Dokumenty pred pôrodom

26. jan 2023

Dobre rano. Zienky vedeli by ste mi napisat co vsetko treba vybavit a kde pred porodom?
Zda sa mi, ze ist niekde, ohladom otcovstva.
Zajednat detskeho osetrujuceho lekara.
Do prace nahlasit nastup na MD.
Kocikovne je automaticky, vsak?

A este vas co napada? Na to aby som si toto vybavila, budem potrebovat papier nejaky od gyn?

katarina1645
26. jan 2023

Ahoj, treba ísť na mestský úrad, treba podpísať čestné vyhlásenie o otcovstve.
Áno detského lekára vybaviš aj po telefóne len sa spýtaš či vás zoberie a hotovo. Lebo sa na to pýtajú v nemocnici, kto bude ošetrujúci lekár.
Ja som bola na PN a hneď aj na materskej takže to tiež vybavíš po telefóne. Ale predtým si asi musela doniesť také potvrdenie že si tehotná. Aby ti keď tak zmenili prac.zaradenie na ľahšiu prácu.
A tých vyše 800€ dostaneš automaticky. Buď na poštu alebo na účet keď majú nejaký k dispozícii. Keďže ja poberám od nich aj rodinné prídavky na sestru kt.mam v náhradnej starostlivosti tak už ho mali. Ty si musíš ísť potom po narodení vybaviť len rodinné prídavky na úrad.

veronikaszabova
26. jan 2023

Otcovstvo vybavis na matrike

autor
26. jan 2023

A to orcovstvo je treba kedy vyriesit? Som 23 tt. Tak ci je to zavcasu alebo nie? 😆

veronikaszabova
26. jan 2023

Do porodu 🙂
Je jedno, kedy tam pojdete - obaja

autor
26. jan 2023

Dakujem a este su nejake papierovacky/ dokumenty, ktore bude treba vybavit? 🙂

autor
26. jan 2023

A k tej matrike. Byvame v dedine,kde mame obecny urad (tu nam aj sobasny list vystavovali). Staci tam ist nahlasit otcovstvo? Ci musime ist na matricny urad do najblizsieho mesta?

54tinka54
26. jan 2023

Načo chceš ísť vybavovať otcovstvo keď ste manželia? V takom prípade treba do pôrodnice zobrať len kópiu sobášneho listu.

autor
26. jan 2023

@54tinka54 ahaaa. Tak to super. Dakujem

kikulienka94
26. jan 2023

keď ste manželia tak treba kopiu sobasneho listu do porodnice, na matriku netreba ist pred porodom.
treba si zistiť ku ktorému pediatrovi spadáte a zavolať (to stačí aj mesiac dopredu) a ohlasit že čakaš babetko, ma sa narodiť vtedy a vtedy a či od teba pediatrička niečo potrebuje dopredu alebo stačí zavolať až ked pojdete s porodnice a dohodnuť prvé ošetrenie
kočíkovné sa nedáva automaticky, to musíš ísť tuším na úrad práce a tam vybaviť aj prídavky

veronikaszabova
26. jan 2023

@kikulienka94 prispevok pri narodeni dietata sa posiela uz automaticky

maranco
26. jan 2023

Pozri stránku
https://www.slovensko.sk/sk/zivotne-situacie/zi...

Otec ak má občiansky vydaný pred 7/2021 môže z domu vyplniť "Dohoda o mene a priezvisku dieťaťa", ty to vyplníš v pôrodnici a rodný list si necháte poslať domov.

https://portal.minv.sk/wps/wcm/connect/sk/site/...

Rodný list je vystavený automaticky za predpokladu, že bola podpísaná „Dohoda rodičov o mene a priezvisku dieťaťa“ (osobne počas tehotenstva alebo priamo v pôrodnici alebo elektronicky). Príslušná matrika ho zasiela (spôsobom „do vlastných rúk“) bezodkladne (zväčša na 4. – 5. deň od narodenia dieťaťa) na adresu trvalého pobytu matky.

Občania, ktorí vlastnia občiansky preukaz s elektronickým čipom si majú možnosť už bez návštevy úradu vybaviť viaceré záležitosti. V súvislosti s narodením dieťaťa môžu rodičia napr. podať žiadosť o rodičovský príspevok, žiadosť o príspevok na starostlivosť o dieťa, či žiadosť o príspevok pri narodení dieťaťa a pod.
https://www.slovensko.sk/sk/zivotne-situacie/zi...

kikulienka94
26. jan 2023

@veronikaszabova aha, pardon, to sa muselo zmeniť odkedy som rodila 🙂

cakambabatko
27. jan 2023

Ahoj, ešte by som doplnila (ak náhodou) niektoré obce dávajú aj príspevok po narodení ako uvítanie nového občana do obce..Naša obec to síce nedáva ale za opýtanie nič nedáš

autor
27. jan 2023

@cakambabatko nasa to dava. Dakujem za tip. Pred dvoma rokmi svagrinej davali. Musim sa jej popytat, ci automaticky dali alebo treba aj nejake tlacivo vyplnit

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre