Kde všade sa môžu zahniezdiť potravinové mole?

anorev123
12. júl 2024

Ahojte, prosím poraďte kde všade sa môžu tie potravinové mole zahniezdiť lebo už som z toho úplne zúfalá.
Stále som mala pre istotu v špajzi tie lapače a podľa toho sme jasné zaregistrovali, že máme mole. Vyhodili sme zo spajzky všetky potraviny do koša, všetko sme vyumyvali octom.. jediné čo mi spajzke ostalo sú poväčšine prázdne krabice... A je tam ešte v krabici stromček aj zošity a knihy v ďalšej .. ale ked sme to kontrolovali tak sme nič nevideli... No na tie lepky sa stále lepí viac a viac moli a ja už neviem že čo mám robiť ... Cez vetračky zo spajzky už preliataju aj na chodbu do bytovky a bojim sa že zamoria kvôli nám aj susedov .. ale ja naozaj neviem uz kde ich mám hľadať .. keď prídem do špajze tak ich vôbec nie je vidieť ani sedieť nikde.

cacianka
12. júl 2024

už v špajzi nemusia byť, samička nakládla vajíčka niekde mimo, v inej miestnosti, ja som našla v záhyboch vyvarených a ožehlených utierok, medzi novinami, v balíčku papierových sáčkov, vrecko cukru -tak v tom zalepenom obale v škáre, aj v štrbine medzi skrinkami....suché kvety, škatulky čaju,
ale že sa lepia je dobré znamenie, nestihnú naklásť vajíčka. kúp si viac druhov lapačov, ja mám tie z TETA drogérie -také kartóny ako záložka, oranžovočierna potlač, lacné ale účinné, v čase invázie som používala aj také tie starodávne ako boli mucholapky - šulce z ktorých si vytiahla pás s lepidlom, teraz dostať také aj mololapky. U mami v komore a kotolni som musela aj po 3 ks natiahnuť, a plus zo 5 tých kartónov, (lebo veľké miestnosti) . Mmch. aj od susedov priletia, tak ich upozorni, že je nejaká invázia, mimoriadne plodné obdobie na mole. Ak bývate v paneláku, kľudne vylep oznam že sa rozmnožili niekde z pivníc a ťahajú sa do bytov, aby susedia urobili opatrenia

kubkovan
12. júl 2024

@anorev123 úplne všade, my keď sme ich mali, tak vajíčka mali aj v predvŕtanej dierke na poličku a najviac ich bolo v plastovej protišmykovej podložke. Potraviny keď si už vyhodila, tak by som ti doporučila ešte vystriekať všetky poličky v kuchyni biolitom na lietajúci hmyz, nechať pôsobiť a potom až poutierať octovou vodou, no my sme použili sanytol, ale to si myslim že je jedno. Vyumývať a vyutierať naozaj všetko, aj krabice alebo spotrebiče, jednak už potom aj kvôli tej chemikálii, a hlavne umývačku zapni potom a koše vyniesť, či už komunal, plast alebo papier, predsa len aj tam môžu byť. Viac ma asi nenapadá, čo sme spravili. Držím palce, nech sa ich čo najskôr zbavíte.

mandzula
12. júl 2024

My sme dlho netusili, odkial su, napokon sme ich nasli vo vrecku so susenymi hribmi.

basulaak
12. júl 2024

@anorev123 niesi z petrzalky? Moji rodicia maju teraz par mesiacov plny byt moli. Vsade su tie plne lapace

bavlnka92
12. júl 2024

ja som raz dostala pred vianocami vrecko orechov vlašských. najskôr nič a potom molí všade plno, keď som vyhadzovala tak som nevedela či sa tie orechy tak hýbu v tom sáčku alebo mole. vyhodili sme úplne všetko, umývala som savom a striekala celú špajzku biolitom niekoľko dní. všetko mám v plastových dózach a pre istotu aj tie náplaste (aspoň sa tam chytia ovocné mušky občas).
ešte sme ich potom nachádzali ale to už bolo náhodne úplne mimo potravín, postupne zmizli keď zistili že nie je čo žrať. ale postrehla som, že aj v potravinách lietali takže som z toho "šťastná"...

dzejsik
12. júl 2024

@anorev123 ja som ich nasla aj v pur pene, ale nastastie tie co sa zavrtali do nej, tam umreli :D ale riadne prezri aj obaly z cestovin, larvy su casto v tych plastovych zahyboch alebo schovane v stipcoch na potraviny