10 ročný má strach zo zubára

zuzanatl
2. feb 2018

Ahojte, chcela by som sa poradiť. Môj syn 10 ročný má strašný panický strach od zubárov. Má veľmi pokazené zuby a rozmýšľam nad tým či ho zobrať na také miesto kde by ho uspali a urobili by mu zuby. Mali ste podobný problém a kde sa to robí najlepšie? Ďakujem veľmi pekne.

olinka11
2. feb 2018

No, existuje viacero miest, kde uspavajú kvôli ošetreniu zubov. Buď rajským plynom (entonox) alebo úplne v celkovej anestézii. Rajský plyn je dostupnejší, resp.viacero zubárov s ním robí. Dieťa nespí úplne, je iba oblbnuté. Takže podľa toho, ako by to zvládal.... No pripravte sa, že to je dosť drahé. Možno by sa to dalo aj bez toho, ak nájdete správneho zubára s dobrým prístupom. Môj manžel je zubár, toto rieši skoro denne. Či u detí alebo u dospelých. Dáva dve - tri konzultácie (bez ošetrenia), kde sa len porozprávajú a dieťa/pacient ho spoznáva. Zatiaľ každý pacient, ktorého mal s takýmto problémom, nakoniec ošetril k obojstrannej spokojnosti. Takže veľmi záleží od prístupu. Viete, ta anestéza nie je pre mozog bohviečo....a stále sa nechávať uspávať, veď k zubárovi sa chodí celý život a tieto "traumy" a strachy vedia vydržať človeku celý život. Držím palce!

zuzanatl
autor
2. feb 2018

@olinka11 Ďakujem veľmi pekne, ja som už menila aj zubára, teraz kde chodíme sú milý a aj sa sním porozpravaju. Lenže nechá si urobiť len preventivku a doktor mu musí sľúbiť že mu nič nebude robiť. Aj mu vysvetľujem že doktori sú na celý život ale on sa strašne bojí od každého doktora. Ešte raz ďakujem.

olinka11
2. feb 2018

@zuzanatl Musí to byť ťažké, chudáčik... naozaj držím palce, nech sa to vyrieši.

0silvia0
2. feb 2018

@zuzanatl môj syn mal tiež v tomto veku panický strach zo zubárov a z bolesti, ale celkovo aj z lekárov, lebo strávil nejaký čas v nemocnici. Našťastie však nemal pokazené zuby, ale nedal si nič v ústach urobiť. Prešlo ho to až keď sme začali chodiť v jeho cca 12-tich rokoch kvôli strojčeku k ďalšej zubárke. Tam sme chodili často a neboli to žiadne invazívne zákroky, len odtlačky, lepenie atď. Tak si zvykol na úkony v ústach, že zrazu mu nevadilo ani vŕtanie kazu na stoličke a zrazu už všetko vydržal. Chcem len povzbudiť, že časom by mohol z toho vyrásť ako ten môj, dokonca v súčasnosti si dobrovoľne dal náušnicu do ucha a dva piercingy, takže zrazu mu už bolesť nevadí...

zuzanatl
autor
2. feb 2018

@0silvia0 ďakujem za povzbudenie, hádam to prejde a zvykne si časom.

0silvia0
2. feb 2018

@zuzanatl určite to bude ok, keby si vedel, čo môj syn vyvádzal v danom veku v ordináciách, kopal, vrieskal na celú chodbu, traja sme ho museli držať, hanbila som sa ako pes. Len zubárka vždy so stoickým pokojom povedala, že ona ho ošetrovať odmieta, takže sme trpezlivo prišli, začal vrieskať, nedal si nič urobiť, tak sme odišli domov... na porazenie...

hettinka
2. feb 2018

@zuzanatl psychologa si nezvažovala? Ako oni mu pokazené zuby opravia aj v narkoze, ale tá dosť zaťažuje organizmus a čo ďalej? To pri každom ošetrení ho budú uspávať? Nemôžeš čakať, kedy z toho vyrastie sám, keďže má veľa pokazených zubov ...
Moja dcera je tiež prehnane na seba citlivá, problém je zubár, aj injekcia a aj vytlačenie pupáka na nose ... ale chce-nechce, niektoré veci sa urobiť musia, ked nie po dobrom, tak po zlom. Nemôžeme jej zakaždým davať narkozy.

zuzanatl
autor
2. feb 2018

@0silvia0 aj on je taký.pred dvoma rokmi my odpadol a odvtedy sa strašne bojí od každého lekára. Hovorili my aj to aby som šla k psychologicke lenže on je aj hanblivy a nepovedal by ani slovo. Takže to by bolo zbytočné. Už rozmýšľam len nad tým že ho uspať. Ale on sa bojí aj od toho že čo keď sa nezobudi. Takže fakt neviem.

zuzanatl
autor
2. feb 2018

@hettinka áno rozmýšľala som aj nad psychológom len je taký hanblivy že by nepovedal ani slovo. Aj on je taký citlivý bojko od vsetkého. Toľko mu aj vysvetľujem že nech si to dá spraviť ale darmo. Niektoré veci aj my robíme či po dobrom alebo po zlom, ale zubára sa nedá. Inak ďakujem

0silvia0
2. feb 2018

@zuzanatl ano zubar nasilu nejde. Napr. odber krvi sa da nasilu ked ho viaceri podrzia, ale usta sa nasilu nedaju nechat otvorene ked dieta hysterci. Ale s pokazenymi zubami nieco robit musis...

bosoriak
2. feb 2018

@zuzanatl psycholog si poradi s ustrachanym dietatom. Rozhodne nebude prve. Navyse maju aj ine metody komunikacie, nielen rozpravanie.

A na zaciatok urcite odporucam rajsky plyn. Zijeme v zahranici, moja stredna to mala a uplne v pohode. Celkovu anestezu urcite neodporucam a ziadny normalny zubar nebude dieta uspavat kvoli strachu. Tie rizika su fakt vacsie, nez prinosy. To sa robi ludom, co maju naozajstne diagnozy, mentalna retardacia napr., klaustrofobie a pod.
Drzim palce.

zuzanatl
autor
2. feb 2018

@bosoriak ďakujem pekne, opýtam sa nášho zubára na ten rajsky plyn.