Ako prať efektívne?

erika434
15. apr 2024

Ahojte,zaujímala by ma rada niekoho,kto sa rozumie praniu po tej chemickej stránke. Upratovala som technickú a nasla som soda bikarbonu a kyselinu citrónovú,také veľké balenia do domácnosti, čo skôr použiť do prania k obycajnemu prasku na pranie(ariel)? Používam aj manganistan na dezinfekciu. Myslím,že soda je zásada a kyselina citrónová kyselina...ak ich dám spolu do prania asi to nebude mať efekt...ci? Dakujem za rady

veronika2316
15. apr 2024

Neviem mama dáva sódu alebo prášok do pečiva k bielemu keď chce mať belsie prádlo kyselinu citrónovú skôr asi do prázdnej práčky proti kameňu ale to si len logicky myslím neviem 🤣

viestta
15. apr 2024

Prasok je vo svojej podstate alkalicky, ked pridas sodu tak sa alkalita zvysi, ci sa zvysi aj praci ucinok tazko povvedat. Kyselina zreaguje s alkalickymi sucastami prasku a cistiaci ucinok vyrazne znizi. Kyselinu pouzivaj len na odvapnovanie

egonsk
15. apr 2024

kyselina citronova je fajn na odkamenovavanie konvice, mozes pracku, alebo aj kupelku obkladacky umyvat. ... a sodu ked pridas ku praniu, lepsie odstrani flaky. Ale mozno by som to radsej pouzival na biele a blede pradlo radsej.

egonsk
15. apr 2024

@viestta cisto teoreticky by mohlo zafungovat vypratie iba v kyseline citronovej na zjemnenie pradla, ktore sa nepralo s avivazou. Ale osobne by som sa obaval o farby, niektore veci vypustia aj dušu, nielen farbu... Osobne vsak by som volil ten odkamenovaci ucinok, mam to roky odskusane, kupujem 5kg balenie vzdy. Este pokial je to potravinarska kvalita, moze vyuzit z nej aj pri zavarani 😉😅