Normálny pôrod verzus cisársky rez

sabrosa77
6. nov 2013

Chcem sa opýtať mamičiek, ktoré už majú skúsenosť s pôrodom klasickým aj CR, že ak by si mohli vybrať, čo by to bolo. Rada si prečítam aj postrehy mamičiek ktoré rodili iba jednou cestou. Som prvorodička a začínam mať strach 🙂 vopred ďakujem...

minnie2013
6. nov 2013

Teraz rodila moja svagrinka cisarskym a uz ma za sebou aj prirodzene. A povedala, ze prirodzene je urcite lepsie. Teraz je totalne odpisana ☹

michellka85
6. nov 2013

ahoj, neviem porovnat -rodila som len raz - normalne, ale da sa to prezit 😉 tiez som sa bala - ale hlavne pristupu, personalu, celkovo nemocnice a nakoniec toto dopadlo super aj ked porod bol bolestivy.. odporucam predporodny kurz a tiez psychicku pohodu, teda pozitivne myslenie 😵

kvietocek7
6. nov 2013

@sabrosa77 ahoj, nemas sa coho bat - pre teba je to zatial nepoznane, to je to co ta naplna obavami.Jednoducho treba mysliet pozitivne a tym sa bude vsetko uberat. Ja mam za sebou 3porody 2prirodzene a posledny CR. ale ak by som v zivote mala na vyber tak zo skusenosti jednoznacne iba prirodzeny. Pri prirodzenom je bolest sucast porodu a potom to vsetko ustane. ale cisarsky rez zas opacne nic neboli. ale neskor to bolo u mna hrozne, no nikdy viac - bolesti hlavy,opuchy noh absolutna nemohucnost posadit sa. 2tyzdne som sa zbierala.Cisar je vlastne operacia takze tak sa potom aj clovek citi. Po prirodzenom som bola na 2-3den fit.Cisarsky som necakala. ale koli zle otocenemu dietatku som to musela podstupit. Zelam Vam-teba aj babatku aby prve chvile boli pre vas tie najkrajsie 🙂

darina1952
6. nov 2013

@sabrosa77 ahoj, v našom zdravotníckom systéme je zaužívané, že si spôsob pôrodu nevyberáš a pôrod cisárskym rezom - teda sekciou sa vykonáva, ak je na to zdravotná indikácia - dieťatko nie je vo vhodnej polohe pre prirodzený pôrod, ide o predčasný pôrod, je to pôrod dvoch a viac detí naraz, existuje iné zdravotné riziko pre matku alebo dieťa pre ktoré nemôže byť pôrod spontánny a pod.
Ja som mala dva pôrody sekciou. Prvý - to som začala rodiť predčasne a tak sa rozhodli pre akútnu sekciu - boli už slabé ozvy (mal 2x pupočník aokolo krku). Druhý pôrod som sa rozhodovala a po konzultáciách s rôznymi gynekológmi som sa rozhodla na ich odporúčanie pre sekciu. Pri spontánnom pôrode po prvej sekcii totiž môžu nastať na maternici také tlaky pri sťahoch, že sa môže stena maternice potrhať a to je veľké riziko pre matku a bábo. A tak som mala sekciu- vedela som do čoho idem, celý čas som bola na operačke pri vedomí, hneď mi ho ukázali, a pôrod som si užila. Keby som rodila spontánne tak si dám určite epidurál - tak som zaň pri sekcii aspoň ušetrila 😀 hihihi
Ale to, že má niekto prvý pôrod sekciou ešte neznamená že nemôže mať prirodzený. Aj tu na stránke sú ženy, ktoré takto rodili.

zonjushe
6. nov 2013

@sabrosa77 mam za sebou len 1 porod - cisarsky rez..po fyzickej stranke v pohode, po psychickej - mne chybala euforia z narodenia dcerky..u mna sa zial pri "porode", ked mi ju len vybrali z brucha nedostavila..zena je stvorena na to, aby rodila spontanne, no nie vzdy sa to da..ale ak nie su komplikacie urcite normalny porod..

bbarboraa
6. nov 2013

SC perfekt nikdy inak akurat teda 2x planovane.. ziadne bolesti, na 2.den nonstop starostlivost o maleho, mlieko na druhy den.. na 5 den absolutne funkca v domacnoti od varenia cez upratovanie vsetko...@zonjushe u mna euforia asi tolko (maly bol dlhsie v porodych cestach tam mal sisku a nie hlavku) a reakcia (fakt nikdy nezabudne co som si pomyslela) ON JE MIMOZEMSTAN? to prisaham a rada si na to spominam 😀 ziadne slzy dojatia alebo tak... no proste mimozemstan 🙂

mahulenka87
6. nov 2013

každý pôrod je iný... to potvrdí každá mamina, čo viackrát rodila. vaginálne či sekciou. Väčšina (aspoň čo som počula a čítala) by opäť radšej rodili vag. ako CR 😉
Tak "zjednodušene" sa dá povedať, že pri vag.pôrode si odtrpíš (pre mna to utrpenie nebolo 😉 ) niekoľko hodín, no po sekcii niekoľko dní, a možno aj celý život bolesť jazvy...

ivka_666
6. nov 2013

Ja mám za sebou len jeden pôrod a to akútnou SC po 18 hodinách "tápenia". Ak mám hovoriť za seba určite by som radšej ten pôrod dokončila prirodzene. Ja som bola po sekcii úplne hotová! Dva týždne som sa nevedela poriadne hýbať to boli pre mňa muky! Sú ženy kotré to zvládnu super a sú skoro hneď fit a potom sú také ako ja ktoré to znášajú veľmi zle. Sekcia je dôvod prečo sa bojím druhého tehu a pôrodu. Moja mamina rodila 3x prvé dva prirodzene a tretí SC a povedala že SC bola hrôza. Ale napr moja sesternica zvládla SC úplne super 🙂

tinach
6. nov 2013

Ja som rodia uz tri krát, 2- krát bez epidurálky, raz s ňou, všetky boli normálne a super rýchle , akurát s epi to bola vacsia brnkacka 😀 , nemenila by som ani jeden pôrod za sekciu, ja som sa mohla na druhý deň aj bicyklovať , ale tie maminy po sekcii možno až po roku 😅 ver mi - to predychas

bbarboraa
6. nov 2013

@tinach po roku? neblazni... 🙂 ja som ani nevedela ze som rodila.... ale isto vsetko je indivindi

adka2011
6. nov 2013

Ja som rodila cisarskym v komplet narkoze (dali mi vyvolavacku, lebo som 10 dni prenasala, ale vobec som sa neotvorila ani voda nepraskla, akurat z toho mala chytila brutal tep a ja nejaky nekonecny zachvat, takze to museli ukoncit rychlo sekciou) a tie dni po tom, to boli hotove muky. Lekar mi povedal, ze teraz mozem teoreticky rodit aj prirodzene (hoci od prveho porodu neprejde ani rok), ale muselo by to byt bez epiduralky. Silne vaham, lebo pre mna bol cisarak naozaj vycerpavajuci...

bambina82
6. nov 2013

moj 1vy porod akutna sekcia - bolo to dost hrozne, presla som si vsetkym moznym, bolo to dost bolestive a trvalo mi dlho byt opat v normale....2ha sekcia bola planovana - super, nemozem si vynachvalit - bol to pravy opak az neporovnatelne. Na druhy den som chodila a o par dni fungovala, este ani vysavanie mi nerobilo problem a behat kolo 2 deti bolo uplne v pohode. Jazva mi sice ostane na cely zivot, ale nie je to nic strasne. ( rodila som v UK a tam je o dost iny pristup v porovnani so SR, aspon teda co som pocula) 😉 V oboch pripadoch som bola pri vedomi a moj manzel vedla mna.

usiko
6. nov 2013

@sabrosa77 rodila som 2x, oba razy sekciou, chcela som sekciou, neviem si vynachvalit...sice priprava na sekciu aj samotny zakrok a 24h po bol najhorsi zazitok v zivote ale pre mna by bol porod prirodzeny horsi......ja som z nemocky odchadzala plne funkcna....nikdy som nechcela rodit prirodzene.....takze u mna jednoznacne sekcia....

aristka
6. nov 2013

či je niekto v UK alebo nie postup sekcie je ten istý ,čí tam vyberajú dieťa inou cestou ,akože mám dosť ...no a k odpovedi ,prvý pôrod prirodzene ...nikdy viac bol komplikovaný ,ale nebudem ťa strašiť ...2 pôrody sekcia jedna v epidurálke celkom fajn večer som už šla do sprchy a druhá v spinálke tiež fajn ..podstate treba to po sekcii len rozchoďiť ,nebáť sa toho a nie je problém ...takže nestresuj ,bábo von nejak musí ..bolieť to bude ,ale ten pocit ,že budeš mama prevyšuje ...drž sa

vivianaba
6. nov 2013

Ja som pre zmenu zastanca prirodzeneho porodu. Rodila som 2x prirodzene a urcite by som nemenila, mam tie najkrajsie spomienky. CR som nezazila ale bola som predtym viackrat na gynekologickej laparoskopickej operacii a ked som sa prebrala bolo mi zle, zimnica, ani posadit na posteli som sa nevedela, bolesti asi 2 tyzdne. Neviem si predstavit fungovat v takom stave okolo babatka. Zeny su stvorene na prirodzeny porod, pokial nemas medicinsku indikaciu na CR urcite by som volila prirodzeny sposob. Ak sa bojis daj si epidural a dobre sa na porod priprav (napr. vyber si porodnika ktoremu doverujes a prediskutuj s nim dopredu vsetko co chces a nechces, chod na predporodny kurz, cvic s balonikom epi-no proti nastrihu, je tu o tom cela diskusia). Stoji to za to a nastastie uz aj na Slovensku sa lady pohli a da sa dohodnut ohladom priebehu porodu ak si vyberies dobreho lekara.
Mam kamosku ktora mala prvy porod CR a druhy spontanny a tvrdi to iste co baby vyssie - ze na ten pocit ako z teba vychadza dieta nikdy nezabudne. Toto sa neda nicim nahradit, pri CR si bohuzial o to ukratena. Ja som tiez mala ten krasny pocit euforie a zaroven som bola na seba hrda ze sme to zvladli tak dobre. Boli to ale je to taka "pozitivna bolest", vies ze na jej konci je nieco krasne (na rozdiel od bolesti u zubara alebo ked ta boli nieco ine 😀) a zotavis sa velmi rychlo. Ja som na druhy den ani nevedela ze som rodila. Epidural je dobry aby si sa nevycerpala moc pri kontakciach. Pri 2. mi ale vobec nezabral a porod bol velmi rychly a uuuplne v pohode, ak by sa pritrafilo 3. dietko tak uz urcite bez epi.

dadushe
6. nov 2013

Já jsem rodila akutní sekcí, ale bylo to po 14 hodinách normálního porodu, který byl úplně v pohodě, dokud se malá nerozhodla se narvat místo vrškem hlavy čelem 😝 😎 Nechtěli mě říznout, protože to bylo už fakt kousek od cíle, pořád se doufalo, že se dotočí, tak jsem si "užila" 4 hodiny tlačících kontrakcí a po odchodu do černého tunelu se smilovali 😉 Bolesti po císaři byly proti zaseklému porodu úplná paráda, po 12 hodinách jsem lítala po nemocnici narovnaná. No a teď jedu druhé kolo a vážně uvažuju o tom, že bych si to dala přirozeně. Císař byl sice pohoda, ale přece jenom je to operace...za sebe bych teda určitě zkusila přirozeně🙂

dovolenka2
6. nov 2013

ahoj, ja mám za sebou dva normálne a neviem si vynachváliť - no teda keď boli bolesti a rizikové atd to som sa neusmievala ale pôrod bol o tom že bolesti šup s ním von, placenta, zašívanie, poležanie si na stole (čistenie bolo najhnusnejšie ale to preto že si doktor dal načas a som sa dotrhala) a šup za mladým.
Ja som sa tiež neskutočne bála ale že fakt pozerala som videá ako sa rodí do vody v podrepe atd aj som manžela nainštuovala že mu budem ruku lámať a nakoniec som ho poslala preč a telo už vedelo čo a ako nebola som na žiadnom kurze a keď to prišlo tak som proste robila čo som mala (za pomoci sestier pri jednom pôrode mi kričali pocikať pokakať pri kontrakcii - rozumej tlač ako keby si to chcela všetko dostať von) a všetko sa dá čochvíľa doporiadku ok nastrihnutie je nepríjemné ale určite nie ako rana na bruchu keď chceš nakojiť dieťa a sťahuje sa Ti maternica, nič proti sekcii ale ja som baby čo to máte za sebou takto tak klobúk dolu. Švagrinkú tak na 3tí den poslali dom nevedela chudera ako má sama fungovať a nieto ešte s prvorodeným. Toš Trnava

dovolenka2
6. nov 2013

PAR DON že sa tu ešte takto popýtam, ale nevedeli by ste mi poradiť ako založiť novú tému už som fakt zúfalá, buď osprostievam ale to tu fakt neviem nájsť

svano
6. nov 2013

Prvé dva pôrody som mala prirodzené. Veľmi rýchlo som sa zotavila, nebyť nástrihu, ten jediný mi pár dní znepríjemňoval život. Tretíkrát to bola akútna sekcia, z ktorej som sa 2 týždne spamatávala. Aby toho nebolo málo, urobil sa mi v mieste rezu absces,takže mi to musrli znova narezať a urobiť drenáž. Trápila som sa s tým skoro mesiac.

dovolenka2
6. nov 2013

aa už to mám prišla som na to sorry za vyrušenie

elen3
6. nov 2013

prevazne sa tu chvali prirodzeny porod, ale ja za seba mozem povedat, ze to bolo hrozne dlhe a hrozne bolestive. plus dieta pridusene z dlheho porodu. a velmi dlho som sa z neho spamatavala, skoro mesiac som si nemohla normalne sadnut a cikala som dlho iba v sprche. zasivane sa mi zapalilo, no des 😖
zato sekciu si nemozem vynachvalit. rychlo, takmer bezbolestne, s ranou ziaden problem, ani ju nevidiet, lebo je velmi nizko. uz tyzden po som soferovala 😉
keby som mala niekedy na vyber tak nevaham - sekcia. no vyberat sa neda 🙂

miku1
7. nov 2013

@sabrosa77 Ja som rodila len prirodzene, s cisárakom nemám skúsenosť. Kámošky rodili cisárskym, a je pravda, že za 10 min. mali po tom, ale dávali sa dokopy ďalšie 2-3 dni. Ja som po klasickom pôrode fungovala už o 3 hodiny. Všetko má svoje plusy aj mínusy, hlavne sa dopredu nestresuj. Nemala som ľahké pôrody, ale nakoniec všetko prebolí 🙂 A hlavne som sa vedela hneď venovať aj bábätku, a to bolo super 🙂

tova
7. nov 2013

no pozor, je velky rozdiel akutna sekcia v celkovej narkoze a planovana sekcia s epi pri vedomi. Ja som mala planovanu s epi. a inak by som ani nechcela rodit. Slabe kontrakcie som dostala rano isla som do nemocnice kde to nebolo este pravidelne , o par hod. sme si dal cas kedy spravime sekciu. Bolest nebola ziadna, absolutne ma vobec nebolela hlava. Po 12 hod. som skusala sa postavit ale dost ma bolel rez, tak mi dali vyssiu davku liekov a o hodinu som presla na wc co bolo par krokov od postele, a odvtedy som bola pomaly na nohach castejie , na 5 den doma fungovala na 200% a v noci vstavala kazde 2 hod. Su zeny ktore rodia klasicky a su tak pozasivane ze 2 tyzdne nemozu sediet a chodit. Oba sposoby maju za a proti.

7katka
7. nov 2013

ja mam za sebou 3 sekcie, prva akutna v celkovej narkoze, trvalo mi dlho, kym som sa spamatala,ale to len preto, ze som predtym mala kontrakcie cez 20 hodin, 2. a 3. bol v pohode, planovane, ale chcela som spinalnu anestezu, to bolo fajn, fungovala som hned po 24 hod. ako mi dovolili sa postavit, aby som nemala bolesti hlavy a neboli ziadne, miesto rezu boli, no do tyzdna som na bolesti zabudla a o 2. a 3. babo som sa starala hned sama ako som prisla z JIS na standard izbu, tak som to chcela, aby ich nedokrmovali a nabehlo mi mlieko. Len mi je luto, ze som nemohla rodit spontanne, no hlavne je, ze deticky su zdrave. Vela stastia.

nikoletka_h
7. nov 2013

rodila som prirodzene, nikdy viac,ked tak, tak jedine s EPI 🙂 vieš to záleží aj od toho kto mal aké silné bolesti.

seemani
7. nov 2013

ja som tiež rodila prirodzene a bolo to strašné. Dva týždne som si nemohla sadnúť, nevedela som chodiť, nemať doma svokru, tak som odpísaná totálne, musel by si muž zobrať voľno, lebo ja som ani toľko nevydržala stáť, aby som si malého prebalila. Kojila som po ležiačky, jedla po ležiačky, ísť na záchod bola nekonečná cesta plná bolesti, no des. Cikávala som len v sprche, aj to som musela tlačiť jak o život, aby sa to spustilo.. Po dvoch týždňoch som si sadla na pol rite a na pôrod som plne zabudla asi až po šestonedelí. Takže je to veľmi veľmi individuálne, ale aj tak by som ti radila nechať tomu voľný priebeh a čo sa má stať, to sa stane. Ale ďalší veľmi silno uvažujem o sekcii s epi, lebo sa úprimne trochu obávam, že to znovu bude také ťažké, hoci sám pôrod sa prežiť dá v pohode, ale potom tie muky 😒 Lenže zas mi nikto nezaručí, že nebudem mať tie muky aj po SC, takže neviem...

juliagregor
7. nov 2013

starši prirodzene (vyvolavačka) a dvojky sekciou... jeden bolel pred a druhy po... mlieko som mala rovnako, po normalnom porode som po 4 hodinach behala a po sekciu som sa rozchodila na 3. den

osobne si myslím, že najdôležitejšie je zdravie detí a matky

vevesh
7. nov 2013

@sabrosa77 ja mam prvy SC a druhy prirodzeny....
prvykrat bola mala zle otocena, takze vsetko bolo naplanovane...ten"materinsky pocit" sa ti pri SC nedostavi, na nohach som bola uz o dve hodiny, pohybovala som sa normalne, chodenie a kojenie mi nerobilo problemy. lenze doma to bolo zle, pretoze som bola na vsetko sama (ziadna babka resp. znama, muz vkuse v robote), trvalo mi asi 3 tyzdne dokial som zvladala sama cely chod domacnosti....pri druhom to bolo moje rozhodnutie rodit normalne (i ked som mohla SC), rodila som bez epi a akychkolvek inych liekov(a porod nebolel, len je potrebne aj psychiku "pripravit")...jedine co bolo ine, ze mi porod vyvolavali homeopatikami v 40t. pre zle odozvy dietatka...malu som porodila o 3,5 hodiny...vsetko kraasne prebehlo, mala aj ja sme boli v poriadku. uz 2 hodiny po normalnom porode som "tancovala" po izbe a o dva dni som mohla ist domov...pri cisarskom nepredstavitelne...
je to tvoj prvy porod, netreba sa obavat, je potrebne hlavne pozitivne mysliet, lebo psychika je pri porode najdolezitejsia (z vlastnej skusenosti)
a bdw. pre niekt. da sa vybrat aj na SK ci SC alebo prirodzene 😉

ichbinich
7. nov 2013

Prvy cisarsky, syn sa neotocil a potom nemal plodovu vodu, musel ist von. V spinali, pri plnom vedomi, hned som ho videla, na chvilku mi ho prilozili, super. Vstavat a sadat si bolo dva dni katastrofa, hlavne na tie prilis vysoke nemocnicne postele a zachody, ked ja mam 160cm... Na boku som nemohla lezat dlho, na bruchu este dlhsie. Ale uz na 3. den som nepotrebovala lieky proti bolesti, aj mlieko sa mi spustilo po 2,5 dni. Jazva sa zahojila super, vlastne ju musim hladat, je to najkrajsia jazva, aku mam 😅
Druhy porod bol prirodzene, mala som na vyber, povedala som, ze skusim prirodzene. Bol relativne kratky: 4,5 hodiny, ale miestami som si pomyslela: dajte mi pokoj, uz nechcem, uz nevladzem, chodte niekto zobrat skalpel... Epi by mi teoreticky dali, ale kym prisli vysledky z labaku, uz som mala kontrakcie na tlacenie, takze uz by mi bol epi na dve veci... Nakoniec pomohla zmena polohy, dcera sa narodila nie vo vani, ale na "hokerliku", takej stolicke. Ten pocit okamzitej ulavy bol super!
Po normalnom porode som sa po 2 alebo 3 hodinach bola osprchovat, napriek tomu, ze som sa potrhala a sili ma, ma to nebolelo. Hned som sa mohla v pohode o dceru starat. O syna prvu noc prebral starostlivost manzel, ja az ked som vstala na druhy den po asi 12 hodinach...
Euforia skoro rovnaka, baby blues u syna skor, u dcery 1 alebo 2 dni neskor. U syna hlavne, lebo nevedel poriadne sat, u dcery, lebo mala zltacku. Tak som si dva dni poplakala a bolo.
Niekedy po narodeni syna ma prepadla taka lutost, ze mi ho vlastne vyoperovali. Ale zase, to je nieco, co nezmenim. Proste bol cr potrebny, tak bol a hotovo.
Ja som sa prirodzeneho porodu tiez trochu bala, nevedela som, do coho idem. Ale spolahla som sa na lekarku aj porodnu asistentku. A potom ale cely porod som bola trochu mimo... Vela som toho okrem kontrakcii a pauzy 😉 nevnimala.
Ak by som si mala vybrat, tak prirodzene s epi 😉 😀

ichbinich
7. nov 2013

@bbarboraa:
Moja dcera bola pre mna tiez prve dni mimozemstanka 😀
Stlacena hlavicka, otlacene celo, sklopene ucho, obrovske tmavosive oci a ta biela "mast" (neviem, ako sa to vola po slovensky) pomedzi ocami... No, mimozemstanka 😀

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre