Nestíham reťazový pôrod

toriavic987
15. okt 2023

Dobrý deň, rada by som vedela, či budem mať nárok na materskú dovolenku a materské.
Pracovnú zmluvu mám na dobu neurčitú. Momentálne som na rodičovskej dovolenke do 03/24, predtým som poberala materské. Ďalší pôrod mi však vychádza 06/24. V období medzi tým by som po dohode so zamestnávateľom čerpala dovolenku/PN.
Mám nárok na materskú dovolenku a materské?

lienka.7
15. okt 2023

@toriavic987 ano, keďže ti trvá PP. Ja by som dovolenku medzi tým necerpala, ale to je tvoja vec

toriavic987
autor
15. okt 2023

@lienka.7 ďakujem za odpoveď, áno to sa ešte rozhodnem, zatiaľ som to len tak napísala, že buď to alebo to

kati301
15. okt 2023

@toriavic987 ak mám správne info, tak nárok máš, ale bude sa nanovo prehodnocovať, teda respektíve myslim že bude minimálna. Pri reťazovom pôrode ide hlavne o to, že máš rovnaku materskú ako ti vypočítali prvý x. Teraz ti bude materská rátana akoby z rodicaku, keďže si nepracovala ale bola na RD. To je ta výhoda toho reťaz.pôrodu.

zorkahorka
15. okt 2023

Samozrejme

zorkahorka
15. okt 2023

@kati301 no to nevuem... tiez som musela cerpat 2 m dovolenky a druha materska mi vysla len o necelych 100 eur nizsia ako prva

toriavic987
autor
15. okt 2023

@kati301 myslím, že v takom prípade je druhá materská rátaná z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu, pričom poďla zákona z r. 2019, by druhá materská nemala byť nižšia ako prvá

lilinka88
15. okt 2023

@toriavic987 pokiaľ nejde o retazenu materskú, môže byť nižšia

kati301
16. okt 2023

@toriavic987 v tom prípade sa ale stráca akýkoľvek zmysel reťazového pôrodu 😃 respektíve aký je tam teda rozdiel keď žena porodí svoje druhé dieťa do 3rokov toho prvého a žena ktorá porodí druhé keď prvé bude mat 3,5? Rozdiel je jediný že ta jedna bude pol roka bez príjmu?

lilinka88
16. okt 2023

@kati301 rozdiel je vo výpočte. A bez príjmu nebude, keď je zamestnaná, má nastúpiť do práce. Keď je nezamestnaná, s najväčšou pravdepodobnosťou ani nebude nárok na materské

kati301
16. okt 2023

@lilinka88 lenže keď ste tehotná a trebars rodite 6mesiacov po tom čo prvé dieťa dosiahne 3.rok, tak vás na tých 6mes do prace asi nevezmú, či? Čo v tom prípade? Vieme, že sa to vykrýva PN/OČR aj keď nato nie je dôvod, ale vieme všetci že sa to robí ak keď by sa to nemalo.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre