Ako motivovať 1,5 ročné dieťa umývať si zuby?

lylyjana
21. feb 2022

Nemate nejaky tip na hracku, pomocku, hocico, co by motivovalo nasho maleho umyvat zuby? On jedine co chce je bud cucat pastu z tuby alebo z kefky. Usta nechce otvorit ani zasvet. Kupili sme aj sonicku kefku, pustali sme a spievali Miro Jaros Zubky, ale usta ani za svrt nechce otvorit, aby sme mumohli poriadne umyt zuby.

adamadent
21. feb 2022

Najlepšou motiváciou je keď dieťa vidí, že aj rodičia si zuby čistia. Kefkou spolu s nimi v rovnakom čase.

larisalarisa
21. feb 2022

a ešte obrátená psychológia, tváriť sa, že mu ju nechcete dať. bude čistiť ako o dušu.

lesnajahodka
21. feb 2022

Ja to s našou (13m) robím tak, že si najprv umývam ja, dám kefku jej do ruky aj s trošilinkou pasty, čupnem si k nej a umývame si spolu. Potom keď si doumyvam, tak jej dám druhu do ruky a umyjem jej ja. Nie na silu, po troške 🙂

erinka90
21. feb 2022

@lylyjana nasej 2 rocnej cistime konecne bez problemov vdaka knizke: Preco si musim cistit zuby?...a vdaka IG profilu zdravysmile

lylyjana
autor
21. feb 2022

@adamadent ja som si pred nim od narodenia umyvala zuby, aj tym naprstkom som mu cistila, nech si zvykne, ze tam nieco ma. Ked mu poviem, nech si posucha, tak si posucha, a snazi sa nas napodobnit, no potom ak mu chcem ja alebo manzel este doumyvat tie zuby tak usta proste nie a nie otvorit, zacne sa krutit, kopat a len pastu chce. Skusala som aj tak, ze jemu kefku do ruky, aby on umyval mne a ja medzitym jemu, no zabralo to jeden den. Trosicku fungovalo aj to, ze sme si dali na prst rascu, ze akoze sme nasli spinku na zube a musime vycistit, no uz aj to nezabera. 🙄

pallacinka29
21. feb 2022

@lylyjana nikdy som nad tym nerozmyslala, lebo na tom trvam - aj keby sa na hlavu postavi, nasilu mu umyjem… Moj syn ma 5,5 roka - presne vie, ako umyvame zuby (najprv vyplachuje nos Vincentkou, potom si sam sonickou vycisti, potom ja jednozvazkovou, potom sablicka a nakoniec GC krem), ale aj tak sa nim musim kazdy vecer natahovat. 🙏🏻 Ma ale tak krasne, ciste a rovne zuby, ze sa smejeme, ze do 18 bude mat pri tej starostlivosti mliecne (ani naznak na vypadnutie).

dominika_sk
21. feb 2022

@lylyjana naprstok je na masaž ďasien nie na umyvanie zubov. Tu sa budu niektore hadať že je trauma keď nasilu umyješ, ale jednoducho sa to musi či chce či nechce a može sa na hlavu postaviť tak mu umyjem. Samozrejme to tak nie je, lebo moj ma navyk od prveho zubu že sa to musi, takže to vydrži aj keď špekuluje. Skutočna trauma je opravovať kazy malemu dieťaťu, zhnite zuby, opuch na pol hlavy od bolaveho zuba alebo narkoza. Nie toto. A minochodom keď reve tak to ide ešte lepšie a rychlejšie lebo poriadne otvori usta ale to je vynimočne😃 na pripadne komentare s tyranim a necitlivym pristupom nehodlam reagovať. Moje deti maju zuby bez jedineho kazu, biele a žiadne traumy nemaju.

lylyjana
autor
21. feb 2022

@dominika_sk @pallacinka29 s tym uplne suhlasim. S manzelom trvame na tom umyvani aj cez plac no casto som na neho sama pri umyvani zubov, lebo manzel velakrat nemoze a vtedy ho neviem tak spacifikovat, aby som ho vedela aj drzat aby ma nekopal, rukami ma neodtlacal a neotacal hlavu a este aj zuby mu cistila. Preto by som rada najst nejaku menej drasticku cestu.

bikarbona
21. feb 2022

Vieš čo, u nás je to s krikom. Neriešim, umyjem aj nasilu. Ak som vynechala 1 deň, bolo vidieť plak na zúbkoch, čiže stačí, že zatiaľ ja som motivovaná 😄

nikpa
21. feb 2022

@lylyjana takéto veci sa s deťmi nezjednavaju, sú činnosti, ktoré sa proste musia ako napr. zjesť lieky, umyť si vlasy, umyť si zuby ... My máme staršieho extrémne vzdoroviteho, dokonca má slabšie porozumenie na svoj vek, všetko s ním išlo od narodenia ťažko ale keď príde na takéto veci tak nezjednavame, syn vie kedy už je zle a že treba urobiť čo kážeme. Takže ak nič nezaberá, chytiť a vyčistiť aj nasilu lebo u zubára to potom bude oveľa horšie.

kandelabra
21. feb 2022

aj jasom toho názoru, že oveľa horšia trauma je, keď dieťa rozbolia pokazené zuby ako prežiť tých pár minút, kým sa mu vyčista zuby. Tiež som istý čas musela umývať nasilu keď to inak nešlo. Ale chápem, keď sa dieťa metá a nechce ostať na mieste tak ho udržím, ale keď nechce otvoriť pusu tak nasilu sa to nedá, ani by som neskúšala, aby som mu náhodou neublížila. Ja umývam na posteli, keď dieťa leží jednak ho ľahšie udržím ak treba, a aj lepšie vidím na zúbky. A keď nechcela otvoriť pusu, tak mi pomohlo poštekliť alebo vymýšľať hlúposti, ona sa začala smiať na plné kolo, ja rýchlo kefku do pusy a čistila som. Po čase si zvykla.

marianarem
21. feb 2022

@lylyjana My sme na to isli cez nalepky, lebo ho vtedy dost zaujimali (bolo to tiez okolo 1.5r). Zobrala som ho do obchodu, kde si sam vybral sadu nalepiek, ktore sa mu najviac pacili. No a za kazde umytie, ked vydrzal, tak dostal nalepku. Vtedy ho to ozaj velmi motivovalo, tiez inac uplne odmietal otvarat usta. Po max. 6 tyzdnoch ho nalepky omrzeli, ale to uz mal navyk, ze sa zuby umyvaju a odvtedy uz celkom pekne vydrzi aj 2x denne.

denden77
21. feb 2022

@dominika_sk tiez sa rehocem, ked raz za cas protestuje, ze nech len reve, aspon poriadne otvori usta a ja mozem umyvat o dusu 🤣🤣

janba
21. feb 2022

Môj s tým nemam extra problém, ale keď nechcel, pustila som pesničku Miro Jaroš - Zúbky.
Na konci chlapec povie "Mami, oci a teraz mi docistite zubky." A pomohlo 😀

annm81
21. feb 2022

S mojim synovcom boli podobné problémy - rodičia ozaj skúšali takmer úplne všetko. Keď som videla, ako ho prisadli, aby mu umyli zuby, bolo mi do plaču. Chápem, že hygiena je veľmi dôležitá, ale zas 2x denne vystavovať decko takému stresu, že ho rodičia nasilu držia na podlahe, je podľa mňa šialené. Keď k nám prišiel na víkend, vopred som jeho rodičov upozornila, že skúsim všetko, ale nie násilie. Nakoniec to bolo bez plaču, i keď nie dokonale výchovné - posadili sme ho pred rozprávku, hoci rodičia sú odporcovia tv. Myslím, že akákoľvek pozitívna motivácia je menšie zlo, ako násilné znehybnenie dieťaťa.

dominika_sk
21. feb 2022

@denden77 hej a ja mu vždy hovorim že no vidiš ako nam to dobre ide😂

dominika_sk
21. feb 2022

@lylyjana ja mu dam telefon s oblubenou rozpravkou. Vždy vydrži.

1gabriela13
21. feb 2022

@lylyjana no ja som v tomto nemala kompromis. Dcérka odmietala tiež asi rok ,ale keď už žiadna motivácia nepomohla tak som ju chytila a umyla. Hotovo. Na dnes krásne zuby chvalabohu . Mne najviac vyšlo to,že pod umyjem ti zuby a potom umyjes ty maminke. Brala to ako zábavu a 80% si nechala umyť zuby.

saja1
21. feb 2022

No ja som do troch rokov nasilu umyvala. Fakt kazdy den s hysterickym revom. Ale sekundu potom sa hrala. To fakt trauma nehrozi. V troch rokoch "dospela" a nechala si vysvetlit. Plus aplikacia sonicare pomohla 🙂

lylyjana
autor
21. feb 2022

@marianarem a kam si lepila tie nalepky? Viem, ze blba otazka, ja uz aj mam kupene nejake nalepky, ale neviem kam s nimi :D
dakujem krasne za rady, este sa pokusim mozno pustit nejake video, ked uz vsetko ostatne zlyha 😅

marianarem
22. feb 2022

@lylyjana Jaj to som zabudla, on sam vyberal, ze kam si to nalepi. To bolo prenho dolezite - sam si tie nalepky vybrar a sam aj nalepit kde chce. V podstate mohol.hocikde. Boli aj na podlahe aj kade tade 🙂 Ale jedna denne, takze som to stihala odliepat najneskor do dalsieho dna a isli dole lahko🙂