Mám strach z krvi. Ako to bude pri pôrode?

usiko
30. sep 2010

ahojte,

mam mesiac do porodu a problem, kvoli ktoremu nespim......mam strach z krvi, odpadavam, ked vidim krv, tiect, kvapkat, na chodniku, hocikde inde...ked mi beru krv alebo hocico robia so zilou /injekcia/ musim lezat, inak odpadnem......nemusim krv vdiet, staci, ak viem, ze niekde krv je, ked sa o nej hovori, odpadnem, napriklad u zubara ked mi tahal zub- nevidela som ju a on vie ze o nej nema predo mnou hovorit, ale vedela som ze tam byt musi, odpadla som na kresle...ked mi robil zubny kamen , odpadla som, na strednej, ked som sa pozerala na KRESLENY obrazok, kde lezal muz s tepnovym krvacanim, bola som v momente na zemi....proste ked sa porezem, tak nie som schopna ist si ani pre leukoplast po vlastnych.....na VS, ked som sa porezala /brusko prsta/ na krajaci na zeleninu, tak som lezala s prestavkami 15 minut na zemi, co som sa nevedela postavit, lebo hned som spadla naspat....ja neviem, bola som za psychologom, nepomohol, lekarka sa to snazila upravit pomocou cakier /ja viem, ze niektore poviete ze hlupost, ale ked uz nic nezabera, tak sa chytate aj slamky/, a nepomohlo..som tam, kde som bola.......ja neviem, nemali ste podobny problem? ako ste zvladli porod? Muz vravi, ze by som mala ist na sekciu, lebo , teda ani ja si neviem predstavit, ze s infuziou v zilach, rurkou v chrbte /epi/, a vedomim ze "tam dolu" krv bude, lebo bude, a budemm spolupracovat.....a este s mojim nizkym tlakom /100/60 aj v tehu/....mama strasny strach, ze v klucovej chvili nebudem spolupracovat a dieta bude mat problem, popripade budu musiet pouzit vakuum alebo klieste a nieco sa babatku stane, bojim sa toho, ze ma lekar za toto vysmeje a povie, ze to zvladnem, aj ked ja viem, ze 26 rokov s tym bojujem a nejde to....a ze lekar povie, ze porod je iny, ze ma to zoceli a bude dobre...neviem......prosim o povzbudene, a vlastne skusenosti.......o to, ako to povedat lekarovi...ako to riesit...neviem........dakujem.......

svetielkoand
30. sep 2010

@usiko Ahoj, odporucala by som ti vyhladat psychologa, ktory ti po vysetreni da lekarske odporucanie na zaklade ktoreho by si rodila cisarskym rezom.

dulkagabulka
30. sep 2010

@usiko

1, Ako si zvladala menstruaciu??- ved aj tam bola krv 🙂
2, Ako si mohla pisat tento članok? - ved si pisala o krvi 🙂

Tiez by som ti radila psychologa, ale nie iba jednu dve navstevy, to by chcelo dlhodobejsiu terapiu.
Pri čítaní tvojho príspevku som neustále myslela na tvoje dietatko. Ono sa nekúpe len v tvojej vode, ono sa kúpe v tvojich pocitoch. Skrátka cíti presene to čo cítiš ty..a z tvojich pismeniek ide jeden ooobrovskyyy STRACH...chuuda male...
Viem jedno..žena pri porode sa dostane do zmeneneho stavu vedomia, kedy vnima inak.Ale chce to iba jedno - vediet sa uvolnit. A porod može byt nadherna udalost, nadherna, to ti vravim z vlastnej skusenosti ako rodičky i ako duly. Ta krv tam v mnohych pripadoch pred samym porodom je minimalne /ako menstruacia/. Viac krvi je tam až po porode a to bude aj po cisarskom..Dolezite v chvilach porodu je mysliet na babatko.
želam ti vela pohody v tehotenstve, pekny porod a krasne chvilky s babatkom..

denduska
30. sep 2010

@usiko, ja som na tom bola tak isto...nooo...a neviem co to bol za sialeny napad ist studovat doktorinu - a stalo sa mi aj parkrat v skole ze ma vystrelo 😀 ...ale nielen mna(a dokonca aj chalanov - a jeden z nich je teraz chirurg 😉 )...no ale ako sa vravi clovek si zvykne aj na sibenicu, tak postupne som si na tu masiarinu zvykla ale z vlastnej krvi odpadavam doteraz 😒 ...ak potrebujem vysetrenie, podla moznosti mi krv berie mm doma...ak nie, vopred hlasim ci si mozem lahnut.
Ale myslim ze ked zacnes rodit, tak na to uplne zabudnes tak ako som zabudla ja, pretoze je to v prvom rade psychicka vec. Budes mysliet len a len na babo, a som si 100% ista ze absolutne nebudes registrovat nejaku kanylu v ruke, okrem toho ked ti ju budu pichat budes lezat a v lahu sa odpadnut neda. A ten adrenalin ti to ani nedovoli 🙂

Cisarsky rez - urcite nie. Preco? Pretoze len co ta tam odvezu na sal a uvidis to prostredie, kazdy "sterilny" s ruskou, cinkanie kovovych nastrojov, a ten "smrad"...to ti teda neprida a viem co hovorim a nemusi tam byt ani krv. Dalej predpokladam ze by si chcela babatko hned vidiet tak by si chcela spinal - dalsia ihla a co ked budu pichat na viackrat? moze sa to stat a uz sa utiect neda = dalsi stres. A celkovu - tak to urcite dobrovolne nerob, ak na to nie je iny dovod. A dalej ako sa budes potom pozerat na ranu..no neviem..

Neboj nic, "tam dolu" nic neuvidis, neviem ako tvoj muz, ale mne moj velmi pomohol pri oboch porodoch, hlavne pri tom druhom, kde ma viac nez krv vystresovala jedna sibnuta sestricka. A ak sa rozhodnes pre epi, v tej chvili to bude pre teba vykupenie.

Na strach z krvi neexistuje ina terapia len zvyk.

A aj ked ludia lekarom uz vobec neveria, myslim ze ten tvoj ma pravdu - porod ta neuveritelne zoceli. Budes na seba strasne hrda ze si to zvladla 😎

traktor
30. sep 2010

..cisarsky rez urcite nieeeee...ako preco?...vsak ked jej budu vyberat stehy, tak odpadne tak ci tak/ myslene len ako reakcia na tvoj prispevok...urcite neodpadnes 😉 /, ta rana, hojenie...skratka nevidim dôvod..ved je to ako operacia.....ja tiez odpadavam len co vidim krv, rany...uz ked som citala tvoj prispevok mi bolo zle...lebo mam velku predstavivost...ale napr. to ked mam mrchy mi nevadi, ..a tak to bolo aj pri pôrode...akosi som to brala normalne...ako urcite by som svojho pôrodnikaupozornila na to, aky mas problem, aby v pripade, ze k niecomu doslo, vedel....a neboj sa..môzno ti pôrod pomôze a prestanes to tak riesit 😉

iwesska
30. sep 2010

@usiko poviem ti jednu prihodu. Moja mama mala taky isty problem ako ty. Uz od malicka sa skladala ked niekto rozpraval o krvi. V tehotenstve sa jej problem prave naopak zlepsil, lebo odbery boli take caste, ze si zvykla. Ale po tehotenstve mala opat ten isty problem, zvlast ked videla krv u niekoho ineho, svoja jej nevadila. No a moj brat sa raz jasil s babkou v kuchyni a nejak nestastne sa smykol a rozbil si hlavu o betonovu priecku. Mama si najprv musela utekat lahnut, lebo ju uz tahalo k zemi ked to videla, ale potom sa vzchopila a povedala si ze mu musi ist pomoct, lebo brat by vykrvacal. V tej chvili sa neustredila na nic ine, iba na to aby jemu pomohla, t.j. jej vlastne pocity isli bokom. Vtedy zistila ze sa pohlad na krv da zvladnut a odvtedy uz s tym viac problem nemala. Proste mozog to u nej akceptoval ako vyriesenu vec, nie ako to, coho sa treba obavat. U teba je zakladom to, ze musis mat s krvou aj pozitivny zazitok. Tebe sa to totizto spaja len s negativnym a s odpadavanim a preto sa ti tento pocit dostavi automaticky bez ohladu na to, ci nad tym rozmyslas. Uvidis, pri porode budes mat myslienky uplne niekde inde a krv bude to posledne co ti bude vadit. Ked to sama prekonas, pocitis neskutocnu ulavu ze si to zvladla a uvidis ze tvoje problemy razom pominu. Ako som uz spominala, zakladom je preniest pozornost na nieco ine!

katka888
30. sep 2010

@usiko
uprimne.... za cely porod som si ani neuvedomila, ze zo mna moze ist aj krv..... bolo kopec veci, co som pred porodom " riesila " ci mi bude vadit, ci tam bude niekto okrem porodnika, ci mi bude vadiz hento a tamto co baby rozoberaju na forach ale uprimne, ked uz som tam bola, bolo mi vsetko totalne fuk. myslim si, ze ked budes rodit, ten porod, tie kontrakcie a vsetko okolo budu silnejsie ako tvoja fobia. tam tvoje podvedomie nebude mat cas to riesit, lebo sa ustredi na nieco pre tvoj organizmus podstatnejsie..... 😉
velmi drzim palceky

usiko
autor
30. sep 2010

@dulkagabulka viesm co,praveze menzes mi nevadil, pokial som necitila, ze to tecie...vtedy sa skrcim, nejako podvedome, a oslabnem a potom to rozchodim..chvalabohu mam slaby, takze toto nehrozi, ale ked om zacinala menstruovat, tak to boli silne menstruacie, a to som bola casto ako plastelina...nastastie, vtedy som ho mala iba 3x rocne, takze to sa dalovydrzat , aj dos skoly neist....

No a ked som pisala tento clanok? som bola schulena na kresle a pislala som po sekciach, kym sa dalo.....ziadna slava 😒

usiko
autor
30. sep 2010

@denduska dakujem za povzbudenie...duafm, ze ma spravdu... 🙂

usiko
autor
30. sep 2010

@traktor nooo, to mi vravia aj kamaratky, ze vetdy to vraj bude ina situacia a nebudem na krv mysliet, a zvladnem to....zial, neverim si, kedze tolko rokov nad tym nemozem vyhrat.......ale mi asi neostava nic ine ako so zacat verit... 😖

usiko
autor
30. sep 2010

@iwesska dakujem....niekedy to zabera, dufam, ze bude aj vtedy...... 😉

usiko
autor
30. sep 2010

@katka888 babym dakujem vam velmi pekne....aj za to, ze ste ma nevysmiali..a ze ste ma podporili...dakujem..... 🙂

denisekkk
22. okt 2010

Ahoj, aj ja mam strach z krvi ale nevedela som o tom kym som sa neporezala a nahle neodpadla 😀 ..Ked som bola mala tak mi nic nebolo a cim som starsia tak som stale viac zbabela 🙂 Nevadi mi cudzia krv ale len moja a hlavne lekarske prostredie , ktoremu sa snazim vyhybat lebo mi je mndlo ked citim ten smrad a tie nastroje..Caka ma porod a myslim ze v tych bolestiach si to clovek nestihne ani uvedomit..ako mi bolo povedane budes mat jediny ciel PORODIT takze nebudes mat ani cas si uvedomit co sa deje. Cisarsky je vraj horsi...ved je to zasah do maternice kde ti ostane jazva a pri druhom babatku ta to bude boliet....Pisala si ze chces EPI vsak? aj ja a myslim ze s nou to bude uplne v pohode...ved neuvidis co sa tam dolu deje tak sa neboj to zvladnes aj ja musim- Sme zeny nie??? 😉 Ta krv tam dolu na tu nepomyslis neboj nebude cas na to aby si na nu myslela...mozno pri šití už zacnes uvazovat ale to budes mat babo na brusku takze sa skus proste "vygumovat" a povedat si ze coskoro uvidis svoje babatko...

januus
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
usiko
autor
12. jan 2015

@januus no nie, ja som kvoli tomu cyklu....brala hormonalnu antikoncepciu...mno, nielen kvoli cylku ale aj kvoli tomu ze som nechcelaotehotniet..brala som 11 rokov, lebo 11 rokov som mala vztahy s muzmi atd no a ked som vysadila, cosi kamsi, prvy menzes prisiel po 28 dnoch a odvtedy /cca 6 rokov/ mam takto pravidelne stale...otehotnela som velmi lahko, aj vynosila, bez potratov, deti zdrave....nestresovat...mne podla mna hak pomohla, ale to neviem isto, mozno keby som ju nebola brala, tak by som casom mala ten menzes aj tak pravidelny...tazko povedat.....

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre