Strach z cisárskeho rezu

9. okt 2024

Ahojte, chcela by som sa s Vami poradiť a možno sa trochu ukľudniť. Kvôli zdravotným problém nie je možné, aby som rodila prirodzene. Nakoľko doma jedno dieťa mám a to išlo prirodzenou cestou, viem aký to bol síce bolestivý, ale krásny zážitok a to všetko, čo sa dialo po pôrode je neopísateľné keď som dieťatko mohla chytiť a mať pri sebe, veľké plus vidím aj v Tom, že bol manžel pri mne. Bohužiaľ pri cisárskom nič z tohto umožnené nie je, manžel bude na chodbe, dieťa mi len ukážu a zoberú preč, takže nebudem mať možnosť ani boodingu a do toho všade čítam, aké je zle to pre dieťa rodiť cisárskym rezom, nakoľko je to neprirodzene, dieťa môže byť častejšie choré, nemusí sa správne nadýchnuť, nemusí sa rozbehnúť kojenie a milión ďalších veci, prečo je cisársky zlý. A úprimne začínam mať z toho obrovský strach a obavu. Tie čo ste rodili cisárskym je to naozaj také zle? Bojím sa prísť o ten krásny zážitok z pôrodu a mať dieťatko a muža pri sebe. A čím je to blizsie o to viac ma to stresuje. 😔

bublinka1426
9. okt 2024

nebud premotitovana,. ak lekari radia CS ides tak. ide o tvoje zdravie aj dietata.
a davaju babo hned maminke na prsia, na mna polozili, napriklad.
ono niekedy treba spustit zo svojich idealov a proste brat zivot aky pride. zas zivotnu traumu neutrpis. neboj. nie si prva ani posledna.

uvidis, bude dobre. hlavne nech ste obaja zdravi.

maialeo
9. okt 2024

ja som mala dve sekcie a obe planovane. Dohodnute vopred. Perfektne... obe deti su zdrave, dozili sa zatial 20 rokov...

si_sa_6
9. okt 2024

Kamoška rodila prvé dieťa predčasne cisárskym a tu je 🙂 Aj ona aj dieťa 🙂 Jedine ťa bude rana ťahať asi tak týždeň dva. Pokiaľ lekári tak radia, tak kašli na ostatných.

zuz987123
9. okt 2024

Píšeš, že kvôli zdravotným problémom nie je možné rodiť prirodzene. Tak sa v tom zbytočne nevŕtaj. Všetko bude v úplnom poriadku. Poznám veľa detí, čo sa narodili sekciou a teda všetky sú zdravé. Čo sa kojenia týka, je šanca že to pôjde 🙂 a keby aj nie... Žiadnu ujmu dieťatko mať nebude. Držím palce 🙂

snehulak77
9. okt 2024

Ahoj, vyber si nemocnicu, kde umožnia bonding. Popytaj sa na tieto veci. Ak máš plánovaný, tak veľa vieš takto dohodou ovplyvnit. Ja som mala akútny, to bolo nanič z pohľadu bondingu a pod (ja v celkovej anestézii, syn predčasne narodeny). Ale dopredu sa veľa veci dá zariadiť. Želám ti, nech ti to dobre dopadne

bublinka1426
9. okt 2024

@snehulak77 u teba predcasne narodeny ale ja mala akutny CS a bonding bol.

zuzikak
9. okt 2024

neboj sa cisarskeho a ukludnuj sa tym, ze milion zien porodilo takto a nikto z nich nema ziadne problemy. Ano tak co, dieta ti ukazu a uvidis ho neskor. Bonding moze s tatinkom - tomu ho predsa mozu dat popestovat. Tych par hodin co budes musiet byt mimo sa ani teba a ani dietatu nic nestane. Mam obe deti cisarskym a syn byval casto chory ale dcera nie takze v tomto rozdiel nebude. Co sa tyka kojenia tak to je tiez kravina, ze sa dieta nevie prisat. Tak ci tak prve dni mlieko nemas a dieta neje nic pripadne dostava len glukozu. Tebe sa mlieko vytvori na 4-5 den a mas tam na to sestricky aby ti pomohli s prisatim. Takze o toto nepridete. Co znamena, ze sa nemusi spravne nadychnut. Je aj nespravny sposob ? Ved na to je tam lekar aby zaistil pravidelne a bezpecne dychanie pre dieta. Skor ho na novorodenecke nedaju, kym nebudu mat istotu, ze ma dieta pluca v poriadku. Bonding by mu ako pomohol v dychani ? Tak nebudes mat muza pri sebe. Stava sa. Dolezite je, ze bude pri tebe v case, ked budes doma s dietatom. Vtedy ho budes potrebovat viac. Nestresuj sa. Ak ti lekar povedal, ze cisarsym to koli tvojmu musi byt tak to tak musi byt. Citanim, ze preco je to zle si len vytvaras zbytocne stresy a mas obavy z nieco co nebude ani pravda. Len si cele narodenie znechucujes. Malokedy je take ako by sme si priali a planovali idealny postup. Pozri, budes mat okolo seba kopec lekarov, ktori dozru na to aby si aj ty aj babo boli v poriadku a nic nie je dolezitejsie. Je jedno ako pride na svet. Hlavne, ze pride a bude v poriadku.

bublinka1426
9. okt 2024

@zuzikak dobre napisane. len zial niektore maminy ziju asi v inych sferach a ked niekto poklada porod za prekrasny zazitok, prosim.

zuzikak
9. okt 2024

@bublinka1426 dakujem

jaass
9. okt 2024

Ja som rodila predcasne, sekcia, ale pôrod nádherný. Lekári top, starostlivosť top.

pericolosa
9. okt 2024

ja mam 2 deti prirodzene velmi casto chorlave a tazke priebehy chorob a dalsie 2 sekciou s paradnou imunitou. Vobec to nie je take zle. Akoze po sekcii prvy den je to tazsie, lebo bolesti ale dalsi den uz ti prinesu dieta a uz je to kazdym dnom lepsie. Neboj sa toho, hlavne aby vsetko bolo ok.

biglovemom
9. okt 2024

Hladas problemy kde nie su.Prirodzene rodit nevies a hotovo.naco sa v tom rypes?myslim to v dobrom.
Cisarsky rez je narocny podla tvojho nastavenia.
Su zeny ci su komplett ko a ubolene,a su zeny ako ja ci na dalsi den behaju akoby nic.
(Akutny cisarak som mala)

mamutka
9. okt 2024

Vôbec to nerieš, resp hľadaj pôrodnicu kde ti umožnia byt s dieťaťom aj po sekcii.
Ja mám za sebou oba spôsoby a kojenie sa rozbiehalo veľmi ťažko v oboch prípadoch. Rozdiel v chorobnosti žiaden, deti sú už na ZŠ a SŠ. Nie každý prirodzený pôrod ide a dopadne dobre, tak bud rada, že máš takúto možnosť, keď je tam zdravotný problém. Na dieťa viac vplýva kde, s kým a ako žije po odchode z pôrodnice, než to ci prešlo pôrodnými cestami

len_nig
9. okt 2024

Ako písali už viaceré predomnou, zbytočne sa stresuješ. Ja som mala akútny cisársky a kojila som bez problémov takmer 2 roky, mlieko sa mi pustilo 4 deň po pôrode. Tentokrát som si vybrala pôrodnicu, kde by mi bol umožnený pri prípadnej sekcii aj manžel na sále, aj bonding, skús zistiť možno v okolí takú nájdeš aj ty 😊
Aspoň sa na to môžeš pripraviť, keď o tom vieš dopredu 🙏 všetko bude v poriadku, ženy rodia sekciou denno denne a tie detičky sú také isté, ako keby sú narodené vaginálne. Držím palce

simona20201309
9. okt 2024

Nemusí sa správne nadýchnuť? Môže byť častejšie choré?
Cisársky je 1000x bezpečnejší pre plod ako prirodzený pôrod. Nepočula si nikdy o zaseknuti plodu? Zvonovom pôrode? Priduseni....?
Ja som mala cisársky, žiaden bonding a podobne idiotiny... prisala sa mi od prvej chvíle. Kojila som 2 roky.
Citová väzba od prvej sekundy aj bez bondingu.
A mat chlapa pri pôrode som nikdy v živote nechcela.
Takže kľud, bude všetko dobre.
A imunitu ma veľmi dobrú. Sém tam soplik, antibiotika brala len 1x v živote ked chytila streptokoka v MS. Žiadne alergie, žiadne choroby

beata_k
9. okt 2024

Je to take ake si to nastavis v hlave. Ked uz teraz ochkach, tak to bude fest tazke. Ja mam dve SC a klude aj hned teraz podem na tretiu.
O zdravie dietata sa neboj. Ulohu zohrava gentika, rodinne prostredie a x dalsich faktorov. Jeden okamih v jeho zivote (porod) nerozhoduje o celej jeho buducnosti. Potom by vsetky deti narodene prirodzene boli zdrave jak buk, no ale nie su.

riama123
9. okt 2024

Ahoj,rodila som cisárskym prvé dieťa a druhé po roku tiež. Trval 20 min, mala som aj bonfing a za mňa úplne super. Malé som mala na jiske pri sebe,zobrali akurát na vyšetrenia a na noc aby som si oddýchla. Na druhý deň mi ho priniesli a už bolo so mnou stále na izbe . Aj sme sa kojili... žiaden strach 😉

uhrikovci
9. okt 2024

Ja som mala prvé normálne, druhé cisársky kvôli zdravotným problémom v úplnej narkóze. Jediné čo je iné, že nám zabudli odstrihnúť pupočníkovú šnúru, lebo on je taký môj mucko a to má 13rokov 😆

marianarem
9. okt 2024

Ja mam jedno dieta planovanou sekciou a praveze mam na tento porod pekne spomienky, dobry zazitok to moze byt aj takto. Muz tam so mnou nebol, ale to len na tej sale, co trvalo cele nejakych 20 minut alebo tak, bolo to rychle. Inac pred operaciou so mnou bol do poslednej chvile, potom cakal vonku a dostal maleho hned po umyti na ruky. No a potom sme boli chvilu vsetci spolu na chodbe. Nebol ziadny problem s citovou vazbou, hoci bonding nebol. Kym maly nenastupil do skolky, tak chory nebyval, odvtedy to je uz ina kava. Ale zase nemava vobec tazke priebehy, ani celkove ATB za 5 rokov este nemal.

snehulak77
10. okt 2024

@bublinka1426 áno, je to o okolnostiach. Ale napísala som, že keď je plánovaný, tak je to výhoda. Aj pri akútnom sa dá, ale ja som mala horúčky a nevedeli čo mi je, takže ma museli uspať. Bonding preto možný nebol.

jajanka31
10. okt 2024

Nemusis sa bat cisarskeho. 30% deti sa rodi cisarskym. Najdi si v tom vyhody. Mas to naplanovane presne na dany den, hodinu. Vacsinou aj skor nez mas termin teda o 4 dni skor.
Prides spravia to za 40 minut. Niekde mozes mat aj dietatko dlhsie nez len na kuk. A potom si oddychnes. Dieta ti donesu hned ked budes chciet. Po 2/3 dnoch si ok.. kazdym dnom to bude ok.

A teraz prirodzeny. Moze byt aj 2 tyzdne po termine. Teda prenasas. Si nervazna ubolena atd. Potom kontrakcie aj 20 hodin bolesti. Roznych ukonov ako balonik, neprestajne prehliadky, sprchy, cvicenia, masaze, krik a vzdych inych zien, potom samotny porod nastrih, bolest na konecnik, zasivanie, krvacanie niekolko tyzdnov. A potom rozne rozne komplikacie otacanie dietata, vakuovi porod, klieste, pricne polozenie..

snowflakenel
10. okt 2024

Neboj sa,,mala.som aj, aj.
Keby rodim zas, tak jedine sekcia.
Castejsoe chore deti? To vravia aj o nekokenych. A vies co? Tie kojene su viac chore ako na UM- z mojho okolia.
Kojit budes moct, netrap sa teraz,,neboj sa toho. Ja spm prave po prirodzenom porode bola taka dorantana, v strese,,ubolena,,psychicky na.dne, ze som nekojila. Po sekcii mi nabehlo mloeko hned. Je to asi aj o psyxhickej pohode. Tu som mala po sekcii. Drzim palce. 🙂

snowflakenel
10. okt 2024

A sestricky ti donesu babo,,hned ako to bude mozne. U nas doniesloli este na jisku. Pomojkat. To ta nabije energiou.

ronie338
10. okt 2024

Pozri ako kde v akej nemocnici. Ja som mala akútnu miesto plánovanej lebo sa rozhodol prísť o deň skôr, čiže som bola v celkovej, ale priateľ bol pri ňom v podstate asi dve minúty na to co sa narodil a mali bonding, mne ho ráno priniesli a nosili mi ho každé 2 hodiny a keď ma dali na izbu už som s ním bola stále. Viem ze v Krompachoch keď robíš sekciou a dajú ti len spinal tak môže byt manžel pri tebe, spravia ti bonding aj neviem čo všetko. Sestra ma obe deti sekciou a nie sú o nič viac choré ako iné deti, ani môj. Môj mal 2x ATB, sesternica co rodila prirodzene malo asi 10x. Bonding si vieš aj ty kedykoľvek spraviť na izbe, laktacia sa mi krásne rozbehla tuším na druhý alebo tretí deň. Normálne som fungovala len si treba dať pozor na to ako vstavas, vstávať cez bok. Prve postavenie je najhoršie a potom sa treba hýbať a hýbať. Mne sa smiala ze 3 dní po pôrode ani by nepovedali ue som rodila tak som behala. My sme ostávali v nemocnici týždeň len kvôli žltačke malého. Inak by ma na 4ty deň pustili z nemocnice.

snowflakenel
10. okt 2024

A pzaj,,ked vstavas z,postele tak z boku. Ked zo sedu,,tak si pritlac rukou na rez a brucho. Bolest bude mimimalna potom.

gaabriela2212
14. okt 2024

Ja som mala 2 sekcie .Bude to ok, nemaj strach.

lily246
14. okt 2024

Bonding po sekcii už robia, poinformuj sa v nemocnici, kde chceš rodiť. Môžeš byť s bábätkom, mne ich aj na jis nosili, po cca 12-24 hodinách ťa postavia a už s ním budeš stále. Sekcia je v pohode, len si vyber kvalitnú pôrodnicu s dobrými hodnoteniami. Nikdy nevieš aký by bol tvoj druhý prirodzený pôrod.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre