Sanitka verzus taxík tesne pred pôrodom

michaelafenclova1
24. feb 2014

Mamicky ako teraz som dost v soku,a aj mierne vytocena. Vacsina z vas pise ze sanitka, 112, ma nezoberie,nieje to stav zivota ohrozujuci. A ako koho si mam zavolat? Taxik? Je smutne ze byvam v meste kde nieje nemocnica,a urcite nebudem platit taxikarovi za vycistenie interieru ak nahodou.
Ako teraz co?

rakheta
24. feb 2014

Mna sanitka odviezla a to byvam v dost velkom meste.. len sanitka nezoberie partnera.. nesmu..

martina2006
24. feb 2014

Sanitka ta musi zobrat

martina364
24. feb 2014

no ja si myslim,ze ked to na teba pride a nema ti kto pomoct tak ta sanitka odviest musi... su povinny ti podat prvu pomoc.. no ,ale skus to zariadit tak ,aby ta mal kto odviest.... mna odviezol sused.. kedze manzel nie je na sk

luba28
24. feb 2014

@michaelafenclova1 normalne 155 volaj a oni musia prist ak rodis,...ved ku spoluobcanom bezne chodia a este ked matka ujde tak idu pre nu do osady,....

natalienka12
24. feb 2014

Odvezie ťa sanitka, ale tzv. dopravná zdravotná služba (za to sa samozrejme platí), nie služba rýchlej pomoci, ale nebudem sa hádať, možno aj záchranka ťa vezme. No keď som volala záchranku mojej babke, ktorá mala infarkt tak viem, že sa ma pýtala asi 10 minút dokola aké má problémy, kde ju bolí, kde ju tlačí a pod. Keby sa nebojím, že mi zomrie tak skôr ju do auta naložím a zaveziem do nemocnice. A to nebudem radšej písať za koľko minút prišli.

natalienka12
24. feb 2014

@michaelafenclova1 Tak poteším ťa, na internete som našla toto
KEDY VOLAŤ 155 ?

Vždy pokiaľ došlo k náhlemu ohrozeniu života, zdravia, úrazu alebo nehode s väčšími následkami. Najčastejšie ide o:

poruchy vedomia až bezvedomie
náhla zástava obehu
problémy s dýchaním, dusenie,
mozgovú mŕtvicu
neobvyklé bolesti na hrudníku, vyžarujúce do ďalších oblastí tela, často sprevádzané inými príznakmi,
vážny úraz, dopravné nehody, masívne krvácanie, pády,
otravu liekmi alebo chemikáliami,
kŕče,
popáleniny,
pôrod.

Čiže sanitka pre teba príde, ale už musí byť začatý pôrod. No manžela určite nevezmú.

michaelafenclova1
autor
24. feb 2014

Ostala som v rozpakoch lebo mi pisali aj mamicky ktore si volali taxik. Ako keby mam nemocnicu 5minut autom neriesim ale bohuzial v Hlohovci nemocnica nieje,a je este otazne kde ma prevezu.
Manzela ak nevezmu,to dako zariadime,ale ozaj ak zacnem rodit,bude mi luto dat taxikarovi 50€ za vycistenie interieru.
Drzte palce v sobotu mam termin,ale uz sme otvoreny 🙂

something
24. feb 2014

@michaelafenclova1 Pisala som ti aj predtym, ze robim na zachranke. Ono to nie je o tom ci ta sanitka vezme, ale ci ju vysle operacne stredisko. Ak tety na operacnom uznaju za vhodne, tak vyslu. Ano je to tak, ze vacsinou sa chodi pre tie cierne obcianky, pravdupovediac za 4roky sme bielu neviezli ani jednu, asi su vacsinou uvedomele. nie je to pravda, ze zachranke vobec nevozi porody. Vozi, ale viem ze vacsinou sa na to nadava. Pretoze ty skutocne dokazes chodit a vies ist taxikom. Jeden vyjazd stoji dost vela penazi na to aby ta viezol preto, ze ty nebudes taxikovari platit cistenie taxika. Samozrejme ak je dieta na ceste a ty uz chces tlacit atd. tak ta berie sanitka. Ale inak, nechapem dovod preco ju volat...Ten kto to nerobil ,tak nepochopi...Kludne niekto moze inde dostat infarkt a samozriet, lebo teba sanitka viezla ked mas bolesti kazdych 10min. napr. Moze sa niekde dusit dieta atd atd

natalienka12
24. feb 2014

@michaelafenclova1 a kam pôjdeš rodiť? Do Trnavy? Ešte nemáš vybratú pôrodnicu? No plodová voda ti môže prasknúť. to je fakt. Pozri, ak budeš prenášať, aj tak sa zrejme budeš musieť hlásiť na príjme a tam ťa sanitka neodvezie, čiže 155ku si voláš len vtedy, ak už naozaj rodíš. Držím palce nech všetko dobre dopadne a nech porodíš zdravé dieťatko. 🙂

natalienka12
24. feb 2014

@something presne si to napísala! Aj mne to tak príde, že nemá ju kto odviezť tak využije služby rýchlej pomoci.

something
24. feb 2014

@natalienka12 Toto robia nase cierne spoluobcianky a vymyslia si, ze maju kontrakcie kazde 3min. a to im operacne musi poslat. Oni uz vedia co povedat aby sanitka prisla

natalienka12
24. feb 2014

@something ozaj, vieš čo by ma zaujímalo? Napríklad si zavolá záchranku k pôrodu, ale záchranári prídu a zistia, že ešte nejde o začínajúci pôrod, u prvorodičiek je to úplne bežné, že tehotná príde na príjem a pošlú ju domov, lebo ešte nerodí a ide len o tzv. poslíčkov. No ak ju privezie záchranka, ako sa to posudzuje? Nemôžu jej to dať uhradiť? Lebo presne ako ty píšeš, niekde zomiera človek, ktorý tu pomoc naozaj potrebuje ale sanitka nie je voľná, lebo niekto nechcel platiť za odvoz.

michaelafenclova1
autor
24. feb 2014

Urcite do Trnavy,chodim tam cele tehotenstvo do poradne a uz do nemocnice na tzv.pasy.
Aj tak je to pre mna nepochopitelna vec s tou sanitkou,uz ozaj sa asi natriem na cierno...

natalienka12
24. feb 2014

@something 😀 😀 😀 inak ja osobne nepoznám nikoho, kto by sa k pôrodu dal zaviesť záchrankou. Ešte aj naše mamy, keď rodili pred 30 rokmi (a to vtedy auto vôbec nebolo samozrejmosťou tak ako teraz) tak ich niekto odviezol.

natalienka12
24. feb 2014

@michaelafenclova1 nikto ti nechce písať nič v zlom, ale ako prvorodička určite nebudeš mať taký rýchly pôrod, skôr naopak, ale @something ti napísala pravdu, je dosť možné, že ti sanitku ani nepošlú. A nemôžeš poprosiť ani nejakého suseda, kamaráta, vzdialeného príbuzného? My bývame napr. na dedine (ty si v meste) a tu keby poprosím ktoréhokoľvek suseda, tak by ma určite zaviezol.

something
24. feb 2014

@natalienka12 K ,,porodom,, chodi sanitka bez lekara, tzv. RZP a oni pacienku nikaj nevysetruju a prevezu ju tak ci tak. Potom sa musi vratit po vlastnej osi. Nedavaju to preplatit. Tam este Slovensko nedoslo. Bolo par pripadov na urade pre dohlad za zneuzivanie ale aj tak sa nikdy nic nevyriesilo

@michaelafenclova1 veru, niekedy by bolo lepsie na cierno...ale inak ani nahodou 😀

michaelafenclova1
autor
24. feb 2014

@natalienka12 prvorodicka niesom,ale to je uz iny pribeh. Wiem ako vyzeraju kontrakcie,aj wsetko ostatne. To teraz nieje podstatne.
Ako byvame tu od soboty. To mam teraz chodit po cinzaku a zvonit pri kazdych dverach s otazkou ci ma nezoberu do nemocnice ked zacnem rodit? A moja rodina aj blizka rodina je wzdialena dobrych 220km.
Bohuzial nema to kazdy take jednoduche,a som rada ze si spoznala niekoho kto sa chce dat odwiest sanitkou...

natalienka12
24. feb 2014

@michaelafenclova1 človek sa ti snaží poradiť a hneď je zlý. Píšeš, že chodíš do Trnavy na poradne tam si sa ako prepravila? Ani odtiaľ nikoho nepoznáš, však to je kúsok od Hlohovca? Doteraz ste bývali kde? No ak ti to stojí za to, že pri pôrode a po pôrode budú na teba celý personál ukazovať prstom, tak prosím.

kiki68
24. feb 2014

jedine si zavolat sanitku,ci taxik, mozno ten taxik a vziat pod seba pre istotu nejaky igelit,aby sa nebali o potahy keby cosi.
U nas skusenosti so sanitkou take rozne,niekomu prisli do 10minut,niekomu po pol hodine a pod. Pre mna je lepsie riesenie ten taxik. Ja osobne mam vzdy v zalohe nasho veterinara,je to super chlap,co je fakt vzdy ochotny. Byt v uplne cudzom prostredi,no nezavidim...mne stacilo byvat prbvy rok inde a mam dojem,ze aj keby kricim o pomoc,tak nic.
Predtym sa ludia viac vozili navzajom,hoci nebolo tolko aut, pamatam si,ze moja mamka vozila polku dediny na pohotovost... Mna ale prijemne prekvapilo v Rakusku,ze som raz niesla psa,lebo bol unaveny z prechadzky a zastavili ma dvaja ludia,ci nepotrebujem autom hodit na veterinu...no keby vsade boli ludia tak ochotni.... 😉

darina1952
24. feb 2014

@michaelafenclova1 áno, presne ako si napísala. Pochoď po činžiaku, zoznám sa, vysvetli situáciu, určite nájdeš niekoho ochotného... začni u susedov čo majú deti 😉

michaelafenclova1
autor
24. feb 2014

Prisli sme do Trnavy kwoli praci,to znamena ze ubytovanie zabezpecila firma. Ale kedze som ostala tehotna,museli sme odist,pretpze tam sme uz nemohli ostat kedze 3roky budem na materskej 🙂 sem sme sa prestahowali hlawne po financnej stranke,nakolko w Trnave je wsetko drahe,to dufam chapes.
Ukazowat prstom? Ako preco? Ze ma dowiezla sanitka? To mi bude uplne jedno,vobec ma to trapit nebude,odlezim si 4dni a pojdem aj s krpcom domov..vobec ma nebude zaujimat nazor sestier,jedine co bude prvorade bude moj syn 🙂

kasiu
24. feb 2014

Určite si zavolaj 155. Kamarátka si normalne zavolala, lebo muža nemala doma a jej mama nešoféruje. Nechápem, prečo by mala rodiaca žena behať po činžiaku a zháňať suseda alebo obvolávať všetkých známych, že kto ju zavezie. Ja som mala prvý pôrod veľmi veľmi rýchly - aj s cestou to trvalo 2,5 hodiny. Takže keď začnem teraz rodiť a muž nebude doma, určite nebudem strácať čas obvolávaním všetkých známych, že kto sa práve kde nachádza a či ma môže odviezť...totálna blbosť. Ty máš mať ako rodička pohodu a nie stresovať sa, či náhodou nezašpiní tvoja odtekajúca voda taxikárovi zadné sedadlo. Ja si myslím, že pôrod je dosť dôležitá vec na to, aby ťa tam proste dopravila sanitka. Jasné, že keď budeš mať muža doma a stane sa ti to cez víkend. napr. tak ich nebudeš volať, že áno 🙂 Takže žiadny stres a veľa zdravia tebe aj bábätku 🙂

kasiu
24. feb 2014

Mimochodom, moja mama išla pred cca. 30 rokmi do pôrodnice všetky tri razy sanitkou.

celasapremenim
24. feb 2014

ja som raz isla trolejbusom 🙂)))))))))))))))))))) (ale nevedela som, ze si ma tam uz nechaju)
ja bych si kludne sanitku zavolala, keby bolo treba...

marbalulka
24. feb 2014

no toto som presne chcela napisat, ze ak nemaju auto, co ma ist zena v kontrakciach mhd-ckou? raz jedna v bratislave isla trolejbusom a bola potom v spravach, pretoze aj tam porodila 😅 . moj svokor tiez robil v sanitke a vozili take zeny. mne to nejde do hlavy, ze si zena nema volat sanitku, ale radsej taxi? pochybujem, ze zachranka ma iba jednu sanitku... presne ako pise @kasiu ...

majusqa77
24. feb 2014

treba si potom ale uvedomit aj, ze sanitka zavezie do najblizsej porodnice a nebude riesit kam chce ist rodicka rodit 🙂

kasiu
24. feb 2014

Hlavne v BA napriklad sa ti kludne môže stať, že zostaneš trčať rodiaca v zápche aj s taxikárom. A kto ťa potom odrodí, on?Alebo náhodou pôrod bude rozbehnutý a dieťa zostane trčať v pôrodných cestách. To vie tiež posúdiť taxikár? 🙂

pettulka22
24. feb 2014

@something
@natalienka12 ono je pravda ze vela krat sa zneuziva rzp.....ale aby somsi ja volala taxik ked idem rodit,prosim ved si platim zdrav. poistenie aako som uz pisala michaela v otazke pred tym ze napr. ja som sanitku v zivote nevyuzila a napr. aj svokor ked mal infarkt tak ho isiel muz zaviest,tak si myslim ze ked si zena,rodicka zavola k porodu sanitku netreba to brat ako zneuzivanie rzp.....ovsem nehovorim o nasich osadnikoch,aj mi tu mame takych par....ale to je uz iny problem.

piacere
24. feb 2014

@michaelafenclova1 čítam, že riešite kam chceš ísť rodiť. Neviem pod akú nemocnicu spadá tvoje bydlisko, ale ja viem tak, že sanitka ťa odvezie tam, kde má určené, nie do nemocnice, kde si ty povieš 🙂

michaelafenclova1
autor
24. feb 2014

@kasiu konecne niekto kto ma chape,a predsa len sanitar ma lahsie wysetri ak bude treba ako nerwozny taxikar co bude stat kdesi v zapche a pocuwat jak po nom bliakam :D
a zajtra idem na kontrolu. Kedze uz som otworena nik nepowedal ze si ma tam uz nenechaju ako napisala @celasapremenim 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre