Problém so sušením prádla a plesňami v zimnom období

26. aug 2024

Ahojte prišla som si pre užitočné rady čo s týmto problémom. Neviem ako v zime udržať optimálnu vlhkosť v byte a tvoria sa nám vo veľkom plesne. Tento rok tomu už chcem predísť lebo po predošlej zime sme sa plesní zbavovali veľmi dlho. Používame odvlhčovač vzduchu, vetráme avšak máme menší byt do ktorého nesvieti slnko a tak aj keď odvlhčovač beží dlho, na optimálnu vlhkosť v byte sa dostaneme len ťažko. Najväčsie problémy asi spôsobuje sušenie prádla keďže máme malé deti viete si predstaviť koľko toho prádla je. Sušiak je naplnený v podstate takmer stále. Sušiť v kúpeľni sa nám nedá a nemáme ani žiadnu prebytočnú miestnosť na sušenie prádla. O sušičke mi prosím nepíšte (nemáme ju kam umiestniť). Čo okrem vetrania a odvlhčovania vzduchu môžme ešte robiť? Pretože aj napriek týmto opatreniam nám plesne vznikali a neviem si predstaviť že túto zimu budeme zas celý čas s tým bojovať.

bublinka1426
26. aug 2024

suseda susi pradlo na chodbe :D...🙈
nenxistuje este daky protiplesnovy nater?
my mame rekupiraciu takze to je velka vyhoda.

gabriela2952
26. aug 2024

Ahojky, tiež s tým bojujeme. Keďže píšeš, že susicku nemáš kam umiestniť, nemáš možnosť kúpiť pracku a susicku v jednom ? Lebo ja o tomto veľmi uvažujem. Taktiež používame odvlhcovac vzduchu, ale není to úplne ono.

pinkgirl
26. aug 2024

Ahoj, potrebuješ asi výkonnejší odvlhčovač. Každý prístroj má uvedené na akú veľkú miesstnosť je vhodný. Ak máš viac izieb, tak potom do každej izby jeden stroj. A keď sušíš bielizeň, tak použi vtedy režim na odvlčovači "sušenie bielizne".

autor
26. aug 2024

@bublinka1426 no my nemame moznost ho susit na chodbe zial inak by som to robila asi aj ja.. a ano existuje zvazujeme to len nam sa tie plesne robia vsade nie iba na stenach😞😞 vsade sa kondenzuje voda

thekacicaa
26. aug 2024

Ked sme byvali v starom vlhkom dome, pomohlo len vela kurit. Na kurenie sme pouzivali aj el. radiatory a el. ohrievace, ktore fukali teply vzduch.

autor
26. aug 2024

@gabriela2952 ano zvazujem aj tuto moznost ale to bude az posledne riesenie lebo mame uplne novu pracku plus dako sa mi nepaci ta zmiesana pracka so susickou udajne to zerie strasne vela energie lebo sa musi vysusit aj cela pracka zvnutra a ked sa pokazi tak je to velmi drahe na opravu. A presne ako pises neni to ono s tym odvlhcovacom a navyse my ani nemozme dat do kazdej miestnosti lebo nam sa sem nezmestia😅 asi je to beznadejne a budeme nakoniec aj tak musiet kupit pracku so susickou

gejb
26. aug 2024

Mame rovnaký problém...
Zrušila som zaluzie lebo sa nám pleseň robila aj na skle oknách 🙈
Veľa kúriť, veľa vetrať, a pracka so sušičkou. 👍
Pracka so sušičkou žerie celá elektriny, ale používať to budeš veľa len v zime...v období keď sa trochu oteplí susim aj ja na susiaku

simca06022011
26. aug 2024

1) skuste zistit ci bytovka nema spolocne priestory, ako susiaren a tak... my sme spravili, haraburdy sa vyhodila a jedna miestnost sa stala susiarnou
2) susicka pradla, pradlo zmykat na co najvyssich otackach aby bolo co najsuchsie
3) rekonstrukcia a vetranie, ak sa tam robia plesne, aj ked mate odvlhcovac, aj ked vetrate a kurite = mozno su tam tepelne mosty. Snazit sa o co najmenej veci popri stenach, aby sa vsetko odvetralo. My sme na stenu davali izolaciu zvnutra, speci protiplesnovu = nasiakala vlhkost a potom ju odparovala. Farba, omietka vsetko muselo byt paropriepustne.

Plus v zime je vlhsie v bytoch vzdy, uz len pri spani, dychani... ja som mala 1+2) a aj tak mi po okne v izbe voda tiekla ako vodopad aj ked sme uz mali 3) urobene a steny suche. Riesili sme to len odvlhcovacom. Uplne zmizol problem az ked zaizolovali aj bytovku z vonku

Kombinovana pracka a susicka za mna nie su dobre... kup si ked tak samostantnu susicku. Nezaberie to viac miesta ako susiak na pradlo a moze byt kdekolvek v byte, staci jej iba elektricka zasuvka.

simca06022011
26. aug 2024

@gejb tiez sme vyhodili zaluzie... na komplet sme ich vytrhli von z okna... aj poza tie lišty a vsade..

h2
26. aug 2024

Kombinácia vetrania, kúrenia a odvlhčovania. Na steny dať protiplesňový náter a medzi stenou a nábytkom nechať medzeru.
O sušičke si nechcela, aby sme ti písali, ale na tvojom mieste by som ju kúpila, aj keby som ju mala mať v spálni pri hlave, namiesto nočného stolíka!

zuzubb007
26. aug 2024

Bohužiaľ nepomôže ti nič, poznam to kvantá prádla schne cez zimu aj tri dni, vlhkosť brutálna a teda plesne sa robia, ja som tentokrát pripravená na jeseň viem, že nechceš o susicke pocut, ale keď máš kde dať sušiak tak malú sušičku hodis hocikde do spálne atď. iné riešenie nieje bohužiaľ, ak máš balkón tak jedine tam polopresusit, alebo trpieť plesne a to je pre telo celé zle a hlavne pre deti alergie budu

autor
26. aug 2024

@gejb ano presne toto nam plesneju aj okna, zaluzie vsetko. Len ja ak by som odstranila zaluzie boli by sme v byte ako vo vyklade. Baby asi ste ma nahlodli a naozaj nas problem vyriesi jedine ta pracka so susickou v jednom plus protiplesnove natery a odvlhcovanie

glorikarebeka
26. aug 2024

Ja mám momentálne sušička v detskej izbe...ideme prerábať kúpeľňu takže sušička môže byť kdekoľvek, potrebuje len zásuvku

gejb
26. aug 2024

Tak záclony...ja keď som ich dávala dole až ma naplo ako boli prezreté plesňou...

amel
26. aug 2024

Určite susicku.Moze byt kdekolvek-v skrini,na chodbe,v kuchyni.....kašli na to,či sa niekde hodí,ide o zdravie.
A ja by som kupila susicku samostatnú.
Na práčke miesto nemáte?

autor
26. aug 2024

@amel baby este raz to napisem - ja skutocne tu susicku nemam kam dat🤣🤣🤣 neklamem

biba_18
26. aug 2024

odkedy mám digestor čo má motor ako lietadlo nemám problém s vlhkosťou doma ...

h2
26. aug 2024

A ten sušiak máš kde? Keď máš kam dať sušiak, máš kam dať aj sušičku.

autor
26. aug 2024

@biba_18 a zapinas to aj ked nevaris? Aj my mame dobry digestor a toto mi este nikdy nenapadlo urcite to vyskusam

biba_18
26. aug 2024

@h2 k telke do obyvaku napr?

autor
26. aug 2024

@h2 tam kde sa N E D Á dat susicka

autor
26. aug 2024

@biba_18 presne tak

h2
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
biba_18
26. aug 2024

varím často a často ho zapínam ... ale asi by som ho zapla aj kebyže nevarím. mám apku ktorá mi píše aká je vlhkosť v byte...

amel
26. aug 2024

Ja verím,ale porozmýšľaj.Mas deti.Peries a dáš to sušiť-za ideálnych podmienok 4-5 hod.A teraz si predstavte,že máš práčky 3.
Balkón nemáte?
My bývame v rodinnom dome,ja 99% veci susim v lete vonku.A pred panelákov?Neviem teda,kde a ako bývate.Ak v malej bytovke,dá sa.
Alebo sušiť na chodbe vonku?

really8
26. aug 2024

Musela som zacat vyuzivat susiaren spolocnu v bytovke. Ale tak povazujem vsetkych susedov za normalnyh. Doma susim len spodne pradlo. Inak sme vyskusali vsetko a nic nezaberalo

h2
26. aug 2024

Autorka, prečo sa tam nedá dať sušička? Ona nepotrebuje okrem elektriny nič. Máš sušiak a máš odvlhčovač. Tak mi nehovor, že nemáš miesto. Neviem, aký odvlhčovač máš, my máme odvlhčovač tiež a veľký je, ako pol sušičky.

ukgirls
26. aug 2024

okrem susicky alebo odvlhcovacu kvalitneho ti naozaj nic nepomoze... moja mama ju ma nachodbe .. vela ludi v spalni detskej ...

amel
26. aug 2024

@ukgirls známa ju má tiež na chodbe...a druha v skrini v spálni.My mame tiež malý domček a mame ju na práčke.Urobili sme miesto jednoducho.

gabriela2952
26. aug 2024

A aký odvlhcovac mate ? Na koľko m2 ? Možno kúpiť nejaký silnejší co je na väčší priestor. A viem no, to 2v1 som počula tiež kadečo, že je to aj také kazivejsie ale za skúšku človek nič nedá.