Výpovede lekárov

kvetinkaaknitevk
21. okt 2022

Ahojte, v pôrodnici kde som chcela ist rodiť dali komplet všetci lekári výpovede .. termín mám prelom december január a mám z toho v celku strach .. skúste má nejako prosím ukľudniť alebo čo 🥲

evica17
21. okt 2022

@kvetinkaaknitevk a to potom ako už tam nebude toto oddelenie ? To je akože riadne,možno to stahnu keď dosiahnu svoje,vyššie platy alebo za čo bojujú. V akom meste to je ? Inak situácia môže byť aj v iných mestách podobná

luscious
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
pribinak
21. okt 2022

Neboj, to sa utrasie. Toto je už taký folklór - lekári dávajú hromadne výpovede

A kam by všetci šli? Rožky do Tesca vykladať? Alebo robiť skladníkov?

Nie všetci majú súkromnú prax a nie každý z nich by bol ochotný začínať v inej nemocnici ako radový lekár, keď tu má napr dobrú pozíciu.
Je to nechutne, lebo robia z pacientov rukojemníkov. Toto si majú riešiť fakt nejak inak

Skús sa informovať v inej nemocnici a uvidis ako sa situácia utrasie

nykkushka
21. okt 2022

@pribinak fakt bez nejakých emócií sa pýtam, ako inak sa dá takáto situácia riešiť? Stav zdravotníctva a platy zdravotníkov sa riešia niekoľko rokov a bez normálnej odozvy (tie akože almužny v podobe zvýšených platov dlhodobým riešením nie sú).
Áno, priznávam, že nie je to vôbec fér voči ľuďom, pacientom. Ale ty napríklad by si ako riešila, keby opakovane od šéfa žiadaš zvýšenie platu - adekvátne zaplatenie svojej profesie a 10r na teba kašle? Nedala by si výpoveď? A nehľadala iné miesto, napríklad bez stresu a zodpovednosti za ľudský život (aj keď by to bola "podradnejšia" pozicia).

mamelka
21. okt 2022

A aj keď odídu do zahraničia tak to nebudú mať take ľahké. Poznám X zubárov z chorvátsko, Slovensko, Česko, Bosna a je to tiež dlhý proces kým uznajú školu, treba kurz a aj potom uznanie školy, trvá to naozaj dlho, čiže len tak ľahké to v zahranici nebudú mať. Bez práce si tiez isto nemôžu dovoliť zostať. Neboj nestresuj sa. Isto budeš mat Dr pri pôrode. Určite by som si pozrela ešte jednu porodnicu. Drz sa

zuzinka888
21. okt 2022

To sa utrasie. Vypoved mozu stiahnut aj den pred vyprsanim vypovednej lehoty. A kedze nemocnice nemaju za lekarov nahradu tak tak to budu akceptovat. 90% lekarov ostane na pracovisku. Niektorí mladi odidu do zahranicia- tí co to mali naplanovane uz davno. A niektorí si len vymenia nemocnice. Neboj urcite porodis v pohode. A minochodom k porodu ani lekara nepotrebujes. Zvladne to sj asistentka- v zahranici je to bezne- lekar pride az ked je problem alebo porid nepostupuje tak ako ma - samozrejme ak ide o prirodzeny porod.

pribinak
21. okt 2022

@nykkushka majú svoje odbory a komory a rôzne asociácie. Nech si sadnú za stôl s ministrami, premiérom a dohodnú sa. Alebo nech sa poradia s kolegovcami zo zahraničia

podľa mna tie platy až take nízke nemajú, mnohí za tu masiarinu čo predvádzajú dostávajú viac než dosť
Napr 35 opodstatnených podnetov na iClinic - tento týždeň toho boli plne noviny - napr zrezana rohovka z opačnej strany, baba skoro oslepla, vyoperovanie nesprávneho oka, po operácii 2vijite videnie a iné veľmi “prijemne” veci

Asi mesiac dozadu kauza úplatkov kdesi na strednom Slovensku

Ja si vážim lekárov, tých ktorí vykonávajú svoje povolanie so cťou, žiaľ je ich akosi malo

simca06022011
21. okt 2022

@pribinak presne tak, keby ziadali spravodlive mzdy,podla ich vykonu a spokojnosti klienta, ziadali by skor zrusenie "tabulkovych platov"... aby kolega, ktory figu robi, nezarabal to iste ako ten, co sa v tej nemocnici realne namaka... V BB nemocke som lezala pred par mesiacmi, a teda nemozem pristup pozitivne hodnotit ani nahodou a ja nechapem tie "uzasne recenzie". Riesenie nula bodove. Ciel zdravotnikov= cim skor dostat clovek prec z nemocnice, a nech to riesi niekto iny. To, ze nevyriesia/nevyliecia a s akou aroganciou sa k tomu stavaju je zase uplne ina tema. Proste realne veci riesit a ziadat, zefektivnit system, postupy, ziadat reformovat napr. urgenty, z tkorych si ludia robia ambulancie praktickych lekarov, komunikacia medzi oddeleniami, lekarmi nula bodov, potom pacient chodi ako odtrhnuty vagon... toto su veci, ktore im zlahcia pracu, nebudu robit somariny cely den a nebude teda treba nasobne zvysovat lekarov v nemocke a bude viac na platy :D

mne kedysi jedna znama lekarka (a ze ich poznam osobne naozaj dost, len nie bohuzial v mojom meste :DD) , povedala jednu velku pravdu, lekar lieci, nedokaze manazovat ambulanciu/nemocnicu, neucil sa to, nie su ani len ekonomovia. Ona fungovala vdaka tomu, ze jej manzel manager vseto naplanoval, nastavil, od softwaru, systemu objednavania, vysetrenia, administrativy, sestriciek a bol tam klud a pokoj, ziadne cakanie hodinove... cize za ten cirkus mozu sefovia a tie ich komory a odbory. Lekar ma ine starosti. Teraz celkovo cela spolocnost, cize aj zdravotnici su demotivovani, znechuteni, vsetci maju vsade vsetkeho "dost" a flakaju to proste ked nemaju naladu... skoda ze tych lekarov nie je viac, inak ja byt nemocnica, nevezmen ich "zrusenie vypovedi". ved nech idu.. vacsina do zahranicia neodide, niekto mozno, ale vacsina nie. Maju tu rodiny, zazemie, bud male deti, alebo naopak su to uz starsi lekari..

simca06022011
21. okt 2022

@nykkushka vies, ziadat mozeme vsetci, ja si zajtra tiez mozem poziadat o zvysenie platu, aj kazdy rok.. ci mi vyhovie sef alebo nie je vec druha a ano mozem ist, ale nebudem dat vypoved len tak "na oko" aby mi plat zvysili, ja osobne by som sa hanbila ako pes, stiahnut po takychto teatrach vypoved. Popravde, myslis, ze kazdy lekar v tvojom okoli si zasluzi aj ten plat, ktory berie? mna keby nezachranovala sestricka, ktora tam chuda prechaldnuta chodila a starala sa o pacientov, tak neviem :D Vacsinu si aj tak na oddeleniach odkrutili prave tie a kam sa oni hrabu mzdami na lekarov.

pribinak
21. okt 2022

@simca06022011 moja sestra je zdravotná sestra a sama povie, že niektorí lekári sa idu pokrájať pre pacienta, veľa študujú, aby mali široký prehľad, vzdelávajú sa a makaju

Ale sú tam aj takí ktorí urobia kopec chýb, poškodia pacienta a najhoršie čo sa im stane je, že ich vyhodia z nemocnice
A pacient sa potom súdi o odškodné celé roky a často sa kompenzácie už ani nedožije

Management ambulancie či oddelenia je ďalšia samostatná kapitola, žiaľ u nás je to v plienkach
Ak sa lekár chce plne venovať svojej práci, musí mat za sebou šikovnu asistentku a šikovne sestričky

mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kvetinka75
21. okt 2022

@pribinak aby sme neboli prekvapení. Dosť lekárov má ponuky v Čechách, v zahraničí a za vyššie platy. A tie sú teraz podstatné. Nie každý je ochotný odísť ale ak ti tam zostane len polovica lekárov, tak aj tak to bude dosť veľký problém.

pribinak
21. okt 2022

@kvetinka75 ale čosi. Odíde ich fakt zopár. Ak chcú ísť robiť do zahraničia tak musia mat fakt skvelú jazykovú výbavu a odbornú slovnú zásobu

Ini tu majú svoje rodiny, pozície, další okrem úväzku v nemocnici majú potom poobede svoju súkromnú prax.

Ja netvrdím že zdravotníctvo nemá krízu, ale nemyslím si že zvyšovanie platov všetko vyrieši

nykkushka
21. okt 2022

@pribinak
@simca06022011
Ja plne rozumiem tomu, čo píšete. Tiež sa na to pozerám tak ako vy, sú lekári a "lekári". Taktiež som zažila správanie lekárov, za ktoré som sa hanbila a ťukala som si na čelo, že hento hovado pracuje s ľuďmi. Pracujem v zdravotníctve a viem, ako sa vyjadrujú, akí sú odborníci, ako si vážia pacienta a hlavne na akú cenu sa vyšplhalo zdravie u niektorých dr (rozumej zaplať-pomôžem- spravím iba to, čo mám v popise práce, ale priplať si).
Ale poznám aj neskutočne veľké množstvo lekárov, ako píšete - poctivých, študujú, sú inteligentní,. slušní, pokorní...našťastie ich je takých v okolí viac.
Preto aj ja tvrdím, že systém platov v zdravotníctve máme nastavený neskutočne debilne, či už dr alebo sestry (donedávna som zarábala s 2st VŠ s 10r praxou tak isto ako mladá baba čo včera dostala diplom). A roky nevidíme žiadnu snahu vlády zmeniť to - môžu s nimi rokovať odbory, komory aj svätý Peter, jednoducho už toho majú všetci dosť, stačí si spomenúť, ako sa k ním/nám správali ľudia počas covidu, už vtedy sa hovorilo, že kopec zdravotníkov odíde...Možno nezvolili správny postup žiadania vyššieho platu, ale skôr je to už taký zúfalý čin, že nepočúvate nás, tak spravíme rázny krok.
A často krát je to aj o tom, že dr by pracoval, ale nemá na to potrebné pomôcky, vybavenie, personál a to domotivuje asi každého, keď chce pomôcť ale nemôže...

pribinak
21. okt 2022

@nykkushka ja s tebou v mnohom mnohom súhlasím, ale robiť rukojemníkov z pacientov? Žiaľ toto u mna nemá žiadnu nádej na pochopenie

Súhlasím že aj medzi pacientami sa nájdu ľudia, ktorí sa správajú horšie ako diva zver, ale toto že vydierať ľudí? Aby tehotná bola v strese či bude mat kto odborne viest pôrod? To fakt nie !

kvetinka75
21. okt 2022

@pribinak a ako by si to inak riešila? Tiež som zdravotná sestra a ten plat........Zodpovednosť za pacienta, mnohokrát ide o život a kto si váži ten môj? Z čoho budem normálne žiť?

rawmamka
21. okt 2022

@nykkushka Ja ti rozumiem, sama mám v rodine lekárov, ale v tejto krajine sú podľa mňa tí poslední, ktorí sa môžu sťažovať na neadekvátne ohodnotenie svojej práce. V zahraničí majú samozrejme vyššie platy, celkovo iný systém, ale zároveň aj inak musia pracovať. Bohužiaľ, nepočula som vo svojom okolí nikoho, žeby lekárom a sestrám "fandil" v tomto boji, skôr sú všetci už znechutení z ich požiadaviek, lebo chýba kvalita - čo sa týka odbornosti, no najmä prístupu k pacientom, komunikácii s nimi, dôslednosti vyšetrenia,..... jediné, čo ľudí "drží v šachu" je možné nebezpečenstvo, ak bude potrebovať zdravotnícku pomoc on sám alebo niekto blízky a to je smutný fakt, že sa pacient v tomto celom cíti ako obyčajný rukojemník.

