Reťazový pôrod

linki90
29. aug 2022

Ahojte neviem ako to chodí ,preto sa pýtam aj keď si myslím ,že asi nárok na materské nemám
Takže ,malý ma dva roky,zamestnaná niesom ,som na RD, materskú som mala lebo som splnila podmienku,že som bola v ochrannej lehote .Ak by som bola teraz tehotná mala by som nàrok na materskú? a čo to vlastne ten reťazový pôrod znamená ,v akom časovom období od prveho porodu ďakujem za vysvetlenie

mikadooo
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
petamich
29. aug 2022

nie, aktualne nemas narok na matersku, kedze jedna z podmienok je, aby pracovny pomer trval (resp. OL) a druha 270 dni poistenia za posledne dva roky (tam by sa sice pocitalo aj obdobie materskej/RD ale iba ak by pomer trval a ty si ak tomu rozumiem uz na prvu sla a netrval) a tym padom sa ta netyka ani retazovy porod, on ide ak sa zena vlastne nestiha vratit do prace a plynule prechadza z RD na druhu matersku s dalsim dietatom

katkami123
29. aug 2022

Ahoj,
Možnosti je viac
- mozes si dobrovoľne platiť do Sociálnej poisťovne nemocenské a nemusíš byt zamestnaná
- požiadať ak máš niekoho z rodiny, kto podniká, žeby ta zapísal ako zamestnanu/brigádnika u seba a platil by toto nemocenské za teba
Potom by si mala nárok na všetky tieto extra bonusy od štátu ako kocikovne, podľa toho koľko by si platila na socialku by ti vyrátali materskú atď. Najlepšie si zavolať na socialku a dohodnúť sa

katkami123
29. aug 2022

Za ďalšie, máš pracovnu zmluvu na neurčito?

petamich
29. aug 2022

@katkami123 pise, ze nie je zamestnana a ze aj na prvu matersku sla z ochrannej lehoty = pracovny pomer uz skoncil skor

to co jej radis je sice validne, len to si musi vypocitat, aby stihla nazbierat 270 dni poistenia do porodu, kedze aktualne ma 0 za posledne dva roky ak dieta ma dva roky a pracovny pomer bol ukoceny uz pred materskou cislo jedna, cize najskor to zacat riesit az potom otehotniet a kedze napr. na tehotenske musi splnat narok k 13. tt tak to este dost dlho by nemohla otehotniet, aby stihla mat 270 dni k 13. tyzdnu (materska je do porodu ale tam to tiez netreba mat na knap, kedze niekto porodi skor, aby neplatila napr. dobrovolne nemocenske zbytocne a napokon to nestihne nazbierat)

linki90
autor
29. aug 2022

ďakujem baby myslela som si,že nemám nàrok nevadi ,aktuálne niesom tehotná

katkami123
29. aug 2022

Ahoj, ešte je tretia moznost. Materské ti bude platiť upsvar, ale bude to vo výške rodičovského. Výhodou je, ze už potom nemusíš behať po materskej na upsvar a vypisovať papiere, ze prechadzas na rodičovský a samozrejme každá koruna lepšia akoby nič. Čiže, buď si budeš dobrovoľne platiť nemocenské, mozes začať platiť tento rok ak plánujete babo a rok odrobiť a v podstate po roku máš nárok ma materské, alebo reťazovo - teda porodiť ešte pred dovŕšením 3. roku dieťaťa a vybehat si cez upsvar

lilinka88
29. aug 2022

@katkami123 úrad práce materské neplatí. V prípade,že žena nemá nárok na materské, od dňa pôrodu dostáva nižší RP. Plus vyššie tebou spomínané kočíkovne nemá s materskou a odvodmi do SP nič spoločné, na to má tiež žena nárok po pôrode ak sa dieťa dožije 28 dní a absolvovala počas tehotenstva povinné prehliadky u gynekológa, bez ohľadu na to,či má nárok na materské

katkami123
29. aug 2022

@lilinka88
Áno, volajú to rodičovský príspevok, ale buď si to vybaví a bude dostavať to, alebo nič až potom rodičovský. Takze pre to to volám materské, aby v tom mala jasno, ze sa to dá vybaviť a nebude teraz prvých 34 týždňov od pôrodu dieťaťa s nulou na účte.
Áno, na bonus na dieťa ma nárok, myslela som tie ďalšie dávky na ktoré majú teraz zeny nárok a schválili ich v apríli, zdá sa mi, ze sa to vola kocikovne, nie?
Ty píšeš o bonuse na dieťa, ktoré vznika po pôrode, keď sa dožije 28 dni, na ktoré ma nárok každá zena.

lilinka88
29. aug 2022

@katkami123 nieže volajú to, ono to je rodičovský príspevok, ktorý má dve kategórie - nižší a vyšší
Nižší dostáva žena od dňa pôrodu pokiaľ nemá nárok na materské. Vyšší ak má nárok na materské, po jeho ukončení (resp ak má nárok na materské nižší ako výška RP, UPSVaR jej materské dopláca do výšky RP). To, že ty to tak voláš je jedna vec,ale neplet tu pojmy, lebo materské a RP sú rôzne dávky
O nejakých bonusoch píšeš ty. Kočíkovne je to,čo som napísala ja. Dávka, ktoru myslíš ty je tehotenské. Úplne tu pleties pojmy a dávaš mylné info

petamich
29. aug 2022

@katkami123 ta davka, ktoru schvalili od aprila minuleho roku sa vola tehotenske 🙂 kocikovne sa pouziva ako pomenovanie prispevku po narodeni dietata (to je ten jednorazovy prispevok po doziti 28 dni)

katkami123
29. aug 2022

@petamich
Ďakujem za príspevok k veci 🙂 nevedela už presne názvy tých prispevkov. Pretože na tehotenské tiež nebude mat nárok, jedine ak by si si nezačala dobrovoľne platiť do SP 🙂 iba na kocikovne.

katkami123
29. aug 2022

@lilinka88
Škoda, ze si tak super neporadila autorke hneď na začiatku, ale až na mna si si našla čas 🤨

lilinka88
29. aug 2022

@katkami123 poradila jej @petamich, nevidím dôvod,aby som jej písala to isté. Kdežto ty si jej tu plietla pojmy

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre