Skákanie sestričiek po bruchu počas pôrodu

tehulka_mk
1. jan 2013

Mamicky,sestra vcera porodila dievcatko,vdakabohu zdrave,ale ako mi opisovala cez telefon porod,neviem si predstavit,preco to tie porodne asistentky,ci sestricky robili-tlacili rukami na jej brucho pri kontrakciach,akoby jej po nom skakali...Ma tam aj modrinu.Kontrakcie dostala vecer o 23:00 a porodila rano o 8:30,nevedela sa dlho otvorit a potom ju zrazu po hodine skontrolovali a okamzite jej skakali po bruchu,pribehol aj doktor a ten ju do 10 minut odrodil.
Chcem sa opytat,mohlo tam byt nieco vazne?Kedze ju vobec nenechali samu tlacit,ale rovno pribehli po skontrolovani,vylozili jej nohy hore a sestricky tlacili a doktor natahoval ruky a uz cakal mimco.Mam o nu trosku strach,lebo vraj je dost dotrhana,stratila aj dost krvi.Ale to tlacenie na brucho ma zaujima,ci to je tak vsade,alebo len pri nejakych specialnych pripadoch.Vdaka.

anjelicek26
1. jan 2013

@tehulka_mk - no u nas je ta metoda uz zakazana, velmi sa tam riskuje ruptura maternice :( Ide o to, preco to robili, ci dietatku akutne klesli ozvy, alebo len chceli "pomoct", co sa takto proste nerobi :(

trti
1. jan 2013

Pokiaľ bolo s bábom všetko v poriadku,tak si myslím že tourčite nemali robiť.Mne teda tlačili na brucho až pri porode placenty,ale tiež nechápem prečo 😒

norcima
1. jan 2013

Mne pri porode "skocil" na brucho priamo doktor, ako zapasnik sumo, bolo to hrozne, automaticky mi ruky vyleteli aby som ho odsotila, za co mi vynadali, ze to nemozem a opat sa na mna zvalil, po com som mala pocit, ze koncim a aj som povedala, ze uz nevladzem nic, ani tlacit a skoncilo to akutnou sekciou 😒

soldi
1. jan 2013

@tehulka_mk presne ako pise @anjelicek26 vo vacsine statov je to zakazane, bohuzial na sr bezna prax 😒
mne tiez tlacili dve sestricky na brucho. ale dotrhana som nebola, ani som nemala stratu krvu, to s tym suvisiet nemusi. mne tlacili, lebo maly bol na mna prilis velky. teraz by som to uz nedovolila.

ci tam mohlo byt nieco vazne, to Ti tu nikto nepovie, neboli sme pri tom porode.

fuska
1. jan 2013

Mne tiez porodna asistentka tlacila na brucho, uz som totiz dlhsie tlacila a nic. Povedala mi, ze je dolezite, aby som sa sustredila a aby sme dobre spolupracovali. Mne to pomohlo. Ale o skakani sa urcite nedalo hovorit, normalne mi rukou zatlacila na brucho, nic ma nebolelo.

anjelicek26
1. jan 2013

Ono asi pol roka dozadu bol v mediach pripad mamicky, ktorej ta maternica pri tomto "ukone" praskla, lekar si zabudol v papieroch precitat, ze ona mala predtym sekciu a tlacili ako cvoci, dietatko tu je, maminka uz nie :( Co dodat :( Nemalo by sa to robit :(

enya00
1. jan 2013

http://najmama.aktuality.sk/ niektory to dost prehanaju,uz by sa to nemalo no stale sa to robi ☹

hradnapani
1. jan 2013

@tehulka_mk dufam, ze sa vyjadria aj niektore porodne asistentky, ktore su tu na koniku.
Osobne, ja snad nepoznam zenu, ktorej by bud neskocili alebo minimalne aspon rukami netlacili na brucho.
Moj nazor je taky, ze je to sposobene tym, ze zeny pri porode u nas musia lezat v neprirodzenej polohe a potom musia "pomahat"...

daol
1. jan 2013

ja mam za sebou dva pôrody pri oboch mi tlačili na brucho bola to strašna bolesť, ale bola som im vďačna sama by som to nevytlačila

tigra440
1. jan 2013

mne tiez sestricka tlacila brucho pretoze som nevedela malu vytlacit asi dva krat a mala bola vonku mne to pomohla ze som sa viac netrapila a mala bola v poriadku ......ved oni vedia co robia , urcite to nerobia zo zlym umyslom .....ale ako si to opisala tehulka mk vyzera to ze sestra mala malu zaseknutu uz skoro vonku preto jej ju museli co najrychlejsie vybrat a pri tlaceni by to asi trvalo dlhsie ....

ankaevka
1. jan 2013

Tiež mi sestrička tlačila na brucho, bolo to pri prvom pôrode..tlačila som už asi 15min a malá stále nešla von, tak mi sestrička začala tlačiť na brucho..strašne to bolelo a nemohla som sa sústrediť len som cítila tú bolesť, chcela som jej povedať aby prestala ale bála som sa..a ešte aj pri placente mi s päsťou zatlačila na už tak citlivé brucho, bolo to horšie ako šitie..už by som to viac nedovolila ale našťastie ďalšie pôrody boli rýchle 5 minútové..zdá sa mi, že prvorodičkám to robia často tu na sk

tigra440
1. jan 2013

mna to tlacenie na brucho vobec nebolelo sustredila som sa iba na kontrakciu a tlacenie a to tlacenie na brucho som vobec necitila len videla ze je setricka na mne 😕

alabama0011
1. jan 2013

Mne tiez tlacila, ale iba jedna sestricka.. Dost neprijemne a to som tlacila o dusu.. Tak neviem..cely porod trval len asi 10 minut..

alenka600
1. jan 2013

@tehulka_mk hlavne pokial budu niektore maminy presvedcene o tom, ze ako im tym personal pomohol a ze by bez toho neporodili, tak sa bude tato metoda, inde uz davno prekonana, pouzivana bohuzial aj nadalej:(
ja som rodila cca 48h a nikto mi na brucho netlacil, nastastie, nakolko dcera bola 3x omotana pupocnou snurou ako sa nakoniec zistilo....velmi drzim palce Tvojej sestre

njonja
1. jan 2013

Mne tiez tlacila sestricka, doktor ju stale upozornval, aby to robila opatrne a davala pozor. Mne to pomohlo, lebo bol maly zaseknuty v porodnych cestach a strasne velky (5 kil). Vobec nemozem povedat, ze by to bolo skakanie po bruchu, boli velmi opatrni..

swanqueen
1. jan 2013

Aj mne sestricka tlacila na brucho,ale mne to praveze pomohlo, rychlejsie som porodila. vobec ma to nebolelo, mala som skor pocit ze mi pomaha, bez toho by mi to asi islo ovela tazsie a hlavne dlhsie by to trvalo.

kubankakubanka
1. jan 2013

mne tlačila sestra pri druhom pôrode na brucho jemne smerom dole ,aj ked som tlačila,ako som mala ,,,a ked sa malý narodil tak sme vedeli prečo som ho nemohla vytlačiť ,lebo bol veľký 4500g bolo to bez epiziotómie,takže už skoro po pôrode som mohla behať ako srnka,,,, 🙂

fra
1. jan 2013

@hradnapani len sa hlasim ako pripad ktorému na brucho netlačili - našťastie.. aj bez tlačenia či skákania sa mi narodilo 4kg dieťa aj bez epizotomie ... viackrat som čítala, že táto metóda skakania na brucho je nie len v Česku o ktorom sa píše v článku, ale už aj u nás na Slovensku zakázaná lebo je to pre matku nebezpečné ... ale kym za to budú matky doktorom a sestričkám vlastne vdačné, tak s touto praxou asi neprestanú ☹
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/137951-...

janinah
1. jan 2013

@tehulka_mk mala by si zmeniť názov témy,ja si pod pojmom skákanie predstavujem niečo iné ako to,čo robia PA počas pôrodu,ak treba.....sestra nech sa spýta konkretne prečo to u nej robili a bude múdrejšia ona i ty,takto sú to len dohady....myslím si však,že ony dobre vedeli čo a prečo robia a čas na pýtanie si dovolenia asi nebol 😉 určite sa to bežne nerobí,ja som to pri mojich dvoch spont. pôrodoch nezažila

zuzi0911
1. jan 2013

mne to robil pri prvej doktor no t om myslela ze mala preleti pol saly.mne to koli tomu ze mala sa automaticky po tlaceni vratila naspat do maternice.radsj skakanie ako klieste 😉

lucinocka
1. jan 2013

@tehulka_mk Mne doktor lahol na brucho, chvalabohu, mala uz bola na pol cesty, ja som uz nevladala tlacit, mohlo sa jej nieco stat..uz na mna potom kricali, ze tlac aj ked nemas kontrakciu, ale nevladala som.. oni vedia preco to robia

zugas
1. jan 2013

ja som tiež už nevládala tlačiť,tak mi sestrička tlačila na brucho.No potom prišiel primár a ten mi svojou lakťou celou silou tak zatlačil na brucho, že som mala tri týždne brucho v modrinách a strašne ma to bolelo..... veľmi zlá skúsenosť s pôrodom, preto sa dopredu bojím ☹ ale vraj mal malý obtočenú pupočnú šnúru okolo krku a išlo o sekundy...

moon1979
1. jan 2013

už som aj čítala, že rebro zlomili ... no comment

hradnapani
1. jan 2013

@fra gratulujem 🙂 aspon niekto! zial, tychto vynimiek je asi mensina ☹
viacere baby tu spominaju, ze nevladali tlacit... cim dalej, tym viac som presvedcena, ze je to tou mizernou polohou pri tlaceni a tym, ze personal viacmenej usmernuje, kedy tlacit a kedy nie... Podla mna, keby to nechali viac na tie mamy (polohu a rozhodnutie kedy tlacit) bolo by to ovela jednoduchsie. takto sa potom vytvara ten dojem, ze zeny bez zdravotnikov nie su uz schopne ani porodit.

moon1979
1. jan 2013

@hradnapani no tlačiť poležiačky je teda riadna kravina ... to snád len na SVK sa takto predpotopne rodí ... hlavne že "kozy" vymenili za nové moderné kreslá, ktoré slúžia asi len na parádu, keď aj tak baby rodia poležiačky pre pohodlie pôrodníka ...

hradnapani
1. jan 2013

@moon1979 ved ako inak. Ked tu si myslia, ze modernizacia porodnictva znamena vymenit kreslo a vymalovat steny 😒 A ked sme pri tom kresle, tak kamoska mi hovorila, ze rodila sice na peknom, modernom, ale bolo take siroke, ze mala co robit, aby z neho nezletela a vacsinu casu sa sustredila na to (a nie, nedalo sa to jej postave uz inak prisposobit)... bohovske.

19ninka27
1. jan 2013

@tehulka_mk Mne tiež skočila sestrička na brucho asi 5 krát,myslela som si že vypnulej zo seba aj dušu ..:-/...Mala som aj modriny,ale mne bolo povedane že preto ,lebo nepočuli ozvy, a museli mi pomocť,lebo som už nevladala tačiť..dačo hrozneee...a nakoniec aj tak zstili že to nevytlačim,čiže použili zvon,ježiš ženy ked to domna dali,tak som omdlela hned..Myslim že by Matka mala mať na porod krasne zažitky,a nie zažitky ako na masaker...🙂 a to šitie?..mna šili hodinu a pol,lebo ma roztrhali všade aj znutra..Ach...ale hned ako som videla synčeka zabudla som na všetko ..🙂..Sestra asi nevladala vytlačiť babatko,to preto jej tam asi skakali..:(...mne tam ešte ostala aj jazva ako mi na bruchu tlačili sa mi kožaakoby roztiahla..neviem opisať..🙂...Hlavne že je babatko zdravučke,a aj Sestra..

ervenka
1. jan 2013

@fra otrasny dokument!!! Ako v stredoveku.. Ale kazda by to mala vidiet...
@tehulka_mk JA som mala vyvolavany porod, a dost dlhy- prve kontrakcie o 5,25 drobec sa narodil o 23,36 od 18,40 som mala epi. Vtedy som mala kontrakcie bez prestavky, ale veelmi pomaly som sa otvarala (len 2-3 palce). Tlacila som 40 minut- nie nevymyslam si, mam to zapisane v zaznamoch- hlava sa mi krutila, ale nevzdavala som sa. ALE PA mi ani raz NEzatlacila na brucho- skor ma povzbuzdovala- aj som sa zasmiala. (Kolko zien sa pocas porodu smeje?) Tak isto mi po porode nikto nic nedal na brucho, ziadne kilo ryze. Maternicu som mala do 3 dni stiahnutu- velkost ako pred porodom.
Tlacenie na brucho je NON LEGE ARTIS = V medicínské praxi se používá označení non lege artis nejen v situaci, kdy jde o postupy neověřené.ale i v situaci, kdy jde např. o postupy zastaralé, méně účinné nebo dokonce nebezpečné.
Vedu sa siahodlhe diskusie o potrebe oxitocinu, nastrihu hradze, atd. ale o tlaceni na brucho sa az tak nediskutuje, a pritom moze zabit rodicku.
Este jeden detail- lezala som v uhle 45stupnov. ziadna vodorovna poloha.

bobocka
1. jan 2013

mne tiez pri porode tlacili na brucho-cca stokilova pa sa mi po nom valala a potom som mala v okoli rebier veliku fialovu modrinu.pocas porodu ma to nebolelo,v case tlacenia ma vlastne nebolelo nic,tlacila som tak silno,ze vsetky ostatne pocity nejak zmizli 😅 nemala som epidural.neviem ci toto ma prave na svedomi moje zdeformovane podbrusko,ale istu davku viny na tom pa asi ma.podbrusko mam ovisnute a v strede podbruska mam od pupku smerom dole valovcek-rozostupene svaly.nenarobim s tym nic,operacia by pomohla.no nie je to tak zle,aby bola nutna.pokial to mojmu muzovi nevadi,tak to nemam dovod riesit 🙂

jezkomanka
1. jan 2013

uz by sa to davno nemalo robit!!! ja som rodila v zahranici a tam take neexistuje!

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre