Oplatí sa chodiť na predpôrodnú prípravu?

sammy19
7. dec 2010

Ahojte, chcela som sa opýtať, či ste chodili na predpôrodnú prípravu a ak áno, či vám to naozaj pomohlo a v čom? Ďakujem vopred za odpovede🙂

janica81
7. dec 2010

Ahoj 🙂

ja som bola vo Zvolene, tu to funguje tak ze je to len 1x, dychanie co nam ukazovali som aj tak pri samotnom porode zabudla, ale aspon nas oboznamili, ze ako prebieha u nich porod, co maju k dispozicii a ake su podmienky u nich v porodnici! Ja som bola rada ze som sa zucastnila, vedela som do coho idem 🙂

kicikatika
7. dec 2010

ahoj, ja som chcela chodit no nestihla som,ale vsetko co som chcela vediet som sa dozvedela z internetu,takze som sa pripravila akosa len dalo, a dnes ma uz drobec 11mesiacom a daco no a myslim krasne to zvlame. Je to asi o nazore a chuti, ale vela veci co budes potrebovat ako cerstva maminka ti povedia sestricky a co sa tyka kojenia,je dobre mat daku laktacnu poradkynu na telefone keby nieco........drzim prsty!!!

zitaje
7. dec 2010

Ked uz mas dve deti, je to zbytocne podla mna...
Ja som chodila na take tehotenske cvicenie, hlavne kvoli cviceniu. Viedla to zena, ktora vedie aj predporodny kurz. Cosi som sa dozvedela o tom, ako bezi porod v beznej nemocnici na Slovensku, cosi o dychani atd,. ale pri porode som to az tak velmi nevyuzila. Ked si mamicka nastuduje vsetko o porode z inych zdrojov, to urcite staci. Ja si myslim, ze tie kurzy pomahaju hlavne psychicky zvladnut strach z nepoznaneho.

adrikat
7. dec 2010

ja som nechodila a nemam pocit ze mi to chybalo. porodila som aj bez toho ako mnoho inych mamiciek. spolahla som sa na porodnika a sestricky. hovorili mi co mam robit a ja som posluchla. bola som spokojna uplne so vsetkym. kazdy porod je iny a pokial zena spolupracuje s porodnikom tak myslim ze netreba ziadne pripravy.

lussy666
7. dec 2010

nie, neoplati....a ked mas dve deturence, tak vobec nie🙂))

aduskatt
7. dec 2010

myslim, ze o nic neprides, ked tam nepojdes.........tak ci tak budes pri porode bud konat instinktivne a zaroven sa riadit tym, co ti povedia lekari a sestricky

zuzanockamt
7. dec 2010

ja som nebola a myslim, ze som o nic neprisla ... dychanie mi povedala sestricka pred porodom a stacilo mi to ... porodis aj bez pripravy

chrisantheme
7. dec 2010

Ja som bola 2 krát a pri ďalšom tehotenstve to nehrozí.Podľa mňa strata času....Akože skúšať si ako budem fučať pri pôrode 🙄 no niééééé

stanislavao
8. dec 2010

Ja som nebola a nemyslim si, ze mi to chybalo. Porod som mala rychli a lekar mi velmi pomahal, bol zlaty a ziadnu predporodnu pripravu som nepotrebovala.

divoska
8. dec 2010

nechodila som, okrem toho na nete sa da najst a odkonzultovat vsetko vtedy kedy sa to cloveku zrovna hodi a netreba nikde chodit. okrem toho skusenej mame uz neviem co by tam povedali 🙂

shirley
8. dec 2010

🙂 ja prave chodim na pripravu a pochcvalujem si...sestra a svagrina rodili tento rok, na zadnu pripravu nechodili a mali problemy s dychanim, takze mi doporucili pripravu a ja som zatial spokojna

dai
8. dec 2010

ja som chodila a myslim ze to bolo velmi fajn. Chodila som od nejakeho 34 tyzdna, ked som uz vlastne bola na materskej - cize som mala aspom program. Okrem toho sme tam aj cvicili, nielen dychali, co bolo tiez fajn - ze som mala pohyb aj v takom vysokom stadiu tehotenstva. No a tretia vec je, ze u nas - teda na antolskej v ba to bolo tak, ze 1 hodina bola venovana cviceniu a dychaniu, 2-ha hodina otazkam... chodilo nas tam asi 5 a mne ako prvorodicke velmi pomohlo ze som na svojich milion otazok dostala fundovane odpovede od lekarov , nie od akychkolvek internetovych no name ludi...
Mne sa ta priprava pacila a dost ma ukludnila pred porodom. Moj porod trval len asi 45 minut, cize z toho dychania som vela v realite nevyuzila, napriek tomu sa chystam chodit aj pred druhym porodom a kazdemu to vrelo odporucam.

bellugia
8. dec 2010

aj mňa to zaujíma, lebo ma to čaká a uvažujem, či chodiť na prípravu, alebo nechodiť. Na nete sa človek veľa dozvie, ale osobne to je určite iné. A ak bude nejaké malé cvičenie, why not? 🙂 😅 ale asi až počas materskej pred pôrodom..

bosoriak
8. dec 2010

Ja som bola na jednom cviceni pred porodom (potom som cvicila doma) a na jednej lekcii porodnej pripravy a celkom mi to pomohlo. Obzvlast, ked potom na mna v nemocnici pri porode nikto nemal cas, lebo ked som rodila ja, tak tam mali dalsie tri cisarske a nevedeli kde im hlava stoji.
Ale kto ma porod uz za sebou, tomu sa mi to zda zbytocne.

lelacrima
8. dec 2010

Ja práve na prípravu a cvičenie chodim. Som prvorodicka, caka ma to na konci marca a myslim si, ze ked ides rodit prvy raz, je to dobre - ak pre nic ine, tak preto, ze sa dozvies, ako to funguje v danej nemocnici pocas porodu a potom po porode. Ak si teda najdes taku diplomovanu sestru a cvicitelku. Je pravdou, ze vsetko najdes na nete uz dnes - alebo takmer vsetko, ale vyhodou je zivy kontakt a hned po prvom sedeni (ak toho mas uz dost nastudovaneho) mozes zistit uroven danej sluzby (teda fundovanost danej osoby) a co nove sa vies este dozvediet. Cvicitelka a "skolitelka" by mala byt schopna odpovedat ti na kazdu otazku (niekedy ma na takychto prednaskach prekavpuje, ako malo vedia zeny o roznych veciach - niektore ani to, co je hradza - pritom ide o mlade baby a predpokladam, ze ak maju na kurz, tak vedia co to je internet) - samozrejme uz zaludnejsiu. taktiez ti prakticky vysvetli ako dojcit, co na bolesti v prsnikoch, ako riesit docasnu stratu mliecka a podobne. Ake maju lekari a sestry maniere na oddeleni a ako tomu predchadzat, ci to eliminovat a v konecnom dosledku ake su tvoje prava a povinnosti a ake manzelove - napr. pri porode. Cvicenie zase rozhybe telo a dobra precvicovatelka ta upozorni na zle drzanie tela. a hlavne, si medzi zenami s rovnakymi problemami a otazkami...

sssimi
8. dec 2010

Ja som chodila na cvičenie pre tehotné, v tom bola aj príprava a chválim si to. Dozvedela som sa tam veľa podstatných informácií, Rodiť som išla s tým, že som sa tešila, pomohlo mi to aj rozbehnúť kojenie a spoznala som tam fajn kočky. Pri pôrode som vedela čo mám robiť a aj ako si pomôcť aby som čo najskôr porodila....

ela2710
8. dec 2010

Ahoj, ja som nesla na ziadnu predporodnu pripravu. Sice to lekarka kazala, no ja som od vsetkych pocula len to, ako nakoniec cele to nacvicene dychanie pri samotnom porode zabudli 🙂 . Nesla som na nu a porod som aj tak zvladla. Do nemocnice som prisla o 12:00 a maly bol na svete 12:45 🙂

kuratko
8. dec 2010

moj nazor je, ze samozrejme kazda zena zvladne porod, mne tato psychofyzicka priprava dala dobry pocit pripravenosti a dobru naladu, trocha pohybu, ktory mi spravil dobre a nejake zaujimave informacie. nehovorim ze sa neda zaobist bez toho, ale je to rozhodne plus.

juliakocka
8. dec 2010

.....ahoj, ja som chodila, ale vobec sa to podla mna neoplati..........mne to nijak nepomohlo...zbytočne vyhodene peniaze....a čo sa tyka dychania, v porodnici ti povedia ako na to, nepotrebujes to cvicit a čo sa tyka tlačenia, tak dieta doslova vykakáš, takže jednoduche....a to pisem po 26 hodinovom porode.....zvladnes to 🙂

mircalla
8. dec 2010

Podla mna to bolo docela uzitocne, najma veci ohladom kojenia, stravy, kupania, ako to chodi pri porode a po porode.. Cvicenie a dychanie som nevyuzila, kedze som rodila cisarsym. @juliakocka ty si platila? V nemocnici to bolo zadarmo

natalia777
8. dec 2010

ja som bola iba raz a vobec mi to nechybalo 🙂 vsetko jednoducho prislo samo od seba 😉

jonki
8. dec 2010

nechodila som...info co ma zaujimali som ziskala na nete a osobnou konzultaciou s laktacnou poradkynou. Ze som na predporodnu pripravu nechodila mi bolo ku koncu tehu luto jedine koli tomu, ze som si uvedomila, ze som mohla pre seba viac urobit cvicenim...koli porodu...ale zvladli sme to 😵

lidiab
8. dec 2010

Ja jsem byla na trech lekcich - predporodni priprava teoreticka, prakticka s partnerem a kojeni. Predporodni priprava mi byla prd platna protoze jsem byla hospitalizovana s vysokym tlakem a porod jsem mela vyvolany, jenom 3,5 hodiny dlouhy 😀 Vsechny ty polohy, masaze, pomucky mi byly k nicemu, ani epidural mi nestihli dat 😅 I to kojeni bylo celkem zbytecny jelikoz jsem mela a dosud mam malo mleka a laktace nastoupila az ctvrty den, to uz jsem maleho dokrmovala a dokrmuji doted. O nalitejch prsech jsem si mohla nechat zdat a vetsina toho kurzu byla prave o tom, jak zvladat ty prvni tydny.
Vyuzila jsem akorat to dychani a par mensich veci z toho kojeni, jinak nic 🙂 Ale dulezita je skutecnost ze mi ty kurzy pridaly na jistote.

alexandrah
8. dec 2010

@sammy19 - ahoj, ani ja som nechodila, a co aj mamicky vraveli, pri porode aj tak vsetko zabudnes, vsetky krasne prednasky, ako dychat, a podobne, a aj tak ti to pri porode vsetko hovoria ... cize podla mna vyhodene peniaze ... porodis aj tak, a v pohode, a v nemocnici ti aj ukazu, ako prebalovat, kupat, cize ani to nepotrebujes ...

happy8051
8. dec 2010

ja som bola na PP iba raz a bolo to bezplatne... trafila som akurat lekciu o tlaceni a to bolo to, co som potrebovala vediet... viac som tam nesla

prettybaby
8. dec 2010

ano pomohlo, vedela som ako dychat a mala ako taky prehlad aj o celkovom porode, porodnici kam som nastupovala a ako to vsetko chodi.

bobocka
10. dec 2010

ja som nemala predporodnu pripravu a porodila som aj bez toho a v pohode.sestricky mi vraveli ako mam dychat,no mne bolo jedno co vravia,fucala som jak lokomotiva,ale mne to tak vyhovovalo 😀 .jedna moja kamaratka mala predporodnu pripravu a bola spokojna a veru to bolo na nej aj vidno.mala vela info o ktorych som ja netusila.hlavne ohladom dojcenia.no keby sa dal vratit cas,tak iste na predporodnu pripravu pojdem 🙂 nestoji to zas sialene peniaze a ak to tej zene neprida,tak isto neuberie 😉

krasnulka
10. dec 2010

ja som nebola ani na jednej preporodnej priprave a oba porody som zvladla viac ako vyborne! Ani sestrička mi nemusela hovorit,ako mam dychat,nic...len kedy mam zatlacit naposledy 😀

ivett1
10. dec 2010

ahoj...nebola som ani pri jednom mojom dieťatku na pp, ale to nedovolili okolnosti (obe rizikové tehu)...lebo určite by som išla aspoň na jednu "lekciu", aby som si urobila vlastný názor, či to bude pre mňa to pravé orechové t.j. či mi to niečo dá, alebo... 🙂

kyska
10. dec 2010

Ako prvorodicka som bola na Kramaroch. Bolo to fajn. Neslo ani tak o ziskavanie info ako o ponatahovanie si tela. Tie cviky ma doma ani nenapadli. Pomohli mi najme pri krcoch v nohach. Bolo to fajn. Aspon som vedela do coho idem-mala som to z prvej ruky. Ne nete je kopec info ale na mna niekedy posobili zmatocne 😒

Teraz cakam druhe babo a ak budem stihat budem chodit aj v ZV, viem ze nieco take tu fici tiez 😀

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre