Plaťme pôrodníkom oficiálne. Aby to začalo fungovať

zuzanka111
3. jún 2011

V kontexte mojich skúseností z posledných týždňov by som chcela apelovať na mamičky, aby sme v prípade výberu pôrodníka platili oficiálne cez zazmluvnenie (Je to možné v každej nemocnici) a nie cez obálky. Služby lekárov budeme ešte xkrát potrebovať, tak sa aspoň pokúsme o normálne fungujúci systém. Robíme to hlavne pre naše deti.

nicky182
3. jún 2011

Ahoj, ja som si tiez zazmluvnila Dr. a spravim to aj druhy krat. Myslim si, ze aj Dr. k tomu pristupuje zodpovednejsie.

caline
3. jún 2011

Normalne fungujuci system by bol, keby lekari boli schopni pristupovat ku kazdej rodicke / pacientke rovnako bez ohladu na to, ci zaplatila alebo nie...bohuzial, u mnohych sa ten pristup diametralne odlisuje, samozrejme, cest vynimkam...
A okrem toho, zazmluvnenie je aj tak len zlegalizovany uplatok...

sue
3. jún 2011

@caline ako môžeš povedať, že je to len zlegalizovaný úplatok? Zazmluvnením sa lekár zaväzuje, že je ti k dispozícii k pôrodu kedykoľvek - bez ohľadu na to, či je v práci alebo doma... to ti nepripadá hodné príplatku? Že od neho žiadaš, aby bol mesiac v strehu? Nehovorím, že len ty ho žiadaš...ale pripadá mi to tak, že pokiaľ má byť človek na mobile, tak je normálne, že sa mu za túto službu priplatí 😉

btw som za oficiálne platenie poplatkov, bridí sa mi kávičkovanie, fľaštičkovanie a obálkovanie...

alenka600
3. jún 2011

Suhlasim s tym, ze by malo byt SAMOZREJME, ze sa k pacientovi akykolvek lekar/sestricka bude spravat co najlepsie. A nie, ze budu chodit okolo rodicky a nechaju ju trapit sa, vsak nepriplatila..... (hovorim o konkretnej skusenosti bohuzial). A ak buduca mamicka chce mat pri sebe konkretneho lekara, ok, to je nadstandardna sluzba, nech si priplati. Povazujem to za skvelu moznost.
Ale je to smutne, ze my tu teoretizujeme, ale mnohokrat je prax ina - nechcem hovorit, ze vsetci lekari beru uplatky, ale ja osobne som zazila, ze mi lekar otvorene povedal, ze mu mam zaplatit. Bez hanby, bez ostychu, nerobil to ani prvy ani posledny krat. Este si aj povedal sumu.

hori
3. jún 2011

@sue nie je v strehu na mobile, objedna si ta par dni pred terminom na vyvolavacku...

sue
3. jún 2011

@hori to je čo za kravinu??? Mi nehovor, že by si si zazmluvnila lekára, ktorý by ti bezdôvodne dal vyvolávačku??? To sú ženy také sprosté???

hori
3. jún 2011

@sue no neviem... ja som rodila len raz a keby mi nedali vyvolavacku, tak to trva snad tri dni... inak to bol celkom bezproblemovy porod (ak neratam tu strasnu bolest, co patri k tomu)... tak neviem, co je na tom take strasne... urcite by som nechcela zazmluvneneho lekara, ktory ku mne pribehne po nocnej sichte unaveny a nevyspaty, ked to na mna pride...

sue
3. jún 2011

@hori pokiaľ prenášaš alebo niečo nie je v poriadku, tak je vyvolávačka opodstatnená, ale dať vyvolávačku len proeto, že doktor chce ísť domov, alebo nechce, aby musel prísť v noci zo soboty na nedeľu, tak to dobrý lekár nie je a tomu by som seba a svoje dieťa nikdy nezverila 😉

hori
3. jún 2011

@sue no problem je, ze ja nemam ziadneho znameho lekara, ktoremu by som takto doverovala, ze je taky dobry ako pises... takze keby som si niekoho zazmluvnovala, tak je to hop alebo trop u mna... ale si zober, ze ten zazmluvneny lekar moze mat v case, ked ides rodit sluzbu a bude musiet lietat medzi tebou a tromi dalsimi pripadmi, ktore mu tam akurat privezu... no ale uz som asi niekde o inom, nez je tema...

sue
3. jún 2011

@hori a ty nedôveruješ lekárovi ku ktorému chodíš? Resp. budeš chodiť posledný mesiac pred pôrodom? Načo si potom zazmluvňuješ lekára?

katka888
3. jún 2011

@hori
prepac,ale nesuhlasim, oficialne zazmluvnenie u nas v nemocnici funguje,ze ak ta rodi v sluzbe neplatis nic, akmimo sluzby platis po starom cca 5000 sk, cas ide lekarovi,cast nemocnici. ja som chodila k porodnicke od cca tusim 37 tt, teda ked skoncila kontrola u gznekologa a trebalo chodit uz do nemocky, nejak nikdy sme nestihali podpisat zazmluvnenie , aj napriek tomu sa mi max venovala pred porodom, odrodila a aj po porode sa zaujimala.
samozrejme,su vynimky,ale myslim si, ze je viac lekarov,ktori sa riadne o pacientku staraju nez ti, ktori reaguju ako si popisala ty.

katka888
3. jún 2011

@hori
p.s. ked som rodila, rodilo v tu noc asi 7 mamiciek a porodnicka medzi nimi behala ale nemalasom vobec pocit, zeby sa profesionalne nepostarala.

ak nemas skvele odporucanie tak si nezazmluvnuj lekara.nema to logicke opodstatnenie,kedze si zazmluvnujes preto,ze chcespraaave toho lekara.

hori
4. jún 2011

@sue moj gynekolog nie je zaroven aj porodnik (mozno kedysi bol, ale teraz neviem o tom, ze by chodil aj k porodom) a u nas to nefunguje tak, ze mesiac pred porodom chodis na vysetrenia k niekomu specialnemu alebo priamo do porodnice... proste prislo to na mna, isla som do porodky, kde som nikdy predtym nebola, este som na mape musela zistovat, kde ta porodka vobec je, lebo som z ineho mesta a s kontrakciami som trikrat obehla polku arealu fakultnej nemocnice, nez som nasla spravne dvere, co uz... trochu absurdne, ale realita...

@katka888 ahaaa, tak to je ten lepsi pripad, ze ak zazmluvneny lekar rodi niekoho v sluzbe, tak sa neplati nic, diky za info, to som nevedela... o zazmluvneni lekara som uvazovala len preto, ze by som chcela mat ako-tak istu epiduralku (aj ked viem, ze vopred nikdy nie je nic iste, ak by mi to zdravony stav nedovolil atd. atd.), no a jasne, ze len na skvele odporucanie, kedze osobne nepoznam... ozaj a ta tvoja porodnicka, co si si ju nakoniec nezazmluvnila - to si mala potom stastie, ze ta mala sluzbu prave ona alebo prosla specialne kvoli tebe?

katka888
4. jún 2011

@hori
epi nema nic spolocne s tym, ci mas alebo nemas zazmluv lekara.... viem ze napr v BA si za to baby platia vopred, u nas v KE to funguje tak, ze ides na jedno odd na poucenie, dostanes papier o pouceni / aj s info o pacientke / a ked si na sale, sama sa rozhodnes, ci chces, alebo nechces epi. ak chces, a stiha sa , da ti anesteziolog davku a platis o den dva neskor / tusim do 2 dni treba ukazat doklad o zaplateni sestricke , uz presne nepamatam kedy pytala / papiere k uhrade za epi a za osobu pri porode dostanes ked porodis. u nas ich bral mm so sebou a on bol potom v pokladni aj uhradit.

ale epi sa neviazalo na zazmluv lekara, ale na to, ci mas za sebou to poucenie alebo n ie, lebo bez toho ti nepichnu

ani_sama_neviem
4. jún 2011

aj ja suhlasim aj ked uz tak tka normalne oficialne a narovinu a nie tam sa onenkat a hladat prilezitost kedy mu dat obalocku tomu dr. .. tkaze ja osm za ked uz spoplatnenie tak oficialne!

hori
4. jún 2011

@katka888 ano, ja viem, ze to tak je, ale obavam sa, ze prax moze byt ina... napr. anesteziolog nemusi byt vzdy pritomny a pod. uzavrime tuto temu, mozno som naozaj sprosta, ale radsej by som dala prednost "planovanemu porodu" s vyvolavackou a epi na istotu... mudra som uz raz bola a teda akoze nic moc, snad to nebude horsie...

sue
4. jún 2011

@hori anesteziológ je v nemocnici vždy 😉 (inak by neboli možné akútne operácie napr.) 😉

...a prečítaj si čosi o tom, ako je vyvolávačka bezdôvodná nebezpečná a zlá pre dieťatko a zmeníš názor určite 😉

katka888
4. jún 2011

@hori
zbytocne to komplikujes, vyvolavacka naco? dieta sa ma narodit ked ono potrebuje, a bez dovodu to "surit" ... viac zla ako osohu,
a anesteziolog, ty sama nikdy nevies,kedy budes rodit, takze je uplne nezmyselne nieco dohadovat vopred , samozrejme myslim prirodzeny porod a nie planovanu sekciu. ak nemocnice poskytuju sluzbu epi, a o.i. pri sekciach tiez potrebujes niekoho, kto ta "uspi", alebo umrtvy danu cast, neviem nevyznam sa v pojmoch , no podla mna to robia anesteziologovia, tak tiez ho nenahanaju po nemocnici, je to akoby si povedala, ze musis si naplanovat porod , lebo co ak prides do nemocnice a nebude tam porodnik ... hadam som sa dobre vyjadrila...

drnduliak
5. jún 2011

@hori neviem ci je vyvolavany porod az taka vyhra...ja som mala dohodnuteho lekara, chodila som k nemu posledny mesiac do poradne, mala som vyvolavacku aj epidural...dala som sa na to nahovorit, lebo som mala daleko porodnicu a bala som sa tam cestovat, ked to na mna pride a s kontrakciami. vraj sa to teraz robi bezne, je to proste trend...u mna to dopadlo dobre, ale nabuduce si asi radsej pockam na prirodzenu cinnost. mozno to bude menej bolestive 😅

1talizmanik1
7. jún 2011

u nas take zmaluvnenie v saci stoji 230 € a aj tak nie je iste, ci ti lekar pride....

katka888
7. jún 2011

@1talizmanik1
nikde nie je iste, ci ti zazmluvneny lekar pride, moze sa stat, ze ten porod sa tak rychlo rozbehne, ze hold nestiha, alebo s amoze stat, ze ma vtedy dovolenku, ved aj oni potrebuju oddych..... ale ked je zazmluvneny, tak ak sa vsetko stiha, ma prist. 😉

1talizmanik1
7. jún 2011

@katka888 no mal by 🙂

katka888
7. jún 2011

@1talizmanik1
moja znama dosla do nemocky, a za 15 min odrodila, jednoducho nesthol zazmluvneny dojst, moze sa stat, tych faktorov je velmi vela, ktore clovek nema sancu nijak ovplyvnit.

caline
7. jún 2011

@sue no neverila by si, ale ako pisu niektore baby, mnoho zazmluvnenych porodnikov to jednoducho vyriesi tym, ze si "objedna" rodicku pocas svojej sluzby a supne jej vyvolavacku...toto mi chcel spravit moj zazmluvneny porodnik pri prvom porode, ked uz bolo zaplatene, tak zrazu ma strasne presviedcal, ze tak sa to dnes bezne robi, ze aspon nebudem prenasat a ze dieta je uz plne vyvinute...a to chcel 2 tyzdne pred terminom 😝 😝 a este argumenty, ze preco chcem este cakat, co ked nahodou budem rodit v noci a pod...no len aby som ho chudacika nahodou nerusila... 😠 takze taky je moj nazor na zazmluvnenie...ale samozrejme nie vsetci su taki, len niekedy fakt tazko vediet dopredu, ako sa ktory zachova...

piacere
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
stardust
7. jún 2011

Ked si kamionista nezoberie prestavku, bude ho sikanovat policia aj za ohrozovanie bezpecnosti..ak lekar ide robit pocas doby urcenej na odpocinok, radi mu podaktori pacienti za to zaplatia...

1talizmanik1
7. jún 2011

@katka888 to mas pravdu, no taku dobu, kolko clovek usetri :P :D

katka888
7. jún 2011

@caline
@piacere
ja som mala dohodnutu doktorku a termin som mala, ked mala bytz na dovolenke, vobec netlacila ze ideme rodit, kym pojde prec, nakoniec vyslo, ze posledny den jej sluzby somrodila,cize ked mala sluzbu, u nas sa za porod ked je zazmluvneny lekar v sluzbe neplati, takze neodrodila ma urcite "nayrychlo" len aby mala zaplatene...

piacere
Autor odpoveď zmazal
Zobraz

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre