Chrobáky v domácnosti

vegaj
1. jan 2024

Dobrý deň,posledný mesiac sa nám začali objavovať malé čierne chrobaky s tvrdymi krovkami. Vidíme ich hlavne okolo okien - ziadne potraviny v blizkosti nie su. Na internete som nič podobné nenasla. Poradili by ste prosím co to je a ako to vyhubit? Prikladám fotky. Ďakujeme

tundra
1. jan 2024

@vegaj Nie som si celkom isty,ale vyzera to ako lykozrut smrekovy.Hod si do strycka googla a porovnaj.Ak mate okna zo smreku,tak je to viac ako pravdepodobne...

viestta
1. jan 2024

@tundra lykozrut sa zivi lykom, to v drevenych oknach urcite nie je. Okrem toho lykozrut je celkom velky chrobak, toto je malicke

tundra
1. jan 2024

@viestta 4-5 mm,zodpoveda cca.tomu co je na fotke.Moze to byt aj iny drevokazny hmyz,ak nebolo drevo osetrene proti skodcom.🤗

viestta
1. jan 2024

@tundra vies co je lyko? Na drevenm rezive lyko nie je, lyko je vrstva pod korou, cez ktoru prudia ziviny z korenov do koruny. Pri spracovani dreva sa kmen odkoruje, zlupne sa aj vrstva lyka a ostane ciste drevene rezivo, ktore sa potom pouziva na vyrobu (hoc aj tych okien). A smrekove drevo je makke, nestabilne, pri vysychani praska, takze sa na vyrobu okien ani nepouziva.

tundra
1. jan 2024

@viestta To su mi novinky👍

dinkel
1. jan 2024

@vegaj my to tiez mame. Tiez som sa toho nevedela uplne zbavit. Ale vsimla som si, ze to lezie na cestoviny, caj, koreniny, ak sa nieco vysype. Vyhadzala som potraviny, ktore boli napadnute, ale uplne to neviem odstranit, som zvedava, ci niekto bude vediet poradit.

kacena2022
1. jan 2024

@vegaj Ahoj,podľa mňa to bude potemnik - mučiar obyčajný.Tiez sme ho mali v dome.Vyskytuje sa v potravinách a obilí.Prikladam foto

vegaj
autor
1. jan 2024

@tundra
Dakujem velmi pekne za nazor. Do izieb sme dávali konáre zo starej čerešne. Manžel to nalakoval lakom na drevo. Môže to byť z toho? V izbách mame drevene (smrekove) postele. Aká je šanca ze sa do toho pustia? 🤯

vegaj
autor
1. jan 2024

@kacena2022

Objavuju sa v detskej izbe,kde nie sú žiadne potraviny.

kacena2022
1. jan 2024

@vegaj Môžu chodiť aj z vonka donutra.Ja som ich našla aj na dvore,aj v práci sme ich mali.

tundra
1. jan 2024

@vegaj Z tej fotky sa to urcit neda,ale je tam predpoklad,ze je to drevokazny hmyz.Ano lykozrut napada zive stromy,ale mozno ste niekde pouzili na sope dosky,z ktorych vyletel alebo od suseda...Suhlasim s tym,ze lykozrut by neprezil v spracovanom dreve.

aandrea9
1. jan 2024

@vegaj no ak to pred lakovaním nenatrel bochemitom tak to zrejme môže byť z toho🤔 tie smrekové postele sú zrejme z ošetreného dreva tak by som nepanikarila.

vegaj
autor
1. jan 2024

@tundra
Ďakujem za radu. Našli sme toto https://www.skodcoviadrevin.eu/skodca/drvinarik... a je dosť možné,že lezú z tých konárov. Teraz máme dilemu,či dat konáre dolu a znicit ich,alebo konare skúsiť nechať,kým nepovyliezaju. Len sa bojím,či sa zatial nezačnú vŕtať do tých posteli a stola.je to smrekové drevo osetrene iba olejom.

aandrea9
1. jan 2024

@vegaj oni možno budú vyliezat stále...predpokladám, že sa množia 🙈 si si istá, že iba olejom???