Kedy robíte "veľké" upratovanie?

catherinah
2. sep 2024

Ženy, ja neviem ako to robíte pri malých deťoch, ale také práce ako umývanie okien, upratanie kuchynskej linky (vyložiť, umyť/utriet každú poličku). Tak isto skrine, šatník, triedenie vecí...ja to vôbec nestíham. Taky obklad v kúpeľni aspoň raz za čas vyleštit, dvere...mrazničku by chcelo rozmrazit atď, atď.
Sú to veci na hodiny a dni pre mňa a pri deťoch sa to podľa mňa nedá. Alebo to nerobievate a udržujte taky poriadok, ze zavriem skriňu a neriešim? 😀
Ledva stíham prať, variť, žehliť a bežné upratovanie a samozrejme najviac volneho času venujem dieťaťu.
Ďakujem vopred za nápady ako na to 🙂

zuzanka.zuzu
2. sep 2024

hmmmm.... malý má 3 roky... a radšej nič 😎

akvi
2. sep 2024

@catherinah ja tieto práce nikdy nerobím naraz. Každý deň niečo. Kuchynské skrinky sa úplne v pohode dajú upratať jedna po druhej, každý deň. To isté okná. A to ani nemám malé deti, proste to nerada robím naraz, je to proste príliš. Jedine špajzu riadim naraz, ale to tak raz za rok. Šatník tiež postupne, kľudne jedna polica za deň.

ukgirls
2. sep 2024

ked bola mala-dala sosm ju hrat vedla seba a v pohode som upratala kuchynu a obyvacku doobeda a poobede pripadne druhy den poschodie .. zas tolko casu to nezaberie ked si to clovek naplanuje .. skryne triedim priebezne a hracky vzdy spolu s dcerou ..

catherinah
autor
2. sep 2024

@akvi nerobím to naraz, mame dom, to by som nestihla. Milión skriniek, polic a pod. Ale ja to vôbec nemám kedy. Mm plný úväzok, dieťa vozím do škôlky, zo škôlky, manžel príde z roboty večer. V nedeľu chceme byť spolu ako rodina, v sobotu dobieham žehlenie, niečo upečiem, niečo okolo domu.

catherinah
autor
2. sep 2024

@akvi keď mením veľkosť dieťaťu alebo sezónne veci tak musím vytrepat všetko naraz. Aby som videla co ma, co mu dám dole aby dociahol a co môže ísť hore odložiť. Pri dospelákoch je to iné, tak tak nezmeníš veľkosti a dociahnes všade 😀 chápeš co myslím.

catherinah
autor
2. sep 2024

@ukgirls záleží od dieťatka, ale môj lezie všade, veci rozhadzuje (hra sa s nimi), všetko ho zaujíma, vyliezla mi na chrbát, to by ste museli vidiet😀 všetko mu nemôžem zakázať on nebude pri mne len tak sedieť. Vyznieva to ako výhovorky, vždy to nejako spravím nakoniec, ale nervy mam z toho a stále pocit, ze všade bordel.

annamivo
2. sep 2024

@catherinah Mám 3 deti, 8,5 a 1,5r. Okná tak poriadne 2-3x za rok, preleštim tie najviac zapackane 4-5x do mesiaca. V lete periem všetko čo sa dá oprať - závesy, periny, plyšáky matrace, aby mi to rýchlo uschlo na slnku, a podľa toho- komu periem- aj urobím generálny poriadok v izbe. Linku vyberiem tiež tak 2x do roka, ale postupne, trvá mi to 2-3 obedné spánky. Kupelku tak poriadne 1x do mesiaca - muž vezme deti von( hlavne tu najmenšiu) a ja pracem. Inak upratujem tak bežne, vysáva sa denne, zmyva podľa potreby, teraz to bude menej keď budú starší v škole. Varím, periem denne. Nežehlim, vešiam na vešiaky. Veci triedim štýlom - oblečiem, je malé - dávam rovno na kôpku a ide buď na darovanie, odloženie pre mladšiu.

chrumka333
2. sep 2024

@catherinah ja vtedy keď príde mama na pár dní, lebo stráži deti 4,5 r a 3 r. Inak iba zbežne a také, že si upratam popri deťoch, ktoré sa pri mne poslušne hrajú je u nás science fiction

catherinah
autor
2. sep 2024

@annamivo ja ale chodím na 8 hodín do práce 🙂 keď som bola na RD, tak to bola pohoda. To sa vždy nejak dalo. Ale aj tak klobúk dole ze popri malej stihneš toľkokrát okná a pod 🙂👍

luccija
2. sep 2024

@catherinah keď bola malá, tak večer bol kľud...tak využi sobotu, nedeľu škaredé počasie muž bude s deťmi ..každú sobotu doobeda niečo...obklad v kúpeľni a úplne detaily som nerobila iba čo horelo

catherinah
autor
2. sep 2024

@luccija teraz som objednala karcher na okná, tak som zvedavá, ci to bude rýchlejšie a jednoduchšie. Ale normálne mam chuť si zavolať oni na upratovanie, len mi je ľúto tých peňazí 😀

biglovemom
2. sep 2024

Normalne…dieta sa hra v izbe a ja robim co treba🤷🏼‍♀️ netreba mu stale animatora.

h2
2. sep 2024

@catherinah Také, že "dnes idem umývať okná" a umyjem všetky naraz, ma už dávno prešlo. Umyjem jedno, o týždeň druhé, alebo o dva, keď skôr nemám čas. Tak isto s kuchynskou linkou, pekne po častiach, podľa času a nálady. Triediť skrine bytostne neznášam, tak to odkladám už dlho... a nič sa kvôli tomu nestalo. Klídek. 🙂

17alexis
2. sep 2024

@catherinah vacsie veci robim, ked dcera spi, bezne zas robime spolu. My vsak nejake velke poriadky nerobime. Sme minimalisti, nezhromazdujeme bordel.

fairyy
2. sep 2024

@catherinah na okna mam karcher, pouzivam iba ked su zacapkane...ale ked im treba generalku objednam sluzbu.... kuchyna sa prata priebezne a vzdy po velkej akcii ked sa mi vyprazdni polica lebo je vsetko v mycke tak ju pretriem...triedim veci raz za kvartal a vtedy aj vytriem skrine, ale 95% veci je zavesenych na vesiakoch ....nemam zavesy ci koberce ani ine pracholapace ... beha robot po domacnosti ten aj zmyva ... pracka perie a susicka susi ja to len potom.na vesiak zavesim...chladnicka a mrazak.mam s funkciou ze sa mi nerobi namraza takze len utriem policku ked je spinava vo.chvili ked odtial nieco vyberam.....po zahrade beha dalsi robot a kosi a casovac spusti polievanie... cize vlastne umyvam iba raz tyzdenne kvalitne kupelne kde ale nemam obklady teda nemam spary aby som to vedela rychlo pretriet a umyt a to je 30 minut ...zvysok je priebezne umyvane a pratanne denne a teda ten cas sa nejak rozlozi lebo vsetko je len minutka... a do tohto pohodlneho stavu som.sa dostavala roky rokuce 😂😂 a hlavne vyhadzovala nepotrebne a menila domacnost na minimalisticku... teraz mierne trpim lebo pol domu je v rekonstrukcii takze polovica je zaprasena nastastie je to za foliou a nechodim tam vobec az ked to raz dokoncia pojdem popratat

annamivo
2. sep 2024

@catherinah tak ja mám miesto práce gazdovsku 😉

luccija
2. sep 2024

@catherinah ja umývam ešte ako za socializmu😉
Stierka a ideš...vrela voda s jarou celé okno umyjem a potom stiahnem stierkou mne to vyhovuje a je to rýchle.Ak sú cmuhy streknem clin a dolestim kuchynskou utierkou.V lete ako pršalo, boli búrky, tak mám celé okno z obývačky striekance aj hlinu z kochliku nedá sa na to pozerať, ale ešte aspoň 2 t to vydrží.Plus od much, pavúky, pavučiny mám to veľmi zanedbané.

nikha2809
2. sep 2024

Ja som zvykla na celý deň dať deti mužovi a išiel s nimi na výlet alebo ku svokrovcov.

mamamasama
2. sep 2024

Mám 3 krpcov a všetko robím priebežne. Niekedy ma chytí upratovací ošial, ale inak tak raz za týždeň dva robím väčšie upratovanie jednej veci.

h2
2. sep 2024

@nikha2809 Chápem, že vám to asi takto vyhovuje, ale keď sa nad tým zamyslíš, nie je to vlastne hrozné? Muž s deťmi na výlete a mama - otrok, doma upratuje. 😳

simona1306
2. sep 2024

@h2 nemyslim si, ze by mala byt otrokom ... su veci, ktore sa doma spravit musia , a povedzme si, ked sa to ma robit poriadne, je najlepsie to robit v klude... s manzelom tak fungujeme od kedy sa nam narodila mala a nepripadam si ako otrok :D

nikha2809
2. sep 2024

@h2 nie, mne to tak vyhovovalo.Upratala som za pol dňa celý byt a do večera som si užívala kľud a ticho 😂

domak2
2. sep 2024

@catherinah mraziak som naposledy rozmrazovala s fénom a za pol hodky som mala všetko už aj naspat 😁

nikha2809
2. sep 2024

@h2 inak, to iste by si mohlo v tej dobe myslieť aj môj muž, on v práci a ja s deťmi napr.na kúpalisku 😃

akvi
2. sep 2024

@catherinah tak mne upratať jednu kuchynskú skrinku trvá tak 10-15 minút. To naozaj nie je nič hrozné. Ak ti to trvá dlhšie, tak máš asi príliš veľa vecí a treba to redukovať. Btw kým bol syn malý, skrinku povykladal on, občas som to využila, utrela a keď ho prestalo baviť všetko vykladať, tak som si rovno upratala. Ono v dome je to občas fakt o držku, byt sa udržiava podstatne ľahšie. Ja začnem na jednom konci a kým prídem na druhý, môžem začať znova 🙈😅 Ale už ma to prestalo dáko trápiť, aj tak je všetkým jedno, či máme upratane 🤷

victoriab
2. sep 2024

@catherinah na okna som si zavolala pani, za 40e hotovo 🤣 a to ostatne, co si spominala - ked som mala naladu (alebo nervy na muza) 🤣

catherinah
autor
2. sep 2024

@domak2 to skúsim, dobrý napad

catherinah
autor
2. sep 2024

@akvi 10 minút kuchynská linka? Moja kolegyňa si teraz brala na také veci týždeň dovolenku aj to nestihla všetko 😀 a to ma dospelé deti. Mám veľa skriniek, ale nič, co by som nepoužívala. Mne by to trvalo čistého času cca dve hodiny, ale zas medzitým robím aj iné veci, napríklad chystám obed/večeru, vyvesim veci z práčky, vyložím mycku..

catherinah
autor
2. sep 2024

@victoriab naše okná by vyšli minimálne 100€. Mame veľké a veľa 🙂

nika23t
2. sep 2024

@catherinah ja mam tri deti, dve sú už školáčky, najmladšia ma 2 r a 8 m. Naposledy som kuchyňu upratovala pred mesiacom, a trvalo mi to JEDEN CELÝ DEŇ. V ten deň som síce každú skrinku vypratala, ale nič iné som nestihla. Ešte aj navariť som si musela deň vopred. Okná keď umývam, ďalší deň, kedy nič iné nerobím. Chladnička a mrazak, to jedine, keď je doma muž, inak bez šance. Pokiaľ chcem dôkladne všetko vyčistiť a vyupratovať, v ten deň jednoducho nič iné nestihnem. Už aj tak mi hodiny zaberie kŕmenie, uspavanie a starostlivosť o malú. Ale keď deti podrastu, budú pomáhať. Najstaršia už vie riadne helfnut. Kým mam male deti, inak to neviem, len takto. Ešte dodám, rozdiel je dom a byt. Ja mam v kuchyni obrovskú linku, všade úložný priestor. Okná na celom dome, to chce čas.