Indikácia na cisársky rez kvôli úzkej panve

patulieenka
5. okt 2020

Dobry den, mam taku otazku. Blizi sa mi termin porodu a som prvorodicka. Moj gynekolog mi pri prvom vysetreni v 12 tt meral panvu a nameral cislo 17, povedal ze to je az cm pod minimom a ze proste prirodzene babatko neporodim, iba ak by bolo velmi malicke. Musim povedat, ze ma tym dost zmiatol a odvtedy na to myslim, pretoze som bola pripravena a tesila sa na normalny porod, lenze teraz mam strach o babatko, ze sa nedajboze zasekne pridusi , budu ho musiet ozivovat, no proste tieto klasicke scenare mam v hlave. A teda moja otazka, je pri takej uzkej panve mozne porodit aj vacsie babatko ? a ci mi aj moj gynekolog moze dat indikaciu na cisarsky rez, alebo ta sa dava az pri vaznejsich dovodoch dakujem.

marianeta
5. okt 2020

@patulieenka mne ešte na konci tehotenstva krátko pred pôrodom merali panvu. Ona sa ešte mohla odvtedy roztiahnuť ,ale ak je rozmer hraničný a bábätko veľké ,môže to byť indikácia pre CR..Ja som mala obe deti CR ale nie pre rozmer panvy.. Ak máš strach ,normálne sa svojho lekára na to opýtaj..

botka19
5. okt 2020

@patulieenka ahoj,bola som na tom rovnako. Male dieta ok,velke neporodim. Vzhladom na panvu,dieta ani nezoslo dole do porodnych ciest,ostalo "hore". Pripravili ma na sekciu,lekar vravel,ze najlepsie rozhodnutie. Inak by to ani neslo. Panva sa meria este aj na prijme,a pri takom cisle to je uz vidiet aj na pohlad 🙂

patulieenka
autor
5. okt 2020

@marianeta on sa mi vyjadril vtedy, ze to uz sa nezmeni, (on je aj porodnik, tak asi na to ma uz oko ci co 🤷🏻‍♀️ ) ale urcite sa ho na to este spytam.

patulieenka
autor
5. okt 2020

@botka19 ahoj, len keby to tak bolo vsade, u nas najprv mamicku aj babatko vytrapia a az potom sekcia, ked porod naozaj nepostupuje. Preto som sa pytala ci mi tu indikaciu na cr moze dat aj moj gynekolog 😟

veronko
5. okt 2020

Patulieenka aj mne moja gyn povedala, že to vidí na cs. Ale už keď sa ma pýtala na nemocnicu v ktorej chcem rodiť mi povedala, ze by ma mali premerat a posúdiť. Najprv aj ja som bola taká, že cs rez nie ale vravela že by bábo muselo mať iba 2kg aby som ho vytlačila a nič sa nestalo. Ale ako dostala som papier do rizikovky, a nech ma aj premerajú a doktor ma ani nepremeral a povedal len toľko, že neni dôvod na cs. Tak sa čil aj obávam, ze nakoniec môžem tam byť neviem koľko a nechajú vytrapit. Potom by nakoniec spravili cs 😏

patulieenka
autor
5. okt 2020

@veronko presne to iste, takze mame rovnaky problem, ja idem na rizikovu poradnu az o dva tyzdne tak som velmi zvedava co mi tam povedia. Mne nezalezi na tom ci mna budu trapit, len nech je mala v poriadku 😔

botka19
5. okt 2020

@patulieenka ja som na rizikovu nechodila,dieta prosperovalo,nic mu nechybalo. Prisla som na prijem,premerali ma,porozpravali sme sa a cakali. Tym,ze porod nepostupoval prisla sekcia. Bolo to celkom ok,maleho mi stale nosili 🙂
V prepustacej sprave mam napisane,ze vzhladom na moje rozmery, bude dalsi porod rovnako sekciou.

dejna26
5. okt 2020

Mne tiež môj gynekológ nameral úzku panvu, a odporúčal cisársky. Na rizikovej mi ju nemerali, povedali, že keby náhodou nezostupovalo bábo, tak až vtedy cisársky. Malú som vytlačila po 3 min tlačenia bez problémov 😅 predsa sa to pri pôrode ešte rozšíri. Malá mala 3,2 kg a 51 cm. Dokonca aj väčšiu hlavičku mala , a ani trochu sa nezderfomovala v pôrodných cestách.😊

veronko
5. okt 2020

@patulieenka mne ide tiez hlavne o bábo. To je prvoradé, aby bolo v poriadku a nič sa nestalo. Tak je väčšie čo vždy merajú tak mám väčší strach.

limetka69
5. okt 2020

@patulieenka a panva ta neboli? ja som sa isla posledne mesiace zblaznit z toho ako sa mi panva roztahovala, priserne to bolelo

lucia147852
5. okt 2020

Ja som mala 17,5 panvu. Dieťa 4200g. Následky podnes deň. Neželám nikomu ten porod s strach. Moja dr zahlasila že mi nič plánovať nebude ale aj tak skončím akútnym. 🤦🏽‍♀️ No nakoniec ju zo mna vyrvali prirodzene. Už to nie je moja dr 🙈

patulieenka
autor
5. okt 2020

@dejna26 super, bodaj by to aj u mna malo takyto postup bez komplikacii ☺️
@veronko Ano aj mne ked ju meral naposledy, tak bola vacsia na dany tyzden , tak uvidime snad nam to dobre dopadne, uz ostava sa len spolahnut na doktorov 🙄
@limetka69 viesco, vobec to je asi jedine co ma neboli 🙈 krize pocitujem a obcas klb ked lezim na pravej strane, ale nemam take tie bolesti ake som ocakavala, ze budu ku koncu 🤷🏻‍♀️
@lucia147852 no presne toto je to coho sa ja obavam, ze to proste nepojde 🤷🏻‍♀️ A este teraz ked tam manzel nebude moct primne byt tak si budu duplom robit po svojom

anicka182
5. okt 2020

Ja neviem ale mne teda panvu za cele tehotenstvo nemerali ani raz, ked som prenasala tyzden dali mi dve vyvolavacky a somnou to ani nepohlo, az po vysetreni primarom zistili kefalopelvicky nepomer, co je teda uzka panva asi a hned na druhy den ma brali na sekciu, pri nej mi lekarka povedala ze dobre ze tak, lebo ze ja by som neporodila, maly totiz vobec dole nezisiel kedze nemal kam. A to mam teda ritisko a boky riadne ale teda normalne neporodim aj keby som ako chcela.

patulieenka
autor
5. okt 2020

@anicka182 no ano aj toto moze nastat, ze zeny, ktore su na pohlad utle v pohode za chvilku porodia aj velke babatko , a potom su tu zeny (co je asi aj tvoj pripad) ktore sice maju sirsie boky, ale vnutorne rozmery panvy nepustia babatko von 🤷🏻‍♀️ Mame to mi zeny v kazdom pripade zaujimave, a kazdu z nas by mal lekar merat podlamna 🙄

anjelaa
5. okt 2020

@patulieenka ahoj,ja som mala vraj hraničné hodnoty. Porodila som 2 deti prirodzene.Prve 2900g a druhé 3400g. Držím palce 🍀

