Sekcia verzus prirodzený pôrod

10. okt 2024

Su tu zeny co zazili obe? Ktory by ste si zopakovali? Ktory bol pre vas lepsi a preco? Ktory bol 1. A ktory 2.?
Dakujem

Ps: neviem sa rozhodnut

martyzpp
10. okt 2024

Je tu aj skupina, je tam viac pribehov. Skupina ma nazov (neviem presne) Po sekcii chcem rodit prirodzene. Ja som mala najskor sekciu (prve dni po su peklo, boli to a aj kojenie sa tazdie rozbieha), potom prirodzeny (rychly, lahky a krasny)-prve dni po super, kojenie sa krasne rozbehlo. Jazva po nastrihu sa do dvoch tyzdnov krasne zahojila a aj tie prve dva tyzdne sa dalo v pohode fungovat. Ale ostal mi nasledok, padnuty mocovy mechur a obcasna inkontinencia kvoli oslabenemu panvovemu dnu. Chodim k fyzio a snazim sa dat to dokopy lebo je to velmi neprijemne. Jedine toto je plus pre sekciu.

stvura
10. okt 2024

ja nemam sice oba, rodila som 3x prirodzene ale som za pretoze: 1. pri zdravej zene ktora spolupracuje s lekarom/porodnou sestrou je to porod do pol hodiny (dobre hodiny prvy), 2. odrodis, mas babatko hned pri sebe (v r.2008 narodeny syn bol uz so mnou). 3. do pol hodky po porode si na nohach a venujes sa svojmu dietatku , 4. mozes si odist na wc, do sprchy, si plne samostatna - vies si sadnut pri ranajkach 🙂. 5. na treti den ides domov aj s dietatkom...🙂. Ak nie si sita tak uz na ten treti den nevies ze si rodila (este mas kus brucha ale inac to nevies - moj pripad 2x). Naproti tomu kocky co so mnou boli po sekciach na izbe sa nevedeli ani zdvihnut, rana obrovska, niektore i 2x otvarali lebo "zabudli", nevycistili daco poriadne...chodili na druhy den, dieta nevedeli drzat, nevedeli si sadnut...a sli domov po tyzdni s tym ze k nim prisiel niekto z rodiny pomahat lebo inac by sa same nepostarali o dietatko.

hederamonstera
10. okt 2024

Jednoznacne prirodzeny, preto sa to aj tak nazyva

janinah
10. okt 2024

Tebe dali na výber?
Zažila som obe a ako operačná sestra napíšem.ze nikdy by som si nevybrala sekciu bez ozajstného dôvodu.A pritom to bol pre mňa krásny zážitok v spinalnej anestezii.lebo som sa tak nastavila v hlave.

cibinka18
10. okt 2024

ak nie je komplikacia, tak by som si urcite vybrala prirodzeny porod, uz spomenute vyssie, ani nevies, ze si rodila, ja som mala problem s hemoroidmi po dvoch prirodzenych porodoch, ale ked uz viem ako na ne, tak len prirodzene :D

tulipanik12
10. okt 2024

po prirodzenom pôrode majú mnohé ženy plus problémy s hemoroidmi, niektoré už po celý život. A po sekcii ti dávajú infúzie proti bolesti čo po obyčajnom pôrode nehrozí ani náhodou. A čo sa týka kojenia, mala som mlieko vždy na 3-tí deň a kojila som 8 mesiacov aj po 2 sekciách. Ja osobne dávam klobúk dole pred ženami, ktoré rodili prirodzenou cestou a nie raz, ale aj viackrát

stvura
10. okt 2024

@janinah v NZ ziadna anesteza 🙂 - ale tiez som sa v hlave nastavila ze odrodim a ficim...rychle porody, na treti den domov (bohuzial dve starsie deti mali zltacku takze tam som mohla az na piaty ale pri najmensom som treti den ficala domov)
@tulipanik12
Tie problemy s hemoroidmi su pretoze zeny nepocuvaju kedy maju a ako maju tlacit, nespolupracuju s tym prodonikom - ta predporodna priprava ma daco do seba a urcite ju treba absolvovat! Mam tri prirodzene porody - 2 a 3 dieta som nebola ani sita (deti boli 3kilove vsetky)

tulipanik12
10. okt 2024

@stvura no vidíš to aké šťastie, že si mala iba 3 kilové deti, ja som mala takmer 4 kilá a moja mama bola dovtedy veľmi úzka v bokoch a doslovne ma ani nevládala vytlačiť a o hemoroidoch, ktoré odvtedy má ani nebudem radšej hovoriť

maryetta
10. okt 2024

Je tu aj skupina.
Ja som mala prvu akutnu sekciu po 28 hodinach.
Dalsie tri porody vyvolane. Prirodzene a je to priam neporovnatelne.
Ja by som dobrovolne sekciu nedala.

maryetta
10. okt 2024

@tulipanik12 mala som hemoroidy po 2.porode. Potom pri tretom nie. A malicky po stvrtom. Zahojili sa do 2tyzdnov.
A napr bolest. Vzdy sa ma pytali ci nechcem liek od bolesti. Kamaratke na izbe aj infuziu dali aj po prirodzenom. Pritom sa nestazovala. Automaticky jej dali od bolesti.

stvura
10. okt 2024

@tulipanik12 ano, vsetky tri ideal a ja stvorena pre rodenie ako poznamenal moj prvy porodnik 🙂, ale mame to v rodine...moja mama ma odbicyklovala porodit

maryetta
10. okt 2024

@stvura tak 3kg je “nic”. Ja som hemoroidy mala prave pri “vacsich detoch”. 3600/52 a 3900/54.
Posledna mala 3350/50 a to bolo take “akurat”.

miroslava21
10. okt 2024

Ja som mala prvy prirodzeny, ale hrozny. Syna vyberali nakoniec kliestami, velky nastrih, komplikacie, transfuzia krvi nasledne na 3 den, dlhe hojenie, hemoroidy, 10 dni v nemocnici. Doma som sa dlho nevedela riadne posadit.
Druhy porod sekciou, prvy den je katastrofa sa rozhybat, ale celkove zhodnotenie za mna omnoho krat lepsie. V nemocnici ziadne komplikacie, rozhybala som sa hned a doma ziadne bolesti, hojenie rychle. Dnes mi ani jazvu nevidno

diewcatqoo
10. okt 2024

Zbytocne ti tu budu baby pisat, lebo kazdy porod je iny. Aj medzi prirodzenym porodom su velke rozdiely. Niekto zazije prirodzeny porod krasny, rychly, rychlo je fit, nema ziadne nasledky po - ten bude za kazdu cenu odporucat prirodzeny porod. Niekto zazije hrozny porod, nekonecne dlhy, s obrovskymi bolestami, s komplikaciami, s velkym poporodnym poranenim, s dozivotnymi nasledkami - ten bude od prirodzeneho odradzat a bude za kazdu cenu chciet cisarsky. Porod je tak jedinecna zalezitost, ze sa naozaj neda spoliehat v tomto na odporucanie inych.

Btw, ja ma za sebou dva odlisne prirodzene porody. Prvy: nekonecne dlho trvajuci, velmi bolestive kontrakcie, porod nepostupujuci, velke poporodne poranenia, dieta sa zaseklo v porodnych cestach, nedychalo, hned ho brali prec, chodit som nemohla este mesiac, mala som hemeroidy dlho predlho, poklesnute panvove dno... dlho som bola nastavena tak, ze uz nikdy ziaden porod a ak nahodou, tak urcite cisarsky. Ked som po rokoch otehotnela znovu, do poslednej chvile som dufala, ze male sa neotoci a pojdem na sekciu. Nakoniec sa teda otocilo a sla som prirodzene. Porod krasny, rychly, bolestivy, ale nie tak ako ten predtym, uz v ten den som chodila, po tyzdni som si ani nespomenula, ze som vobec rodila, nasledky ziadne.

vevesh
10. okt 2024

Ja som si zazila asi vsetko🫣a pri sekcii som dieta mala 24h pri sebe od saly, normalne som kojila, domov po 72h a samozrejme sama na vsetko od zaciatku. Aj po prirodzenych som sla po 72h, jedine raz som sla po 24h (predcasniatko muselo este 3 mesiace v nemocnici byt). A teda pri jednom som sa roztrhla tak, ze na sale sa to nedalo zasit, a tak ma museli rychlo na operacke zasivat. A to som rozchadzala pomaly 4-5 mesiacov. Takze nie je cisarsky ako cisarsky a prirodzeny ako prirodzeny, aj ked bezproblemovy...

autor
10. okt 2024

@janinah ano dali mi na vyber

autor
10. okt 2024

Tie komentare kde zeny realne nemali aj sekciu, aj prirodzeny som ani necitala. Realne nevedia porovnat.
Kazdopadne sekciu mam za sebou viem o com je a skutocne ak porovnavam co vsetko sa deje pri prirodzenom porode a ake nasledky moze mat zena a co vsetko sa moze skomplikovat tak teda jednoznacie sekcia. Dakujem za tych par malo nazorov zien co mali aj aj.

snowflakenel
10. okt 2024

Mala som aj prirodzeny aj sekciu. Zotavovala som sa po prirozdenom dlhsie ako po sekcii, paradoxne ....
Ale kazda to mame inak. Po prirodzenom ma sitie dole strasne bolelo. Revala son ako male decko. Nesedela som 2 mesiace. Po sekcii ma jazva bokela ako silnejsia svalovica, no mohla som chodit, sediet. Prve 2 dni najviac, ked som aa hybala, bolest zoslabla. Fakt, kazda sme ina... tazko radit.

veronikaszabova
10. okt 2024

1x prirodzeny porod
2x sekcia

Ak by bolo stvrte - vyberam si sekciu

miruska123456789
14. okt 2024

@stvura ja som po dvoch sekciách ale teda išla som domov po oboch po 72 hodinách rovnako ako mamičky čo rodili prirodzene, áno boli to prvé dni ale nič čo by sa nedalo prežiť, ani s laktaciou nebol žiaden problém mlieko som mala prakticky hneď, čiže je to veľmi individualne

monnci2226
14. okt 2024

realne:
1.porod sekcia
2.porod prirodzeny
znova by som isla do prirodzeneho 😊
lepsie zotavenie, neskutocny a krajsi zazitok, lepsie sa mi mlieko spustalo, z postele som skakala ako srnka 😊 ale som vdacna aj za tu sekciu lebo bez nej by tu mozno nebola moja dcera a mozno ani ja. takze zaverom volim prirodzeny ale vdakabohu za sekciu 🙂

babo561
14. okt 2024

Ahoj. Bola som aj aj. Určite prirodzený. Viac by som na cisársky ani nie že nerozmýšľala, ale viac ani nepomyslela. Ak by som mala znova rodit, tak by som si zaplatila prirodzený.

babo561
14. okt 2024

@monnci2226 presne si to vystihla

lenkakravcova
14. okt 2024

Nemala som cisársky. Mala som tri prirodzene pôrody a vyberané slepé črevo operačne (čo sa dá prirovnať k rezaniu pri cisárskom, aj keď je rána menšia než pri cisarskom). Za mňa rezať nikdy, ak nemusíš. Mne sa strašné zle zrastaju rezy. Rana sa mi otvárala. Musela som mesiac chodiť na kontroly, na nejaké zvazovacie stehy, .. no to nie a nie zrasť.. potom nejaké ešte lepené stehy, no hruza.. jazva ma bolela ešte asi pol roka na dotyk. Brucho má bolelo mesiac ako pri silnej menštruácii pri každom pohybe. Celé zle.

Pri prirodzenych porodoch som našťastie šitá byť nemusela (na jeden "kozmetický" steh), takže všetko OK.

Aj keď som nerodila cisárskym, neodporúčam zbytočne operácie, kvôli skúsenosti s naprt zrastanim operačných rán.

basska_b
14. okt 2024

Ja som rodila cisarskym a potom 2x prirodzene. Urcite za mna lepsie prirodzeny porod - a vedela som uz kratko po sekcii, ze budem za neho velmi bojovat. Ma mnoho benefitov: ziadna jazva, zrasty, narocna rekonvalescencia a poporodne bolesti, okamzity 2hodinovy bonding, rychle postavenie sa na nohy, rychly nastup laktacie, ziadna separacia od babatka. Aj pre babatko to ma benefity, statisticky nizsie riziko cukrovky, astmy, obezity a takisto lepsie zvladaju respiracne choroby, aj co tak pozorujem vo svojom okoli. Ano, ako vsetko ma aj nejake rizika, no rizika ma aj sekcia a sa o tom nehovori az tolko. Krvna strata, tromboza, embolia, zle hojenie rany, problemy s dalsim otehotnenim atd.

nikoleta1234
14. okt 2024

Zažila som obe. Prv sekcia akutna, predcasny porod. Druhy prirodzeny v termine. Po sekcii som sa dala do kopy ovela skor, na 5ty deň som chodila normalne, ani bolesti som uz potom nemala. Po prirodzenom som sa davala dokopy aj 3 mesiace, dlho som si nevedela sadnut, hnisala ta rana...stipalo vkuse, cikat som vedela iba v sprche...po sekcii taketo problemy nie su, ale mozu byt ine. Ja som mala bezproblemovy cisarsky rez.

angela85
14. okt 2024

Ja som obe rodila prirodzene. Pri prvom komplikácie, bola som 6 hodín na pozorovanie,transfúzia krvi, prepadnutie panvové dno, mala som ísť ešte aj na kyretaz po pôrode... Ani malého som nemohla mať v noci pri sebe,potrebovala som sa dať trochu dokopy. Bol to pre mňa veľký stres.... Mala som trochu aj nábeh na popôrodné blues. Pri druhom bol pôrod rýchli,dosť rýchlo som sa dala dokopy. V piatok po troch dňoch domov,cestou domov do Lidla na nákup a už v pondelok pre staršieho do škôlky. Proste není pôrod ako pôrod. Každý má svoje rizika.

horalkaaa
14. okt 2024

@cibinka18 napises mi do spravy ako na hemeroidy? 😂 ja si s nimi neviem rady, dakujem ❣️

natali_hamzova
14. okt 2024

Nemala som obe ale mala som 2x akútnu sekciu predym som si pri oboch prešla vyvolávanim a nikdy by som si sekciu dobrovoľne nevybrala 🙈

petradenis
14. okt 2024

1. dieťa KP a teda sekcia, 2.dieťa prirodzene. Po cisárskom som sa dosť dlho dávala dokopy,mliečko sa rozbehlo celkom fajn,nebol problém. Čo sa týka prirodzeného,síce sa mi pôrod rozbiehal dosť dlho (od piatka večera ako odtiekla plodová voda,do nedele kým som porodila) a dotrhala som sa,ale inak spokojnosť a dúfam že ďalší pôrod bude tiež prirodzený (mám 6 týždňov do termínu). Dobrovoľne by som si cisársky určite nevybrala,pokiaľ nie je indikácia, ohrozenie života atď,nakoľko je to predsa len veľký zásah do tela a rôzne faktory

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre