Pôrod počas 3. vlny

17. aug 2021

Ahojte,

Prosím tie, ktoré rodili počas pandemických vĺn, mohli by ste pozdieľať reálnu skúsenosť z pôrodníc? Na stránkach sa toho popíše, ale realita býva často úplne niekde inde. Sú opatrenia dodržiavané či už zo strany personálu alebo pacientiek?

Termín mám v druhej polovici novembra kedy sa očakáva že bude 3. vlna v plnom prúde a nemôžem sa ubrániť obavám.
Očkovaná nie som, bojím sa reakcie po vakcinácii. Zároveň mám ale hrôzu z toho, že mi bábätko v pôrodnici ochorie na deltu alebo že ochoriem ja. Som zahltená katastrofálnymi scenármi z médií a okolia, zmocňuje sa má zmätok a panika. Už naozaj neviem, aký postup by bol pre moje malé najlepšie. Opatrenia dodržiavam absolútne striktne a vírus v žiadnom prípade nepodceňujsm. počas tehotenstva navštevujem len lekára, žiadne oslavy, svadby, krstiny, maximálne skočím do potravín u nás v dedine, nosím respirátor....

Ako ste to riešili (alebo budete riešiť) vy? 🙏

milik45
17. aug 2021

Ja mám termín v septembri, nemýslim na žiadne zlé scenáre, navštevujem obchodné centrá, kiná, chodím na oslavy, klasicky medzi ľudí, priateľov, žijem ako keby žiadny vírus nebol, netreba sa stresovať ☺️ vypusti to z hlavy a normalne funguj ☺️ netreba sledovať media 🙂 nejak bolo, nejak bude 🙂

dijka123
17. aug 2021

ahoj neochorie je zakaz nastev aspon v nasej nemocnici a personal sa testuje

galganka
17. aug 2021

Zákaz návštev a na izbe som bola sama. Jedlo nosili na izbu, cestou na záchod a pod. rúško, aj cez vizitu... žiadny horor sa nekonal. Veci mi mohli z domu poslať, priniesli ich a sestričky odovzdali...

mishach
17. aug 2021

Rodila som v marci. Takže plný kufor rusok, respiratorov, dezinfekcie. Vystriedala som tri izby a 4 spolubyvajuce. V každej som si všetko vyčistila dezinfekčným i servítkami. Vypínače, kľučky...upratovačka vôbec nejako necistila. Príbor, pohár všetko som mala svoje. No a sestričky, čo sa starali o nás sa starali aj o covidacky. Bol pri nás, potom sa obliekla išla na covid a zase prišla. Nemali dosť sestier, takže nebola iná možnosť. Aj na nízke sestrička musela istá na ARO, lebo nemal kto obsluhovať prístroje a prisl naspäť. Mala som z toho totálne nervy.. v nemocnici som bola 7 dní, lebo malý mal žltačku. Jedlo som vždy na izbe. Baby s asi stretávali na chodbe, ja som zbytočne nechodila. Chvála Bohu sme sa tam nenakazali. Musíš to nejako prijať a pretrpieť. Všetko bude ako má byť, držím palce😉

nika23t
17. aug 2021

Ja som na konci 5.mesiaca, termín mam v decembri a tiez nie som zaočkovaná a mam obavy. Ale mama pracuje na novorodeneckom a stále ma upokojuje, že pôrodnice sú na to pripravené. Maju zvlášť izby pre covidove mamicky, aj pokyny k pôrodu pri covide. Sestry aj lekári sa prispôsobujú situácii. Aspoň v tomto ma upokojuje. Inak majú prísne pravidlá a pokyny, na oddelení sa dodržiavajú opatrenia. Verím a dúfam, že to zvládneme. Dávaj na seba pozor, nos respirátor a nech Ti to rýchlo beží. Veľa zdravíčka Tebe aj bábätku ❤️

kisskiss
17. aug 2021

Ten vírus je taký vychcaný, že ak ho máš dostať, tak ho dostaneš. Ja som ho mala počas tehotenstva 2x! A to som bola na homeoffice, muž tiež, nikam sme nechodili, nikto nechodil k nám.. Čiže mohla som to dostať pri preberaní online nákupov, z donášky jedla, vo vchode/výťahu, u lekára.

jaskolka
17. aug 2021

Mam iba jednu radu. Prestaň sledovať hororove a bombasticke správy.

janinah
17. aug 2021

Dcéra rodí v novembri.nie na Sk.zaockovala sa.aby ochránila svoje babetko.s deltou sa podľa predpokladov stretne do konca roka úplne každý.je len ná organizme ako zareaguje.

zuzanka.zuzu
17. aug 2021

vsetko som robila a vsade chodila cele tehotenstvo, vsetky oslavy, pri mori v lete, v zahranici bez rusok restauracie🙏 dobre som urobila lebo po porode som bola len doma a to este len bol moj sukromny lockdown aj blackout 😂 kocikovanie o 3 rano v obdobi cez zakaz vychadzania aj pocas dna. fuj spat sa mi chce len na to pomyslim 🙈
v nemocnici boli vsade zakazy navstev, zakazy oteckov. nastastie som rodila v ruzinove kde zakaz nebol. jedine coho som sa obavala bolo ze by som bola pozitivna pred porodom, rodila by som s ludmi v skafandroch, bez pritomnosti manzela a ze by mi zobrali babatko ☹ toho som sa priam desila. po porode som sa nebala nicoho, nebol cas 😂 vsetku energiu co som mala volnu som sustredila na zakladne prezitie 😂

tosomja
17. aug 2021

Akurát začala prvá vlna, kedy som mala termín. Ešte deň predtým netrebalo ani rúško, nastúpila som, mužovi na recepcii povedali že mi netreba toľko veci, že veď príde a prinesie mi keď budem potrebovať. Tak som si vzala jednu vodu a jednu nocnu košeľu . Mala som nadštandard. Na druhý deň už behali sestričky v oblekoch a maskách ako kozmonauti, mne priniesli rúško, muža už nepustili ani na recepciu, nemohol mi nič priniesť. Pila som vodu z vodovodu a košeľu večer prala a na noc som si dávala tričko 🙈
Bolo to deprimujúce, rodila som ešte bez rúška, ale to ticho všade, žiadne návštevy, v telke na každom programe sama Corona. Keď som odchádzala, syna som musela vyviezť von na rukách a až pri aute mohol stat muž.
Tento rok v máji som rodila druhýkrát a tiež boli ešte zakázané návštevy, rodila som s respiratorom na tvári 😄 pri každej vidíte a vstupe sestričiek na izbu som si nasadila rúško. Pred vstupom klopali.
Už som sa zasobila vodou aj oblečením. Ale muž už mohol prísť do vestibulu a priniesť vajíčko pre drobca domov. 😁
V prvom prípade varili úžasne, som sa najedla aspoň.
V máji už hrozné. Tešila som sa domov 🤣

autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
17. aug 2021

Ďakujem všetkým čo mi odpísali.
Snažím sa ostať pozitívna ale z toho všetkého čo sa deje ma už chytajú stavy úzkosti. Miestami až ľutujem že som otehotnela aj keď sme dieťatko obaja s manželom chceli a starostlivo plánovali.
Som/budem mladá mamina, mám 23 rokov a z každej strany počujem na situáciu iný názorna úplne všetko, na očkovanie a opatrenia nevynímajúc. Ja rešpektujem opatrenia aj očkovanie, to či niekto je alebo nie je očkovaný je jeho voľba. Nie vždy je mi ale takýto prístup opätovný. Najnovšie ma známa "postrašila", že či budem spokojná keď mi dieťatko zomrie na koronu rovno po narodení. Úplne som sa z toho rozsypala a už to šlo len dolu kopcom teraz už cítim len strach a paniku.

autor
17. aug 2021

@kisskiss to ma mrzí, že si napriek tomu ochorela. A je bábätko v poriadku? Nemáte nejaké následky?

autor
17. aug 2021

@nika23t fakt dúfam že v čase našich pôrodov nebudú premorene nemocnice alebo niečo podobné. Aby mali pripadne infikované mamičky kam izolovať 🙏 neviem si predstaviť že by nás museli všetky dávať pospolu a potom lotéria kto to chytí a kto nie. O mňa by ani nešlo ale o malé sa bojím.

autor
17. aug 2021

@jaskolka ja sa snažím nesledovať, som dosť tragická povaha a viem to o sebe takže sa snažím nerozrusovat viac ako je nevyhnutné a zatvaram oči pred väčšinou negatívnych prognóz. Ale niekedy si ma to jednoducho nájde samo ako napríklad dnes keď mi známa povedala že kľudne mi môže dieťa zomrieť a kovid rovno v pôrodnici ak tam nakazí 😭 doteraz nechápem prečo by mi niečo také vravela. Neviem si predstaviť, že z dobrej vôle

autor
17. aug 2021

@janinah áno aj to som už počula že nákaze sa nevyhneme. S tým som ako tak zmierena. Len by som strašne nerada aby som ochorela ja alebo moje dieťa priamo v pôrodnici rovno po pôrode keď budeme obaja vyčerpaní. Preto ma zaujímali opatrenia ako testy, odstup,izolacia , či sa dodržujú v pôrodniciach alebo sa o tom len hovorí

autor
17. aug 2021

@zuzanka.zuzu aj toho sa bojím, že mi malé vezmú keď nebudem očkovaná ☹️

autor
17. aug 2021

@tosomja respirator mi absolútne nevadí kľudne si dám aj dva ani žiadne z ostatných opatrení mi neprekáža. Len sa by som sa naozaj chcela spoľahnúť že sa to v tých pôrodniciach berie zodpovedne, nie že ja sa budem izolovať, testovať, dezinfikovať a nakoniec aj tak ochoriem ja alebo dieťa ☹️ ale iné mi neostáva len dúfať no. Fakt dúfam že neskolabuje celé zdravotníctvo lebo už nás tým strašia neviem koľko, že delta je infekčnejšia a zaplní nemocnice ako nič

tosomja
17. aug 2021

Nevezmú ti dieťa. Izolujú aj teba aj dieťa spolu. Keby nedajbože ste sa nakazili. Doteraz tak bolo. A stať sa môže všetko. Doteraz boli prísne opatrenia v nemocniciach, hlavne na tých novorodeneckych. Nestresuj dopredu.

marika39
17. aug 2021

ja som rodila v oktobri v Mt, na izbe som bola sama , rúško som musela mať keď niekto prišiel na izbu alebo na chodbe, návštevy boli zakázané takže celý čas sama. Mám dve staršie dievčatá, bolo mi dosť smutno, muž videl malú až po týždni čo sa narodila. Dosť som sa bála že sa nakazím, mne to vyšlo na to prvé celoplošné testovanie, to bolo v sobotu a to nás akurát mali prepúšťať, ale našťastie to bolo ok, ale no som rada že je to za nami. Prajem nech vám to dobre dopadne🍀

nika23t
17. aug 2021

Jeminy... Tak to sa takým známym vyhybaj, ako len môžeš. Každá z nás denne trpne a modlí sa, aby bolo bábätko v poriadku. A všetky vieme, že stať sa môže hocičo. A poznám to, tiež si všetko pripúšťam a strašne sa bojím, ale musíš sa preprogramovať a myslieť pozitivne. Tiež som na tom podobne, nikam nechodím. Ale manžel je v práci a od septembra deti nastúpia do skoly. Ale snažím sa nastaviť tak, že VŠETKO bude v poriadku. A ak sa Covidu nevyhneme, myslieť na to, že to jednoducho zvládneme. A bodka. Skus nedať priestor strachu a negatívnym myšlienkam.

selu11
17. aug 2021

Ja som síce ešte počas pandémie nerodila, čaká ma to až v novembri ale známu, ktorá ťa straší, že ti bábätko môže zomrieť, ak sa nakazí by som poslala do riti. Poznám tri ženy ktoré mali koronu počas tehotenstva. Jedna prvý trimester, ďalšia v asi siedmom mesiaci, posledná ako pozitívna rodila. Všetky aj s bábätkami sú v poriadku. Milujem reči, ako sa do konca roka s deltou stretne každý jeden. Najlepšie čo môžeš urobiť nesledovať média, ani koníka pokiaľ možno 😁 samozrejme že človek má strach, ale ten sme mali aj pred koronou, kvôli iným veciam. Pokiaľ viem, bábätko sa neberie ani pozitívnej matke, nie to ešte preto, že nie si očkovaná. Ani ja nie som, počas tehotenstva ani nebudem.

kisskiss
17. aug 2021

Žiadne následky sa neobjavili, dúfam, že sa ani neobjavia, teraz má 7 týždňov. No teda takto, ja som vlastne čítala, že následok zvykne byť predčasný pôrod, no a dcéra sa narodila skoro o vyše 3 týždne skôr.
Neľutuj, že si otehotnela, všetko bude ok 🙂 ani keď mi bolo počas covidu najhoršie (a to som mala fakt zlé dni, keď som si myslela, že sa udusím) som neľutovala, že som otehotnela. Inak teda presne kvôli covidu som sa rozhodla radšej rodiť v súkromnej pôrodnici, obetovala som tie peniaze a oplatilo sa veľmi, skvelý personál a starostlivosť - moja skúsenosť. A to som ani nerodila cez vlnu, ale teraz v lete, keď je to ok. Lenže, keď som sa rozhodla, že tam idem, to bola jar, najhoršia situácia, ja už teda 2. krát mega chorá, čiže som videla beznádejne, že by leto bolo tak ok, ako nakoniec je. Čiže keby viem, že rodim cez hroziacu vlnu, určite idem do súkromnej. Samozrejme záleží, kde žiješ ( ja som z BA, takže tu je Koch) no a aj od financií, ale teraz s tou tehotenskou dávkou je to asi lepšie zvládnuteľné.

martinq54
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ankare
17. aug 2021

@nika23t jeeej,tak maličké bude v starostlivosti starkej po pôrode? 🥰

ankare
17. aug 2021

@kisskiss to je sila toto, kokos. Veľa zdravia prajem!

sono2
17. aug 2021

@jaskolka presne.
Ja som dávno prestala používať dezinfekciu, umývam ruky normálne ako vždy a teda my sme očko. Ale presne, práve ti ľudia dostanú čo najviac. Poznám tiež rodinu všetci doma na pc dieťa doma zo školy a covid ako hrom.

sono2
17. aug 2021

@martinq54 už len tie rúška.
Ty vyhadzuješ fakt po každom použití? Aj 5 minútovom? Lebo toto nerobí nikto a aj toto je forma prenosu. A doktori? Nebol by nikto chorý , keby to bolo striktne o pravidlách. A ochoreli isto v robote nie niekde v potravinách

autor
17. aug 2021

@martinq54 nemyslím si že je nutné tu na mňa capslockovať a výkričníkovať.
Chcela som tým len povedať že nie som jednou z tých čo si stiahne respirator pod nos, kycha si do ruky a spokojne prehlasuje že má rúško a teda spolupracuje a chráni seba aj ostatných.
Manžel má home office od marca minulého roka, s ľuďmi sa stretáva asi tak ako ja - keď je to nevyhnutné, odkedy som tehotná tak na to dbá tým viac.
To že nepodceňujem vírus je podľa mňa stále holá pravda. Mám pred ním rešpekt, nepovažujem ho za konšpiraciu, nespochybňujem počet jeho obetí. Ospravedlňujem sa, že rozhodujem za ďalšieho človeka ktorého mám pod srdcom a teda si nepobežím s jasotom a bez rozmyslu pichnúť vakcínu ktorá podľa príbehov ľudí má na každého úplne iný účinok v období keď musím striehnuť aj na zloženie bylinkového čaju.
Každopádne, vďaka za názor a prajem ešte pekný deň.

ankare
17. aug 2021

Nedávaj sa očkovať netehotna, nieto ešte s bábätkom v brušku. Neboj,dobre bude. Drzim palce!

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre