Boľavý zúbok a opuchnutá tvár

katka2505
15. aug 2015

Ahojte baby, už som bezradná a zúfalá..Naša malá má 6 rokov a včera sa začala sťažovať, že ju bolí zúbok, horný hneď za očným zubom..do rána jej opuchlo celé líce..ráno sme šli hneď na zubnú pohotovosť, čakali sme tam 2 a pol hodiny a nakoniec jej s tým zubár nič nespravil, aj keď tam má viditeľný kaz a dal jej len antibiotický sirup Suprax a povedal, nech jej dám od bolesti sirup. Mám jej dávať každých 24 hodín 7,5 ml. Hneď na obed som jej dala prvú dávku. Zdá sa mi ako keby jej to ešte trochu pripuchlo, už pomaly jej to prechádza aj na oko, má ho tiež trochu napuchnuté a má kruhy pod očami ako keby mala monokle. Na zúbok sa už tak nesťažuje. Len že ju trošku bolí hlavička. Neviem, či mám s ňou zase bežať na pohotovosť, či zubnú alebo detskú alebo či počkať na ráno, či sa to zlepší. Horúčku nemá, aj sa normálne hrá, nie je ani malátna, ani neplače.Sirup je v podstate na liečbu zápalu a keď sa jej to šíri, pripadá mi to ako keby mala na tej pravej strane prievan. Baby poraďte, ak ste mali podobnú skúsenosť.

katka2505
autor
15. aug 2015

Myslíte, že jej môžem dať na to repíkový obklad alebo skôr studený?

lilimoni
15. aug 2015

Opuch treba stlacat studenym obkladom. Cim vuac a castejsie sa tkaci, tym skor prejde 🙂

bosoriak
15. aug 2015

@katka2505 Ak tam ma kaz, tak to lepsie nebude. By ma zaujimalo, co tym antibiotickym sirupom asi chcel lekar dosiahnut. Objednaj sa k normalnemu zubarovi, treba odstranit pricinu opuchu, cize normalne vyvrtat a zaplombovat.
Davala by som lieky od bolesti, ale ak tam je pricinou opuchnutia skutocne zubny kaz, tak studene obklady budu bolestive.
Drzim palce.

katka2505
autor
15. aug 2015

@bosoriak
V pondelok samozrejme plánujem ísť k našej zubárke..len víkend vydržať. ☹

lilimoni
15. aug 2015

Predpokladam, ze je tam zapal, kedze drobatko tak spuchlo. Treba vyvrtat a doliecit zapal atb a potom plomba 😒 chudatko, aspon, ze neplacka, ze ju to boli 😒

loginexistuje
15. aug 2015

tiez nechapem preco to nenavrtal aby uvolnil hnis.... plombu jej asi hned nedaju to treba precistovat povacsinou este ... max. vlozku liecivu... je to asi mliecny zubok predpokladam?

frozenelza
15. aug 2015

Mal vyvrtat a mohli ste sa vyhnut ATB, ten hnis treba dostat von

elisadavinci
15. aug 2015

skus pohotovosť zajtra, možno tam bude iny lekar. my sme už mali tento problem 2x. zubarka navrtala a vyčistila kolko vedela, dala ATB.

katka2505
autor
15. aug 2015

@loginexistuje ide o mliecny zubok.Pridem mi,ze aj keby ho vytrhne,tak by to bolo lepsie.Zaspinkala, len sa precitla lebo sa jej nieco snivalo a plakala.Ale ked na nu pozriem,chce sa pkakat mne ako vyzera.Bojim sa noci a rana

lilimoni
15. aug 2015

@katka2505 vytrhnut nie. To by jej ani narkozu dat nemohli. Pri zapale nezabera 😒

ruthike
15. aug 2015

@katka2505 v pohode vytrhnut, to uz musi mat riadny kazisko, ked takto opucha, to sa pri mliecnych uz ani nemusi oplatit vrtat, aj ked najlepsie poradi dobry zubar po rtg - ak je kaz tak hlboky, ze sposobuje infekciu okolo korena (lebo take ma priznaky) tak plombovanie samotne uz nemusi stacit, vtedy sa na trvalych zuboch uz robi zubny kanalik a vybera nerv. Ak vytrhnu - narastie novy, mne trhali aj stolicky ako decu a bez injekcie a dalo sa. Vsak kedysi a to mam 29 takze nie som este stara skola 🙂 sa trhalo na ostro ;) ale tu napr v uk zubari davaju v pohode detske injekcie pri vrtani - takze nevidim dovod pokial nie je alergicka preco by nemohla mat, ale mliecaky a hlavne predne idu rychlo. Do buducna lepsie chodit castejsie na preventivne kontroly. Drzim palce

seahorse27
15. aug 2015

@katka2505 Podla mna jej to mal vyvrtat a nechat vytiect hnis, popripade to moho poistit tymi ATB...ale takto, ked tam ma "uzavretu" infekciu...no neviem, ja by som sla znova, nech sa jej ten zapal nerozsiri dalej...ale zisti si, aky je tam lekar, aby ste zas neprisli k tomu istemu. Lekari na pohotovosti zvyknu volit tu najlahsiu cestu - ved pacient do pondelka nejako vydrzi 😠

macenka26
15. aug 2015

Mali sme pred mesiacom tiez nieco podobne. Maly (6) mal dlhsi cas na zubku kaz az sa jedneho dna zobudil cely opuchnuty. Na zub sa vobec ale nestazoval, iba ze ho boli dasno. Nakoniec z toho bol zapal okostnice, zubar mu pichol narkozu a zubok krasne bezbolestne vytrhol. Dal nam ATB a bolo po probleme. Bol este sice take 3-4 dni spuchnuty ale uz ho nic nebolelo.

alexandra206
16. aug 2015

neviem ci zvladne ale skusit uvarit repik dat vychadnut a preplachovat tym usta a studeny obklad mne to vzdy pomohlo

bosoriak
16. aug 2015

@katka2505 Ono pri vytrhnuti zalezi aj na tom, ktory je to zub. Kazdy zubok ma "svoj" cas, kedy ma vypadnut a pri pripadnom vytrhnuti sa mozu dostavit problemy s posuvanim zubov a potom pracnym napravanim. Viem to, lebo moja dcera mala 4 kazy ako 6 rocna, tak mi to vysvetlil nas detsky zubar. Tu kde zijem stoji oprava jedneho zubu asi 250 eur, takze som jej to chcela dat povytrhat a hotovo, ale nakoniec opravujeme 🙂
Kazdopadne, uz to vydrzite, davaj sirupy od bolesti a casto umyvajte zubky, bude lepsie.

katka2505
autor
16. aug 2015

@alexandra206
@ruthike
@macenka26
@seahorse27
do rána opuchla ešte viac, bežali sme na pohotovosť a povedali, že to nemá žiadny prievan ako nám povedal zubár, že to má z toho zúbku a že najlepšie je dať vykašľať sa na to a dať antibiotiká..sme z Prievidze, sem už na zubnú pohotovosť nejdem, pôjdeme do Bojníc, len sa neviem dovolať doktorovi, čo má dnes slúžiť lebo tam sa treba dohodnúť na termíne, kedy prídeme, on má ambulanciu doma v rodinnom dome. Dúfam, že nemá dovolenku. V krajnom prípade by som šla aj sem, veď dnes by už mal asi slúžiť iný doktor si myslím.

seahorse27
16. aug 2015

@katka2505 Drzim palce, nech sa to uz dnes nejako vyriesi a bude lepsie 😉

katka2505
autor
16. aug 2015

@seahorse27
Ja sa len čudujem, že je celá opuchnutá, ale tvrdí, že ju ten zúbok nebolí. Normálne sa hrá

alexandra206
16. aug 2015

@katka2505 ono to neboli uz ked to puchne

seahorse27
16. aug 2015

@katka2505 Tak to je este ten lepsi pripad. Ja si pamatam, ze ked som bola mala, tak som par krat takto opuchla od zuba, ale bolelo ma strasne...

katka2505
autor
16. aug 2015

@seahorse27
no ja mám tiež taký zážitok..mám aj fotku celá opuchnutá..a šli sme zubárke a surovo mi to vytrhla..ale bol pokoj

alexandra206
16. aug 2015

@katka2505 mne museli dat antibijotila a az potom trhat...ale raz musela az rezat

seahorse27
16. aug 2015

@katka2505 Mne tiez zub vzdy vytrhol v takomto pripade...asi 2x sa mi to stalo, tiez to boli este mliecne zuby.

ruthike
16. aug 2015

Atb su fajn, ale ja som teraz nedavno mala abces na zadnej stolicke - tiez ma zub nebolel - uz bol mrtvy;) len ta celustna kost kvoli zapalu a tiez som bola krasne opuchnuta, dostala som najprv atb - potom mi to cistili a znovu atb a napriek tomu ten zapal neodisiel. Niekedy uz je to v tej kosti, kapilarach na okolo a ide to uz aj do prinosovych a to potom atb uz nestacia, lebo ta infekcia je rozlezena - oni ju utlmia, ale vrati sa. Ked je nerv uz odumrety, tak tie zubne tkaniva uz nefunguju akoby mali.Ja som bola cela zuriva, lebo tolko penazi som do toho zubu vrazila, vsetci mi nad nim ochkali, ze ako mi je krasne spraveny, ale uz ked ma referovali k ustnemu chirurgovi tak sme sa na seba pozreli a ja mu vravim, ze uz rok ma trapi ten zub a uz nebolo moc co riesit, siel von. Mam dojem, ze niekedy sukromni zubari radi vymyslaju procedury, len aby sa nabalili a ti hradeni poistovnou sa zase nemaju k cinu:D mliecne vypadavaju same okolo toho 6-8 roku, dobry zubar by ti mal vediet povedat, do akej mieri tam hrozi posun. Ono ked sa zacnu trhat, tak tam ta diera automaticky zacne stimulivat posun nadol trvaleho. Mne sesterka ako decku povytrhavala par nekyvucich sa mliecakov (nit priviazana o klucku na dverach🙂 a nenarastli mi krive a ani posunute zuby

ruthike
16. aug 2015

@ruthike mliecne predne vypadavaju okolo toho 6-8 roku, vypadlo mi tam "predne"

nikulka1
29. aug 2015

Nemate rtg snimok? Chuda dieta malo sa to otvorit a hnis trebalo vybrat, tieto opuchy vedia ist hlbsie a sposobit tazkosti. A u 6 rocnych v najhorsom aj trham zubok ak robi taketo opuchy, ak su zaradene sestky nehrozi tam velky posun zubkov

jeennyv
29. aug 2015

@katka2505 zuby ci mliecne alebo trvacne, ak je kaz, ktory uz boli sa ma riesit hned ci preliecovacou vlozkou a naslednou blombou alebo vytrhnutim..sirupy pomozu len tak pofiderne proti bolesti.....ja ako druhacka na zakladke som mala problem uz s trvacnym pokazenym zubom tolko mi tam zubarka babrala az mam do dnes a to mam 24 hrcku z toho v lici taku malinku co tam bolo vsetko nahromadene aj tak...mam to osetrene ze to nic nie je, len proste sa to vytvorilo lebo opuchy a tak... urcite chod aj za inym odbornikom, dnes co viem riesia a blombuju aj mliecne zuby cize nenechaj sa odbit...

katka2505
autor
30. aug 2015

@nikulka1
@jeennyv
už sme boli u našej zubárky. vyvŕtala tam dieru, aby vytekal hnis..povedala, že sme zbytočne brali ATB lebo ich vôbec nepotrebovala. vraj kolegovi na pohotovosti sa s ňou asi nechcelo nič robiť tak nás takto odbil

lilimoni
30. aug 2015

@katka2505 och kolka radost, ze necha decko spuchat, lebo sa mu nechce 😠

nikulka1
30. aug 2015

@katka2505 uprimne aj ja som si to pomyslela ale kolegov sa zhadzovat nema 🙂. hlavne ze je v poriadku. teraz to moze ostat otvorene az do vymeny zubka alebo sa daju aj plnit kanaliky ak to nechcete mat stale otvorene a denne cistit. Ale to zalezi na snimku, na tom ktory je to zub a kedy sa jej prerezal prvy mliecak - podla toho vieme kedy pojde do vymeny.