patulieenka
autor
5. okt 2020

@anjelaa ahoj, no bodaj by to aj u mna tak bolo 😔 dakujem ☺️

jankaahanka
5. okt 2020

@patulieenka Moj rozmer bol 16, babo malo 3,8 kg. Aj mna poslali rovno na cisarak. Vymenovali co sa mne a babu vsetko moze stat a uzavreli, ze s tymto patologickym rozmerom nikdy normalne neporodim. Nevedela som sa s tym zmierit, tak pri druhom porode som isla hladat stastie do inej nemocnice. Tam rozmery neriesili a druhe babo sa v pohode spontanne narodilo vaginalne, dokonca boli ochotni takto viest porod aj po cisaraku. Narodilo sa nam aj tretie a to 4,9 KILOVE !!! tiez prirodzene !!! , bez akychkolvek nasledkov na mne, ci na babatku. Lekarka z tejto druhej nemocky mi potvrdila, ze je mozne, ze ten prvy cisarsky bol uplne zbytocny. Moja rada : vyhni sa planovanemu cisaraku, najdi si lekara, ktory bude naozaj nakloneny k prirodzenemu porodu, nie len take reci, ze ked to zacne uvidime ... Meranie rozmerov sluzi len na strasenie lekarov, aj pacientok.

patulieenka
autor
5. okt 2020

@jankaahanka 😳🙀 wau tak to je super, taku vahu dat prirodzene. ved prave ze to mam uz teraz tak podvedome v hlave, ze sa bojim o babatko a stale riesim co ak , namiesto toho, aby som sa vklude pripravovala na porod, tak ako som aj mala v plane. 😟 ale snad v nemocnici sa mi k tomu vyjadria inak a upokoja ma,ze to pojde aj prirodzene.

huginko
5. okt 2020

Ja som od 5.mesiaca vedela, že budem mať cisársky kvôli úzkej panve.... Hoci som chcela normálny porod.A nakoniec tak aj bolo,v termíne mi robili plánovanú sekciu

krisbar
5. okt 2020

Bola som na kurze hypnoporodu a skolitelke presne toto pri prvom hovorili "si chuda, nikdy normalne neporodis". Sposobilo jej to taku traumu, ze sa tak aj stalo. Pri druhom uz bola vedoma mamicka, studovala, venovala.sa relaxaciam, pripravovala sa na prirodzeny porod. A voila...krasne porodila.
Vzdy je to o hlave. Ak sa nehas presvedcit, ze neporodis, neporodis. Spravi to niekto za teba.
Chapem, ze lekar chce odrobit dobru pracu, rozumej zdrava matka+zdrave dieta, ale zaroven to chce mat co najlahsie, najma ked vidi, ze matka sa na porod nepripravuje, len caka "kedy to z nej vytiahnu".
Neviem ci este mas cas sa venovat teme prirodzenych porodov, stretnut sa s dulou a prebrat strachy. Ak to nestihnes, nevadi. Mozno budes mat dalsi porod krasny.

krisbar
5. okt 2020

Mimochodom, prave minule som citala v knizke o prir porode, ze ak by zeny s uzkymi panvami nemohli porodit, tak cela azia by rodila cisarakom.
A samozrejme - cisarak nezamietam. Ale priroda nas nastavila svoje deti porodit. Mozno keby ti hento tvoj lekar nepovedal, tak by si o CR ani nepremyslala a tesila sa na porod.

miriam11
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
macekovam
5. okt 2020

@patulieenka z tohoto vyplýva ze rodiť prirodzene nebudeš... Tiež som tak mala... Bude sekcia...

krisbar
5. okt 2020

@patulieenka az teraz citam dalsie spravy..obavam sa, ze ten lekar ta tak vystrasil, ze pokial este teraz to nepreberies s niekym, kto ti ten strach odstrani, tak ostava len CR. ale aj to je plnohodnotny porod,ide najma o zdravie teba a babatka. a ked mas mat hodiny stres pocas porodu ci "si toho vobec schopna" tak je lepsie to nechat na istotu CR.

sisaka
5. okt 2020

@krisbar niečo na tom určite bude. Ja som prvé dieťa rodila pred vyše 20. rokmi na Slovensku, Dr. mi meral panvu - výsledok - moc úzka, to neporodim normálne, pred termínom som si musela vybaviť predoperacne vyšetrenia, na pohode a dôvere v seba mi to určite nepridalo. Nakoniec som porodila prirodzene a aj rýchlo, čuduj sa svete panva sa jednoducho roztiahla. Druhé dieťa som rodila v zahraničí a teda mojej doktorke som hneď hovorila o “probléme” s úzkou panvou. Povedala, že úzka panva, ktorá nedovolí dieťa normálne porodiť je veľmi vzácna, ženy sú uspôsobené na pôrod a keďže som už raz rodila vôbec sa nemusím obávať. Druhé dieťa bolo väčšie ako prvé aj obvod hlavičky malo väčší a tiež som nakoniec bez problémov porodila. Toľko k panike s úzkymi panvami. A tiež ako si napísala, mám kamosky z Ázie, tie snáď ani boky nemajú, postavy majú ako 12 ročné dievčatá a v pohode porodili svoje deti ....

patulieenka
autor
5. okt 2020

@miriam11 ale ja predsa nikde nepisem, ze chcem rodit silou mocou prirodzene. Moj gynekolog mi to povedal, ja netusim ako sa rozhodnu v nemocnici, a ci vobec budu brat do uvahy jeho slova. pisem o tom ze nechcem zazit to, ze nas obe pri prirodzenom porode vytrapia a potom ma nakoniec rozrezu pre nepostupujuci porod.

patulieenka
autor
5. okt 2020

@krisbar takto ja strach o seba nemam vobec, len o malu aby bola v poriadku. Jasne, ze ked mi taku vec ako prvorodicke oznami gynekolog , kt je skuseny a robi porody pravidelne ,tak mi to ostane v hlave a premyslam nad tym. Niesom vobec vystrasena, co sa tyka porodu porodim hocijak, zvladla som uz vela hroznych veci co sa tyka zdravia a bolesti, ja mam strach jedine o svoje dieta.

krisbar
5. okt 2020

@patulieenka tak si tie jeho slova nepripustaj a nevizualizuj si, ze "sa vytrapite". zakladom prirodzeneho porodu je prave aj to, ze sa pripravujes na to, na co je tvoje telo usposobene. a to je usposobene na prirodzene porodenie dietatka. nepredstavuj si vytrapenie, ale krasny, rychly porod. kazdy vecer pri zaspavani si to predstavuj.

patulieenka
autor
5. okt 2020

@krisbar super dakujem za podporu, o to sa snazim, vacsinou nedramatizujem pri zdravotnych problemoch, no tu mi to nedalo nezamysliet sa nad tym, kedze nejde len o mna 🙂

basska_b
5. okt 2020

@patulieenka Neboj sa, myslím si a verím tomu, že tvoja panva sa roztiahne. Ver mi, že je stokrát lepšie prirodzene ako cisársky. Takisto je lepši scenár, že "nas obe pri prirodzenom porode vytrapia a potom ma nakoniec rozrezu pre nepostupujuci porod." Vždy lepšie než vopred plánovaný cisársky. Ten zanechá nielen obrovskú jazvu na tele, ale aj na duši, a žiaľ to nie je len fráza. Do konca života ťa môže prenasledovať pocit zlyhania. Dieťa môže mať problémy s opakovanými zapalmi priedušiek, alergiou a inými ochoreniami. Hovorím MOZE, nemusí. Ale pravdepodobnosť je tam vyššia. A mnoho ďalších vecí tam je, o ktorých sa nehovorí, aby sa mamičky necítili zle.

Je perfektne, že o tom rozmýšľas, pýtas sa, chceš to najlepšie pre bábo. Kontaktuj nejakú dulu, ktorá ti poradí s tvojimi strachmi a obavami. Veľmi to pomôže počuť niekoho, kto fakt vie o pôrodoch veľa. Musíš si veriť a veriť svojmu dieťatku, že to spolu dáte.

Ja som mala prvý akútny cisársky a druhy prirodzený a veľmi veľa to pre mňa znamenalo, viem to aj porovnať a každý deň myslím na svoj prirodzený pôrod a dáva mi silu ísť ďalej.

Ono aj keby si musela ísť cisárskym, tak si tiež urobila všetko pre svoje dieťa a budeš rovnako dobrou mamou 👍 veľmi držím palce

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre