Prežili ste pôrod doma?

medirelka
24. aug 2016

Hľadám mamičky, ktoré sa dobrovoľne rozhodli porodiť svoje dieťatko doma a chcú sa o svoje skúsenosti podeliť do článku pre časopis MAMA a ja🙂

tetapetra
24. aug 2016

@medirelka tie co neprezili uz asi nenapisu 😀

candii
24. aug 2016

@tetapetra 😂😂😂😂😂

guinevre
24. aug 2016

@medirelka Moja suseda prezila, ale jej babatko bohuzial nie, porod sa skomplikoval, a uz nestihali do nemocnice. O babatko sa snazili viac ako 5 rokov, mozno aj viac, lebo v manzelstve su 10 rokov. Vtedy som si povedala, ze takuto "modu" urcite nebudem sledovat, lebo ked ide o zdravie a porod nie som mudrejsia ako skuseny lekar.

sissy27
24. aug 2016

@tetapetra presne toto mi napadlo ako prvé po prečítaní názvu témy 😀 😀 😀 😀 😀
@guinevre toto nikdy nepochopím - dlhé roky sa snažia, trápia, ktovie čo všetko podstúpili a potom "necháme to na prírodu" ? ☹ veľmi smutné... ale celkovo domáce pôrody sú pre mňa v dnešnej dobe úplne nepochopiteľné a čistý hazard nie len so zdravím, ale aj so životom...

saimaa
24. aug 2016

skús sa možno spytat v skupine Porod doma a hypnoporod..

lucinka511
24. aug 2016

@sissy27 ja by som tiez nerodila doma .moja suseda tak porodila a ok.akurat ju sanitkari sprdli.ze co .preco nevolala skor....ale ked si tak zoberes prv tak zeny rodili a dobre bolo a aj teraz tak zeny rodia a dobre je .ja neviem kto je zdravy a nema komplikovame tehu .tak je to fyziologicke s dobrou porodnou asistentkou...napr v zahranici k normalnemu porodu lekari ani nechodia len porodne baby.len ked sa skomplikuje....ale tu je to riziko. a to nik nevie urcit dopredu..

katka708
24. aug 2016

@lucinka511 áno, rodilo sa tak aj v minolosti a aj teraz v krajinách 3 sveta. no ale volakedy množstvo žien alebo aj detí pri pôrode zomieralo. Tie ženy nemali na výber ale dnes tá možnosť je. Ja som mala bezproblémové tehotenstvo aj pôrod sa začal spontánne na termín ale keby žijem v stredoveku, neprežijem ani ja a ani syn. po 24 hodinách pravidelných kontrakcií som sa neotvorila ani o milimeter. Malý nezačal zostupovať dolu.... proste fiziologicky tuhé pôrodné cesty z ktorými nič nikto neurobí. ani žiadna vyvolávačka nepomohla.... takže ja som rada že existujú gynekológovia a mala som možnosť ich schopnosti využiť 😀

lucinka511
24. aug 2016

@katka708 ved to aj ja by som neriskovala.ale ked tak citam ako inde rodia zeny.tak sa nad tym zamyslim.mozno maju nejake masticky na otvorenie alebo co.

sissy27
24. aug 2016

@lucinka511 áno, kedysi ženy rodili doma, lebo iná možnosť nebola - k štatistikám úmrtnosti pri pôrodoch či už dieťaťa alebo rodičky sa už asi nedopracujeme ...

miku1
24. aug 2016

@medirelka Ja by som to neriskovala. Keby ma takéto čosi napadlo pri prvej dcére, tak tu už niesom, a vykrvácala by som. Nechápem, ako môže niekto takto riskovať.

janka54321
24. aug 2016

Ako strasna ,,moda" rodit v 21. storoci doma...co ak bude treba vykonat akutny CS...co potom?!!!...nechame to na prirodu a dieta zomrie...velmi prirodzeny sposob...kazda, ktora taketo nieco podstupuje dobrovolne ohrozuje seba a hlavne svoje nenarodene dieta

maminkasisa
24. aug 2016

ja by nikdy nerodila doma, nikdy nikto nevie, co sa moze stat a skomplikovat..... ano, zeny v minulosti rodili doma a ale kolko deticiek zomrelo alebo matky ake mali komplikacie, ale vtedy zeny rodili asi 20 ročné, a aj to už boli aj stare.... takze toto by nemal byt argument na porody doma.... nerozumiem, preco tak riskovat....

bolavyzub
24. aug 2016

Podľa vyjadrenia istého gynekológa (zabudla som meno) v TV sa na vysokom počte cisárskych pôrodov v dnešnej dobe podieľa aj to, že dnešné ženy majú v porovnaní so ženami v minulosti užšie boky a tiež sa častejšie ako v minulosti stáva, že pôrod začne spontánne a potom z neznámych dôvodov nepostupuje. Nie je teda opodstatnené odvolávať sa na to, že v minulosti tak ženy rodili (už nehovoriac o argumentoch vyššie: vysoký počet úmrtí, obmedzená možnosť výberu).

mrkvicka060
24. aug 2016

Hm, no neviem ako suvisi bezproblemove tehotenstvo s bezproblemovym porodom. To ze nie su komplikacie v tehotenstve nezaruci ze nebudu ani pri porode, to co je za logiku? Poznam pripad, baba uplne v poho tehu, este aj niekolko dni prenasala, a pri porode mala take komplikacie az nakoniec musela na akutnu sekciu a potom este dobre dlhu dobu stravila v nemocnici. Chvalabohu, ze nechcela rodit doma, lebo uz by medzi nami asi nebola. Fu no na toto by som nemala zaludok, rodit doma. A to som mala tehotenstvo ukazkove, pomaly aj bez priznakov.

dotka04
24. aug 2016

Ženy rodili odpradávna doma, lebo inú možnosť ani nemali. A buď "to dali v pohode", alebo jednoducho umreli (prípadne umrelo "iba" dieťa alebo "iba" matka). Smrť ako v podstate normálnu súčasť pôrodu však dnes nikto zo zástancov návratu k "prirodzenému, prírodnému" nepropaguje. Smrť pri pôrode bola odpradávna normálnou súčasťou života ľudí, ak je niekto ochotný akceptovať to i dnes, nech sa páči, nech rodí doma.

Najlepšiu lek. starostlivosť dostávali ženy vysokopostavených a vplyvných (bohatých) ľudí, ktorí si ju mohli dovoliť. A pozrime sa len na ten vrchol pyramídy - stredovekých a panovníkov, ktorým ženy a deti umierali pri pôrodoch jedna radosť (aj preto mal jeden kráľ za život i 3-4 ženy). A to kvôli tomu, že úroveň lek. vedy nebola ani zďaleka tam ako je dnes + mali horšie hyg. podmienky. A to sme pri tých najlepších prípadoch. A čo potom 98% zvyšných, nemajetných žien? No nič, umierali ešte častejšie. Nie je to žiadne tajomstvo, dejiny dnes poznajú odpovede. A že na pôrod boli lepšie pripravené ako dnes? Iste, v istých ohľadoch boli, no neviem či si uvedomujeme tú mieru a rozsah... Ani tam to príroda sama nevyriešila - otehotnieť otehotneli (to na margo niektorých dnešných názorov, že ak sa nedarí prirodzene, príroda vie čo robí a preto niektoré pôrody dopadnú ako dopadnú), pôrod už neprežili. Tak ako to tá príroda zariadila???

To je len dnes taká zidealizovaná predstava, ako všetko nechať na prírodu, lebo príroda vie, čo má spraviť. Ale príroda - to je aj vysoká prirodzenosť smrti v nej, biologický výber v podobe silnejší vz. slabší + isté percento náhod. To nie je čarovná tetuška, ktorú keď poslúchneme, všetko bude ok.

A uvedomme si, že ako začali vznikať prvé "nemocnice", ako by sme to dnes nazvali, kto mohol, išiel rodiť tam. Ktovie prečo...

saimaa
24. aug 2016

myslím, že téma je o tom, kto rodil doma, a kto by bol ochotný o tom porozprávat do časopisu, nie? @medirelka , 😒

mima4
24. aug 2016

@bolavyzub na druhej strane v minulosti smrt babatka nebrali ako extremnu tragediu, zeny mali kopec deti a to ze sem tam jedno zomrelo, to bol zivot... neriesili to...

mima4
24. aug 2016

@mrkvicka060
tiez teraz sesterka, rodila predvčerom, uplne fajn tehotenstvo, vsetko ok a zrazu pri porode problem, museli dieta vyberat kliestami...

mrkvicka060
24. aug 2016

Ano, ide o to aby o tom nejaka mamicka co mala ,,krasny porod doma" porozpravala casopisu... len nechapem, naco chce casopis pisat o krase porodu doma a navadzat mamicky na takuto hlupost. Potom budu pisat koho zazalovat, ked sa nahodou nieco stane a nestihnu byt osetrene. Alebo babatko... :-/ tak ale aspon viem, ktory casopis nemusim citat..

mrkvicka060
24. aug 2016

@mima4 no by ma zaujimalo keby sa to stane zene doma, akeho lekara zhanaju, alebo ako v polke porodu prevaza sanitka.. :-/ ach

fra
24. aug 2016

zas na druhej strane v Holandsku a inych zapadnych krajinach je domaci porod s porodnou asistentkou (ktorá vie vyhodnotiť situaciu a v prípade komplikacií poslať ženu do nemocnice) celkom bežný, rodí sa tak 1/3 detí a neumiera pri ňom viac žien ako v porodniciach takže by som domáce porody nedémonizovala- problem je napríklad aj ten, že u nás to majú asistentky zakázané a rodiť doma sama fakt nie je dobré ... za mna by bol idealom porodny dom spojeny s nemocnicou, kde by mala žena svoj kľud ale v prípade potreby by to nemala daleko na operačnú sálu... niečo ako v tomto príbehu http://www.pribehyproivanu.eu/opakovani/2016/06...
"Porod, podobně jako sex a třeba i jako vylučování… jsou činnosti, které se špatně dělají v záři reflektorů za přítomnosti mnoha diváků, a ještě hůř, jsou-li to diváci, kteří za pomocí měření v nepřirozených polohách kontrolují, zda to děláte správně. Nebo vám by se dobře milovalo na porodním sále, kdyby kolem vás stála skupina lékařů a ještě hlouček mediků a někdo by neustále měřil, máte-li dostatečně ztopořený penis? A pokud byste jej neměl, napíchal vám hromadu hormonů?
Proč je porod ženám tak zbytečně ztěžován? Copak není jasné, že všechno to rušení porod zpomaluje? A pak samozřejmě je nutný oxytocin i v případě, že za normálních okolností by zapotřebí nebyl. Zkrátka lékaři si poradí s problémy, které by bez jejich přičinění ve většině případů vůbec nenastaly."

mima4
24. aug 2016

@fra ale neraz riesenie danej veci je vecou doslova sekund. Nasej byvalej susede nastali nejake komplikacie (u nej, nie dietata) par minut po porode... lekari jej povedali, ze keby nezasiahli do 5 minut, ked nastal u nej ten problem, uz by nebola medzi zivymi.

Tehotensto, jej zdravie - vsetko ukazkove.

fra
24. aug 2016

@mima4 No ale prečo domace porody napríklad v tom Holandsku fungujú? Je jasné, že musí ísť o bezproblemove tehotenstvo u ktoreho je predpoklad že bude dieťa uspešne porodené inak pošlu ženu rodiť do nemocnice - ale aj tak- tam to funguje a tu nie... prečo? ... A veď aj v nemocniciach umierajú aj deti, aj rodičky, aj deti majú po porodoch zdravotné problémy.... len to sa asi tak nerozmazáva ako ked sa niečo podobné stane doma .... jednoducho porod je rozhodne taka vec o ktorej sa nikdy neda povedať že bude uplne 100% uspešná - nie sme stroje...

elizita
24. aug 2016

@mrkvicka060 kde pisala autorka clanku ze ide pisat o krase domaceho porodu? Ked o niecom niekto pise, neznamena,ze len z jedneho pohladu.

mima4
24. aug 2016

@fra neviem sa k tomu vyjadrit. Viem len to, ze aj bezproblemove tehotenstva mozu dospiet do situacie, kde je rozhodujúcich par minut, sekund... a mam x mamiciek vo svojom okoli, ktori to zazili...

otazka znie: stoji za to ohrozovat zivot dietata a svoj?

mrkvicka060
24. aug 2016

@elizita to je pravda, ale pochybujem, ze nejaka mamicka by o tom rozpravala ak by to mali v casopise potom zhrnut negativne... alebo tam bude ocitovany nejaky doktor s nesuhlasnym stanoviskom.

zuzanalumnitzerova
24. aug 2016

Prvé právo, s ktorým sa človek rodí, je právo na život. Matky, ktoré ohrozujú inak zdravé deti blbostami ako pôrod doma, by mali byť trestané.

fra
24. aug 2016

@mima4 vieš, ja si myslím, že keby v porodniciach rešpektovali prirodzenú intimitu a potreby žien, že by aj menej žien túžilo rodiť a doma a riskovať bez porodnej asistentky ... to prirovnanie s milovaním sa pod svetlami reflektorov za prítomnosti cudzích osôb mi príde úplne trefné - ani chlap by pri sexe normalne nefungoval, keby si na neho pri tom svietili cudzí ludia takže by ho museli kadečím dopovať - a porod je niečo veľmi podobné ... podla mna nie je náhoda, že je u nás pomaly 30% cisarskych rezov a kadejakych komplikácií a že by ich bolo rozhodne omnoho menej, keby lekári nechali porody prebiehať prirodzenejšie- presne ako sa píše vyššie "vyriešime problémy, ktoré by možno bez našej intervencie ani nenastali" ... samozrejme že som vďačná za lekárov aj za tie cisarske, ktorí pomáhajú pri skutočných komplikáciách (napríklad vcestnej placente- na ktoru sa kedysi zomieralo) , ale kým sa porodníctvo nepoľudští, bude zrejme vždy dosť žien, ktoré budú radšej riskovať porod doma, než by riskovali celoživotnu psychicku traumu z medicinskeho porodu... ja ich aj chápem, hoci doma by som si netrufla rodiť...

dionyzka
24. aug 2016

no v prvom rade sa tu vynara otazka, preco chcu maminy rodit doma? Naozaj niektore praktiky v nasich nemocnicach su proti vsetkym normalnostiam. Mnohokrat intimita nulova, velke mnostvo liekov i ked ich nie je treba, neprirodzene polohy, neochotny personal... . Viem o tom svoje, nemocnicu, kde mozte uplne prirodzene porodit, kde je zena plne respektovana, hladate s lupou.
Asi prave pre toto stupa tendencia siahnut po myslienke "porod doma".

radkamikic
24. aug 2016

Mam uz sice velke deti s takmer 12 rocnym rozdielom a mozem skonstatovat ze urcite sa vela pomenilo a este sa menit bude...rodit v 1993 a 2006 bol teda sakra rozdiel ....pri tomto boome vselijakych porodnych planov, roznych variacii na temu doma, do vody ...atd si vzdy spomeniem na raz vysielanu debatu v tv kde jeden lekar gynekolog povedal a jeho slova by sa mali tesat do kamena.....volny prepis je asi takyto....porod a jeho prebeh je individualny a v sekunde sa moze nieco prihodit co v domacich podmienkach moze mat fatalne nasledky...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre