Čím vyčistiť náhrobný kamen?

30. júl 2024

Ahojte, na hrobe bol tri mesiace položený igelit a na ňom vence. Teraz sme to chceli dostať, pod tým igelitom ostal riadny fľak, nejde to dole ani jarou ani octom. Neviete poradiť čím to vyčistiť?

viestta
30. júl 2024

Hrdzavy flak? Skus najst toto
https://hg.eu/sk/vyrobky/hg-cistic-nahrobnych-k...
ale aj sidolux ma cistic nahrobnych kamenov

autor
30. júl 2024

@viestta no ja som to nevidela, mama sa s tým trápi, rajbe to s nejde to ničím zísť. Ďakujem ti, idem popozerať...

viestta
30. júl 2024

ked to je uplna katastrofa, da sa kamen prebrusit

autor
30. júl 2024

@viestta no dúfam že to nebude treba... 😵‍💫

cacianka
30. júl 2024

Podľa toho aký kameň, aký fľak. Urob fotky a spýtaj sa u kamenarov.

autor
30. júl 2024

@viestta
@cacianka baby posielam fotku z netu... Je to takýto druh pomníka .. matný je, nie taký hladky úplne...neviem presne vo je to za material

autor
30. júl 2024

Matný kameň?

viestta
30. júl 2024

Je to vobec kamen, nie je to bruseny beton?

autor
30. júl 2024

@viestta no to veru už netušíme čo to môže byt..
To sú možno 20 rokov staré hroby... Normálne to robila ten pomník firma... Ale fakt už dávno...ono to zvykne machom obrastat,ale toto sú vraj fľaky nejaké...asi ako pôsobil ten igelit s dažďom,zimou,teplom...

alickapusinka
30. júl 2024

to sú firmy čo to robia môjho muža mama tak jej ostalo na hrobe a musel volať firmu ta ma špeciálne prostriedky a ostal nádherne čistý.Samozrejme aj to stalo dosť ale maju krásny.Robia to firmy ktore majú pohrebne služby.

cacianka
30. júl 2024

Toto je druh starých nahrobkov, betón s drobným štrkom. Žiadny kameň.
My sme takéto obrubníky drhli na hroboch oceľovou kefou. Rôzne druhy lišajnikov tam boli, vyzrazane soly, machy a zažraty prach. Prírodné fľaky by mohli zist, ale ak je to hrdza, neviem neviem. Možno skusit tu kefu , wapku, alebo kamenár. Nejaká mamina suseda dala vyčistiť takéto hroby a nebolo to ani veľmi drahé, ale výsledok bol výborný, síce starý pomník ale akoby nanovo urobený.

autor
30. júl 2024

@cacianka áno naši to občas normálne vyrábali a bolo. Teraz neviem či je to hrdza čo čo. Šli to ešte dnes rajbat. ak to nezide tak asi fakt len firmu volať.

cacianka
30. júl 2024

Zakryť veľkým plastovým kvetináčom 😉

autor
30. júl 2024

@cacianka no to je dvojhrob a ešte zasahuje do toho druhého..to by bolo čudné...

terezka1947
30. júl 2024

Keď je to povrchové,dá sa to vysuchat kefou,vodou,ak je to hlbšie,už len prebrusit.
Robia to v kamenárstvach bežne.
Nie je to kameň,je to kameninovy odliatok z betónu,kadečo popridavane tam zvyklo byť.

autor
30. júl 2024

@terezka1947 suchali to aj kefku a zial nič...

terezka1947
30. júl 2024

Potom už len kamenari,oni to vedia celé prebrusit,vziať vrchnú vrstvu a je potom na to aj pasta na také jemné zakonzervovanie.

autor
30. júl 2024

@terezka1947 asi už len to nám ostáva, lebo to nezišlo