Prirodzený pôrod dvojičiek

ajush5
4. okt 2017

Ahojte maminky, chcela by som Vás poprosiť či by ste sa somnou podelili o skúsenosti z prirodzeného pôrodu dvojok. Ako je to s nastrihom? skutocne sa robi rutinne? Prveho som rodila bez nastrihu a bez akychkolvek poraneni mal taku standardnu vahu 3420g tak som odhodlana nastrih odmietnut len ci ma neodignoruju :( mate skusenosti s bondingom a dotepanim pupocnika? neviem si to realne predstavit minimalne pri prvom dietatku kedze vsade citam ze do 20 minut musi byt druhe vonku. Ako ste mali deturence otocene? Prveho som rodila v CR no druhe zvazujem aj nemocnicu v TN kedze maju velke skusenosti s porodnom oboch deticiek koncom panvovym, mate niektora skusenosti aj s takymto porodom? Necitili ste sa vycerpane pri druhom dietatku?
Budem moooc vdacna za akekolvek Vaše skusenosti. Ďakujeeem 🙂

1988majka
4. okt 2017

Moja kamoska rodila v TN dvojicky pred rokom (trvalo to 5h) obe boli hlavickou dolu. Nastrih mala ale prva isla baba a mala fakt velku hlavicku. Prilozili jej ich ale potom ich uz mala v perinke.

ninka123
4. okt 2017

Ahoj, ja som mala deti otocene na 69 😉. Maly isiel hlavickou, aj s nastrihom, mne to nevadilo (rok predtym ma dcera komplet roztrhla 😉 ) cca 2 hod od odtecenia plod.vody.. potom mi uplne prestali kontrakcie, nepomahalo nic, mala nesla PK ale nohami a maternica nespolupracovala.. doki skusal 25min, potom zacala slabnut akcia, tak nasledovala akutna sekcia. Medzi detmi mam rozdiel 37min 😉. Vdaka bohu vsetci sme ok,uz 8 rokov 🙂 Porod si mozes planovat, ale moze sa pocas neho stat vselico neplanovane..

ajush5
autor
4. okt 2017

@ninka123 s tym rátam vzdy dam na lekara pretoze nechcem ohroziť drobcov. Skor ma zaujímajú možnosti ci vobec nejake su alebo nebudem mat vobec na vyber. Ja som o porode vedela takmer vsetko preto som sla prvého rodit s čistou hlavou a svoj porod považujem za neuveriteľne nadherny zážitok a to chcem aj teraz len informácií o dvojičkách nemam az tak moc a koli ťažkostiam hlavne s chrbtom nemam moc možnosť chodit za pôrodnicu asistentkou ako som chodila počas prvého tehu. Cisársky je pre mna posledná možnosť no je milión prípadov (jeden je aj ten tvoj) kedy by som neváhala samozrejme a dala sa rozparat kludne aj durch 🙂

kamilka1986
4. okt 2017

Ja som rodila dvojky spontánne,bolo to celkom v pohode no asi prispelo aj to že som predtým veľa týždňov ležala v nemocnici kvôli predčasnému pôrodu, takže to bolo rozbehnuté

ninka123
4. okt 2017

@ajush5 ja som tiez za PP, ak je to mozne... aj doki na sale ocividne chcel aj druhe rodit normalne, ale neslo to.. inak dvojky sa narodili ukonceny 37tt, zobudila som sa na to, ze mi v noci odteka voda.. do nemocky som mala nastup o tyzden 😉

ajush5
autor
4. okt 2017

@ninka123 a este ma napadlo ako si zvládala výchovu s troma detičkami. Zaujalo ma to ze rok predtym si rodila dcérku... moj maly bude mat dva a mam obavy ci to nebude na prasky 🙂

miricka77
4. okt 2017

Ahoj.ja som rodila spontanne,obidve naliehali hlavickou.rodila som s malym nastrihom,deti mali po 2kila, narodili sa 6 tyzdnov skor.
K tvojim otazkam len tolko-nic v zlom,ale nemozes mat vsetko.Zazrak je uz to,ze cakas dvojicky a ze by nastala taka idealna situacia,aby si mohla rodit spontanne.ja som porodila do 3 minut obidve.moze sa stat,ze jednu porodis,druha sa v bruchu skruti a budes musiet mat aj cisarsky.takisto mozes rodit predcasne a deti pojdu hned do inkubatora,alebo nebudu mat dostatocnu hmotnost na spontanny porod.Je to loteria.nepises v kolkom si mesiaci,ani nic podrobnejsie,takze viac neporadim.

ninka123
4. okt 2017

@ajush5 teda upresnujem 18 mesiacov.. prvy rok mi pomahala mama s domacnostou, ja som sa venovala len detom.. potom skolka a jasle, takze to uz slo.. sama by som nemala tolko casu venovat sa detom..

ajush5
autor
4. okt 2017

@miricka77 myslim si ze to v kolkatom mesiaci som a podobne je bezpredmetne 🙂 končím 5 mesiac este sa moze stat všeličo... mozem potratit obe mozem potratit len jedno mozem zacat rodit tak predčasne ze sa nemusia dat zachrániť no to pre mna nie je dôvod hádzať flintu do žita a nepripravit sa psychicky na porod. Nepatrím medzi zeny ktore si povedia porodili ine pôrodim aj ja. Ja mam z prvého pôrodu krasne zážitky a moc rada sa k tym chvíľam vraciam a preto ma zaujíma ake su možnosti aby som sa na ne pripravila a mohla si rovnako užiť aj porod s dvojkami ak to bude samozrejme mozne. Komplikácie mozu prist aj pri jednom bábätku no musela by som byt strašný pesimista aby som do toho sla s tymi najhoršími myšlienkami... asi by som si radsej ani dieta nerobila keby mam myslieť na co ak. Ja rátam s jedinou možnosťou a to je prirodzený porod. Ak lekár povie no bohuzial robili sme co sme mohli musime rezať dam si odrezať aj nohy oen aby ich zachránili ale o tom pre Boha nemusím nic študovať ja sa nebudem rezať sama... no ak mi dovolíš tak chcem prostredníctvom mamičiek ktore su ochotne podeliť sa o svoje skúsenosti zistiť ake mam možnosti ak pojde vsetko v poriadku lebo len ich vytlacit von nie je cely svet. Bezprostredne po porode prichádza milión momentov ktore su pre mna a moje detičky velmi dolezite a preto ma zaujíma ci budem mat vobec možnosť tie momenty využiť tak ako pri jednom bábätku

miricka77
4. okt 2017

@ajush5 no ty kokso,ty si nejaka podrazdena.ja som len napisala moju skusenost.a to,v kolkom si.mesiaci je dost podstatne,lebo ak by si uz bola napr.v termine,tak asi je mozne napr.pouzit aniball,alebo je pravdepodobne,ze deti ti prilozia a nepojdu hned do inkubatora.ja som ti nic zle nenapisala a asi si pesimista,ked vobec uvazujes nad tym,ze by si deticky potratila alebo by ich nezachranili.a predstav si,aj ja som mala prvy porod super a druhy s dvojkami tiez.a tiez som nechcela ony ako prirodzeny porod.a vyslo mi to.
Teraz uz davam priestor inym mamickam.

radga154
4. okt 2017

Ahoj...ja som rodila pred siedmimi tyzdnami...obaja boli hlavkami dolu...porod mi.vyvolavali v 39tt...prvy sa narodil normalne....druhy sekciou po vyse hodine- ozvy mal stale v poriadku...prestali mi kontrakcie, maly bol stale strasne vysoko...nemohli pouzit ani ten "zvon" ci ako sa to vola...takze u nas takto...nastastie vsetko dobre dopadlo a chalani su v poriadku 😊

radga154
4. okt 2017

A samozrejme.ze som.bola vycerpana po vytlaceni prveho- takze aj to asi zohralo svoju rolu 😕

ajush5
autor
4. okt 2017

@miricka77 nie som podráždená zle si vysvetľujes moju odpoved... len nerozumiem tomu ze aaaa ja som mala Dobry porod ale teraz je tu nejaka ťava co nevie co ju caka tak ju povzbudíme tak ze bud rada ze si rada a čakaj ze sa moze stat najhorsie. Nie ja nemyslím na najhorsie len podla logiky ktorú si nahodila v tvojim predchádzajúcim príspevku mam tak zjavne zmýšľať. Napisala si len tolko ze mala som Dobry porod ale ty nečakaj zázraky lebo stat sa moze cokolvek :D podla mna je začiatok dobrého pôrodu v hlave každej z nas

ajush5
autor
4. okt 2017

@radga154 sa betarom teda nechcelo moc von kedze je bežnejši skor predčasný porod ako vyvolávanie 🙂 a aj ti hned brali prvého alebo si ho mohla mat na sebe?

silviad
4. okt 2017

Ahoj, ja som rodila pred 4 rokmi dvojičky chlapcov na Antolskej BA.
Obaja boli hlavičkou dole, prvý mal 3,7 kg a druhý 3,50 kg. Pôrod bol v 39 tt prirodzene. Celý pôrod prebehol uplne v pohode. bol to môj druhý pôrod. Chlapci sa narodili 5 minút po sebe, proste 2-3 kontrakcie a bol vonku aj druhý.
Prvého mi zobrali kým sa narodil druhý a potom som ich mala oboch.
A druhý syn bol otočený KP až do nejakého 37 tt.
Držím palce a hlavne žiadny stres.

ninka123
4. okt 2017

@silviad perfektna skusenost 🙂 inak aj moje dvojky mali obe dobre cez 3 kg 😉

radga154
5. okt 2017

@ajush5 žiaľ hned ho brali...snazili sa aby som.hned porodila.aj druheho...no.nevyslo to 😕

radga154
5. okt 2017

@ninka123 Moji mali obaja 3 a pol kila 😀 mali sme teda co.nosit 😉

emily76
5. okt 2017

@ajush5 ja som rodila v Tn pre 8 rokmi, dvojicky, prve bolo KP, druhe priecne, ale pred porodom tiez KP a lekar to vyhodnotil ako indikaciu na cisarsky. Tiez som sa toho strasne bala, chcela som rodit prirodzene, ale netrufala som si ohrozit deticky. Vysvetlil mi vtedy, ze ak by prve bolo dolu hlavickou, nechali by rozbehnut prirodzeny porod a druhe by sa uvidelo, ale ze ak su obe KP, tak on by odporucal cisarak.

ajush5
autor
5. okt 2017

@emily76 no 8 rokov v medicíne je strasne dlha doba... teraz ze bezne praktikujú oba KP. Aspon tak mi vravela pôrodná asistentka z TN. Samozrejme ked ina možnosť nebude prežijem aj cisársky ;)

willino1
5. okt 2017

@ajush5 no neviem... ja som pred 2 rokmi mala "A"čko KP a "B"čko priečne a ani uvažovať o prirodzenom pôrode mi neodporúčali... mala som ich tak, že mi lekár povedal, že bez cisárskeho ich neporodím ... takže som to ani neriskla ... a to som rodila vo fakultnej v martine... okrem Bratislavy prakticky jedna z najlepších pôrodníc ...

ajush5
autor
5. okt 2017

@willino1 tak ja neviem nebola som pri žiadnom porode 🙂 info o tom ze konkretne len v TN rodia obe detičky KP mam od pôrodnej asistentky z TN. Samozrejme lekár posudzuje viacero faktorov nie len ten ako su deturence otočene.

maminuska
5. okt 2017

@ajush5 v TN sa snažia porodiť prirodzene aj keby si mala smrť na jazyku 🙂. A až keď ju ideš pomaly prehltnúť pristúpia k cisaráku . Mám za sebou 4 pôrody, 3 normálne pohodové a 4 posledný čistá katastrofa. 24 h neskutočných kontrakcií a posledné dve hodiny na do mnou dumali dvaja lekári ako je možné že to na 4 torodičku nejde a či mi ešte nedajú šancu " aspoň šesť hodín " .
Takže ak chceš rodiť prirodzene , tak TN je dobrá voľba. Ja už do TN po tejto skúsenosti ani nepáchnem .

emily76
5. okt 2017

@ajush5 on ako dovod na sekciu vyhodnotil tu povodnu kombinaciu, prve KP a druhe priecne 😉 ale posledny tyzden pred planovanou sekciou sa mi syn otocil. A stale zostal lekar pri cisarskom... a ano 8 rokov je dlha doba, ale nemyslim si, ze by sa zrovna pri tomto cosi zmenilo. Skor asi zalezi na konkretnom lekarovi a kombinacii vsetkych faktorov. Skonstatoval, ze ta povodna kombinacia je neporoditelna, ako hovori aj @willino1 a pre mna to bol dost dobry argument. Ak tvoj porodnik usudi, ze sa da prirodzene, fajn...ak cakas chlapcov, mozno bude skor nachylnejsi k sekcii. Kazdopadne, drzim palce, nech porod prebehne bez komplikacii, babatka aj ty budete v pohode a zdravi. Na nicom inom totiz nezalezi. ❤

ajush5
autor
5. okt 2017

@maminuska do TN by som nesla v ziadnom pripade bez toho aby som to mala "vybavene" 🙂 preto bola moja prva volba porodu česká republika... zvazujem to aj tento krat no skusenosti s koncom panvovym ma nalomili 🙂

ninka123
5. okt 2017

Ste ma potesili s touto diskusiou, zasa si pripominam pocity spred rokov 😉 🙂

bobula24
5. okt 2017

Ahoj, ja som rodila pred rokom a pol na Antolskej. Sice boli obe otocene krasne dolu hlavickami, ale rodila som v 28+1 tt. Absolvovala som kurz hypnoporodu, tehotenstvo som mala uzasne bezproblemove, bola som spokojna, vyrovnana, tiez som rozmyslala nad CR. Takze uplne ta chapem a velmi velmi drzim palce, aby bolo vsetko rovnako krasne ako pri prvom porode. Mne nakoniec zacala pomalicky odtekat plodova voda, skoncila som teda na Antolskej, nebola som tam s nikym na nicom dohodnuta, ale asi som vymakla skvely personal a myslim, ze pomohol aj moj pozitivny pristup. Lezala som 5 dni s nohami a panvou hore na infuzkach, stihli mi pichnut vsetky kortikoidy na dozretie pluc, a potom mi prisli navrhnut, ze vzhladom na stupajuce zapalove markery mi odporucaju porod vyvolat s vysvetlenim - radsej skoro, ale zdrave, nez riskovat infekciu. Zdalo sa mi to logicke, tak sme isli na to. Porodila som do troch hodin od vyvolavacky, bez epiduralky a bez nastrihu. Samozrejme, drobci boli malinki (1300 a 1410), ale ako som sa neskor docitala, bol zazrak, ze mi nie dovolili, ale priamo navrhli rodit vaginalne a bez nastrihu take predcasniatka. Jeden ministich a keby sa mi netocila hlava zo straty krvi, poobede som mohla rodit znova, ani som nevedela, ze som rodila. Jedine, co ma mrzelo, bolo samozrejme to, ze mi babatka hned zobrali timy patologickych neonatologov, takze som ich ani len nevidela. Nastastie som bola rychlo fit a travila som s nimi tolko casu, kolko sa dalo. Su uplne v poriadku, kojim a este dlho budem a vsetko si vynahradzame😍.

bobula24
5. okt 2017

Aha a este som chcela jednu vec: velmi odporucam FB skupinu Kontaktni rodicovstvi s dvojcaty

willino1
6. okt 2017

@ajush5 a ešte jedna vec... rodiť prirodzene je fantastické aj pre mamičku a aj pre dieťa ... ale tlačiť do prirodzeného pôrodu aj v prípade že dopredu vieš že by pre polohu alebo pre čokoľvek iné mal byť príliš náročný a ťažký je podľa mňa hlavne pri viacpočetnom tehotenstve pre detičky obrovské riziko... tobôž si niečo naplánovať a dopredu predstavovať... kolegyňa rodila prirodzene dvojičky v 40 týždni ... napriek tomu, že ju lekári tlačili do pôrodu skôr pre x dôvodov ale ona chcela prirodzene a bez vyvolávačky atď atď... no splnilo sa jej to a napriek tomu že boli dostatočne veľkí donosení atď skončili na 3 týždne pri predčasniatkach, pretože im už nefungovali placenty ako mali a neboli dostatočne vyživované (možno o deň dva neskôr by ich rodila mŕtve)... musela s nimi cvičiť a obiehať všetkých lekárov ako pri predčasniatkach, chodiť začali až v dvoch rokoch a majú 4 roky a stále zaostávajú... ja keby som rodila prirodzene, tak tiež ich nosím hádam aj do 40 týždňa a možno aj prenášam... v 37+0 som ešte nemala ani poslíčkov 🙂 a to mi kontrakcie nenamerali ani pri záťažovom teste v pôrodnici (prakticky dali slabšiu vyvolávačku na kratší čas a chceli sledovať ako detičky reagujú pri strese pri kontrakciách lenže ja som žiadne nedostala 🙂 a to mi test robili 2x 🙂 ) ale keď mi lekári povedali, že "B"-čku už nie je v brušku najlepšie a už sú dosť veľkí a načo riskovať tak som im dôverovala a išli von 3 týždne vopred ... "A" mal skóre 9,9,9 a "B"-čko 7,8,8, takže sa mu naozaj asi v tom brušku už nehovelo najlepšie... ale obaja to zvládli bez problémov, neboli ani v inkubátore, nedostali ani žltačku a na 5 deň sme išli domov... ja byť tebou tak pri dvojčatách o tomto čase o tom ako chcem rodiť ešte ani nerozmýšľam... išla som štýlom... jeeeej už máme za sebou najrizikovejšie 3 mesiace je to výborné... potom fantastické, genetické testy vyšli bez problémov, potom výborne už majú viac ako 1 kg, už keby niečo prežijú, hurá, už majú 2 kilá, to by sme už zvládli ľavou zadnou 🙂 zvládli sme to aj bez transfúzneho syndrómu napriek podozreniam... potom no majú blbú polohu nevadí dáme aj cisársky... takže by som skôr dala na lekárov a hlavne by som si dala poradiť a nesilila či už cisársky alebo prirodzený pôrod ... takže na tvojom mieste by som zvolnila a riešila hlavne aktuálne veci, pretože ešte naozaj je ďaleko pôrod a dovtedy sa toľko môže zmeniť ...

ajush5
autor
6. okt 2017

@willino1 asi si necitala predchádzajúce komentáre kde som pisala ze VZDY dam na lekárov. Dam si odrezať klud e aj nohy ruky a vsetko len aby boli oni v poriadku. Ja nehľadám radu ci sa mam vykašľať na prípravu alebo nie 🙂 hladam mamičky ktore su ochotne podeliť sa somnou o ich skúsenosti z prirodzeného pôrodu. Na cisársky sa pripravovať nemusím... ten za mna "odrodi" niekto iny. Ja si ľahnem a robte co musíte. Kazda sme ina a ja potrebujem vediet ake mam moznosti ktore mozem alebo nemozem využiť. Samozrejme za vhodných podmienok ale myslim ze nie sme debilne aby som musela za kazdu vetu napisat ze ak bude vsetko ideálne a lekár to povolí. Jedine do coho tlacim je bez nastrihu. Cim myslim ze neohrozujem zdravie detičiek. tesim sa z každého kopanca z každého negatívneho výsledku no to za mna deti neordodi. Ked niekto chce kludne nech si ide rodit štýlom dala to ina nejako to dam aj ja ale ja tak jednoznačne rodit netuzim. Moze sa cokolvek zmeniť aj v 37tt dokonca hodinu pred pôrodom tak co mam zacat získavať info (ktore ja potrebujem) počas pôrodu? :D nerozumiem prispevkom ktore sa nesú v tomto duchu

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre