Môže epidurálka zastaviť kontrakcie?

maminka142
11. aug 2011

Pekny dník prajem 🙂 Chcem sa vas opytať, či mate niekto skusenosť, alebo ste počuli o tom, že epidurálka môže zastaviť kontrakcie? Prve dieťa som rodila s epiduralkou, ale na koniec to skončilo sekciou 😒 Primár mi povedal, že keby som si nedala epidural, že som mohla mať normalny pôrod 😖 Keď som sa na to opýtala môjho pôrodníka ten mi povedal, že som to dieťatko proste nevedela vytlačiť ☹ Tak ja neviem... Druhe dieťatko by som tiež chcela s epidurálkou, ale rada by som sa vyhla sekcii... Bez epiduralky ani nerozmyšlam rodiť, my v rodine mame dosť ťažke pôrody ☹ Veď je veľa žien, ktore teraz rodia s epidurálkou a maju normalne pôrody... Mate niekto s tymto nejake skusenosti? Ďakujem 🙂

sisaha
11. aug 2011

@maminka142 na toto ti da odpoved asi iba lekar. Viem, ze epi sa moze nasadit ak je zena uz otvorena a porod postupuje. Mozno by mohla porod spomalit, ale nemyslim si, ze ked je nieco rozbehnute, ze sa to len tak zastavi...a dalsia vec, lekari zvyknu rovno dat aj infuzku na rozbehnutie kontrakcii... Ja osobne som sa epi nezastavila, nespomalila..naopak porodila som dost rychlo.. a co je hlavne a pre mna najdolezitejsie...bez nejakych velkych bolesti... 😉

maminka142
autor
11. aug 2011

@sisaha takže aj ty si mala epi? Ešte ma napadlo, že možno keby mi to dali v nižšej davke... Vraj žena musí cítiť aspon ako taku bolesť 😒 Mne ju pichal každych 45 minut a necitila som už potom absolutne žiadne bolesti, kontrakcie som citila len ako taky menší tlak, nič viac... A vtedy som mala vždy zatlačiť zo všetkych síl, ale nešlo to 😖 Ano viem, ale každy lekar mi hovorí niečo ine, tak ja neviem 😒 Skôr by som sa rozhodla na skusenostiach inych mamičiek 🙂

sisaha
11. aug 2011

@maminka142 mala som epi dva krat. prvy krat pred 13 rokmi a tiez som skoro nic necitila, lebo som to mala v konskej davke 😀 , ale porod mi to nespomalilo. Teraz pred dvomi rokmi som dostala ovela slabsiu davku a teda ten koniec som si vylízala aj za ten prvy krat, ale nebolo to nic hrozne 🙂, a nelutujem ze som to mala

tigri
11. aug 2011

a nie je to nahodou tak, ze ak si mala prvy porod sekciu, tak pri druhom porode nemozes mat epi, lebo by si necitila, keby sa nieco dialo s jazvou? aspon ja tak viem a ak to tak je, riesis to zbytocne 🙂

ja som mala oba porody prirodzene s epi ale oba dlhe, podla mna epi ucinkuje individualne, niekomu zrychli porod, niekomu moze spomalit, ale na to su dr., aby potom podali oxytocin, mne sa porody urychlili po prasknuti plodovej vody....

maminka142
autor
11. aug 2011

@sisaha Tak potom neviem ☹ U nas je primar razne proti epi, tak mi to asi preto povedal, že mi to zastavilo a že kvoli tomu som mala cisarsky ☹

maminka142
autor
11. aug 2011

@tigri tak toto počujem prvy krat v živote 😒 Tak sa asi s epi už môžem rozlučiť? ☹

heln
11. aug 2011

@maminka142 ahoj, pri epidurále sa zvykne uvádzať ako možný negatívny účinok to, že spomalí priebeh pôrodu, resp. žena sa prestane otvárať, neviem či môže zastaviť kontrakcie. myslím, že negatíva som čítala aj zo skúseností rodičiek, samozrejme je to individuálne, niekto rodí s epi v pohode, niekto nie. ale to že si mala sekciu nemusí súvisieť s epi, aj keď odporcovia epi by povedali pravý opak. ťažko takto povedať. ja som napríklad nemala epi a pôrod tiež skončil sekciou. píšeš, že v rodine máte ťažké pôrody, takže predpoklad máš a ten asi ani nezávisí od epidurálu.

veronikam
11. aug 2011

Ja som rodila s epi, no vo finale mi nepripichol celu davku, aby som spolupracovala a citila kontrakcie a dokazala maleho vytlacit. Takze som si tiez zaver uzila "se vsim vsudy", mala som cierne pred ocami od tlacenia, aj kyslik som mala co som uz nevladala, no podarilo sa nakoniec 😉 .

adapo
11. aug 2011

Ahoj, ja som tiež mala epi a neľutujem. Mala som komplikovaný pôrod a bola som veľká " hrdinka ", nakoniec po hodinách trápenia ( do nemocnice ma prijali v utorok ráno s bolesťami a porodila som v stredu poobede ) som si ju dala pichnúť a neskutočne sa mi uľavilo. Môj pôrodník mi nakoniec povedal, že dobre, že som si ju dala. No každý pôrod je iný, závisí aj od dávky epi, ja som ku koncu bolesť necítila, ale cítila som kontrakcie, napriek tomu malý išiel ťažko, lebo bol zle otočený a bolo tam aj iných komplikácií, nebudem ich tu rozpisovať, aby som nikoho nevyplašila. Ak by som znovu rodila, určite s epi.

lizatko1009
11. aug 2011

aj ja som mala epi a necitila som ziadnu bolest akurat take slabe tlaky do zadku do 2 h som porodila a bez problemov s usmevom

tigri
11. aug 2011

@maminka142 trochu som googlila a nasla som tento nazor:

http://www.mamaaja.sk/Activeweb/Poradne/Otazka/...

takze asi sa uz nieco zmenilo 🙂

katren
11. aug 2011

@maminka142 v TO robia automaticky pri druhom sekciu, ak bol prvy sekciou....
ja som mala oba normalne s epiduralom....prvy trval od prepichnutia plodovky 5.5 hodiny a bolesti som mala mierne iba poslednu polhodinku.......druhy trval od prepichnutia plodovky 1,5 hodiny a bolesti omnoho horsie, bo epidural nezabral, takze som si ho uzila....ale keby sa mam znovu rozhodnut, dam si znovu epidural 😉 bo prvy som si normalne uzila, no tento druhy som sa modlila, nech to rychlo skonci 😅
podla mna ked je nieco rozbehnute, sa to len-tak neda zastavit...ale myslim, ze najlepsie ti bude vediet povedat anesteziolog 😉

alexandrah
11. aug 2011

mne epi kontrakcie spustila, tak mi vyvolali porod, naopak, asi mi dali slabu, lebo bolesti neustupili ani o kusok, smola ...

ruthke
11. aug 2011

Podla mna je to od toho lekara dost neprofesionalne, povedat ti ze bez epi by si nemala sekciu, to nemoze vediet naisto. Je kopec zien, ktore rodia s epi vaginalne. Ja by som asi bez epi skoncila so sekciou.
Je to asi u kazdej zeny individualne a velmi zalezi aj od anesteziologa, a porodnika samotneho ako dlho je ochotny Ta nechat skusat tlacit. Tlacit s epiduralkou je narocnejsie ako bez, ale da sa to akoby "naucit". Moj porod sa hrozne vliekol, po 38 hodinach kontrakcii som stale bola otvorena len na 2 cm, uz som bola vycerpana a vyziadala som si epi. Je pravde ze kontrakcie po nej zoslabli a boli menej caste, takze museli mi dat oxytocin. Trvalo dalsich 10 hodin kym som sa uplne otvorila, a potom ked prislo na tlacenie, preslo aspon 5 kontrakcii kym som zistila ze "aha, takto musim tlacit" a to ma povzbudzovali a navigovali 4 zeny okolo mna, ktore mi hovorili, ze ano, teraz tlacis tak ako treba. Bola to makacka, tlacila som ako tur hodinu a pol, ale podarilo sa a vsetko bolo ok. Nerodila som vsak na SLovensku a som doteraz presvedcena, ze ziadny gynekolog by sa so mnou tak dlho neprplal, davno by nariadil sekciu. Vdacim za to timu midwifiek, ze boli ochotne so mnou tak dlho byt. Aj ked to nebol moj idealny porod, bol to dobry porod a nic nelutujem. Samozrejme, ze malinku cely cas monitorovali aby sme mali istotu ze ten dlhy porod zvlada v pohode. Podla mna mi epiduralka zachranila vaginalny porod, pretoze ja som bola uz po tych dlhych bolestiach hrozne vycerpana, s epiduralkou som si mohla oddychnut a potom tlacit ako na olympiade.
Neviem, ci na tom zalezi, ale po tom, ako mi zaviedli epiduralku som sa snazila byt stale aktivna, hybala som nohami, krutila hlavou, cvicila som ako sa dalo (anesteziolog mi to povolil), podla mna aj preto ze som nespasivnela som bola schopna potom tlacit. Nemala som ale absolutne ziadne vedlajsie ucinky z epi, par minut po porode som povedala ze chcem ist sama na zachod, vsetci boli prekvapeni, ze po epi tak chodim a ovladam mechur.
Ziadala som si najnizsiu moznu davku, kontrakcie som citila ako tvrdnutie brucha a ja sama som si uz potom anestetikum ani raz nepridala. Takze nech sa mi nikto necuduje ze ja na epi nedam dopustit, pre mna to fungovalo.

katren
11. aug 2011

@maminka142 a este som zabudla....kludne si vypytaj dopichnutie aj na pripadne sitie po nastrihu...ja som mala nastrih pri prvom a ako som vela citala, ze sitie je horsie ako porod, tak ja som mala sitie eňo-ňuňo 😎
a pri druhom som nemala ani nastrih ani natrhnutie a teda ziadne stehy 😉 😀

lizatko1009
11. aug 2011

mne ju dopichovali kazdu hodinu, este aj po porode mi ju sami dali, ked ma isli sit

alexandrah
11. aug 2011

dokonca som sa dlho neotvarala, a vdaka epi som sa aj otvorila, inak by som sla na sekciu ... bola som len na 4 cm ... no ale na bolest mi nezabrala ... to bolo desne ... kocky, bez epi nerodte, ked nemusite, je to nieco strasne ... mne nezabrala ani pri jednom porode, dali mi asi slabu, ze som mala a chuda, no a des ...

bianca
11. aug 2011

@maminka142 epiduralna nalagezia je dost zaludna.Neviem ako to prebiehalo u teba ale epidural sa pocas vlastneho porodu uz podavat nema koli tomu aby si bola schopna spolupracovat a tlacit a dost zalezi aj od nacasovania.Lekar je tiez iba clovek a to co ti povedal sice nemusel ale zasa mohol mat pravdu ak si vazne nevladala tlacit.Zalezi aj na tom ako citliva si na latku ktora sa podava.Ak chces skusit druhy porod prirozeny tak ti v tom nikto nemoze zakazat.Uz davno neplati pravidlo (alebo presnejsie uz zasa ) ze musi kazdy nasledujuci porod koncit sekciou.Pravdepodobne budes ale musiet podpisat papier z e si oboznamena s moz.komplikaciam.To je vsade vo svete.Ak chces nieco konkretne k epi tak kludne napis

maminka142
autor
11. aug 2011

@heln no je to dosť možne, že aj bez epi by som skončila cisarskym ťažko povedať 😒 Najradšej pri druhom babätku by som tiež chcela epi, ale určite už nie v tejto nemocnici, lebo tu ju už nedavaju 😒 Tak snad to vyjde 😉

maminka142
autor
11. aug 2011

@veronikam prečo ti nepripichol celu davku na koniec? 😒

maminka142
autor
11. aug 2011

@adapo tak to si si dosť odtrpela 😒 Možno na tom niečo bude, že epiduralka pôrod môže spomaliť 😒

maminka142
autor
11. aug 2011

@lizatko1009 a kedy ti ju pichli? Na kolko si bola otvorena?

veronikam
11. aug 2011

@maminka142 No vraj mi ju nepichol celu preto, aby som vedela maleho vytlacit. Skoro som sa zblaznila od bolesti. Dalsiu davku mi dopichol az na sitie.

maminka142
autor
11. aug 2011

@katren prečo ti druha epiduralka nezabrala? 😒 Ja neviem, mne primar povedal, že mi to zastavila epi 😒 Ked ma prišiel pozrieť na izbu, tak ešte mi dodal, že či som spokojna, že keby som nevymyšlala, tak som takto nemusela dopadnuť 😖

maminka142
autor
11. aug 2011

@alexandrah a nepytala si si nech ti pichnu silnejšiu?

lizatko1009
11. aug 2011

@maminka142 ked som bola na 3cm, vlastne prisla som do porodnice napojili ma na ten pa, ale uz som nevydrzala lezat vysetrili ma z dola a povedala, ze som uz na 3cm otvorena a hned mi ju dali, ze ked uz viac by som ola otvorena, nemusi dobre zabrat.

tigri
11. aug 2011

@maminka142 sorry, ale to musi byt riadny blbec, druhykrat by som u neho nerodila 😠

ja neviem baby, ale ja ked som rodila, oba razy som mala rovnaku anesteziologicku a nikto mi nepovedal, ze neskor mi ju nepichnu, akurat mi vzdy povedali, ze som uz dostatocne otvorena na to, aby mi ju pichli a ja som si ju aj tak nechala pichnut az trochu neskor

okrem toho, ked som rodila druhykrat, bola som hrdinka a ozvala som sa az po dlhsej dobe, ze uz zacinam trochu citit kontrakcie, takze porod ako taky som trochu citila (hlavne ked sa prerezavala hlavicka), ale ak si dobre pamatam, tak este asi 1/2 hodinku pred porodom mi tu davku dopichli, na sitie som opat nic necitila

mam pocit, ze v mensich mestach, kde sa epi nepodava tak casto a kde s tym nemaju tolko skusenosti sa pouzivaju ine praktiky ako napr. v BA v Ruzinove, kde epi fici ako na beziacom pase a asi to tam vedia aj lepsie davkovat, lebo kontrakcie a tlaky pri porode som vzdy dobre citila, ale bolesti som nemala ziadne

a s tymi centimetrami sa mi to nezda aj preto, ze EPI zvykne zabrat za 20 az 40 min., tak nechapem, ak je zena otvorena napr na 5-6 cm, tak to moze este trvat aj hodiny, kym je na 8-9cm

maminka142
autor
11. aug 2011

@ruthke tak to si sa naozaj riadne namakala 😒 Vzahraničí je to naozaj asi ine, ako u nas 😖 Ako som už vyššie písala, prístup ku mne ako rodičke ktora chce epi bol hrozny 😖 Hned na začiatku ma sestrička odhovarala od epi, že či nevydržím trošku bolesti 😒 Ale ako nahle uvidela môjho manžela, že ide ku pôrodu, tak ma už prestala prehovarať... Mala som vybaveneho aj anesteziologa a aj pôrodnika... Ten anesteziolog bol strašne zlaty, daval mi pravidelnne davky a aj ked si musel odbehnuť vratil sa aby som nebola bez dalšej davky... Ale ked videl, ako okolo mna behali doktory a sestričky, tak len krutil hlavou... V tom čase tam nebol primar, aby mi odsuhlasil sekciu, tak zavolali zastupcu primára a ten ju nakoniec povolil, aj ked moc nechcel 😒 Inak bolesti som ja mala od 4h rana a porodila som až večer o 19.20h a skoro cely čas som sa prechadzala okolo postele a skakal na fit lopte... Takže si ani neviem predstaviť, čo si musela zažívať ty po tolkych hodinách ☹ Ku koncu, ked už sa konečne rozhodli, že idem na sekciu, tak som si po svojich odkračala cez chodbu na operačku, čo samozrejme anestaziolog krutil nechapavo hlavou, že "preboha ved to nesmie, ju mali previesť na lehatku" Už na sale sa ma anesteziolog pytal, že či chcem uspať, alebo to urobime lokalne, že aby som sa nebala, že nebudem nič cítiť... Ale ja už som bola taka vyčarpana a cela som sa triasla, že som povedala nech ma uspí... Bol naozaj zlatý, ešte ma prišiel aj na JIS-ku pozrieť či som v poriadku... Bol naozaj mily a robil to zadarmo, vraj je to jeho praca... Čo sa neda povedať o pôrodnikovi, ktory peniaze zobral a jeho snaha bola hrozna 😒 Ešte aby to nestačilo, ked ma prepustili na izbu mi ešte prišiel primar povedať, že či už som spokojna, že keby som nevymýšlala, tak som mohla rodiť normalne, že moja chyba 😒 Bolo mi vtedy hrozne 😖 Po mojom pôrode už epi uplne prestali pichať 😒 Sestra išla rodiť po mne a dieťa ktore porodila važilo 4700g a rodila velmi ťažko bez epi a normalne... A to mala vybaveneho doktora, ktory na koniec ani neprišiel 😒

maminka142
autor
11. aug 2011

@katren bez nastrihu by to bolo super 😉 Ale myslim si že v tejto našej nemocnici by som nejake dopichnutie žiadala zbytočne :-/

maminka142
autor
11. aug 2011

@lizatko1009 je to asi individualne, každy ma iny pôrod 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre