Je lepší cisársky rez v plnej alebo polovičnej narkóze?

bubo9992
18. nov 2013

Ahojte,chcem Vas poprosit ake mate skusenosti s narkozami a ktora je lepsia a preco?dakujem za odpovede

matonka26
18. nov 2013

ja som mala len tu polovicnu ( neviem ako sa to odborne vola ale tusim spinalna? 🙂 ) a bolo to ok,stale sa ma vypytovali ako sa citim a dobre bolo aj to ze som vedela co sa deje aj co lekar robi aj malu som hned videla aj pusu som jej dala atd.nevyhoda ze som trocha citila rez aj otvaranie brusnej dutiny a podvedome som brucho stahovala :D nevyhodou je aj mozna bolest hlavy na dalsi den,ale to sa mi vyhlo...

barbs24
18. nov 2013

spinalna analgezia urcite z mojej strany. vedela som co sa deje, trosku som sa bala ci nebudem nieco citit, citila som iba to ze mi natahuju kozu na bruchu..prislo mi aj trosku zle /alebo aspon som si to myslela/ vsetko dopadlo super, a ked ma viezli na jisku bola som vysmiata jak leco :] jedine co mi bolo neprijemne, ked som si znova zacala citit nohy, bol to velmi divny pocit, az ma to znervoznovalo.

7katka
18. nov 2013

mala som obe, ja som za spinal, po celkovej som bola taka oslabena, davala som sa dlho dokopy, po spinaly som sa starala o babo uz na druhy den a nemala som pocit vycerpania a vyhodou je, ze aj bolest op. rany nie je hned, az ked spinal odoznie

katy2
18. nov 2013

Jednoznacne spinal.... Dovody - menej narocna pre babo (menej oblbovakov sa mu dostane), ty nic necitis a pritom registrujes, kedy sa babo narodi, pocujes ho, vidis ho, vies hned, ci je vsetko v poriadku, lahsia rekonvalescencia, rychlejsie mozes fungovat.... ja som mala dve sekcie, obe v spinalnej anesteze a som max. spokojna.... ked uz to musela byt sekcia, tak aspon setrnejsia narkoza a ten zazitok, ze malicke hned vidis a pocujes je na nezaplatenie... normalne mi slzicky tiekli.... 😵 😵 😵

ursulienka1
18. nov 2013

ja som mala spinal pred 5 mesiacmi a celkovu pred skoro 12 rokmi ...neviem ci je to vekom, ale ja som za celkovu. na spinal mam len tie najhorsie spomienky.bolo mi zle zvracala som, taka triaska, zimnica ma chytila, klepalo ma pocas celeho zakroku a celu noc po nom.mala som na sebe 3 paplony a nic. nieco strasne 😠

zlatanka
18. nov 2013

urcite spinalnu 🙂 vsetko vies,hned uvidis male,aj mensie bolesti aspon mna nic nebolelo mala som raz aj celkovu ked som bola na operacii vyberat vajecnik jeden ale bolo to hrozne ked ma prebarali normalne ma vyhodilo a strasne bolesti som ani nevdela co ma skor boli...asi 2-3hodiny som mala hrozne bolesti ☹

dankamg
18. nov 2013

ja som mala 2x celkovú a som max. spokojná. Už keď som si predstavila ako mi pichajú ihlu do chrbtice alebo že mam byť pri vedomí, keď mam rozrezane brucho, obchadzali ma mdloby. Poprosila som anesteziologa o celkovu a ziadny problem, bola som šťastna ako blcha, že ma uspali.

kikuleenka
18. nov 2013

ja som mala spinalku a som velmi spokojna (prirodzeny porod by ma posil viac, ale nedalo sa) - cely cas som bola v obraze, aj Hanku mi hned ukazali, dalo sa to vydrzat, bolo to raz-dva 🙂 aj s muzom a rodicmi som sa hned po tom mohla v klude porozpravat, tiez oni mi hned opisovali, co prave Hanka robi a aka je krasna 🙂))

aristka
18. nov 2013

celková anestézia je veľká záťaž pre organizmus ,plus pooperačná analgézia tam nie je, preto bolesť nastupuje veľmi rýchlo a musí sa to riešiť infúzkami s analgetikom dosť včasne ,inak celkovo celkové anestézie sa robia skôr pri urgentných sekciách ,kedy nie je čas na pichanie napr.spinalnej anestézie ,keďže bábätko musí ísť z bruška rýchlo von ....ja som mala epidurálku a pri druhom spinálku a viac sa mi to pozdávalo v spinálke ,odoznievala pomaly ,bolesť nastupovala postupne ,stačila len tabletka na bolesť ...inak ak mamička neznesie ten pocit ,že ju režú ,lebo psych.neoklameš ...tak je možné hocikedy ju jemne uspať ,bez potreby intubácie ....,ale odporúčam ti spinálnu anestéziu a samozrejme sa rozhodni po poučení a info priamo na anesteziologickej ambul.kde pôjdeš predoperačné .....

8kateri8
18. nov 2013

aj ja som taky posero tiez som zvolila celkovu ale po prebrati som sa citila na skapanie sestricka mi pichla injekciu a bolo vsetko ok akurat som sa citila dost cudne ked mi priniesli malu a ja som si naozaj nebola ista ci je vlastne moja bolo to vsetko take umele zobudis sa a mas dieta nevidela som ju nahu nepocula som jej plac ...Teraz cakam druhe a asi obetujem tu ihlu do chrbta tak mi drzte palce.nech im pocas zakroku neujdem zo stola xi 🙂

maslenka47
18. nov 2013

pre matku aj dieta je lokalna anesteza jednoznacne lepsia volba. Samozrejme, nikto nezaruci, ze nebudes zle reagovat na pouzitu latku, ale to ti nikto nezaruci ani pri celkovej anesteze. Dalsia vec je, ze celkovu anestezu ti pravdepodobne ani nedaju, pokial na to vyslovene nebude indikacia (problemy na chrbtici, kde sa picha spinal, znama precitlivelost na latku). Pokial nechces byt pri zakroku "duchom pritomna", tak je este moznost lokalna anestaza + "prasky na spanie".

Navyse, ta "ihla do chrbta" neboli, pred samotnym "vpichom" do chrbtice davaju na kozu lokalne anestetikum.

gabulka15
18. nov 2013

ja som mala spinal , neak mi nemohli pichnut injekciu nakoniec pichli , vsetko v poriadku začali rezat a ja som to citila , strasna bolest som myslela ze tam zomriem tak ma uspali , a som aj rada . pri spinalke je riziko ze sa neumrtvy polovička tela , to sa stalo mne , ževraj uplne bežne . no neviem ci je uplne bezne citit zarezanie do brucha . ☹

petulicek18
18. nov 2013

ja som mala dva krat spinal a jednoznacne odporucam toto je to bezbolestne a si pri porode hned vidis babo je to super pocit a nemala som take bolesti po sekcii ako spolubyvajuca na izbe ktora bola v uplnej narkoze takze ja odporucam spinal vecer o 9 som mala chlapceka a druhy den som bola uz na nohach 🙂

rheia27
18. nov 2013

kazde ma svoje vyhody aj nevyhody (najdes vsetko na nete), ak sa nepodari im zaviest spinal tak ti daju celkovu a mas nasledky oboch, po spinale ta viac boli hlava.....ja som mala celkovu a kedze som mala cs kvoli chrbtici tak som povedala ze si v zivote do nej nedam nic pichat, vidiet male skor voci tomu riziku, nie dakujem.......som za celkovu

jamabe
18. nov 2013

Ja som mala celkovú anestéziu, bábätko muselo rýchlo von, ja som síce nemala žiadne problémy typu bolesti hlavy alebo zvracanie, toto bolo OK, rana bolela, ale to bolí každú... pre mňa bolo skôr smutné, že som malinkú videla až na druhý deň, síce mi ju ukázali (neviem za ako dlho po pôrode), matne si spomínam, že mi niekto ukázal bábo, povedal meno, ale ja som bola omámená, takže ma to vôbec "nedojalo". Manžel držal dcérku na rukách oveľa skôr, mne to bolo ľúto, že som s ňou hneď nebola, takže ja po psychickej stránke by som brala spinál...

salome_82
18. nov 2013

Ešte som nepočula, že by si žena mohla vybrať. Čo viem, tak sa dáva spinálka. Celková anestéza sa dáva len v prípade ohrozenia dieťatka alebo matky. Možno záleží od pôrodníka, či dá na výber, ale zatiaľ je moja skúsenosť taká, že celková anestéza len v krajnom prípade.

darina1952
18. nov 2013

ahoj, pre bábätko je určite lepší spinal, ja som tak rodila 2x a mohla som si pritom vybrať či celková narkóza alebo pri vedomí..... opýtala som sa rovno, čo je lepšie pre bábo...tak som si vybrala spinal... 🙂

msekys
18. nov 2013

Ńeviem, spinal som nemala, mala som raz celkovu (kedze to bola akutna sekcia) a aj ked som sa tazko zotavovala, tak teraz cakam druhe babo a urcite len v celkovej, neviem si predstavit, ze by ma rezali pri vedomi...

karakula
18. nov 2013

Ja som mala celkovú a určite by som ju viac krát už nechcela...radšej spinal. Tak by som aspoň bábätko hneď videla a vedela či je v poriadku. Tak maličkú už všetci videli, mne ju ukázali len na 5 minút keď som sa prebrala. A tiež bola malá s anestézie trošku prispata a museli ju predýchať kyslíkom. Ale v pohode som sa dala hneď dokopy..na druhy deň som už špacirovala po chodbách.

timusik
18. nov 2013

Ahojte, ja som mala aj celkovú aj spinal 3 týždne dozadu a jednoznačne spinal, ak by náhodou som mala mať tretie dieťa, tak vyhráva spinal, aj keď som sa toho na začiatku veľmi bála. Bolo to super, hneď vám ukázali dieťa a vedela som čo mi robia. Niektorí hovoria, že po spinali bolí hlava, ale mňa nebolela a rýchlejšie som sa zotavila ako po celkovej. A na sále sa pýtajú či chcem celkovú alebo spinal.

galanthus
18. nov 2013

Ja odporucam len celkovu. Bohuzial som mala spinal a to co som si na treti den zazila nikomu neprajem. Dostala som pospinalnu bolest hlavy. Ochrnula mi krcna chrbtica takze do mna valili kavu silne lieky stahovali mi chrbticu a nic. Nemohla som kojit vsetko mlieko odsat a vyliat az mi nakoniec urobili krvnu zatku- napichli mi do chrbata moju krv a az pom to preslo. So spinalkou su velke rizika a ja som si to vyzrala az do dna. Takze urcite celkovu!!!!

charlie1980
18. nov 2013

Ja som mala spinal, s celkovou skusenosti nemam. Ja som po sekcii nemala ziadne problemy. Absolutna spokojnost.

radlinka
18. nov 2013

Mala som obe aj spinal aj uplnu anestezu, pospala som si, oddychla a bola som v pohode. Strasne som sa citila unavena a isla som normalne so spinalom, skoncilo to uplnou anesteziou a sekciou. 🙂 Ak este raz sekcia, tak beriem 10timi uplnu narkozu. Mne to proste vyhovovalo, pri spinali hned uvidis maleho a vsetko vnimas, ale nie kazdy znesie tie operacne pocity.

miska333
18. nov 2013

ja som mala prvu v celkovej narkoze, uplne pri vedoma som bola po nejakych 2-3 hodinach. rana ma dost bolela a ulavila sa mi az po vytiahnuti stehu
druhu sekciu som chcela mat v spinali ale uz by som nechcela. vsetko som citila ako mi vytahovali babo, mala bola aj nejako zaseknuta a aj som krvacala tak somnou robili skoro 2 hodky a vsetko som vnimala a pocula ale hlavne ma to bolelo. vyhoda bola ze hned som vydela malinku, mohla som ju ovonat dat jej pusu ale rana ma bolela aj tak. akurat som bola rychlejsie fit
a aby som nezabudla po spinali som mala neznesitelne bolesti hlavy a tabletky ani infuzky mi vobec nepomahali

alenaki
18. nov 2013

Ja som mala v plane polovicnu, ale nahovorili ma na celkovu 🙂 Takze neviem porovnat, ale nestazujem si!
Na operacnom sale som si lahla, nadychla sa rajskeho plynu .... a potom si uz len pametam ako som sa prebudila na izbe, ulozena pekne vo svojej posteli, a to nie na bolest ale na zimu 😀
Cely den som mala kapacku od boleti, takze som den stravila citanim casopisov, a babo mi nosili do postele.
Ziadne problemy ako bolehlav, zavrate ....

dejnas
19. nov 2013

tiež sa prikláňam k spinálu... mala som ho 2x - na vlastnú žiadosť a potešenie lekárov (vraj väčšinou musia skôr prehovárať na lokálnu anestézu)
rekonvalescencia v oboch prípadoch bez problémov, žiadne bolesti hlavy, pri ožívaní rany a prvých náznakoch bolesti som ihneď dostala injekciu, z postele som vstala prvýkrát po 8hoďkách, druhýkrát po12tich.... rozchodila som sa pomerne rýchlo - k danej situácii (po cca 14tich hodinách som už sama chodila na wc-ko)
mne spinál maximálne vyhovoval
som rada, že som napriek sekciám neprišla o zážitok - počuť prvý plač dieťatka, ukázali a priložili ich ku mne ešte počas operácie na sále, cítila som ich vôňu a pobozkala ich 😉

amy_
19. nov 2013

tak ja som za celkovu... rodila som cisarskym, zvolila som si spinal.. ( napriek obrovskemu strachu z rezania pri vedomi). Pichli mi inj. a vobec som necitila to, co mi opisovali, ze mi strpnu nohy, zdreveneju... absolutne som si nic nevsimla, stale som s nimi hybala.... upozornovala som na to, ale nevenovali tomu pozornost.. potom som si myslela, ze sa mi to asi uz len zda, ze si vsetko normalne citim... a potom prisiel rez, stipanie, bolest... citila som to... a ratala som sekundy, kedy ma uz konecne uspia... vraveli, ze sa to obcas stava... no dakujem za taku skusenost, pozdravujem pani. dr. v zilinskej nemocnici, kt. mi pichala inj. Uz by som to nechcela zazit. Ale kazdy ma inu skusenost, to sa dopredu neda povedat... inak po porode uz bolo fajn, ziadne bolesti, nic, vsetko v absolutnom poriadku.... len ma to cele sklamalo, inak som si to predstavovala

skorom
19. nov 2013

prva bola celkova-katastrofa-velmi dlho som to "rozchadzala", druha spinal--sice som dostala tie povestne bolesti hlavy, ktore neprajem teda nikomu, ale pri tretom beriem zas spinal..mala sa prisala este na sale, srandovali sme s lekarmi..citila som sa skvelo..!!

babulka82
19. nov 2013

ja som rodila jeden cisarsky v spinalke ,to bola čista katastrofa ,nikdy viac. A druhy v celkovej a ten bol super,zobudila som sa uplne v pohode,nebolo mi zle z narkozy a nemala som pred očami tu hnusnu operačku a pre mna nekonečny zakrok ktory som zažila pri spinale. 😖 Ja som určite za celkovu narkozu.

bibina32
19. nov 2013

Najprv som začala rodiť normálne o 12h v noci , len bol zadočkom tak potom rozhodli ráno, že ideme cisárskym a dala som si spinálnu anesteziu. Mám zlé spomienky, strašne sa mi chcelo spať na sále a stále ma budili, bolo mi na vracanie z tej polohy, a zdalo sa mi to nekonečne dlho. Na druhý den na izbe ma začala bolieť hlava tak, že som začala vracať všetko čo som zjedla a odpadávala ked som chcela isť na wc, nepomáhali mi žiadne infuzie. Malého mi nosili iba nakojiť. Anesteziolog mi povedal, že som málo pila 😀 , ale vypila som toho toľko veľa, sestrička povedala že mi to asi zle pichli. Pri druhom pôrode som si dala celkovú, síce ma presviedčali. Ale žiadna bolesť hlavy. So mnou na izbe tiež ležala 18ročná atú tiež po spinálnej bolela hlava, ale tá si dávala stále ibuprofen, aj ked išla domov. Záleži na tebe, ako sa na to citiš, ja som aj sestre odporučila celkovú.Po pôrode rana bolela rovnako, či pri celkovej alebo spinálnej. Držím palce!!

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre