Otočenie plodu lekárom z dôvodu jeho priečnej polohy

bedmarka
18. jan 2016

Prosím o radu. O dva týždne mám termín tretieho pôrodu a od začiatku je dieťatko v priečnej polohe. Na poslednom uzv už pred poradňou v nemocke dokonca zistili, že na krčok nalieha nožičkami aj hlavičkou, pričom chrbátik je hore. V tejto polohe nie je možný spontánny pôrod a ako sa lekár vyjadril, dokonca aj sekcia je veľmi riskantná, lebo je problém ho vybrať. Na poradni mi povedal ďalší lekár, že u treťorodičky po dvoch spontánnych pôrodoch by bolo škoda robiť sekciu, tak ma tento týždeň hospitalizujú a pravdepodobne odpustia plodovú vodu a pokúsia sa bábo otočiť a porodiť normálne. Zatiaľ nemám pocit, že by sa samo otočilo, takže má táto tortúra si čaká. Máte niekto skúsenosť s niečím podobným? Neviem, či trvať na sekcii, aj keby som radšej rodila prirodzene. ďakujem za každú radu 🙂

katrin21
18. jan 2016

@bedmarka osobnu skusenost nemam,ale segre sa otocila dcera priecne a vybrali ju cisarskym, ona sa zvrtla tesne pred porodom takto priecne...
ale vo vseobecnosti, ak je skuseny a sikovny lekar, su aj na nate videa, kde uplne krasne babatko takto otocia a to jemnym pritlacanim na brusko a tak....

https://www.youtube.com/watch?v=uC1-wgmDbOE


https://www.youtube.com/watch?v=K_jde2TmzDs

v Taliansku to robia, nie je to ani bolestive, trva to 3-5 minnut a babo je otocene.. Neviem, ci na SK ale su na to lekari zvyknutí a ci to vedia spravit...

ervenka
18. jan 2016

@katrin21 @bedmarka svagrinej otacali 3x. Ak to nebolo bolestive, bolo to maximalne neprijemne. Povedala, ze nikdy viac. Aj dalsej znamej otacali a nevyzerala prave vysmiata ked sme ju vtedy stretli v nemocnici. Svagrinej sa aj tak otocil drobec spat= cisarsky. Kamaratke sa ditko neotocilo naspat, ale do 24hod. po zakroku porodila. A inak otacanie nie je bez rizik. Aspon tu musi zostat pol dna na pozorovani, moze sa stat, ze zakrok vyvola porod, ze ditko bude v tiesni z otacania, moze byt problem s pupoc. snurou... O tomto vsetko by mal lekar informovat. @bedmarka Preco chcu pustit vodu? To ti povedali, ci si len myslis?

katrin21
18. jan 2016

@ervenka ale tu, ked to spravia tesne pred porodom, tak uz je to take, ze as neotoci, dopredu by som to robit aj nedala, keby sa to tykalo mna...
A ta citlivost, ono velmi asi zalezi ako sa to robi... maloktory doktor asi vie byt taky citlivy, aby to robil jemne, ako treba.... aj na tych 2 videach vidis rozdiely, ale v komentaroch hovoria, ze to nie je bolestive ( rozumiem po taliansky) ....

S tym pustanim plodovej vody by som pockala.. tiez nechapem, naco jej ju chcu pustat. ked uz , tak najprv dieta otocit a az potom vodu pustit, lebo ked bude malo vody, uz ho neotocia....
Robi sa to preto, lebo to vyvola porod. Aj mne pustali vodu, aby sa porod prirodzene rozbehol, ale aj tak sa nerozbehol a nakoniec som porodila cisarskym, ale nie kvoli polohe plodu, ale ze som sa vobec neotvarala...

ervenka
18. jan 2016

@katrin21 svagrinej to robili 37tt, 38tt, 39tt a viac im uz nedovolila.

katrin21
18. jan 2016

@ervenka fu, to ja by som nedala. iba pred porodom, inak to nema vyznam, to male sa fakt moze este otocit, takkze...

bedmarka
autor
18. jan 2016

Tiez sa mi to zda trochu zvlastny postup.o odpusteni plodovej vody mi hovoril lekar,ale tiez mi to nepripadalo logicke..neviem,vsetko sa rozhodne v stredu na poradni,kde mi maju este robit uzv a potom sa rozhodne..skusam doma robit nejake cviky na zmenu polohy a dufam,ze zaberu..prve dva porody boli kazdy iny,prvy vyvolavany a strasne bolestivy a dlhy,druhy uplne spontanny,rychly a skoro bezbolestny..tak som dufala,ze aj treti bude taky..vedeli by ste poradit este nejake cviky?

katrin21
18. jan 2016

@bedmarka nie, len viem, ze volakedy ked bol taky problem, tak babice davali zeny do vane s vodou a tak dieta otacali... mojej starkej tak pomohli, lebo sa jej posledne 5 dieta nemohlo narodit ... mala uz 40r... a takto porodila potom.... tak mozno porod do vody? neviem... mozno je to blbost...

pillipilli
18. jan 2016

Ahoj no ja som jedno dieta z tych co doktori neotocily a vysla som ritkou. Proste neboj sa uz dve si dala v pohode , neboj tretie tiez das. Kazdy porod je jedinecny a mozno ked tebe babo otocia ani to nebudes citit. Drzim ti palce tes sa zachvilu budes tulkat malicke ;)

ukulela
18. jan 2016

@pillipilli len ritkou sa da porodit relativne normalne,ale priecne ulozene babatko neporodis. mna skor zaraziloto, ze sa bola pri priecnej polohoe cisarskeho - kamoska mala priecne ulozeneho synceka, planovany cisarsky, o otacani neuvazovali. a gynekolog, ktoreho sme mali na prirpave (inac uznavany, s dobrym menom) hovoril, ze on to nerobi rad.
@bedmarka ja ti drzim palce, popytaj sa na tu plodovu vodu, lebo aj ja si myslim, ze po odteceni ho uz tazko otocia a babatko bude v tiesni a strese, aby to neskoncilo cisarom tak c tak.ale mozno sa len zle vyjadril, logicky to vychadza, e sa pokusia otocit a ked sa podari, tak hned prepichnu vodu a budu a snazit spustit porod,aby sa neotocilo naspat.
... a inac, potesila ma tvoja poznamka, ze prvy porod strasny a druhy parada. po tom mojom prvom tiez planujem takuto postupnost 🙂 snad sa zadari 🙂

malabiba
18. jan 2016

@bedmarka mala som koniec panvový, chlapec, prvorodička, pokúšali sa otočiť na termín pôrodu - nikdy viac - nakoniec sekcia kvôli zvýšenému srdcovému tonusu dieťaťa, našťastie bol v poriadku....a žiadne cviky nepomohli...ale každý prípad je iný

bedmarka
autor
18. jan 2016

Dakujem za podporu a rady,verim,ze to dobre dopadne..v stredu dam pripadne vediet,co so mnou planuju dalej..🙂

charity
18. jan 2016

@bedmarka Ja som kedysi citala, ze sa od vonkajsieho otacania dietata upusta, lebo je rizikove. Radsej by som prijala cisarak s vacsou ranou ako otacanim poskodene dieta.

bessdonna
10. aug 2022

@bedmarka ako to vtedy dopadlo?

prihlasenemeno
4. mar 2024

@bedmarka aké lieky potrebuje?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre