kaz má opravený, hygienu super a zubky sa dalej kazia. Musel tam byt aj iny problém a dojcenie - intenzivne to dokleplo.

stellasweet
autor
6. jan 2018

@miskaska To mi je uprimne luto, ze to takto dopadlo vo vasom pripade.... Tiez premyslam, ci tam hra rolu genetika, ci zivotosprava, ustna hygiena.... A k tomu ako dalsi faktor dojcenie.... Kazdopadne vdaka za koment. Drzim Vam palce, nech trvale zubky ma uz dobre.

lucisko23
7. jan 2018

Dcerku som kojila 30 mesiacov a zubky ma v poriadku

evussica
7. jan 2018

Ja som kojila dcérku 34 mesiacov cez den aj v noci a zúbky su pekné a v poriadku 🙂.

maciatkolulu
7. jan 2018

@stellasweet tiez ma aktualne tato tema dost zaujala,vzhladok k tomu,ze sme akurat riesili1.kaz. syn ma 4 a zzubarka sa hned opytala,ci bol dlho dojceny,no bol do 3 a 1/2 a to najma vecer a v noci....jasne,ze sme zuby neumyvali,ked som bola rada,ze spi,resp.som spala skor ako on😁..... Dr.hned,ze hmmm tak to je chyba.... nuz,neviem,kt.matka v noci uspi dieta pri dojcenia potom mu bezi zuby umyvat😀ALE druhe dieta sa dojcilo 2 roky,ma1u a nema.ani jeden kaz. A t,ale ma problemy zase ine-strojcek atd a tu mame zase priklad,ze 1.dieta malo dudel na spanie skoro do 6 a zubky ma rovne😁 zato druha,ziaden cumel a zato strojcek. Za mna je to proste individualne....

alieeenka13
7. jan 2018

Ja si myslim, ze je v tom hlavne genetika a az potom, ako casto si umyva zuby a ci je dojceny. Ja skor co by som riesila, je postavenie predných zubov, ale zase pri dojceni su pekne cele usta prisate na dvorec. A som tiez toho nazoru, ze do 2.roku zivota ma zaniknut satie a kolke matky davaju flasu aj do 3 rokov. A potom sa tvori predkus. Samozrejme vsetko su len studie a presnu odpoved nedostanes.

maggiba
7. jan 2018

Dojcim syna, ma viac ako 2 roky a zuby uplne v poriadku. Ale dodam: neprijíma žiaden cukor (len doobedne ovocie), ziadne cuckatka, kapsicky, sladene vody atd... A napr ja mam tiez ukazkove zuby, na mne zubar nikdy nezarobil, odhliadnuc od strojceka. Takze to vidim na vela faktorov. Neda sa vsetko zle pausalne hodit na dojcenie.

majuska0
7. jan 2018

Dojcila som obe deti intenzivne cez 3,5 roka. Obaja maju pokazene mliecne zubky, su take zhnednute a rozpadavaju sa. Zubarka tvrdila, ze velku rolu pritom zohralo aj dojcenie.

zufka10
7. jan 2018

Moja zubarka povedala, ze dojcenie je v poriadku. Rolu pri kazoch zohrava genetika, cucanie z flase a cucanie cumla a cukor v strave. Nas ma 3 roky, este sa dojci a kaz nema ani ine problemy so zubami nema a to ma reflux, cize aj to by mu mohlo nicit sklovinu. A presne na tuto temu mi zubarka vravela, ze aj materskym mliekom si moze kyselinu splachnut, co aj robi zjavne, lebo zubky ma super bez znamky poskodenia skrz reflux.

marcipanovatorta
7. jan 2018

Zubné kazy sú “genetika” resp. baktérie, ktoré dieťa dostane do ust od svojej rodiny (mama , otec, babka, dedko - áno, že sa babka sem-tam pozabudne a okoštuje detskou lyžičkou, či nie je polievka horúca 🤔 ) prirodzene sa dieťa narodí bez týchto kazovych baktérii v ústach, takže, ak ich dieťa nejakým spôsobom dostane v útlom detstve, do toho sa pridá nevhodná strava a nedostatočná hygiena (ale to ani nemusí byť), už to ide. Je to rozličné od prípadu k prípadu - Aj s tým dojčením.

Čo je ale MEGA dôležité - čo najdlhšie sa snažiť vyhýbať tomu, aby babatko dostalo tie dospelacke kazove baktérie - teda žiadna oblízaná lyžička (cumlík), pitie z rovnakej fľaše, obliznuť dieťaťu pršteky, keď ich má od niečoho, dokonca aj bozteky na ústa alebo obhrýzať z toho istého krajca chleba alebo jablka/banánu. Ako, možno to niekomu príde pritiahnuté za vlas, alebo zase niekomu automatické, že neoblizovať lyžičku, ale ako som pisala vyššie, babky a dedkovia toto neriešili v minulosti (na našej generácii) a preto sa lahsie “pozabudnú”.

maciatkolulu
7. jan 2018

@marcipanovatorta tak ja neviem tri deti,rovnako oblizovane,rovnakymi ludmi a uplne rozdielna kazivost zubov.... podla mna je to absolutne individualne a netreba zase robit cirkus z oblizanej lyzicky,dlheho dojcenia atd.... proste sa treba o zuby starat od utleho detstva. Neda sa zaskatulkovat,ze babka oblizala a lolita ma teraz kazik od tej starej bestie😁.....lebo to by najma mojenstarsie museli mat vypadane zuby davno.... a prave naopak posledny,kde mi "viac"prepinalo s hygienou atd ma uz jeden kaz a toho prave nikto neolizoval

stellasweet
autor
7. jan 2018

Dakujem za vsetky komenty. Synovi sladkosti, kapsicky kupovane, ani dzusy a pod. nedavam. Akurat priznavam sorbety v lete. A obcas aj teraz, ale to je cez den a vzdy mu potom zubky umyjem. Ja mam stale chrup bez jedineho kazu, maleho otec je na tom s chrupom tiez celkom ok. Lyzicku neolizujem, ani nikomu to nedovolim, to vedia... Mam z toho az zimnicu, ale tak vseobecne, olizovat lyzicky, cumle.... Ako aj olizat vreckovku a utriet tvaricku, brrr.
A a tymi bakteriami.... Tiez je to asi indivindualne... Miji rodicia maju velmi kazive zuby, chodia k tej istej zubarke ako ja, ja som vv rodine vynimka bez jedineho kazu, zubarka vzdy zartovala, ze som adoptovana, ze to sa vymika z rodinnej anamnezy... A ako malej mi olizovali lyzicu atd.... A klop klop...

stellasweet
autor
7. jan 2018

*vymyka

kubobubo
7. jan 2018

Minuly rok moj syn mal zapal zubku a opuchnute licko. Obe zadne 4ky pokazene, nasledovalo cistenie kanalikov na oboch. Vtedy mal skoro 3 roky a bol dojceny v noci dost intenzivne. Dojcenie to dotuklo. Starsia dcera sa menej v noci dojcila a zubky ma krasne. Suseda ma tiez 2 intenzivne dojcene deti a to starsie nema predne zubky, len hnede zvysky. Jej zubarka povedala, ze choroba matky v tehotenstve moze poskodit zarodky zubkov a potom to intenzivne dojcenie dotukne. Pri synovi som bola posledne 3 mesiace skoro stale chora.

stellasweet
autor
7. jan 2018

@kubobubo S tymto som sa este nestretla, s touto teoriou. Ale moze to byt, zarodky zubkov sa vyvijaju este v maternici.

zuzik307
7. jan 2018

Dcera dojcena 3 roky, teraz ma 5, zubky v poriadku...podobne ako ty tiez zatial nemam kaz, pricom moji rodicia ich mali viac ako dost, manzel detto☺
@stellasweet

stellasweet
autor
7. jan 2018

@zuzik307 Takyto koment tak rada citam😀

montemotherone
7. jan 2018

Všeobecne, čo sa hygieny zúbkov aj zubov týka a čo ti povie aj každý normálny, moderný zubár.... Denne je potrebné umyť si zuby ráno a večer. S tým, že hlavne večer by to malo byť kvalitné čistenie (správna technika, použitie medzizubných kefiek, dostatočne dlhý čas... ) Po jedle sa čistenie zubov NEODPORÚČA! Najskôr po 30min až hodine. Narúša sa tak prirodzená mikroflóra ústnej dutiny, ktorá pomáha neutralizovať kyslé prostredie spôsobené stravou...
A k skúsenosti s dojčením. Dcérku som dojčila 2 roky, posledné mesiace väčšinou v noci, alebo pred spánkom. Prvý kaz mala na 2.stupni ZŠ. Synčeka vyše 3 roky. Posledný rok len v noci. Má 2 minikazy na stoličkách. S ním bol ale od začiatku problém s čistením, a trochu sme si ho rozmaznali, čo sa týka sladkostí ☹
Čiže podľa mňa, záleží na kvalitnom čistení, a skôr príjme rafinovaných cukrov (sladkostí, sladké nápoje...) Materské mlieko na to nemá veľký vplyv...

siska53
7. jan 2018

@stellasweet nie,nemalo ziaden vplyv na mliecne zuby.
A ani u mojej sestry ani na trvale zuby ,ktora skoro do 7.roku pred spanim.pila z flasky kakao. Ma 38r. A minimum kazov. Zuby si ani ona uz podopiti neumyvala. Je to dost o genetike.

senta_sofia
7. jan 2018

Jeden do 2 rokov, kaz az pomaly v 6tich, tiez skor v dosledku toho, ze obcas neustriehnem vecerne umyvanie, druhy ma bezmala tri, kojeny este stale pred spanim poobede aj vecer, kazy zatial ziadne. Najmladsie este skoro hovorit. Podla mna mytus taky isty, ako ze tehotenstvo ma vplyv na kazivost zubov.

olifcek
7. jan 2018

Dojcila som 42mesiacov, zubky to nepoznacilo. K zubarke sme zacali chodit hned ako vysiel prvy zubok a potom kazdy pol rok kontrola 🙂 umyvali sme tiez hned od prveho zubka 🙂

stellasweet
autor
7. jan 2018

@senta_sofia vdaka za koment. V tehotenstve su zuby matky ohrozene, ak casto vracia, kyseliny posobia na zuby. To je fakt. Ale vseobecny vyrok, ze tehotenstvo skodi je pomyleny, to ano. A tiez v tehotenstve mozu byt vplyvom hormonov zapalene dasna. To mam aj ja teraz kym dojcim, povedala mi to zubarka. Inak ja by som to ani nespoznala, ja ziadne priznaky nevidim...

kaja73
7. jan 2018

starsi ,dnes uz19r syn dojceny 2roky,vo dne v noci..prvy kaz v 18r..mliecne absolutne dokonale,travle takmer dokonale- az na jeden kaz dodnes.Jedol aj sladkosti od cca 2 rokov..mladsi syn-dnes 8r-dojceny len 7m,v noci od 8m nikdy nic sladke nedostal,ani mlieko..klasicke sladkosti ,aj to len obcas,jedol az od 4rokov-mal rozne potravinove alergie,tak ani nemohol jest kade co. Prve naznaky pokazeneho chrupu mesiac po vytlaceni stvoriek. To nemal ani 2 roky.Odvtedy sme presli 4 opuchnutymi zubami-vsetky stvorky mu hnisali,kazdy zub co mu dodnes vypadol mal kaz-aj predne rezaky dokonca mal kazove..zuby mu umyvam tak ako strasiemu kedysi,plus ma zdravsiu stravu a a ako som pisala sladkosti nejedol do cca 4r. Genetika je podla mna zaklad a aj choroby v tehu-pri ml.som bola chora-silna crevna chripka- v case vyvoja chrupu babatka..dokonca aj trvale rezaky ma take cudne -viacfarebne...aj zubar povedal ze ma poruchu skloviny vrodenu.

jonas17
7. jan 2018

Tretia dcera dojcena tri roky a devat mesiacov, prvy kaz mala v siedmych rokoch, zatial jediny. Ma osem. Synov som kojila do roka a pol, tiez maju zuby v poriadku. Kamoskina dcera ma od malinka, hned ako jej vysli zubky, cierne. Tuez zubarka chcela ukoncit nocne kojenie. Ja si myslim, ze nieco tak prirodzene ako dojcenie, nemoze skodit. Zatial co s9m zistovala v okoli, vsetky moje kamosky, ktorym detom cerneju zuby, pichali si v tehotenstve fraxipatin..

alieeenka13
7. jan 2018

Mamičky a ako viete obmedzit, aby dieta nedostavalo cukor?ako ja jej dovolím uz teraz po 2. Rolku zivota max. 1 sladku vec rozumej napr. 1 lipo cukrik, no pride navsteva kamaratky a bach sladké babka jej minule doniesla cele kinder bueno, druha 5ks brumikov, krstna celeho certa, anjela na mikulasa, uz som to hovorila viackrat, ze jejstaci cukor pritomny v ovoci a v tukoch, no som stale neuspesna vdaka

maggiba
7. jan 2018

@alieeenka13 Lebo som razna. Jednoducho vedia, ze som tvrdohlava a "idem si svoje". Kazda jedna sa naucila, ze ak chce upiect, staci ovocie, ze ani med netreba. Same ochutnali a zhodnotili. Ci uz babky alebo prababka. Nepresvedcia ma. A chlap drzi so mnou.
A dalsi faktor: ja som v útlom detstve mala hroznu stravu, citaj vkuse sladke, len aby chudatko hladne nebolo a tak som aj skončila.
A navyse teraz ani ja absolutne nesmiem cukor, takze je to este lahsie. My v podstate ani doma nedrzime vyrobky, kde by v zlozeni bol akykolvek cukor, rozumej glukoza, fruktoza, izoglukozove sirupy, maltodextrin atd.
Jedine, co mi fakt chyba je tatarka, horcica a zavaraniny od babky. 😀