Je úzka pošva dôvodom na cisársky rez?

lenkakp
10. apr 2015

Ahojte, momentalne som v 37+1tt a bola som na gynekologickom vysetreni u porodnika, u ktoreho chcem rodit (resp. v nemocnici). Doktor sa vyjadril, ze uvidime, ze ci nespravi radsej cisarsky rez nakolko mam uzku posvu, coho som si vedoma (tampony, sex) - dokonca som mala problem dostat do posvy aniball prve dni. Predpokladala som vsak, ze posva je pruzna natolko, ze sa prisposobi a treningom s aniballom tomu pomozem a ze jedine, co ma moze "strasit" je bolest pri tom (poziadala som o PEDU v pripade velkych bolesti). Je uzka posva teda dovodom na cisarsky rez alebo prevencia aby ma maly nepotrhal zvnutra? Dakujem

nikoletka8090
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
jamabe
10. apr 2015

@lenkakp Nepovedal skôr "úzku panvu"?!?
@nikoletka8090 😀 😀 😀

wewe22
10. apr 2015

Toto som ešte nepočula ale asi by som si zistila názor viacerých odborníkov ale možné to je

kiki68
10. apr 2015

mozes ju mat nielen uzku,ale este aj tuhe svalstvo a to uz je problem, lebo to svalstvo nepusti. Ja mam tento problem a lekari zatial ze jedine cisarakom u mna. Ako je to fajn pre chlapov pri sexe,ale v tomto smere to asi nebude nic moc. Mna tiez zaujimal ten balonik, ci by to s tym islo alebo ne. Tak moze dat indikaciu na cisarak a mozes to skusat s balonikom,ci tam nieco dosiahnes, ak ne, tak potom co uz.

nanka3
10. apr 2015

no, tiez si skor myslim, ze povedal panvu, ale hadat sa nebudem.... pisem kvoli baloniku, ja som ho prvy a druhy den ani dnu dostat nevedela.... ale postupnym cvicenim som sa dostala na 29cm, drzim prsty 😉

xlenkaaax
10. apr 2015

moja chyba, ze som to dala ako otazku, ze uz nemozem reagovat...zaregistrovala som sa opatovne, aby ma to pustilo 🙂 ....nenapadlo mi, ze budete riesit panvu...

nepovedal uzku panvu, ale posvu, panvu nemam uzku, ta je v poriadku a je mi jasne, ze ked je uzka panva (kost), tak bohuzial s tym sa neda nic robit a musi byt cisarsky, ale posva je sval, tak som predpokladala, ze sa vie prisposobit...preto som chcela vediet, ze ci sa s tym uz nejaka zena stretla, ze mala uzku posvu a to bol dovod na cisarsky rez...

latvia
10. apr 2015

@lenkakp pokial si bola v minulosti napr. baletka alebo gymnastka, a mas tuhsie svalstvo hradye, mohol by to byt problem. a kedze tam dole vidi len tvoj gynekolog, prekonzultovala by som to s nim. ano, moze to byt problem, ale opytaj sa ho, z coho to usudzuje a ci nie su ine moznosti..
samozrejme roztrhnutie pri tlaceni byva vcelku caste aj u tych "sirokorozchodnych" ...
ak uz prirodzene, tak s PEDou

uhnakova
10. apr 2015

Mne tiez gynekologicka povedala, ze mam uzku posvu, no sekciu nespominala. Rodila som obe deti klasicky vaginalne. Pri prvom porode som dopadla strasne, nastrihli ma, aj som sa natrhla a sili ma 50 minut. Rany sa mi hojili cele sestonedelie, prve styri tyzdne boli doslova peklo. Jeden steh sa roztrhol, bola som s tym po troch tyzdnoch od porodu u gynekologa, no ten skonstatoval, ze sa to za tri mesiace zrastie samo. Zrastlo sa to za 15 mesiacov. No, zhrniem to, ak by som si mohla vybrat, dala by som prvy porod radsej cisarskym. Co sa tyka druheho porodu, tak prve dieta vychodilo cesticku, takze pri druhom som dopadla ovela lepsie, nestrihali ma, trocha som sa natrhla, sili ma asi 15 minut. Po tyzdni som uz bola v podstate fit. Druhy porod by som za cisarsky nemenila. Ovsem druhy by nebol asi tak v pohode bez prveho 😅. Ak sa rozhodnes pre klasicky porod, zabezpec si co najviac pomoci pre sestonedelie, lebo mozno budes K.O. Drzim palce, nech dopadnes lepsie nez ja 🙂.

dadulka256
11. apr 2015

Skús sa poradit s odborníkom na stránke www.poradnagynekologa.sk

lenulienka86
14. júl 2015

Damy, ja som nestastna... tyzden sa pokusam dat dnu aniball a vidim to este na takych 30rokov kym moje svalstvo povoli do takych rozmerov. Nemyslim si ze mam uzku posvu ale skor tuhe svalstvo. Jazdila som par rokov na koni a v mladosti gymnastika... som si myslela ze naopak kedze viem urobit snuru a tak... ale teraz mam riadne stresy z porodu. Vedela som ze mi to trva kym sa uvolnim napr pri sexe ale uz asi 5x skusam aniball dostat dnu a nech sa snazim akokolvek pride mi to ako mission impossible.
Ako zvladnem porod? Prvy krat v zivote citam o vnutornom siti vaginy. Mama mi tvrdila ze to siju iba vonkajsie pysky... toho by som sa tak nebala ale nechapem kde to rupne vo vnutri... akoze iba pri vchode? Alebo ako to pochopit.

nanka3
14. júl 2015

@lenulienka86 pri porode sa uvolnuju hormony, a ver mi, ze von sa dostane... Ale ako sa posudzuje uzka posva? Sa som sa raz v poradni normalne spytala svojho dr., ci som dole uzka? Ze cvicim s balonom a je to riadna morda... Povedal ze nie, ze normal, mozno sa skus aj ty spytat, ved na tom nic nie je. A radim, necitaj na nete nic o siti vaginy a podobnych veciach, iba ta to zbytocne vystrasi a to nepotrebuje ziadna prvorodicka. Ja som pred porodom necitala o porode nic, ani som nechcela pocut ziadne pribehy inych mamiciek, ved kazdy preziva bolest inak, kazdy ma prah bolesti inde... Hlavne ver porodnikovi a sestram, oni ti vsetko pekne vysvetlia a riad sa ich pokynmi.

lenulienka86
14. júl 2015

@nanka3 nooo mam z toho stresy. Aniball mi poradila sesterka co ma postavicku ako modelka. Panvu tak max 90cm obvod a povedala ze nevedela ho tam dat ale ze nafukla aspon na minimum a dala.
Kamoska ina vraj na druhy den. No ja sa uz druhy tyzden mordujem a nemam najmensej sance. A este sa dva tyzde mozem trapit a budem po porode. Poradnu uz nemam ziadnu. Nikdy by mi ani nenapadlo ze som nejak ina. Ved ani chlapi sa nikdy na nic take nestazovali. No a tu poondiaty aniball ma tak vystresuje. Nie ten aniball ale vsetky tie kamosky pre ktore je strcit si tam loptu ako jablko v pohode. Jezisi kriste.

sardinka333
14. júl 2015

@lenulienka86 presne ako ti hovorí @nanka3 ...priebeh tvojho porodu može byť uuplne ale uuplne iný ako všetky pribehy žien. Samozrejme nechcem to zlahčovať, to čo prežívaš je normálne, ale porod zládneš tak ako to zvládlo x žien pred tebou a zvládne aj za tebou. Ja sama sa považujem za ,,poseru,, čo sa týka bolesti a podobne, takže u mna žiadny ,,prirodzený porod,, som nechcela štýlom ,,budeme čakať ako to pojde,, - ja som dostala čipky na uvolnenie krčka, oxytocin, nospu...chcela som to a velmi mi to pomohlo a porod mi to urychlilo, dlho som sa netrapila. Čo s týka tých stehov vnutorných - keby som sa dole nepozrela zrkadlom tak ani neviem že také mám, to vobec nerieš, stehy su na vnutornom tkanive,ktoré podliehalo tomu velkemu tlaku a napnutiu. Nie je to žiadna katastrofa. Čím viac budeš stresovať ttým viac sa ti bude to svalstvo stahovať...skus trošku relaxovať, upokojiť sa nakolko je to možné.

nanka3
14. júl 2015

@lenulienka86 tak kasli na aniball, ked ta to ma stresovat, ved dakedy to nebolo a zeny aj tak rodili, no nie? Velku sluzbu pri porode dokaze urobit aj dr., ked bude masirovat hradzu, tak klud a bude to dobre, drzim prsty

lenulienka86
14. júl 2015

@sardinka333 najhorsie je, ze pokial ide o rozmery babatka tak tam som priam rekorderka. Ja si len hovorim, ze urcite sa doktori mylia ked mi hlasia priemer hlavky a vahu babatka v tomktorom tyzdni. Vyzera to na riadnu stvorkilovku. Neviem ako na to nemysliet. Doteraz som ziadne strachy nemala ale cim blizsie k porodu, tym vacsia depka. Tiez mi je uz uplne jedno ci prirodzeny ci neprirodzeny. Zacinam premyslat ze pojde o prezitie.

nanka3
14. júl 2015

@lenulienka86 no, s rozmermi a vahami baba sa vobec nezatazuj, casto sa dr. mylia, vacsinou je hmotnost geneticka, cize vahu bude mat +/- ako ty alebo partner, co sa tyka obvodu hlavy, tam treba mysliet na to, ze ked dr povie obvod 32, tak neznamena, ze 32 tlacis cez posvu, kosti lebky nie su zrastene a pekne sa prekryju cez seba, cize mozno bude obvod hlavy 28

0silvia0
14. júl 2015

@xlenkaaax ani to nie je pravda, že automaticky pri úzkej panve musí byť cisársky rez... mám úzku panvu, dokonca lekár, ku ktorému som chodila kvôli rizikovému tehotenstvu nado mnou krútil hlavou a riekol: Nechápem ako ženy ako vy môžu porodiť deti (narážal na moju úzku panvu). Rodila som 2x úplne normálne, panva sa roztiahla, síce syn prišiel na svet so stlačenou hlavičkou, ale to bolo možno aj v súvislosti s jeho váhou (3700 g), druhorodená dcéra (3300 g) stlačenú hlavičku nemala. Ale to sa o pár dní dalo samo do poriadku. A tiež asi rok trvalo, kým sa mi panva dostala do pôvodného stavu (súdiac podľa oblečenia, do ktorého som sa rok nedostala)

lenulienka86
14. júl 2015

@0silvia0 ja nemam uzku panvu. Normalne som tvarovana ako zena a ziadna modelka. Cca 96, 75,100 boli moje miery a teraz sa ani nemusim merat aby som videla ze boky sli jajaaaj od seba.
Ja sama som mala hlavku ako polrocne dieta pri narodeni a hoci to vysetrovalu, nic mi nezistili. No a podla tych mier, cakam tak ze moje babo od 45cm vyssie. Roztiahnut v panve by som sa mala. Tam nevidim nejaky problem. Ale co v posve? Poslednych 5cm vidim ako problem. Alebo tie nasledky teda.

sardinka333
14. júl 2015

@lenulienka86 ked sa roztiahneš v panve tak aj v pošve, je to elastický orgán...ide aj o to ako sa bude krčok otvárať, či rýchlo, pomalšie a aj ked si už teraz dajme tomu otvorená to tiež nič nemusí znamenať že ako rychlo bude porod postupovať. Ale ty tuším chceš isť rodiť do Hainburgu nie? Tam su skor za ,,prirodzene porody,, či sa mylim?

laura0107
14. júl 2015

@lenulienka86 pohoda,klidek Lenus,,to zvladnes, a co je hlavne,,cely cas budes rozdychavat kontrakcie a to ci ta tam dole nastrihnu alebo to ani potrebovat nebudes lebo sa sama pekne roztiahnes,ani nebudes registrovat...kontrakcie su najhorsie( ak nebudes mat epidural)...samotny porod uz neboli..ja som ziadny anibal nepouzivala,len olejcek na masaz hradze,nastrihli ma,ale tyzden po porode som uz bola o.k. ,2 h po porode som uz sedela.. 🙂
A nezasivaju sa pysky,ale ta hradza medzi posvovym otvorom a konecnikom,vonkajs.stehy su tie na povrchu,vnutornymi zasiju tu svalovinu...
Ak sa bojis,vybav si epidural..kamosky a zname co to mali si to chvalili,ze si porod uzili..len to moze mat vraj neziaduce ucinky ako bolest chrbta a hlavy po porode..
Drzim palce
Neboj..to zvladnes!!

lenulienka86
14. júl 2015

@laura0107 @sardinka333 ano chcem do hainburgu. Neviem ci su az taki prirodzeni, normalne ked uz treba tak vyvolavacky oxytocinom a epiduralka zadara. Jedine to ze nastrih len v 17% ostatne sa potrhaju prirodzene. Ale netlacia na cas. Kludne 2doba aj hodinu.
Ked si roztrhnem hradzu tak rovno hrube crevo. Kedze vzdialenost ku konecniku tam vidim cca 1cm.
Epiduralky sa bojim lebo moze zastavit porod nie kvoli bolestiam hlavy.
Zatial som zatvorena aj napriek tomu ze uz mesiac mam bolesti.

vedorka
14. júl 2015

@lenkakp napisem ti iba moju skusenost: ked som pred 17 rokmi rodila prvorodeneho syna, bola som skoro panna. bolelo ma uplne vsetko, jeden prst utrpenie, zavedenie tamponu katastrofa, sex tiez. otehotnela som velmi skoro a neplanovane v 19 rokoch. rodila som normalne, prirodzene, skoro 4,5 kg dieta s malym nastrihom. 🙂

lenkakp
autor
14. júl 2015

@lenulienka86 ja som polozila danu otazku a mozem ta aspon trosku ukludnit, ze neboj sa, vsetko bude v poriadku 🙂) uz mam po tom a tesim sa uz 2,5mesiaca zo synceka 🙂
hospitalizovali ma o cca tyzden skor ako som mala termin, lebo zrazu som mala hnacku a vracala som (nakoniec mi zrejme nesadlo rizoto), pre istotu, ze co ak, lebo to vyzeralo na zacinajuci porod a mala som kontrakcie (ktore boleli viac ako pri porode)...
termin som mala vo stvrtok, v utorok mi robil ultrazvuk a vaha mala byt podla ich vypoctov 3750g, na druhy den som rodila a bolo to 3410g, takze velkostou sa nestresuj, aj obvod hlavky sa trosku "stlaci"
a presne, bolest kazda z nas preziva inak, mne sa napriklad posunul prah bolesti ten posledny tyzden cvicnymi kontrakciami a tvrdnutim brucha
kontrakcie ma neboleli, len to bolo neprijemne (stihala som vybavit kuriera, ze rodim, ze zajtra to prevezme manzel) a to som ich mala take, ze uz chodil lekar pozerat, ci ideme tlacit...maly nechcel zostupit (1cm), ani po vyvolavacke, takze som mala potom akutny cisarsky, nakoniec dobre, lebo mal obmotanu pupoc.snuru okolo krku a ramienok - preto nezostupoval dole...ale lekar mi nakoniec povedal, ze zvladla by som aj normal porod, ked som nemala take bolesti (ak by zostupil a nemal pupoc.snuru obmotanu) a to som mala tiez problemy s aniballom...
takze hlavne sa nestresuj, lebo mozes mat nacvicene, ze si tam strcis aj melon, ale ked nebudes v pohode, tak to pojde tazsie, skus skor trenovat relaxovanie a mysli na malicke, ze ake to bude, ked sa narodi ako asi bude vyzerat...aj ked...ked to pride, tak to bude uplne ine-omnoho lepsie 🙂 nikdy nezabudnem na to, ked som ho pocula prvykrat zaplakat, ked som ho prvykrat videla, drzala v naruci...vtedy zabudnes na vsetko 🙂)
viem, lahko sa mi pise uz teraz, tiez som mala stresy, ze co a ako bude, ale treba mysliet, ze bude vsetko v najlepsom poriadku, daj potom vediet, ze ako si dopadla 🙂

lenkakp
autor
14. júl 2015

@vedorka
aj ja som bola nakoniec v poriadku, ze by som to zvladla...co som aj sama citila...aj ked som to nezazila, lebo akutny cisarsky - islo sa na to prirodzene, ale maly nechcel zostupit dole, 1cm chybal aj po vyvolavacke a nakoniec mal pupoc.snuru okolo krku a ramienok...ale bola som nastavena, ze to zvladnem, ani kontrakcie ma neboleli, len take neprijemne to bolo

lenulienka86
14. júl 2015

@lenkakp vsak ved toto. Uz tri moje spoluziacky co rodili za posl.rok mali nakoniec akutnu sekciu. V samotnom zavere babo nie a nie vyjst kvoli hlavke v zaklone. A jedna z nich mala 30cm nacvicene s aniballom. Akoze clovek mieni, pan boh meni.

katkalubkova
14. júl 2015

@jamabe
@wewe22

@lenkakp
aj ja som pocula vyraz "uzka posva", stretla som sa s tym vyrazom, ked som isla porodit prveho syna, ale neslo to, tiez mi robili sekciu

lenkakp
autor
14. júl 2015

@lenulienka86 presne tak, vsetko bude tak, ako ma...uplne v poriadku, ked bude musiet byt sekcia, tak sekcia, nie je to nic strasne...nielen moja skusenost, ale aj bab okolo, kedze som tam bola tyzden a na oddeleni, kde boli vacsinou, ze prenasaju a nakoniec sekcia
lekar bude vediet, ze co a ako a sestricky ti pomozu 🙂

paris3
14. júl 2015

Ja som tiez nemala uzku panvu. Ale ani mi ziaden doktor nepovedal, ze by som mala uzku posvu. Napriek tomu nie a nie porodit. Bolesti som mala uz mesiac pred porodom. Prenasala som 2tyzdne. Myslela som, ze tymi poslickami sa telo pripravi, ale nieeee. Pri porode maternica fungovala ako hodinky. Pravidelne, silne kontrakcie som mala snad 12hodin, ale dieta nie a nie zostupit do porodnych ciest. Asi som bola zabetonovana alebo co... Ja to pripisujem tomu, ze som roky jazdila na koni. Silne svalstvo panvoveho dna. Jednoducho to nepustilo. Som zvedava na druhy porod 😀

lenulienka86
14. júl 2015

@paris3 to mi ani nehovor. Od decka poniky potom kone aj u mna. A kamoska od koni uz prenasa prvy tyzden. Ja uz treti rok nejazdim... ale nieco tusim. Bolesti mam v celom podvozku aj bruchu uz velmi dlho... o 2tt idem na ctg, spytam sa na to. Robila som aj gymnastiku ale len na zs. Skor sa obavam ze z jazdenia to moze byt take stiahnute. Pri sexe ziadne divociny, inac ma to bolelo.

paris3
14. júl 2015

Hehe, aj ja som robila gymnastiku do 5teho rocnika na ZS. 😉
Od piateho mesiaca tehotenstva som mala kontrakcie take silne, ze som vedela robit vsetko velmi obmedzene. Napriek tomu som sa do porodu neotvorila ani na milimeter 😀 Takze ani sa necudujem, ze to nepokrocilo ani pri porode. Naozaj si myslim, ze to moze byt jazdenim. Teraz uz tiez nejazdim pravidelne, tak snad druhe pojde lahsie von 😀
Este by ma zaujimalo, ci sa s tym neda nieco robit. Cviky na posilnenie panvoveho dna poznam, ale na uvolnenie nie.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre