Je lepší pôrodník alebo pôrodníčka?

fialka1188
4. aug 2010

Myslim, ze v dnesnej dobe je viac gynekologiciek pri porodoch ako kedysi... Myslite, ze sa vyrovnaju chlapom - porodnikom? Ja som si neni ista..

roo
4. aug 2010

Tak ja to otocim. Myslite, ze chlapi porodnici sa vyrovnaju zenam - porodnickam?
Nechapem, fialka, napis podrobnejsie, co Ta vedie k Tvojim uvaham...
A mimochodom, pri porodoch su aj porodne asistentky, ktore by mohli odvadzat nekomplikovane porody uplne same, bez lekarov. A este som nepocula, ze by porodnu asistentku robil chlap 😅
Ale ak si mozem dovolit nieco si domyslat, tak pri prvom porode mi bol chlap (dvojmetrovy, stokilovy) - spravanie otrasne, zasil ma tak, ze som dva tyzdne poriadne nesedela. Druhy porod takisto rychly a bez komplikacii ako aj prvy, bola pri mne porodnicka - zena, jemna a usmiata, ked ma zasivala, citila som, ako si dava zalezat, hned po porode som mohla behat, sediet. Ale z toho nevyvodzujem ziadne pausalne zavery o kompetentnosti toho-ktoreho pohlavia ako lekara. 😉

latvia
4. aug 2010

ja by som to tiez nerozdelovala podla pohlavia, dobry porodnik moze byt aj chlap aj zena, skor by ma zaujimal pristup, dlzka praxe a kvalifiklovanost...poznam dobrych porodnikov u oboch pohlavi 🙂

fialka1188
autor
4. aug 2010

Neviem, nie je to blbe, ked ta nerodi chlap? Ja som napr. nemala gynekologicku..
Myslim, ze zeny su v siti precizne, daju si zalezat, spravanie maju o moc lepsie, a preto z porodu moze byt krasny zazitok. Ale chlap uvazuje racionalne a city - ked sa nieco komplikuje- idu bokom. Asi sa na ten stres da zvyknut, aj naucit urcite postupy. Je to asi len o vnutornom pocite... Doverujem obom.

warholette
4. aug 2010

@fialka1188 no ked si myslis, ze muz, ktory nikdy nebol tehotny a nezazil porod, moze byt rovnako dobry ako zena, ktora mohla/nemusela zazit porod a mat osobnu skusenost, tak tvoja vec...
podla mna by mal mat lekar osobny zazitok s tym, co robi. takze nie bezzuba zubarka, poloslepy ociar, bezdetna pediatricka a muz porodnik... iste, mozu byt aj dobri lekari, ktori sa venuju niecomu, co nikdy nezazili, ale porod je tak intimna a narocna zalezitost, ze uprednostnujem na mieste porodnicky zenu.
ale jasne, suhlasim s @roo, napis viac, preco mas tento nazor, rada si ho vypocujem...

latvia
4. aug 2010

@fialka1188 mna rodil chlap, a pristup fakt ako keby rodil sam 😀 a sitie tak precizne ze ani neviem kde mam jazvu 😎

babulina
4. aug 2010

dceru rodil porodnik, syna porodnicka - mne osobne vyhovovala lekarka zena, ale je to skorej o mojom vnutornom pocite, mne sa ku porodu akosi chlapi nehodia, teda okrem manzela,pre mna porod je akasi zenska zalezitost

fialka1188
autor
4. aug 2010

@latvia Ako keby rodil sam??? 😀 😀 No, to by som chcela vidiet... Urcite by sme ho museli aspon ofukovat 🙂

fialka1188
autor
4. aug 2010

@babulina Fakt? Vidis, asi som staromodna, ale trosicku vacsia istota je u mna pri chlapovi... Ked nebudem vladat tlacit, tak sa aspon zvali na moje brucho a pomoze? 😀

bihan
4. aug 2010

Odent, napriek tomu, že je to úžasný fr. pôrodník, hovorí, že muži nemajú pri pôrode čo robiť 😀 (teda myslí tým manželov 🙂) lebo na ženu prenášajú nepokoj... tiež sa prikláňam k tomu, že by mala byť pôrod ženskou záležitosťou a keby musel byť pri mojom pôrode gynekológ, uprednostnila by som ženu. 🙂

latvia
4. aug 2010

@fialka1188 😉 jasne ze som to myslela obrazne, ako keby sa vedel vzit do porodnych bolesti 😉
inac som si vyberala porodnika hlavne podla toho,ako kona v krizovych situaciach.....kebyze nastane akutna komplikacia, aby hned konal, a nerozmyslal nad 1000 roznymi moznostami 2 hodiny, kym by som "umierala" 😉 chcela som razneho cloveka, ktory by sa nerozhodoval dlho...ale to je zas o tom,ake som mala priority pri porode.takze kazdy by si mal vybrat podla toho,co od toho ocakava od porodnika

ludka140281
4. aug 2010

@fialka1188 ..mem dve dcerky a obe rodil doktor,teda chlap......moja maximalna spokojnost,napriek rizikovemu tehotenstvu,kedy ma osetrovala zena gynekologicka....ja mam lepsiu skusenost s muzom gynekkologom 😀

zucha
4. aug 2010

som si myslela, ze v dnesnej dobe uz sa kladie doraz na odbornost a nie pohlavie 😕

burina111
4. aug 2010

no ja mám osobnú skúsenosť, že ženy sú drastickejšie, menej ústretové, muži jemnejší a nejako citlivejšie ženu vnímajú....mám vážne zdravotné problémy, roky ma ženy - gynekologičky odbíjali, že iba neviem, kde je sever...a stále som si hľadala iba dr. ženu. potom som prešla ku gynekologovi a odrazu po 10rokoch trápenia sa mi určila vážna diagnoza, zmenil sa prístup a už do ambulancie nechodím so strachom, že ma zas odbijú a ohundrajú.

jaroe
5. aug 2010

ja som vzdy davala prednost gynekologom-muzom, ale porod by mal byt zenska zalezitost.

meusicka
5. aug 2010

@burina111 ja ma opacnu skusenost. mozno pokial ide o klasicke vysetrenia. zial ked som bola na porodnici, musim povedat ze lekary, ktory ma vysetrovali sa daju prirovnat skor k masiarom. take bolestive vystrenie som este v zivote nezazila, krcok maternice mi skusali uvolnit sposobom, ze som si myslela, ze od bolesti odpadnem. slzy v ociach. kdezto doktorka, u ktorej som nakoniec a nastastie rodila bola jemna a hlavne mala mensie ruky. ja si myslim, ze chlapy s rukami ako lopaty, by za porodnikov vobec chodit nemali. inac mam gynekologa muza a aj predtym som mala a som s nim spokojna. ale k porodu by som urcite muza nechcela. mam dost vypudit zo seba dieta a nie este bojovat s bolestou lebo on nie je ziadny klavirista. 🙄

moon1979
6. aug 2010

ono vobec nezalezi na pohlavi lekara ale na povahe a pristupe ...

ja som pri mojom porode zazila tri smeny - rodila som 26 hodin - a poviem Vam sila ... kedze som nemala vybaveneho porodnika tak sa na mne vystriedali snad vsetci a okrem jedneho lekara, ktoremu som v tych neskutocnych bolestiach (a to znesiem vela) bola vdacna, ze som ani necitila kedy ma vysetril, ostatnych by som klasifikovala ako masiarov n-teho stupna.

este aj ten masiar sa sprava k masu uctyhodnejsie. Vysetrovali ma lekari zeny - aj muzi od najmensieho snad az po obra. Ked som videla doktorku mlada este s teplym diplomom a slava jej evidentne stupla do hlavy - taka mala bola ze som si myslela ze jej budu musiet dat stolicku ku koze 😀 - ta ked ma vysetrila a to mala male a chude ruky som myslela ze mi vyrve vsetko von - obrovska bolest v krizoch a v podbrusku skoro som zoskocila z kozy. A ked ma prisiel vysetrit zastupca primara, uz vobec sa nebudem zmienovat o primarovi tak som odpadavala. Primar vzdy ked zo mna vytiahol ruku tak ma zaliala plodova voda a to nemal v ruke ten prepichovak. No proste des.

Svoju gynekologicku mam zenu, som s nou velmi spokojna, u nej je to o niecom inom. Aj v ordinacii sa clovek neciti ako v ordinacii, ma rada feng suej, cely cas hra relaxacna hudba, hori jej vonna tycinka a je maximalne citliva. Raz mi povedala, ze prepacte, muselo to byt neprijemne, horsie som sa tam dostavala ... A ja ze ano? Keby ste nepovedali ani neviem ...

burina111
6. aug 2010

@meusicka netvrdila som, že je to pravidlo, skôr moja skúsenosť....okrem toho, napr. v našej nemocnici su iba dve gynekologičky - pôrodníčky...aké by som musela mať šťatie, aby som na ženu natrafila.....asi si človek nenavyberá niekedy.....

barbora6
6. aug 2010

Ahojte mna rodil pôrodnik a super mi tam mame viac chlapov ako baby.

juliap
6. aug 2010

tak ja sa zase nemozem stazovat na zeny porodnicky, prvy a teraz treti porod rodila pri mladych porodnickach a fakt som bola spokojna, zato druhy porod som natrafila na porodnika grobiana, ktory zacal hned po prichode na porodnu salu na mna vrieskat ... este dobre, ze som huba nevymita a zvrieskla som na neho aj ja a bol pokoj, potom uz radsej nepovedal uz ani slovo ... a myslim si, ze porodnicky sa vyrovnaju chlapom, a ked este su aj maminami, tak si aspon vedia predstavit, co to pre nastavajucu mamicku znamena, kdezto niektory chlapi to beru len ako pracu

roo
6. aug 2010

Ja moju skusenost doplnim - ked ma pri druhom porod lekarka zasivala, tak hovorila, toto uz bude posledny steh, potom ze este jeden, a ked som tak napoly zartom vzdychla ze "ach jaj", tak sa len usmiala, ze - nebojte sa, ved ja viem, ake to je... Ale zasivala ma fakt precizne, aspon ja mam taky pocit. Pamatam, ze medzi kazdym stehom mi tkanivo uhladzala, narovnavala, ako ked som si ja pri vysivani uhladzala platno, aby nebol jeden steh viac utiahnuty ako druhy... A fakt som tie stehy potom ani necitila. Tak neviem, ci to tak robia vsetci lekari pri siti, alebo som mala stastie...

fialka1188
autor
7. aug 2010

@roo tak to si mala naozaj stastie. aj to, ze porod prebehol hladko. Neviem, myslis ze sa oplati aj ta profyaxia - ci ako sa to vola? Aspon by som si mrkla priestory, aby som neostala prekvapena, do coho idem..

roo
7. aug 2010

fialka1188 - ja som bola pred prvym porodom, myslim, ze mi to bolo na osoh, ale este lepsie by bolo, keby to so mnou absolvoval aj manzel a pri porode mi aktivnejsie pomahal dychat, ked ja som sa nechala unasat bolestou a tlakmi vo finale 😅 O nazoroch na psychoprofylaxiu som tu uz videla temu, omrkni skusenosti tam.

fialka1188
autor
8. aug 2010

@roo Dik, uz som omrkla. myslim ze pojdem aj s manzelom 🙂 teda ak bude chciet

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre