Dávajú sa deťom pečatiť prvé zúbky?

anicka1981
10. nov 2011

Mojemu malemu drobcovi sa deru prve zubky, to ma priviedlo na tuto temu. Ma niektora skusenost s pecatenim prvych zubkov,a ako sa to robi, daju sa pecatit postupne,ako rastu, alebo musime cakat kym vyrastu vsetky zubky a kolko to stoji? Dakujem.

pitik
10. nov 2011

Ja som davala dcere ale az trvale, aj to zatial len zadne stolicky. Zubarka hovorila, ze len trvale sa pecatia, muzsia byt uplne vonku. Stalo to okolo 7-8 eur za jeden zubok

mandragora22
10. nov 2011

co je to pecatenie zubkov?

anjelicek26
10. nov 2011

@anicka1981 - pecatia sa az trvale zubky, my cakame, kym Sasenke vyjdu 6-ky coskoro a ako prve budeme pecatit tie, potom vsetky ostatne stolicky, (4,5,7,8) ako budu vychadzat.

Mala je nachylna na kazenie bohuzial :(

shira_
10. nov 2011

dajú sa pečatiť aj mliečne zuby ale stačí pečatiť trvalé. na mliečnych si to neviem celkom predstaviť hned po prerezaní, dieťa do 3 r. zriedka spolupracuje dostatočne. riziko kazu je hlavne v medzizubných priestoroch, tomu pečatenie nezabráni.

anicka1981
autor
10. nov 2011

@pitik ja som niekde pocula, ze uz aj takym malym to robia,,,, preto sa pytam,,, a zase na druhej strane to dava zmysel, ze musia byt cele vonku,,,

sisaha
10. nov 2011

my sme tiez pečatili šestky. Dnes ma dcera 13 rokov a ani jeden kaz

xlucia
10. nov 2011

@anicka1981 pecatit sa daju, jeden zub do 10e, zub sa vycisti a zaleje sa voskom. zapecatit sa da ten zub, ktory je cely vonku, netreba cakat kym vyjdu vsetky. lenze pochybujem ze by to niektore male dieta vydrzalo bez anestezy, preto sa pecatia zvycajne az trvale

anjelicek26
10. nov 2011

@anicka1981 - u tak malych deti sa robia zubne zakroky v takomto rozsahu len pod narkozou a to je vzdy velke riziko (co za ten uzitok nestoji), my sme boli teraz s malou, spravovali jej zubky a slzy, strach a to bol zubar UZASNY. By som mu ruky nohy bozkavala za ten pristup. A to ma Saska uz 5 a trochu "rozumu".

anicka1981
autor
10. nov 2011

@anjelicek26
@shira_ a viete ako to prebieha?, to sa zaubky iba niecim natru, alebo je to nieco zlozitejsie?

anjelicek26
10. nov 2011

@anicka1981 - viem, ze sa cistia, vysusia a zalievaju. Nestoji to tak vela.

sisaha
10. nov 2011

@anicka1981 to je ako plomba, teda hmota, ktorou zubar zaceli ryhy na stolicke. Teda tam, kde sa zvykne robit kaz

luala
10. nov 2011

Nic narocne, ja som bola so starsou dcerou, len to vycistili - vyfukali a dali tam akokeby plombu, taku bielu hmotu, ktora tu stolicku vlastne zvrchu pokryla, vyhladila, zaliali sa ryhy a bolo, absolutne ziadna bolest, nic. Robili naraz 3.. 🙂

anicka1981
autor
10. nov 2011

jaj, tak do narkozy urcite nie,,, to by som mu neurobila, ja som si myslela, ze je to nieco jednoduhsie.... ale zase ked tak potom na trvale sa to asi oplati, pre istotu, lebo, ked bude mat maly zubky po muzovi, tak budu dost kazive,,, ale zase ono je to o navykoch,,, ja uz mam doma nachystany gel na cistenie prvych zubkov, tak dufam, ze sa nam podari udrzat sii zdrave zubky, cim dlhsie

anicka1981
autor
10. nov 2011

@sisaha
@luala a robi sa to iba na stolickach?,, a potom neviem, existuje neaky gel, alebo nieco, co posilni sklovinu,?, lebo pravdu povediac ja som si to predstavovala ako neaky gel-hmota, ktorou sa pokryju zubky, a je to 😅

luala
10. nov 2011

No ja viem, ze sa to robi len na stolickach a uz trvalych zubkoch, o mliecnych som este nepocula... O nejakom specialnom gele som tiez este nepocula, jedine elmex gel, ale to je nieco ine, ten sa aplikuje 1x do tyzdna tusim a je na posilnenie skloviny..

anjelicek26
10. nov 2011

@anicka1981 - neviem, ci je to o navykoch, Saska ma uz od babatka nabeh na plak, cistime 3x denne, ak zje sladke, aj castejsie, cisti ona a aj ja docistujem a prosim mala na troch stvorkach kazy! Sladkosti neje, ovocie ano, ale aj tak :( Bola som z toho dost znicena. Lebo sme v tomto maximalny poctivci ☹

mandragora22
10. nov 2011

@anicka1981 ty si mi odpovedala, ze? mam v notifikaciach zaciatok vety, ale tu v prispevkoch to nikde nevidim, co som slepa? mozes mi to este raz okopcit? dik

sisaha
10. nov 2011

@anicka1981 ano, iba na stolickach, lebo tou hmotou sa zalievaju tie ryhy. Na posilnenie skloviny je dobra pasta elmex pre deti. Samozrejme, vela zohrava aj genetika, aj ci sa zuby cistia spravne. To je asi najhlavnejsie. A potom pravidelne kontroly u zubara.

sisaha
10. nov 2011

@anicka1981 ale toto je robili ked mala asi 6 rokov. Minule ma napadlo, ze sestky ma pecatene a som sa spytala zubara, ci to tam este ma a povedal, ze treba po nejakom case opakovat, ze ona to uz ma vysuchane prec. Ale uz jej to nepečatil. Povedal, ze najvacsi vyznam to ma v tom nizkom veku, kedy si deti este poriadne nevedia vycistit zadne stolicky a preto sa rychlo kazia. Takymto velkym detom sa to vraj uz nezvykne pečatiť.

anicka1981
autor
10. nov 2011

@anjelicek26 no tak aspon vies, ze ste robili vsetko co sa dalo, no jednoducho su zubky chrobacnejsie, neviem ani ja od coho to zavysi,,,,,, moj brat ma tiez slabe zuby,, a aj muz , takze tazko povedat, preto sa aj ja snazim zistit, co a ako, aby sme boli pripraveny,,,a zase prve zubky sa kazia lahsie, ale ked uz ma teraz navyk na cistene, tak si urcite udrzi trvale zubky zdrave,,,

@mandragora22 no neviem to najst ani ja,,, 😀 , pisla som, ze to natru zubky niecim, ale nakoniec to ani nie je pravda, lebo oni ich vlastne zaleju neakym voskom,,, aby sa nepokazili,,, a len stolicky,, co je jasne, lebo hryzak, alebo rezak, nma niaku plosku, co by sa dala zaliat....

anicka1981
autor
10. nov 2011

@sisaha hej, uz si to viem predstavit ako to vyzera,, no tak ja sa budem snazit maleho viest k spravnemu cisteniu zubkov, aj ruciek, a tak celkovo, a ked sa tomu da pomoct, napr pecatenim, tak preco nie,,,, uvidime, zatial to nechame len na cisteni, a uceniu navykov, a pecatit dame az trvale, uvidime, aky maly bude, ale zase tiez to nechcem prehanat, lebo to tiez nie vzdy dobre dopadne, ked je clovek prilis iniciativny, niekedy, tym len viacej veci pokazi,,,, ja som k pecateniu zubkov dosla len teraz, hoci si spominam, ze som o tom cosi velmi davno pocula, ale vobec ma to nezujimalo vtedy,,,,a nevenovala som tomu niaku pozornost,, urcite kupime aj ten elmex gel na posilnenie skoloviny, a budeme sa snazit vyhybat sladkostiam, alebo si po nich aspon cistit zuby 😀 ,

sisaha
10. nov 2011

@anicka1981 tvoj syncek je este malicky, tak casu mas dost kym vyjdu trvalky. Elmex gel je pre dospelych - pouziva sa raz za tyzden tak ten urcite nie pre maleho. Skor elmex detska pasta s takou mysickou na obale. Sladkostiam sa asi nevyhnes, ale vzdy treba zuby vecer umyt - a nie sam, ale ty jemu 😉, neskor, ked bude obdobie "ja sam" mozes docistit po nom.

anicka1981
autor
10. nov 2011

@sisaha ja som sa uz vybavila zubnym gelom na prve zubky-neaky nechtikovy, tak cakam, kedy sa dame do cistenia 😀 , aj ked teraz mu pojde viacej zubkov naraz, taky nenervozny z toho ajaj, najradsej by si rucku odhryzol , nech uz su vonku,,,,

anicka1981
autor
10. nov 2011

@katka1981 dobre si nasla dakujem 😉

monika15
11. nov 2011

wow prvy krat take pocujem..... to sa fakt da? a sa zuby nekazia??????

luy
11. nov 2011

náš syn to má,super,sóm spokojná,odporúčam

sisaha
11. nov 2011

@monika15 da, ale zuby treba aj poriadne cistit..

janka_pn
11. nov 2011

citala som, ze to treba kazdych par rokov obnovovat. ja chcem dat zaliat malej stolicky, ked jej teda uz vyrastu trvale, ale este mame tak 3-4 roky, takze dovtedy vymyslia mozno zas lepsi material na zalievanie zubkov 😉

monika15
11. nov 2011

@sisaha
no jasne to hej... .som o tom ani nepocula vobec zatial.....