Vysoká vlhkosť v byte, rosenie okien

18. jún 2024

Ahojte, mám hlavne počas zimy problém s nadmernou vlhkosťou v byte a s rosenim okien. Z okien doslova tečie, stále musím utierať parapety. V dôsledku toho sa mi na zaluziach začala vytvárať pleseň (zatiaľ len malé čierne bodky). Prosím, viete mi poradiť, čím to odstrániť aby sa nepoškodili žalúzie? Na jeseň už zvažujem odvlhčovač do bytu, ale rada by som toto nejako odstránila. Ďakujem veľmi pekne za rady.

gribka1
18. jún 2024

Je to novostavba? Stará stavba?

autor
18. jún 2024

@gribka1 zatepleny starší panelák, okná menené

gribka1
18. jún 2024

A to sa deje odkedy sú menené, či aj predtým?

autor
18. jún 2024

@gribka1 neviem, bývam tu 2 roky, rekonštrukcia bola už predtým

gribka1
18. jún 2024

My máme vysokú vlhkosť v zime a čo mi poradili, jedine nárazovo vetrať, aby sa vymenil vzduch. A odvlhčovač. Alebo zistiť odborníkom, kde je problém, možno aj okná sú problém.

autor
18. jún 2024

@gribka1 ja som už skúsila všetko, viac kúriť, menej kúriť, viac vetrať, menej vetrať, obmedziť sušenie prádla vnútri, varenie atď, no nič nepomohlo.

gribka1
18. jún 2024

No keď robíš všetko toto, tak asi bude problém kvalita okien a ich montáže.

gejb
18. jún 2024

Mam uplne rovnaký problém. Tiez som vyskusala všetky rady...nepomáha nič. V zime mam žalúzie vytiahnute uplne hore celý čas (mam našťastie ešte zaclony) .. ináč by mi plesneli aj zaluzie aj skla 🤢

gribka1
18. jún 2024

My sme sa aj žalúzii zbavili, lebo mi to prekážalo.

autor
18. jún 2024

@gejb áno, na tých ťažko dostupných miestach, kde to nevieš utrieť sa proste tým plesniam nevyhnes. Už ma to poriadne štve. Ako poslednú možnosť vidím len ten odvlhcovac, ale nie žiadny ceresit ani nič podobné, ale normálny priemyselny.

gejb
18. jún 2024

Tiez som dva roky pozerala odvlhcovace ale musela by som ich mat v každej izbe, hučí to a zere to elektrinu.
Tam kde mi ich vyslovene netreba som ich odmontovala.

autor
18. jún 2024

@gejb a pomohlo to aspoň trochu vyriešiť problém? Alebo len zbytočne vyhodené peniaze?

gejb
18. jún 2024

Zle som to napisala asi..
Nekúpila som odvlcovac nakoniec..odmontovala som radsej zaluzie tam kde som ich nepotrebovala. Na spálni som si ich nechala ale v zime sú vytiahnute. A je to lepšie.

gribka1
18. jún 2024

My sme si požičali priemyselný odvlhčovač, aby sa to dostalo aj zo stien. Potom sme dodržali vetranie, kúrenie, žalúzie preč a v žiadnom prípade nesušiť prádlo.

gribka1
18. jún 2024

Vetranie samozrejme okno dokorán, prievan a zavrieť. Nie vyklápačka.

sella38
18. jún 2024

Kupit odvlhcovac. Nam stiahol vlhkost v byte na 40% a nie, neriesim, ze zerie elektrinu, byt bez plesni a zatuchliny mi za to stoji. Teraz ho uz pustam iba v kupelni, v byte sa uz drzi idealna vlhkost vdaka vetraniu.

autor
18. jún 2024

@sella38 prosím, aký typ to je? Nech viem co kupujem.

sella38
18. jún 2024

nas sa uz nevyraba, mame ho uz nejaky ten rok, ale musis pozerat podla m2..Mame Elektrolux a fici denne. Zo zaciatku som s nim behala z izby do izby a nadobu s vodou vylievala fakt 2x denne...

autor
18. jún 2024

@sella38 chápem. No aspoň značku som chcela a nejaké parametre.

gribka1
18. jún 2024

Určite pozeraj na m2, niektoré majú rôzne funkcie, čističku vzduchu, ionizáciu a fajn je, ak je nižšia hlučnosť.

sella38
18. jún 2024

Teraz s nim uz iba susim pradlo v zime, ktore nedam do susicky 😁

gribka1
18. jún 2024

No a vraj môže pomôcť aj klimatizácia.

olivia1425
18. jún 2024

Nebyvas hore? Problem strecha?

autor
18. jún 2024

@olivia1425 nie 2/8 poschodie

doriiis
18. jún 2024

Odporúčam kúpiť sušičku.Keby ste videli koľko vody vylievam po takej jednej plnej práčke.

viestta
18. jún 2024

kup si elektricky odvlhcovac

ailiba
18. jún 2024

Asi ta nepotesim, ale mi sme mali ten isty problem a odvlhcovac nie je trvale riesenie. Odvlhcovali sme, ale to by muselo ist non stop. Aj tak to pomohlo len z casti. Plesen sa bude rozsirovat. Nam pomohlo vymenit okna a zateplenie bytovky. Vetranie, to su len take pomocky, ale naozaj to nepomoze. Musi tam byt nejaka konštrukčná chyba, vsetky ostatne "pomocky" su nanic.