Logopédia od 2 rokov

emillica
29. sep 2021

Dobry den,

poznáte prosim niekto logopeda/logopedicku, ktora sa venuje najmensim detom (od dvoch rokov)?

Dakujem, Kamila

kacena4
29. sep 2021

podla mna je to skoro na logo ale urcite najprv treba zistit diagnozu ak sa jedna o NKS ci OVR tak pohladat klinickeho logopeda ty sa venuju aj 3r. detom popr. potom CŠPP tam sa tiez venuju detom s poruchami reci od 3r.

boruska80
29. sep 2021

Tiež si myslím že od dvoch je skoro. To tie moje ešte ani nič nerozprávali🙂))) A začali sme s logo až od 4

skorica162
29. sep 2021

@emillica
@kacena4
Robi sa uz od 2 rokov, treba hladat klinickeho logopeda. My tiez budeme chodit od oktobra, syn ma 2 roky a autizmus. Cim skor sa zacne tym lepsie

kacena4
29. sep 2021

@skorica162 ak je pridruzena diagnoza samozrejme ze sa s dietatom pracuje (otazka vsak je nakolko je to logopraca...) no autorka nepise nic o pridruzenych diagnozach preto som radila ze od 3r. a kto pracuje

skorica162
29. sep 2021

@kacena4 jasne ak je to cisto iba o tom ze dieta v 2 rokoch nerozprava a ziadne ine podozrenia tam nie su tak tiez by som to asi neriesila

lelicav
29. sep 2021

My sme chodili ku Kobulskej ns Sidl 3. Od 2 rokov.

marianna_peskova
29. sep 2021

My sme boli na vyšetrení u psychológa, keď mal syn dva a pol roka a jeho slovná zásoba pozostávala zo štyroch slov. Ona zhodnotila, že je vporiadku a logopéda sme podľa nej mali začať riešiť až v troch rokoch. Momentálne má mesiac pred narodeninami a ovláda vyše päťdesiat slov.

makova333
29. sep 2021

@boruska80 nie je to skoro. Ak ma dieta NKS tak bez vcasnej intervencie by si mohla cakat aj do 18ky bez jedinwho slova. Tieto deti sa "nerozrozpravaju v kolektive", oni ti nerozumeju.

venividivikinka
30. sep 2021

nie je to skoro. my sme chodili so syncekom od 1,5 roka a nebolo to skoro, chodili sme k dr. cernej v kosiciach. logopedicka nas aj pochvalila, ze sme prisli dostatocne vcas, vela ludi to odklada, ze sa rozkeca v skolke a podobne, a casto je to velmi neskoro a niektore veci sa uz nenapravia, alebo to trva omnoho dlhsie. ak ta niekto odhovara, ze je to skoro, z vlastnej skusenosti su to skor zle pocity danej matky, ze mozno niektore veci u svojho dietata prehliada(la), pripadne neinformovanost.

dneska ma syncek dva roky a tri mesiace a sme uz z logopedie vyradeni. logopedia nie je ziadne pichanie alebo rezanie, je to vlastne akoby chodil na zaujimavy kruzok, prijemnu aktivitku s milou tetou. aj pocas najvacsej korony sme ju mali cez skype. uplna pohoda lahoda. absolutne mu to neposkodi, aj keby mu to priamo nepomohlo, takze nevidim dovod neist, ak ma clovek pochybnosti. druha vec je, ze ked teraz zavolas, dostanes termin tak o tri mesiace najskor, cize cim skor, tym lepsie.

my sme isli, lebo rozpraval naozaj malicko, zistila tam nejake mierne oneskorenie, a krasne sme to roznymi vecami upravili, radila nam, ako sa spravat, skor to bolo o nasej praci doma, nez o jeho praci.

makova333
30. sep 2021

@venividivikinka suhlas. Casto si ludia myslia, ze kym nerozprava logopedicka s nim nic aj tak robit nemoze. Je to obrovsky omyl. Pri malych detoch sa robi rozvoj reci formou hry, ucia sa gesta (ako zaklad reci) atd. Rodicia, ktori nestudovali logopediu alebo psychologiu nevedia ako s dietatom doma pracovat, aby sa tato stranka rozvijala. A logoped si skor vsimne ci tam je OVR, PAS, NKS.... a potom moze delegovat aj na ine vysetrenia. Ja nerozumiem, preco sa ludia boja navstivit logopeda s dietatom 1,5 -2-2,5 rocnym dietatom. A ptom sa spamätaju v predskolskej a chcu riesit. A hned.

venividivikinka
30. sep 2021

@makova333 ano, my sme boli aj u psychologicky, ale zaklad urobila logopedicka. a nikto neriesil, ze ma 1,5 roka. aj tu v diskusii mamky pisu, ze to nechali tak a napokon k logopedicke aj tak chodili neskor... cim skor sa zacne, tym menej je roboty. u nas je taky zvyk sa navzajom upokojovat a tlapkat po pleci, ze nechaj to tak, to sa vyriesi same... podla mna to moze byt vyslovene skodlive. hlavne pri dnesnych trojmesacnych az polrocnych cakacich lehotach u lekara, nevidim dovod sa neobjednat/neporadit. ved mozno uz po telefonickom rozhovore bude rodic mudrejsi. obcas staci aj vypnut telku a viac dietatu citat.

o vcasnych zasahoch sa inak hovorilo aj na konferencii pre rodicov este v roku 2017, prave tam som sa na prednaske logopedicky naucila, ze veci treba riesit, a radsej zbytocne ako potom lutovat, prikladam fotky z jej prezentacie, OVR = oneskoreny vyvoj reci. prezentaciu inak robila prave pani logopedicka Cerna. vsimnite si, ze o oneskorenom vyvoji reci hovorime LEN do 36 mesiacov, cize to je cela diagnoza, ktora sa urcuje DO troch rokov, z coho jasne vyplyva, ze tam je velikansky priestor na riesenie do toho veku

didi2102
30. sep 2021

@emillica syn má 3 začali sme chodit no zatial pani logopedicka požičala tieto dve knižky , plus neake ohýbanie jazykom-hore,dole,oblyzovanie úst,cmukanie , koník ústami,lyzat ako mačička atď kontrola o 2mesiaca ďalšie sedenie tak uvidím,ale syn rozpráva no horšie mu rozumiet , jedna knižka sú zvuky v podstate , druhá je skôr už na vety,ja zatiaľ robím len s tou kde sú zvuky a hovoríme si príbeh a sa ho také pýtam ako je aj v tej druhej a tak
Ono záleží čo vie ak nehovorí treba ešte počkať ona ho hovoriť nenaučí , dá ti len tie cvičenia na rozhýbanie úst jazyka a to bude vsetko

didi2102
30. sep 2021

@emillica a buď klinický logoped no treba ti výmenný lístok alebo mi napr chodíme do cpp centra nieje to taký super logoped ako klinický asi ale keď on odporučí klinickeho

venividivikinka
30. sep 2021

@didi2102 tieto knizky sme si na radu logopedicky kupili aj my a velmi odporucam, najviac tu zakladnu s najmensim, ta je tusim od roka, su tam hlavne citoslovcia.

didi2102
30. sep 2021

@venividivikinka áno aj ja odporúčam tú prvú lebo s ňou sa dá pracovať ako s tou druhou a vraj sú ešte ďalšie dve len tie mala pozicane

makova333
30. sep 2021

@venividivikinka 🙏 dakujem

emillica
autor
30. sep 2021

@skorica162 Ďakujem! My sme najprv mali podozrenie na autizmus, potom malý akokeby "nabehol". Všetko riešime s psychologičkou, a tá nás odporučila na klinickú logopedičku. Držím vám palce!

emillica
autor
30. sep 2021

@venividivikinka @makova333 Ďakujem za rady! Neviem prečo majú ľudia pocit, že je "priskoro", veď ten mozog v dvoch rokoch je asi najľahší na pracovanie s ním. Malý mal akoby regres, prestal robiť veci, ktoré už vedel, prestal na nás reagovať. Vyzeralo to na autistizmus, ale potom sa rozbehol nanovo, len s ním treba veľa pracovať. Skúsime, čo povie logopedička. Už študujem knihu Kniha o detskej reči, je výborná. Ďakujem za vaše postrehy.

emillica
autor
30. sep 2021

@didi2102 Kubka máme, je to super 🖤 Vďaka

emillica
autor
30. sep 2021

@kacena4 Ďakujem, no pani psychologička odporučila logopedičku, máme aj ďalšie vyšetrenia, a potom sa uvidí. Nie je to úplne len to, že ešte nerozpráva. Ale aj keby, chcem vedieť ako ho stimulovať a pomôcť mu v tom, nevidím dôvod, prečo čakať. V dvoch rokoch je ich mozog veľmi plastický, ľahko sa s ním pracuje, tak preto takto. 🙂

noemi125
11. jan 2023

@emillica dobry, mozem sa spytat ako ste na tom dnes ?

emillica
autor
13. jan 2023

@noemi125 Zdravím 🙂 My sme mali viac podozrení, aj na PAS, a keďže naše dieťa nerozprávalo vôbec, logopéda sme navštívili a dal nám skôr také že tipy (naozaj skvelé) ako ho motivovať k reči a podobne. Navštívili sme aj Centrum reči v TT a chodievame k psychologičke a do CVI. Začína viac komunikovať, nie je to ešte úplne reč, no sme na dobrej ceste. 🖤 Vy ste na tom ako?

noemi125
13. jan 2023

@emillica moj ma 3 roky ,nerozprava vobec ,chodíme na logo, vy mate nejakú dg ? Či?

julka828
13. jan 2023

@emillica a ake tipy vam dal prosim ?

emillica
autor
8. feb 2023

@julka828 @noemi125 Diagnozu nemame, no vyzera to na oneskoreny vyvin. Teraz zcina s prvymi slovami, mama, ocko, a pod. Z tipov napr. posilnovat pasivnu slovnu zasobu, ak dieta nerozprava vobec, hovorit na neho zvuky, ak robi zvuky (napr. zvierataka, ham atd), tak ja hovorim slova. Ak bude hovorit slova, ja idem zas o level vyssie a idem dve slova. Velmi odporucam Knihu o detskej reci, najdete napr. tuto, su tam same skvele tipy.
https://www.fedu.uniba.sk/fileadmin/pdf/Sucasti...

krisruska
11. dec 2023

@emillica Môžem sa spýtať na a tie cenné rady, čo vám dali u logopeda, keď Vás syn vôbec nerozprával. Ja riešim to isté, len zatiaľ sme všade na čakačke, tak dokiaľ sa niekam dostaneme uplynie kopu času, ale rada by som niečo s ním už riešila. Rozprávame jednoslovne, pomaly, ukazujeme, čítame... Ale nejak... nič 😑