Pôrod v Poľsku

26veronika26
23. mar 2017

Ahojte,neviete mi niektorá poradiť ako by to bolo kebyže rodím v Poľsku?či mám nárok na materskú zo Slovenska,kedže som zamestnaná na Slovensku 4a pol roka? Poprípade či sú okolo vybavoania komplikácie kôli rodeniu či to s tým nič nemá atd.Dakujem 🙂

ksebejka
23. mar 2017

Materská sa hradí zo sociálnej poisťovne a pôrod zo zdravotnej. Ak si poistená v zdravotke tu na Slovensku máš nárok na preplatenie rovnakej sumy v zahraničí, ako keby si rodila doma. Je to okolo 1000 eur (za matku, aj dieťa spolu) a faktúruje sa to poisťovni dodatočne.

26veronika26
autor
23. mar 2017

@ksebejka dakujem pekne za info 🙂

26veronika26
autor
23. mar 2017

@ksebejka ešte jedna otázka,vy ste z nejakej poisťovne alebo ste len osoba, ktorá sa v tomto vyzná?lebo ak tak mala by som ešte otázku ohľadom zdravotnej poistovne ak by ste mi vedeli odpovedať.

majusqa77
23. mar 2017

@26veronika26 treba sa spytat na zdravotke. v zahranici by mali poskytnut len nevyhnutnu zdravotnu starostlivost. takze ak tam planujes chodit aj na poradne, mala by si to mat vopred v zdravotke odsuhlasene

26veronika26
autor
23. mar 2017

@majusqa77 moja situacia je taká,že ja som sa vydala za Poliaka a trvalý pobyt mam na Slovensku a prechodný pobyt v Poľsku a zvažujem pôrod v Poľsku už len kôli tomu aby dieťa malo poľskú národnosť,pretože neviem ako to je kebyže rodím na Slovensku,či môžem dať národnosť po otcovi alebo dajú automaticky po mme.Ak mám mať potom samé komplikácie tak radšej porodím v Poľsku.No a do teraz som pracovala na Slovensku a tam si aj všetko platím poistenie atd a preto sa predčasne zaujímam ako to bude s materskou atd.

ksebejka
23. mar 2017

@26veronika26 ano pracujem v poistovni, skuste, mozno budem vediet 🙂

26veronika26
autor
23. mar 2017

@ksebejka moja situacia je taká,že ja som sa vydala za Poliaka a trvalý pobyt mam na Slovensku a prechodný pobyt v Poľsku a zvažujem pôrod v Poľsku už len kôli tomu aby dieťa malo poľskú národnosť,pretože neviem ako to je kebyže rodím na Slovensku,či môžem dať národnosť po otcovi alebo dajú automaticky po mme.Ak mám mať potom samé komplikácie tak radšej porodím v Poľsku.No a do teraz som pracovala na Slovensku a tam si aj všetko platím poistenie atd a preto sa predčasne zaujímam ako to bude s materskou.No a kedže mám prechodný pobyt v poľsku tak sme s manželom vybavovali dokument 106 aby si v Poľsku stiahli cez systém moje poistenie vo všeobecnej poistovni,keby sa mi niečo stalo v Poľsku aby ma ošetrili atd ked som to bola pýtyť v poistovni nechceli mi dat 106ku že na čo ked tam nepracujem,že ak tak mi postačí faktúra ak by som bola liečena v polsku a poistovna to preplati a že mi ju dajú jedine ak zo mna urobia pre Slovensko cudzinca.Tak mi vydali formulár no a mňa neskôr napadlo,že ja mám gynekologa na Slovensku a do teraz chodím k nemu od začiatku tehotenstva.a teraz neviem ako to je spreplacaním.Normálne mi poistovna uhradí vyšetrenia ktoré u neho absolvujem?

ksebejka
23. mar 2017

@26veronika26 Podľa mojich vedomostí môžeš svoju situáciu riešiť dvomi spôsobmi:

Poistenec má nárok na úhradu nákladov zdravotnej starostlivosti so súhlasom príslušnej zdravotnej poisťovne podľa odseku 4, ak ide o plánovanú zdravotnú starostlivosť poskytnutú v inom členskom štáte, na ktorú príslušná zdravotná poisťovňa udelila súhlas. Príslušná zdravotná poisťovňa súhlas udelí, ak ide o plánovanú zdravotnú starostlivosť, ktorá patrí do rozsahu zdravotnej starostlivosti uhrádzanej na základe verejného zdravotného poistenia v Slovenskej republike, a

a) ochorenie nie je možné liečiť v Slovenskej republike v primeranej lehote pri zohľadnení súčasného zdravotného stavu poistenca a možného vývoja jeho ochorenia,

b) požadovaná liečba sa v Slovenskej republike nevykonáva,

c) boli vyčerpané všetky možnosti liečby v Slovenskej republike a od liečby v inom členskom štáte sa očakáva podstatné zlepšenie zdravotného stavu alebo zabránenie zhoršeniu zdravotného stavu poistenca,

d) poistenec má bydlisko v inom členskom štáte a chce pokračovať v liečbe, ktorá sa začala v Slovenskej republike, v mieste bydliska, alebo

e) ochorenie vyžaduje použitie vysokošpecializovanej a nákladnej zdravotníckej infraštruktúry alebo medicínskeho vybavenia, ktoré nie sú dostupné v Slovenskej republike.

Návrh na liečbu v cudzine vystavuje odborný lekár alebo zdravotnícke zariadenie a poistenec ju podáva príslušnej zdravotnej poisťovni. Žiadosť musí obsahovať: meno, priezvisko, dátum narodenia, rodné číslo, adresu bydliska poistenca, diagnózu poistenca a odôvodnenie potreby plánovanej zdravotnej starostlivosti v cudzine poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, potvrdenie zdravotnej indikácie a odôvodnenie potreby poskytnutia navrhovanej liečby v cudzine klinickým pracoviskom príslušného špecializačného odboru, výpočet predpokladaných nákladov plánovanej zdravotnej starostlivosti v cudzine vypracovaný poskytovateľom zdravotnej starostlivosti v cudzine, kde sa má zdravotná starostlivosť poskytnúť, a potvrdenie o možnom prijatí poistenca u poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v cudzine po kladnom rozhodnutí zdravotnej poisťovne.

Formulár k liečbe v cudzine má jasne stanovenú platnosť – záleží to samozrejme od druhu liečby, ale hovoríme o troch mesiacoch, ak ide napríklad o operáciu, až o pol roku, ak ide o kontinuálnu liečbu.

Klinickým pracoviskom je poskytovateľ zdravotnej starostlivosti s personálnym zabezpečením a materiálno-technickým vybavením v príslušnom špecializačnom odbore, ktorý poskytuje špecializovanú ústavnú zdravotnú starostlivosť pri chorobách a patologických stavoch, ktorých diagnostiku a terapiu odborne usmerňuje ministerstvo zdravotníctva.

Od 1.10.2013 platí nová slovenská legislatíva, ktorá umožňuje iný spôsob liečby v cudzine - cezhraničnú zdravotnú starostlivosť. Cezhraničná zdravotná starostlivosť je zdravotná starostlivosť poskytovaná alebo indikovaná poistencovi v inom členskom štáte Európskej únie, ktorú poistenec uhrádza poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti iného členského štátu Európskej únie priamo. Pacient sa ňou vycestuje do iného členského štátu, zaplatí ju a požiada o refundáciu svoju zdravotnú poisťovňu, ktorá mu po predložení požadovaných podkladov (potvrdenie u úhrade, podrobný lekársky nález alebo prepúšťacia správa) uhradí sumu, ktorá je priemernou cenou so slovenskými poskytovateľmi pre danú zdravotnú starostlivosť na Slovensku. Rozdiel ceny je úhradou pacienta (ak stála liečba v cudzine viac ako stojí na Slovensku). V niektorých prípadoch cezhraničnej zdravotnej starostlivosti je potrebný predchádzajúci súhlas zdravotnej poisťovne.

ksebejka
23. mar 2017

@26veronika26
Takže buď si to necháš vopred schváliť, keďže nebývaš na Slovensku alebo to budeš stále faktúrovať poisťovni.
Ohľadom občianstva Ti odpovedať neviem.

26veronika26
autor
23. mar 2017

@ksebejka ok toto všetko platí pre poistenca.Platí to aj pre mňa,kedže som pravdepodobne pre poistovnu vedena ako cudzinec?A teda všetky vyšetrenia,ktoré absolvujem u gynekologa na Slovensku počas tehotenstva mi poisťovňa uhradí ak som pre nich evidovaná ako "cudzinec" ? A za pôrod v zahraničí sa platí a treba naň súhlas od poisťovne? viem priveľa otázok ale ak viete pomôžte mi na ne odpovedať dakujem :(

ksebejka
23. mar 2017

@26veronika26 No ale ak mas dokument 106, to znamena ze si neplatis zdravotne poistenie na Slovensku - lebo v uvode si pisala ze si platis v slovenskej poistovni odvody... to mi az teraz doslo 🙂 toto co som Ti pisala sa Ta tyka ak si v VSZP, Union alebo Dovere - v inych krajinach neviem ake maju positovne podmienky :( pls mozeme si tykat?

26veronika26
autor
23. mar 2017

jasne môžme si tykat...to čo teraz znamená pre mňa ked chodím na Slovensko ku gynekologovi?že mi jedneho dňa príde pekná tučná faktúra za vyšetrenia od všeobecnej poistovne ?ja som bola vtom,že normálne som pistená vo všeobecnej...čiže bez problemov mi uhradí poisťovňa vyšetrenia.

ksebejka
23. mar 2017

@26veronika26 Takto... kazdu zmenu vzdy hlasis poistovni. Ked sa odstahujes do ineho statu a platis si poistenie tam, musis to nahlasit. Aku mas karticku poistenia? Asi by bolo lepsie keby si si to vo VZSP overila - lebo aj to sa Ti moze stat

26veronika26
autor
23. mar 2017

v Poľsku nemám založene žiadne poistenie,len chceli odo mna 106 pre prípad liečenia na základe čoho mi vystavili papier,že si môžem vybrať lekára v poľsku ale do teraz som tak neurobila lebo chodim na Sk ku doktorom ked treba.a mam normalnu kartičku všeobecnu a zdruhej strany karticky je europska karticka to mi vydali ked som prišla nahlásit ze som sa vydala,zmena priezvyska.

ksebejka
23. mar 2017

@26veronika26 tak ak tu 106 ukazujes v Polsku, tak pre Teba plati to co som ti pisala vyssie 🙂

26veronika26
autor
23. mar 2017

odpisem ti hned ako pridem z kostola 🙂

26veronika26
autor
23. mar 2017

@ksebejka ja som žiadnu 106 nedostala do ruky,je možné,že ju rovno poslali zo slovenska do poľska? lebo viem,že ked sme to vybavovali,tak som volala z nejakou pani z poistovne,ktora mala niečo poslať poliakom.a na základe toho mi prišiel papier z poľska s ktorým som išla do Noweho targu a tam mi pán z poisťovne dal papier,že si môžem vybarť lekára,čo som ale neurobila ako som už písala.To bola jedine 106 čo iné by pani zo slovenska posielala nie?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre