Chirurgické vyberanie osmičky kvôli strojčeku

21janula21
19. dec 2023

Ahojte, chcela by som sa informovať ohľadom chirurgického vyberania zubu - 8ky. Syn ju nemá ešte ani prerezanu a ortodontiska mu nariadila vytrhnutie 8ky. V našom prípade je to chirurgické odstránenie. Podstúpili ste to niekto? Nie som nejak stotoznena s tým, že by mali robiť až takýto zákrok synovi, kvôli strojceku. Neviem ako ďalej postupovať, či do toho ísť, alebo skúsiť iného zubného lekára na strojček.
Ďakujem

deniska14
19. dec 2023

@21janula21 no ak ju nevyberu a zuby sa mu strojcekom posunu na miesto osmicky tak to narobi problémy....ja mam 34r. a horne sa mi este len zacalo asi pred rokom prerezavat a dolne zatial nie....cize mu to moze aj po rokoch spravit problem...neviem kolko ma rokov.

21janula21
autor
19. dec 2023

@deniska14 ved preto som s tým není stotoznena ze mu to maju až z kostí vyrezávat.. ma len 15rokov

ruzasipova
19. dec 2023

@21janula21 Skusila by som nazor ineho ortodontistu, co by som aj polrok mala cakat na termin. Mne by sa to ako matke tiez nepacilo.

xsandrax
19. dec 2023

@21janula21 môžeš skúsiť ísť na konzultáciu niekde inde, ale bežne sa dávajú 8 von, lebo aj pri ich raste vyvíjajú tlak na ostatné zuby a môžu sa skriviť a taktiež to môže byť aj kvôli miestu, záleží čo videl lekár na RTG

anesim
20. dec 2023

Dcere vybrali postupne vsetky 4 osmicky ( v priebehu roka), niektori tadsej trhaju trojky,alebo stvorky. Dcera mala spodne osmicky tak, ze jej tlacili na sedmicky, jesna jej takmer lezala v dasne. Horme boli lepsie, tie isli aj lahsie von.

volterra
20. dec 2023

@21janula21 synovi tak kvôli strojčeku vyberali spodnú osmičku, ktorá vôbec nebola prerezana a ešte aj rástla priečne. Zákrok v Hlohovci na súkromnej zubnej klinike trval asi 10 minút dokopy, jeden steh, žiadne komplikácie, žiadne veľké bolesti nemal, na druhý deň išiel normálne do školy. A strojček mu krásne narovnal celé dolné zuboradie. Jasné, že choďte do toho.

koniarova
20. dec 2023

@volterra tiež sa chystáme do HC, na rovnaký zákrok. Ďakujem za povzbudenie.

michaela329
20. dec 2023

@21janula21 je to uplne normalne. Mne ich tiez vyberali a 1 bola neprerezana, zakrok v lokalnej anesteze cca 1,5 hodiny ‐ ale moje osmicky boli tazke pripady. Ty mu zaplatis nemale peniaze za strojcek a ked osmicky vybehnu, zuby sa mi zase pokrivia. Tiez tie zuby zaberaju miesto na vyrovnavanie a casto sa zvyknu kazit. Na zapade osmicky vyberaju automaticky.Preco vobec pochybujes o rade zubarky? Ved hadam vie, co robi.

katarinava
20. dec 2023

Dcera tiež absolvovala. Na oboch stranách dolu - osmičky neboli výjdené a podľa RTG boli zle otočené. Radšej teraz, ako neskôr.

koniarova
20. dec 2023

@katarinava ako to zvládla? A kde jej to prosím robili?

msnesquik
20. dec 2023

@21janula21 nechala by som vytrhnut..tie osmicky su kazove, vecne rastu zle, pred mesiacom mi vysekavali osmicku a v pphode, prvy den bolelo dost a ptm uz dobre

martinka13
20. dec 2023

@21janula21 synovi vyberali chirurgicky obe, ešte neprerezané kvôli strojčeku. Bežný postup. Inak by sa zuby znovu posúvali po liečbe a prípadnom prerezaní osmičiek

katarinava
20. dec 2023

@koniarova - u nás to bolo trochu komplikovanejšie v tom, že je nevyšli 7 - obe boli hlboko v obal v ktorom boli, bol príliš pevný - takže jej v podstate narezali aj celé ďasno nad sedmičkou, časť ďasna odstránili ( aby nezrástlo a nezakrylo sedničku ) robili jednotlivé strany s odstupom 3 mesiace. 3 dni po zákroku o bolo celé napuchnuté a dcera si odtrpela, potom to už išlo. Robil nám stomatochirurg v Trnave. Plus teda tá extrakcia osmičky.

koniarova
20. dec 2023

@katarinava kde v Trnave prosím?

katarinava
21. dec 2023

@koniarova boli sme u MUDr. Andrej Braniša. Môžem len odporučiť - perfektný prístup, konzultácia, navrhol riešenie. Boli sme ešte na dvoch konzultáciách u iných, ale jednoznačne padol výber naňho.