pribinak
21. okt 2022

@kvetinka75 ja to neviem nijak ovplyvniť, mne to píšeš zbytočne

Inak dnes mam dovcu, mali sme ísť so synom na testy na alergiologiu. Prídeme tam a sestrička nás nemala poznacenych. Jedine šťastie, že som našla mail asi 4 mesiace dozadu, kde som si overovala vyradenie liekov
Inak by nás poslala domov. Aj tak bola nervózna a nepríjemná a to tá maximálne nepríjemná som mala byt ja, nie ona

Vieš, ale zodpovednosť má v práci každý: šofér autobusu, ucitelia a vychivavatelia, požiarnici, policajtiV účtovnícky, bankári, ale ja predavačka či pokladníčka. Skús zažiť štrajk smetiarov (zažila som a bolo to mimoriadne nepríjemne)
Každý mame v práci svoju zodpovednosť, aj mliekarní či pekár, či obyčajný smetiar

ivana11155
21. okt 2022

Neboj, oni len vydieraju. Polovica z nich má pred dôchodkom, to už ani nie je vek že začať v zahraničí. Kde pôjdu?

matkahelka
21. okt 2022

@kvetinka75 ano, vsetci tu nechaju rodiny, deti a vsetci odidu. samozrejme 😂 ti, ktori odist chceli, odisli uz davno.

kvetinka75
21. okt 2022

@matkahelka netvrdím že všetci. Viem o takých ,ktorí už nové miesta majú isté

matkahelka
21. okt 2022

@kvetinkaaknitevk neboj sa, oni len vydieraju. ved to je rok co rok takato moda. a nakoniec vypovede na poslednu chvilu stiahnu. a nie, nemaju take - ako to oni nazyvaju - dlhodobo podhodnotene platy. mam svagra lekara, chirurga. a susedu zdravotnu sestru u pediatra. nestazuju sa. jasne, brali by viac, ved kto by nie, ale urcite neuvazovali o vypovediach ani o odchode za hranice. ja mam pocit, ze na SR existuju len lekari a ucitelia. nikto ini sa nestazuje, ani ti, co dru 12-ky za pasom za 800€/brutto, len ucitelia a zdravotnici su chronicky nespokojni. uz len zo zvyku.

nykkushka
21. okt 2022

@matkahelka ale tak prejaviť nespokojnosť môžu ľudia v hociakom pracovnom odvetví, kto zakazuje pracujúcim za pásom za 800e vyjsť do ulíc a žiadať viac?
Veď keby začali pýtať viac predavačky, smetiari, hasiči a pod, ľudia by ich zožrali a nadávali by aj im, že sú darmožráči, za čo pýtajú peniaze keď si napríklad predavačky len huby otvárajú na zákazníkov a pod...rovnako by to bolo aj s ľuďmi z fabriky - načo pýtajú viac, ved sú to len obyčajní roboši za pásom a pod....

deti95060810
21. okt 2022

@matkahelka tiež hovorím žeby mali začať štrajkovať predavačky, pekári, smetiari...pred pár rokmi štrajkovali smetiari kdesi v Neapole - to bolo neporiadku po uliciach....

pribinak
21. okt 2022

@deti95060810 ja som zažila štrajk smetiarov v Španielsku
Čo že neporiadok, ale ten otrasný smrad. V tom teple a vlhku 2 týždne neodvezene smeti sa začali rozkladať a strašne ale strašne smrdieť
Nechutne to bolo a to ako pohŕdavo pozeráme na prácu smetiarov

simca06022011
21. okt 2022

Uvedomit si možno treba to, ze štrajkujú statni zamestnaci, ich mzda je fixne dana tabuľkami plus nejake možné odmeny, oni maju odbory a komory atd... Tak je.jasne prečo nejdu strajkovat predavačky. Tym stat mzdy nezvyšuje, tie si vedia vyjednať v praci. Nie su zastropovane.

rawmamka
21. okt 2022

@matkahelka Súhlasím, ani v našej rodine žiaden lekár netrpí núdzou, skôr naopak - ich životný štandard je minimálne porovnateľný s lekármi na Západ od Slovenska. Stačilo by dať mzdy do pomeru - napr. pediater na SK v porovnaní s pediatrom v Rakúsku, Nemecku, Francúzsku ... a následne porovnať mzdu trebárs kuchárky v školskej jedálni so mzdou kuchárky v Rakúsku, Nemecku, Francúzsku.... Ten "nepomer" (v %, nie absolútnych číslach) by mnohým vyrazil dych. Nehovoriac o tom, že ak má začínajúci lekár bez atestácie, bez praxe garantovanú minimálnu mzdu bez príplatkov teraz cca 1500 eur v hrubom, tak z toho dokáže prežiť a to ešte len začína a nemá v tom žiadne skryté príplatky, avšak napríklad inžinier/technik jadrovej bezpečnosti v atómke, po 20 odpracovaných rokoch, s taktiež trojstupňovým vzdelaním a s obdobnou zodpovednosťou a pod neustálym tlakom, má max. o 200 eur vyšší plat a už sa mu bude iba veľmi veľmi pomaly zvyšovať o pár eur ročne až do dôchodku, aby vykryl aspoň naoko infláciu. A to radšej nepíšem o iných povolaniach, kde "nedosiahnu" ani na tých pomyselných 1000 eur v hrubom, tzv.pracujúca chudoba a pritom ich práca je rovnako potrebná a spoločnosť by bez nej nefungovala.

matkahelka
21. okt 2022

@nykkushka ja osobne som nevrlu predavacku cuduj sa svete este za 40 rokov svojho zivota nikdy nezazila, za to sestricky a lekarov, ktori hukaju po ludoch ako bezprizorni zazivam zial pravidelne. drviva vacsina si povolanie vybrala nejakym omylom. kazdy tyzden pocuvame o kauzach, kde zdravotnicky personal tazko pochybil a neraz sa to pacientovi stalo osudnym. a v drvivej vacsine sa to utrasie tak, ze pozostalym ostanu len oci pre plac. moja cerstva skusenost z minulotyzdnovej pohotovosti - o 20.30 10 ludi v cakarni a dobru polhodinu do ambulancie nikoho nevzali, lebo tam lekar oslavoval, tak mu blahozelali a chichotali sa. nakopala by som ich do riti a nie zvysovala im platy.

aiwa27
21. okt 2022

Ja si myslím, že nakoniec budú súhlasiť s deklarovaným návrhom MZ. A tí, ktorí sa rozhodli ísť za lepším (nemyslím len platy), tí odídu. Ale nečakám situáciu, že úplne zatvoria nejaké dôležité pracoviská. Nemaj obavy, len si prosím nájdi inú pôrodnicu. Držím vám obom palce - aj na nohách). P.S. Z akého mesta si?

rawmamka
21. okt 2022

@kvetinka75 Nech idú, na ich miesta prídu na oplátku Ukrajinci a zdravotníci z krajín na Východ a Juh od nás. Ja mám už teraz zubára Macedónca a som s ním spokojná, je precízny, skromný, veľmi milý k pacientovi, v našej krajskej nemocnici pracujú ukrajinskí lekári, zdravotné sestry,... nie je s nimi žiaden problém, sú ochotnejší, úslužnejší ako tí naši, odborne rovnako zdatní. Stačilo by ministerstvu zjednodušiť, zrýchliť ich prístup na náš pracovný trh, myslím, že pracovné miesta by sa dosť rýchlo zaplnili. Treba riadne otvoriť slovenský pracovný trh, nastaviť pravidlá a obmedziť zbytočnú byrokraciu, potom nastane prirodzený pohyb medzi jednotlivými pracovnými ponukami a dopytom.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre