Prirodzený pôrod alebo epidurálka

zdenka264
21. sep 2013

Mamicky potrebovala by som poradit, rodili ste prirodzene, alebo ste si dali epidural. A ak prirodzene, bez liekov,ake to bolo?Dakujem

titkovamiriam
21. sep 2013

@zdenka264 ja neviem porovnať,mala som všetky porody prirodzene bez liekov a našťastie som ich mala rychle takže to bola zakaždým taká pohodička 😉

aadulik2110
21. sep 2013

@zdenka264 ja som mala síce dlhý pôrod, bez epi.... ale dalo sa to vydržať 🙂 a neviem ani kedy by mi ju pichli.... a či by vôbec účinkovala .... ja som mala 2-3 minútové kontrakcie už o 9.00 ráno a porodila som až o 18.15

awalancha3
21. sep 2013

mam mobil, mam PC, vyuzivam vsetky moznosti moderneho sveta...a nebudem sa hrat na hrdinku, ze porodim bez epiduralu...... Porod vydrzis aj bez neho, urcite ano, ale naco? pytam sa naco trpiet viac ako je nutne?
Je chybou mysliet si, ze ti pichnu epidural a ty mas zabezpeceny cely bezbolestny porod..... tie hodiny a hodiny bolestivych kontrakcii si odtrpis tak či tak, ale ked budes otvorena cca na 6 cm a budes mat pustenu plodovu vodu, potom zacinaju tie naozaj, naozaj bolestive kontrakcie a vtedy sa dava epidural......a ten nezabrani bolesti, bolest budes stale citit, ale otupia sa tie najbolestivejsie vrcholky kontrakcii, budes citit ako ti zviera maternicu, budes si citit nohy, mozes ist na toaletu, ak ta pustia z monitora....To, ze si das epidural ti neuberie z tvojho hrdinstva, aj tak budes mat odtrpene dost a dost..akurat budes mat trochu ulavu a trochu casu nabrat silu na vytláčanie....... O vytlacanie sa neboj, lebo ci mas alebo nemas epidural, aj tak budes tlacit podla pokynov lekára, on ti bude hovorit, kedy mas tlacit.
Najlepsia rada a kompromis je asi tá, že si epidural zaplať a maj na vedomi, že ho mozes mat...a ked to budes zvladat bez neho, tak si ho nedas a peniaze vratia.
Pri prvom porode som ho nemala, vtedy to neexistovalo, a bola by som dušu diablovi upisala za akukolvek ulavu, pri druhom, 12 hodinovom vyvolávanom, ktory zacal o 8.00 mi epidural dali cca o 16.30 hod, takze by som si "prirodzených bolestí užila dosť" keby som nemala nejakym zazrakom (asi kompenzacia za tie ukrutne bolesti pri prvom) bezbolestný porod...... fakt boli za tých 8 hodin kontrakcie časté, ale doslova príjemné, taká sladká bolesť, ťažko to opísať a ked pustili plodovku o 16.00 a mohlo to zacat byt krute prisla dobra víla s epiduralom a ja som sa s manzelom mohla sustredovat na to čo mi robí maternica, rozpravat sa a vychutnavat si to.....dieta bolo na 9 zatlacení vonku.

rienok
21. sep 2013

@zdenka264 no ja som mala epidural ale ak sa mi podari este 1 dieta tak pojdem bez, este teraz ma obcas boli miesto vpichu 😝

katren
21. sep 2013

@zdenka264 ja som mala 1 porod s epiduralkou a 2 bez a teda a urcitostou ti pisem, ten a epiduralom bol najkrajsi a najlepsi 😉 druhy epidural mi nezabral a tretí nestihli pichnut...

rienok
21. sep 2013

@katren to vazne? mozno to prehodnotim... ale mne pichli len raz to fungovalo 1,5 hodiny a potom som vyse 2 hodin isla naostro ( bola som otvorena len mala nie a nie dorotovat) tak som tam po stojacky fucala 😅

misinka26
21. sep 2013

Ja som rodila síce len raz a s EPI a nabudúce pôjdem opäť ... bola to neuveriteľná úľava po hodínach a hodinách ukrutnej bolesti ( nechcem strašiť ja som sa veľmi pomali otvárala a epi mi pichli keď som bola na 3cm lebo sa na mňa doktorka už nemohla pozerať ) Od vtedy bolo všetko krásne 🙂 aj sme sa zasmiali s mužom a s lekármi, mne zabrala úplne super a tlačenie som ani necítila na 3 zatlačenia bol malý von a doktor mi vravel už netlačte už je tu a ja čože veď ja ani neviem 🙂 🙂 Dodnes ďakujem človeku, ktorý vymyslel EPI 🙂 🙂 A ja si tiež myslím na čo trápiť seba aj malé ... ja som po pôrode behala ako ľanka 🙂 🙂 Veľa štastia nech už sa rozhodneš akokoľvek 🙂

leonela666
21. sep 2013

Ja som tiež rodila s epidurálom, dokonca som zaň ani neplatila, nakoľko to vtedy bolo iba v začiatkoch a ja s pár ďalšími mamičkami sme boli niečo ako "pokusné králiky". Nevedela som do čoho idem, hoci mi všetko bolo riadne vysvetlené. Poslušne som sa však riadila pokynmi lekára a môžem povedať, že keby v budúcnosti som mala ešte niekedy rodiť, tiež by som si zvolila epidurál. Cítila som akurát tak dve kontrakcie, potom už iba tlaky....a zachvíľu bol chlapec na svete 🙂 Takže ja jednoznačne pôrod pomocou epidurálu odporúčam, veď keď sa to dá uľahčiť, tak prečo nie.... nežijeme už v stredoveku 🙂

zuzkakach
21. sep 2013

no tak ja som rodila raz s EPi a druhykrat bez, ale to len preto ze mi ju nestihli pichnut, ale zaplatena bola.... Ten druhy porod som prezila aj kazda by to prezila, lebo ja chapem ze je to poriadna palka, ale s EPI to bolo skvele hodinu pred porodom som necitila nic, lezala som na tej posteli po 5 hodinovych silnych kontrakciach primne manzel, smiali sme sa kecali a ja som hodinu necitila naozaj nic, ziadnu bolest ked epiduralka vyprsala isla som hned rodit, kedze som mala kopec sil tak na 3 zatlacenia bol maly von, potom mi pichli druhu cast pri zosivani a tretiu uz na izbe, ked som nemola spat, lebo ma bolelo to sitie...No a porod bez Epi bol chvalabohu o dost rychlejsi, lebo uz som nebola prvorodicka, no teraz ma este vsetko boli ked si nato spomeniem 🙂 a ked som potrebovala najviac sil aby som tlacila tak som proste nevladala a maly chudak mal potom popraskane zilky a bol taky modry lebo aj v sprave to mam ze sa zasekol v porodnycb cestach :( a potom to sitie no hrozne vsetko citis. Doktorka mi povedala, ze keby som poriadne tlacila tak by ma ani zasivat nemuseli, no ja som bola z tych kontrakcii tak vystavena, ze som proste nevladala. Chceme este jedno babatko a ja uz teraz viem, ze EPi si urcite zaplatim aj keby som cely mesiac nemala zrat 🙂

katren
21. sep 2013

@rienok ja som sa pri prvom porode rehnila na kresle a nudila sa....skoda, ze som nemala krizovky....pri druhom som si vzala, ale epidural nezabral /pichala praktikantka s mojim povolenim/ a pri tretej nestihli pichnut, do hodiny a pol bola mala vonku 😉

katren
21. sep 2013

@zdenka264 a este k epiduralu, pozistuj si co najviac informacii, lebo to, ze sa picha do miechy a mozes potom ochrnut je riadna debilina a urcite chod k anesteziologovi na poucenie, o ti odpovie na vsetky otazky a da veeeeeeeeeeeeeeela infosiek o epidurale 😉

aadulik2110
21. sep 2013

@awalancha3 prečítala som si tvoju skúsenosť, ale keď to tak zoberiem spätne, tak ja fakt neviem kedy a nakoľko krát by mi museli pichnúť Epi...... vodu mi pustili o 8.00, o 9.00 som už bola na sále s 2-3 min kontrakciami, o 9.30 si už pôrodná asistentka podľa frekvencie kontrakcii myslela, že porodím a porodila som až o 18.15

marylis
22. sep 2013

@zdenka264 samozrejme, ze som rodila s epiduralkou. Aj ked idem k zubarovi a ide mi trhat 8icku, tak si dam pichnut lokalnu anestezu. Ano, viem, asi by som to prezila aj bez nej, ale naco trpiet... 😀

barborieta
22. sep 2013

ja som tiez mala epidural...sice som isla nakoniec sekciou. ale keby som mala byt tak dlho v bolestiach...tak asi nezvladnem maleho vytlacit. porod mi vyvolavali 4dni, kontrakcie som mala viac ako 18 hodin a aj tak som neporodila priridzene. s epi sa mi tie bolesti prezivali samozrejme lepsie...kedze po 4dnoch som bola dosr vycerpana...ako ti radili niektore dievcata...urcite si ju zaplat a uvidis ci ju budes potrebovat alebo nie. tiez treba brat do uvahy aky mas prah bolesti...ja osobne moc neznesiem.takze by som to asi bez epi nezvladla keby som rodila prirodzene...

dasiacik
22. sep 2013

Ja som Epi nemala.Pôrod mi vyvolavali 2 dni,no,neuspesne.
Vzdy sa mi dostali bolesti,ktore nasledne aj presli po par
hodinach.Na treti den mi prepichli vodu,bolesti zacali
takmer okamzite,ale otvarala som sa pomaly.Bolesti
sa stupnovali,myslela som,ze to nevydrzim,lebo som si
nevedela predstavit ako dlho to moze trvat.Zrazu mi
pichli oxytocin a vsetko nabralo rychly spad.Bolesti sice
katastrofalne,ale do dvoch hodin bol maly na svete.Takze,
ja si myslim,ze radsej ten oxytocin na urychlenie pôrodu,
ako Epi na utlmenie bolesti ktore mozu trvat aj niekolko
hodin.Teda,aspon u mna to plati.

linda20111
22. sep 2013

@zdenka264 ahoj, ja som epiduralku nemala, pretoze som o nej citala nie velmi pekne veci na internete a to ma vystrasilo, skratka bala som sa toho viac ako porodu 🙂 🙂 🙂 Okrem toho v porodnici kde som rodila ju podavaju iba v pracovnych dnoch do 15.3O a treba na to dlho cakat lebo maju malo anesteziologov. Preto viem povedat iba aky je porod bez 🙂 Takze obrovske bolesti, ktore sa ani nedaju opisat, kym som este vladala rozpravat tak som si pytala nieco od bolesti, dali mi infuziu spolu s oxytocinom, islo to vsetko tak rychlo ze ani som nevedela kedy babo vyslo von. Mala som take velke bolesti, ze som chvilkami nebola pri vedomi ani som nepocula co mi hovoria.. No nejak som to prezila, potom este vacsia bolest - sitie, nastastie to trvalo len 1Ominut a potom uz som konecne oddychovala.. Druhy krat pojdem tiez tak isto pretoze stale mam vacsi strach pred epiduralkou ako pred porodom. A zabudla som povedat, ze od odtecenia plodovej vody a prvych kontrakcii (este doma) do narodenia maleho to cele trvalo 2hodiny. Takze to bolo velmi rychle.

sense
22. sep 2013

...ja som rodila s epiduralom a neviem si predstavit tie bolesti keby trvaly celych 9hodin namiesto 4.5....nakolko kratko po odteceni plodovej vody som mala take kontrakcie ze som ich nestihala ani rozdychavat, a otvarat som sa neotvarala, za 4.5 hod. len 2 cm a to som uz prosila o epi lebo som nevladala, potom prisla neskutocna ulava som si aj podriemala, a ked som o dalsie 4hod. povedala porodnej asistentke ze citim dole tlaky tak uz som bola otvorena uplne....takze som aj vedela kedy mam tlacit.....
...ale pred porodom som tvrdila ze to dam aj bez EPI....bolesti po epi som mala ais take ze druhy den som sice citila miesto v pichu ale bolo to asi take ako ked ti pichnu injekciu a tiez vies este na druy den kde, nemala som ani bolesti hlavy nic, pri siti mi museli este trochu pustit lebo to som uz cititla,...a dve hodiny po porode som sama vstala, sestricka stala len pri mne pre istotu sla sa osprchovat a este som si aj malu sama odviezla na novorodenecke.... v podstate som bola fit hned po porode len som bola trocu unavena lebo som celu noc nespala len driemala...

sense
22. sep 2013

a este musim podotknut ze som isla vo stvrtok rano na vyvolavacku a mala sa narodila az v sobotu doobeda....

vejula
22. sep 2013

rodila som 24 hodin bez Epiduralu, a bolo to ok. Z viacerych dôvodov by som Epidural nechcela. PRvy je ten, že mi príde velmi divné, že cele tehotnestvo sa vyhybam liekom, lekar ti ledva kvapky do nosa predpiše a potom pri pôrode ťa napichaju všetkym možnym a tvaria sa, akoby už tieto latky neprechadzali do dieťatka....
Druha vec je ta, pre mna bol ten zažitok velmi dôležitý, aby som prijala seba ako rodičku, kedže prvy pôrod skončil cisarskym rezom, tak som vedela čo je to sklamanie zo sameho seba. Viem, že mnohe mamičky somnou nebudu suhlasiť. Ale každý mame svoje vnutorne preživanie, a ja som citila, že som to potrebovala zvladnuť sama bez utlmujucich liekov, ano aj kvôli vlastnemu pocitu zvladnutia porodenia svojho dieťatka

misinka26
22. sep 2013

Och baby baby ja vie, že to je vaše rozhodnutie ale nechápem na čo trpieť keď nemusíme ???? Moja sesterka je anesteziologička a sama mi povedala, že nič z EPI nejde do bába veď to nepichajú do krvi ... mne sa páčia tie príspevky mamičkiek , ktoré napíšu, trpela som ani som nevedela o sebe ale EPI by som si nedala pichnúť. Ja som si odtrpela svoje a potom to bola už pohoda, s úsmevom na tvári som rodila, žiaden stres pre mňa, pre muža a ani pre doktorov pretože tým, že som ich vnímala som robila presne čo chceli 🙂 🙂 Žiadne kričanie, nadávky len smiech 🙂 Dokonca som vtipkovala ... nemám z pôrodu, žiadnu traumu a bol to úplne najkrajší zážitok 🙂 a po pôrode som nebola ako zombie ale užívala som si naplno dieťatko 🙂 🙂 nabudúce opäť len s EPI 🙂 🙂 🙂

1177
22. sep 2013

Prvy krat som rodila s epi, druhy krat sme to s epi nestihli. Chapem, ze bez epi je zena na seba viac pysna a tak, ale rodit znova tak len s epi...

reanda
22. sep 2013

@zdenka264 prvy s epi, druhy bez.. druhy lepsi

vejula
22. sep 2013

@misinka26 ved o tom presne je epi, aby si robila presne to čo chcu lekari a nie to čo citi tvoje telo... Ale tak o tom to v sučasnosti cele je, niekedy sa pytam či rodi žena alebo lekar, čo sA STALO Z PôRODU ked namiesto vnimania svojho tela a dieťatka počuvame len to, čo nam prikaže lekar aby sme robili. 😔

maribell
22. sep 2013

ja som rodila prirodzene bez akehokolvek ukludnujuceho pripravku ci jak to mam nazvat 😀 ... vsetko som odmietla..chcela som to mat uplne prirodzene ..ved telo presne najlepsie vie co ma robit.. bola som navyse na seba velmi hrda ze som to zvladla a to som mala 21 rokov 🙂 mala som tam aj manzela a vobec som mu nenadavala ako to byva vo filmoch 😀 ... prijali ma o 00:00 🙂 a o 02:02 bol maly na svete ..nelutujem a druhy porod bude tiez urcite prirodzene 😉

zdenka264
autor
22. sep 2013

@reanda prirodzeny bol pre teba lepsi?preco?

misinka26
22. sep 2013

@vejula Pozri sa neviem ako dlho si rodila ty ale ja skoro 22 hodín a EPI som si dala pichnúť po 18, nepoviem keď žena porodí do hodiny - dvoch ale keď sa ženy trápia aj celé dni, to už nie je normálne ... a to že mi doktori pomáhali??? a kto mi mal pomôcť ??? malý bol veľký, ja úzka a cisárky som nechcela ... a vôbec som nemala pocit, že by som nemala nad sebou kontrolu, ja som povedala, že mám kontrakciu a oni že mam tlačiť a tak som tlačila, veď oni netlačili za mňa 🙂 🙂 , keď ste tu za úplne prirodzené pôrody roďte doma tam vám nik nič nebude hovoriť 🙂 🙂 🙂

slniecko77
22. sep 2013

@misinka26 ja som rodila bez epiduralu, bolo to bolestive ale rychle, z porodu tiez nemam ziadnu traumu, za dve a pol hodiny od porodu som bola v sprche, za necelych osem hodin od porodu uz doma a behala som ako srnka 😉
Povodne som nad epiduralom uvazovala, ale som rada, ze som ho uz nestihla dostat, ked niekedy budem fodit 2x ani nad nim nebudem uvazovat.
Epidural ma urcite svoje za aj proti, ja apriory nie som proti nemu, urcite pre zeny ktore sa boja bolesti, alebo ju zle znasaju, ale je porod prilis dlhy a rodicku ta bolest velmi unavuje. Ale pri normalne postupujucom porode ja osobne na to nevidim dovod, ako napisala @vejula telo ti hovori co mas robit a kedy, len sa nim treba nechat viest. Ked to ma zena v sebe usporiadane tak v podstate, tak tu bolest krasne rozdycha, treba mysliet na to, ze kazdou jednou kontrakciou sa priblizuje k svojmu dietatku..priroda je velmi mudra 😵 nehovoriac o tom, ze EDA ma aj svoje negativa o ktorych by mala kazda zena vediet skor ako sa rozhodne pre epidural.
A anesteziolog ti bude povacsine len EDA doporucovat, aj ja som sa bavila a nie s jednym 😉

maribell
22. sep 2013

ja si myslim ze @vejula to napisala velmi presne ..odporucam precitat... cele tehotestvo tu vsetky vypisujeme co mozeme jest a co nije... ziadne lieky, alkohol ...dokonca su tu temy kde ludia zakazuju aj horuci kupel !! 🙄 a pri porode sa date napichat kadejakym svinstvom..to ze lekar povie ze to nejde do babatka neznamena ze to tak je... to si myslim ze zistime az za par generacii ked bude takyto porod uz uplne prirodzeny 🙄 ...aa len tak pre zaujimavost ked manzel isiel na operaciu slepeho creva pod uplnou anesteziou ..tak mu nikto nepovedal ze sa moze stat to ze sa prebere a bude pocas celej operacie hore..bude vsetko citit ale nebude sa moct anilen pohnut..nikto mu to nepovedal a predsa sa take veci stavaju..pozerala som o tom dokument..o ludoch ktory si to prezili a bolo to strasne ! ... tak preco ked sa to stava o tom lekari neinformuju ? .. to vam moze napovedat ked vam lekari slubuju ze epiduralka je uplne bezpeca

leonela666
22. sep 2013

...a kto povedal, že pri pôrode s EPI si žena môže pískať? Rovnako treba tlačiť, čo je niekedy riadny zaberák, hlavne ak je bábo väčšie, ja som syna ledva vytlačila, museli mi pomáhať doslova tlačením na brucho. Akurát som vďaka EPI necítila kontrakcie ani šitie. Ešte som dostala potom aj pochvalu, že takú vzornú a disciplinovanú rodičku tam už dávno nemali. Vtedy som bola na seba doslova pyšná ako som to skvele zvládla aj keď za pomoci epidurálky - chlapec je na svete, zdravý a v poriadku - to je dôležité, a nie koľko som si ja vytrpela, resp. mala vytrpieť... 😉

slniecko77
22. sep 2013

@leonela666 a mozno prave keby si citila tie kontrakcie tak ti nikgo ndmusi tlacit na brucho, tlacila by si o to viac, lebo kontrakcia by ta k tomu nutila..treba sa na to pozriet aj z ineho uhla pohladu 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre