Ako periete páperové periny?

1mina
14. nov 2023

Asi pred 7 rokmi sme kupili s muzom velky perinu v jisku tusim, neviem presne xim jenplnena, predtym za mi zdalo ze je v pohode, teraz bola rok odlozena, je na nej cedulka ze sa moze prat na 60. Tak som ju oprala ale.uz pocas prania zvlastne smrdela, ked sa ususila chvilu dobre, ale mne sa zda ze po par dnoch zase zvlastne smrdi 🤷 teraz beviem ci je to tou vyplnou , alebo ci ju skusit znova oprat alebo vyhodit 😀

stellarstar
14. nov 2023

@1mina ako si ju mala odložené? Ja mam tiež paperové a nikdy mi nesmrdeli

andy03
14. nov 2023

Ahoj aj ja mám taký problém .
Dostali sme veľkú papierovú dvojperinu od mojej Maminy.
Ja mám práčku na 10 kg- tam ju vmestim, cez leto operiem a vysuším na slnku.
Ale cez zimu ju musím dať do čistiarne cena čistiarne okolo 20€ tuším

viestta
14. nov 2023

Paperove nosim do cistiarne, lebo do pracky sa nezmesti a ani nemam kde susit

1mina
autor
14. nov 2023

@stellarstar praveze bola len tak poskladana na manželskej posteli - spala som tu dobu s detmi v izbe a muz sa zakryva len dekou 😀 tak som si ju chcela oprat, ale uz v pracke sa mi zdalo ze cudne smrdi - mama mi tvrdila ze tak proste smrdi perie. Ale po uschnuti den dva dobre a zase sa mi zda 🤷 tak neviem ci by cistiaren pomohla, ale prala som ju na 60 ako na stitku

1mina
autor
14. nov 2023

@andy03 a vonaju normalne pekne po oprati ? Ja uz rozmyslam ci mi len sibe lebo deti maju paplony z umeleho vlakna - dcera je alergicka, a tie vonaju pekne praskom po oprati a ked som teraz dlhsie bola s nimj v izbe ze ci len z toho uz nie som zblbnuta...muz trvdi ze ta perina nesmrdi, mne smrdi 🤦

luxus10
14. nov 2023

prat na 60 st, a vysusit v susicke..."!!!!!!!!!!!!!! bezne tak jyskacke periem...preto ti smrdi.....

adrianap83
14. nov 2023

@1mina to treba buď sušičku, alebo špeciálne dať vyčistiť. Na tom peri je tuk, sa to zle vysušilo, keďže sa to zdrclo do kopy, neprevzdušňovalo, no a preto smrdí.

megika1
14. nov 2023

@adrianap83 ja som toho istého názoru. Tuk robí svoje. Perina naberie vzdušnú vlhkosť a rozvonia sa .Je to vyslovene na čistiareň

1mina
autor
14. nov 2023

@luxus10 praveze so,m vysusila v susicke . Troska ostala minimalne vlhka zo susicky, tak som ju nechala este den v obyvacke pri krbe, potom sa mi zdalo ze aj vonia uz praskom, ale po dvoch dnoch ako som pod nou spala tak sa mi zda ze zas to citit ako pri prani,,,tak neviem ci skusim este tu cistiaren

adrianap83
14. nov 2023

@megika1 mne to teraz pani z čistenia perin vysvetlila. Ze perie ma na sebe trochu tuku a aj ho potrebuje získavať pri používaní z nášho potu. Ak sa perina nepoužíva, perie sa začne prachnivieť a rozpadá sa. Takže aj to smrdkanie bude z toho. Je to na nervy, lebo draha perina a keď nevieš, vlastne si ju môžeš zničiť.

luxus10
14. nov 2023

@1mina tak zle zvoleny program, alebo suska, co take veci vysusit nevie...musi byt dosusena dosucha...

slavomira236
14. nov 2023

@1mina ja sice periem len vankuse ale nesmrdia periny nemam..

simca06022011
14. nov 2023

perie sa neperie v prasku. Smrdi to perie nie z toho ze sa nepouziva a nie, v tej perine sa urcite nemasti z nasho tuku :DDD omg, ako by sa aj... to perie je mastne "od prirody", pretoze hus si ho masti... preto sa neperu prachom na pranie, takym ani onakym, su na to specialne olejove cistice.

ALE proste ked sa zle operie, zle vysusi = smrdi. Cize ked ti trosku ostala mokra zo susicky, tak to perie bolo vnutri trosku viac mokre... musi sa to vysusit dobre. Skusila by som ked tak tu cistiaren. Alebo novu zohnala. Moj chlap napr. kupil ale neviem kde, myslim, ze vmobelixe, periny a vankuse do hostovskej izby a tie smrdeli. Oprala som= smrdeli aj tak. Isli do kosa. Nepomohlo im nic.

Je to prirodny material... ako ked mi pes zmokne.. tiez smrdi. Hus na dvore mam napriklad, ked je sucho nesmrdi, ked zmokne citim ju cez dvor :D

sono2
14. nov 2023

@1mina ja ti napíšem tak škaredo, že najprv zisti čo perieš a ako to prať, pripadne sušiť. A nemusíš zakladať diskusie, pretože keď už nevieš ako oprať, čo ďalej so životom....

sono2
14. nov 2023

@simca06022011 vždy periem veci páperové s trocha práškom a dala do sušičky. Lenže ja kupujem len Premium veci ktoré obsahuje len perie ako také. Nikdy mi nič nesmrdelo.

simca06022011
14. nov 2023

@sono2 aj perie ako take sa kludne znici prachom na pranie, je prirodzene mastne. POdstatna vec je aj to, ze pre kazdeho je trocha prasku ine mnozstvo. Ja napr. na nase davam s klduom lokalne vanish aj tekuty prach a potom to davam prat. Ale nevymacham to v 2dcl prachu a avivazi ;) ale ide tam na to urceny prostriedok, ktory osetri perie a periny mi veru sluzia dlho, vankuse dokonca mam asi 15rokov :D
A ver, ze aj ten premium 15rocny vankus mi smrdel, ked som ho ako krava zle vysusila... :D

sono2
14. nov 2023

@simca06022011 ako myslíš.

simca06022011
15. nov 2023

@sono2 nemusim si mysliet, staci to VEDIET.
https://www.xxxlutz.sk/c/pranie-perovych-paplon...

adrianap83
15. nov 2023

@simca06022011 mne to o tom " domasťovaní" peria, z nášho potu, povedala pani , ktorá sa špecializuje na čistenie perín. Nemám dôvod neveriť. A áno perie je prirodzené mastné. Aby slúžilo dlho, je tam aj tento mechanizmus.