Vaše skúsenosti s epidurálkou

lua278
22. apr 2015

Je to môj druhý pôrod. Prvý som odrodila normálne, chcela som to viac menej vyskúšať, trvalo to 15 hodín, robili mi nástrih, ktorý ma nesmierne bolel a teraz sa dosť bojím druhého pôrodu. Chcela by som vedieť aké sú vaše skúsenosti s epidurálom. Áno alebo nie??

emma181
22. apr 2015

Ja mam dobru skusenost s epiduralom. Hned po podani sa mi tak ulavilo. takze ja som za.

alwap
22. apr 2015

aj ja som za.aj ked som nechcela ale pri 27 hod porode som si dala, a nelutujem. ah ta ulava 🙂)))

jankaja
22. apr 2015

Mne pri podávaní epidurálky ihlou prepichli duru (oddeľuje medzimiešny priestor, do ktorého sa pichá epidurálka) a následne už nemohli anestetikum zaviesť. Ak si správne spomínam, v informačnom materiáli, ktorý som dostala, sa písalo, že táto komplikácia sa vyskytuje ca. v jednom prípade z 300. Možný nežiaduci účinok prepichnutia dury sú výrazné bolesti hlavy, ktoré ma tiež postihli. Dali mi na to nejaké tabletky s obsahom kofeínu, asi priveľa, lebo som nezažmúrila celú noc oči. Nakoniec sa dcérka narodila akútnym cisárskym rezom - mala omotanú pupočnú šnúru.

lusinda3
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
martina833
22. apr 2015

Aj ja som mala prvy bez, nastrih som necitila, vsetko ma zacalo neskutocne boliet az po vsetkom a trvalo to asi 2 tyzdne, kym som mohla fungovat normalne. Pri 2. porode som si dala epi, porod prebehol neskutocne rychlo, skoro ani lekar nestihol prist 😀, tentokrat bol nastrih uplne maly. Co sa tyka bolesti, nevidela som rozdiel s epi alebo bez (nemala som nejake velke porodne bolesti ani pri 1.), bolest po nastrihu nastupila tiez az neskor, ale mensia a do 2 dni to bolo ok...
2. porodu sa nemusis bat, samotne tlacenie bude podla mna ovela rychlejsie s mensim alebo ziadnym nastrihom

sardinka333
22. apr 2015

Prvá pôrod som mala bez epi - nestihli to. Druhý som si epi dala, ale keby som vedela, že porodím do 20 minut po podaní epi tak si to nedám. Ako nebolo mi nič, chvala Bohu, žiadne vedlajšie učinky, ale na druhej strane mám pocit, že aj tak som všetko citila, bolesti takže dodnes neviem vlastne či mi to vobec zabralo.....Teraz čakám tretie dieťatko a ked to pojde tak rýchlo ako s tými prvými dvoma, že cca hodinka tak to skusim vydržať a ak by sa to ťahalo tak si epi dám. Takže za mna osobne áno, ak to vyzerá ,,na dlhšie,, (doktor zase vidí ako sa otváraš a vie zhodnotiť). CHod na to poučenie alebo čo vyžaduje nemocnica do ktorej ideš a uvidíš sama. Druhý porod može byť ovela lepší. Skus sa na neho pripraviť aj psychicky alebo isť na nejaky kurz pre tehotné, cvičenia alebo neviem aký máš názor na pomocky epi-no, aniball, ktoré su určené na pripravu porodných ciest. Aj psychika robí svoje.

jankaja
22. apr 2015

@lusinda3 epidurálka má svoje pre aj proti. Keby som nebola presvedčená o tých "pre", tak by som si ju nedohodla. Ale má aj "proti", tváriť sa, že neexistujú, je krátkozraké. Nemyslím, že svoj príspevok som podala nejako emotívne, snažiac sa ju vystrašiť. Pýtala sa na skúsenosti. Ja skúsenosť mám, tak som sa zapojila a v skratke ju opísala. Uviedla som aj štatistický výskyt (aspoň dúfam, že si ho dobre pamätám) tejto komplikácie, aby som zdôraznila, že sa nejedná o komplikáciu, ktorá sa vyskytne v každom druhom prípade. Okrem toho, keď si ide budúca rodička dohodnúť epidurálku, tak ju o možných komplikáciách písomne informujú, podpisuje, že bola poučená. Tiež sa jedná o strašenie?

bubelko
22. apr 2015

@lua278 oba porody s epi, a ak by som mala ist rodit este raz, tak si ju dam zas 😉

nanka3
22. apr 2015

ahoj, ja som rodila 1x a mala som epi, ja som sa mozno bala viac toho pichnutia, ako vedlajsich ucinkov, ale uplne v pohode, a dobre si spominam, aku ulavu mi priniesla epi, cize za seba vravim, ano.... parada, ak by som mala rodit este raz, tak opat by som do toho sla, ak by bol porod dlhy 😉

maslenka47
22. apr 2015

@sardinka333 Nastup ucinku epiduralnej analgezie je 20 - 30 minut. Takze ak si 20 minut po podani porodila, tak potom to nemohlo zabrat. Ak to niekomu zaucinkuje hned, tak to je zrejme placebo efekt, pretoze to fyziologicky jednoducho nie je mozne 🙂

@lua278 Nemala som epidural pri porode, ale pri planovanej sekcii, nebol s nou ziaden problem. Pri porode je rozhodnutie v podstate na sebe. Ak si myslis, ze ta to ukludni a ti to pomoze, preco nie... Hlavne aby bol dobry anesteziolog.

lua278
autor
22. apr 2015

@maslenka47 v nemocnici ktorú som si vybrala sú vraj výborný anesteziologovia, budem to zvazovat, este mam dost casu na rozhodnutie.

A ako vlastne taky porod prebieha s epiduralom? musi byt mamicka napojena na pasoch aby videli kontrakcie?

moma
22. apr 2015

@lua278 ja som si dala pri prvom porode epi a bola to parada. Ziadne bolesti, takmer som tam zaspala kym som cakala.... Bola som napojena na tych pasoch, aby videli kedy mam kontrakcie. Ale nakoniec tesne pred samotnym porodom prestala prva davka ucinkovat, takze som citila kontrakcie, vedela kedy tlacit, a islo to fajn a rychlo. Druha davka zacala posobit az ked zasivali, takze aj to bolo bez bolesti. No cele to bolo fajn, tak porod by som si zopakovala. Teraz ma caka druhy, a neviem preco, ale myslim si ze to bude rychlovka, tak asi to riskem bez.

renatapl
22. apr 2015

tiež som pri prvom nemala epi a pôrod bol dlhý a hrozný,pri druhom som si dala epi a nebanujem,dieťa malo vyše 4kg a pôrod trval všeho všudy 2 hod,úplne super.odporúčam,hlavne po zlom zážitku z prvého pôrodu

dankaa78
22. apr 2015

Ano urcite.Ale mal by to praktizovat naozaj odbornik.Drzim prsty.Ja som za🙂

pe
22. apr 2015

ja mam dobru skusenost, fakt to ovela menej boli, ale stahy pekne citis, takze sa mozes viac sustredit na tlacenie, dat do toho viac sil, kedze "nebojujes" s bolestami, ja som to mala opacne - pri 1. porode epi a pri 2. bez a lepsie je dat si to 🙂

sardinka333
22. apr 2015

@maslenka47 dakujem ti za upresnenie, ja som tomu sama nerozumela. 🙂 Teraz rozmýšlam čo pri treťom porode 😖 Každopádne na poučenie pojdem aj zaplatím a uvidíme priamo v ,,akcii,,, ako sa budem otvárať. Kiež by to bolo ako pri prvých dvoch, že do hodiny po všetkom...Ach, už zase stresujem.

susanne6
22. apr 2015

ja som mala pri prvom epi ešte pred 13 rokmi- vtedy ešte zadara 😀 a nemôžem si vynachváliť, pri druhom, o 10 rokov, som ho mala dojednaný,ale nakoniec bol cisársky a tretí už tiež cisarak. Ale ináč ako s epi by som nešla...bolesti je aj bez toho v živote dosť 🙂

susanne6
22. apr 2015

@maslenka47 tak to asi nebol epidural,ale spinal...myslím, pri epidurale necítiš bolesť ale dokážeš sa hýbať a pri spinále necítiš bolesť ale ani sa nepohneš 😉

susanne6
22. apr 2015

@lua278 ja som pri prvom nebola stále napojená, len mi vysvetlili, že kontrakcie sú tie slabé krče čo sem tam cítim ... 🙂

dankaa78
22. apr 2015

@susanne6 heej tak.a este dodam ze spinal sa picha vyssie ako epi😀

lusinda3
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
katrinka8
22. apr 2015

@lusinda3 - veď sa zakladateľka pýta na skúsenosti, tak hádam jej píše každá mamina reálne svoje skúsenosti. Nie každý ich má pozitívne, to nie je strašenie je to fakt 😉 Niekto to zvláda bez problémov, niekto niekomu proste epi nesadne.

@lua278 - ja som mala prvý pôrod s EPI, druhý som sa rozhodla bez.
Po celej noci kontrakcií som sa rozhodla ráno, že aj keď to je predýchateľné a v pohode, neviem, ako dlho to bude ešte trvať, a bola som taká unavená, že som si chcela ušetriť sily na samotné tlačenie. Tak som o 7-ej ráno dostala Epi. Po chvíli naozaj nič cítiť nebolo, len vlnenie v brušku, ako keď sa bábätko v brušku hýbalo 🙂 ALE: kontrakcie sa postupne spomaľovali, pôrod sa začal akoby zastavovať, tak mi museli dať asi 2x oxytocín. Necítila som žiadnu bolesť síce, ale zase som vôbec, ale vôbec necítila ani potrebu tlačiť. Bábätko už bolo v pôrodných cestách a ja furt nič. Musela som tlačiť doslova na pokyn (akoby sa Ti nechcelo ísť na veľkú, ale niekto by Ťa nútil, že musíš). Keďže som tlačila doslova "nasucho", bábo sa neposúvalo tak, ako malo, hrozil deficit kyslíka, kliešte... no, keď som tie kliešte zbadala, nejako inštinktívne som zatlačila a bábo sa narodilo 🙂 Bolesť však žiadna, ani pri nástrihu (to som necítila ani), a ani som netušila, že ma doktorka šila (1 steh len), keby mi to nepovedala, že ma musela zašiť na 1 steh a aj za to nastrihnutie ssa mi ospravedlňovala 🙂

Keď som otehotnela 2x, tak som sa nejakou zvláštnou "náhodou" dostala ku knižke od Lucie Groverovej - Suchej: Aby porod nebolel. A to bola moja škola rodenia 😀 Druhý pôrod som sa rozhodla, že pôjdem bez epi, a musím povedať, že som zažila bezbolestný pôrod "se vším všudy", bolo to super, telo presne vedelo, čo robiť, ako robiť, nič ma nebolelo, proste kontrakcie boli len ako tlakové vlny (dokonca som asi prvé 3 hodiny netušila, že sa mi začal pôrod, a otvorila som sa na 7 prstov behom 3 hodín). Proste super to bolo 😉

loona1
22. apr 2015

Ja som rodila nedavno s epiduralkou a inak by som uz ani nesla.Mne vsak povedali,ze mozem byt otvorena najviac na 4cm,aby mi ju mohli dat.Jedna mamicka,co lezala so mnou ju tiez chcela,otvorena vsak bola uz na 5cm a uz jej ju nechceli dat,ze by nezabrala.Kazdopadne,ako tu bolo spomenute,najlepsie investovanych 100€.Najprv mi pichli injekciu do krizov na znecitlivenie a potom mi tam pichli ihlu,znej hadicku kade tade po chrbte a do nej postupne pustali epi v pravidelnych odstupoch,stale sa ma vsak pre istotu pytali,ci nahodou uz nezacinam citit nejaku bolest-kontrakcie,co som teda nastastie necitila.Ked uz prichazalo k porodu,kontrakcie sa mi prejavovali akurat stahovanim brucha a tlakom na konecnik a vtedy som vedela a teda aj podla zdrav.personalu a ich pristrojom,ze mam tlacit.Ono ma to aj akosi nutilo akoby na WeCko.aj ma nastrihavali a teda aj sili a vsetko absolutne bez bolesti.Nie som za to,ze si zena musi porod vytrpiet,takze pre mna bol toto krasny porod

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre