Dávali vám pred pôrodom antibiotiká, ak ste mali streptokoka v pošve?

tinki
15. jan 2011

chcem sa opýtať, či niekto v Humennom, kto rodil a mal streptokoka v pošve. Dávali vám počas, resp. pred pôrodom antibiotiká do žily? Ďakujem..Strašne sa bojím, aby malé nebolo choré. Čas sa mi kráti a ísť rodiť s vedomím, že určite nebude všetko v poriadku, sa mi veľmi nechce...

geegee
15. jan 2011

Ja som sice nerodila v Humennom, ale mala som streptokoka a mala som dostat tusim minimalne 2hodiny pred porodom penicilin, podla nasho kamarata porodnika staci aj pol hodinu. Bohuzial, mala som velmi rychly porod a aj napriek mojim upozorneniam, ze to asi pojde rychlo, to mali sestricky na haku a nechali ma 20 minut na CTGcku. Ked som sa potom postavila babo uz slo von. Penicilin mi napichli pomedzi kontrakcie az na sale ked som rodila a to som rodila asi 5 minut. Nastastie malemu nic nebolo 😔
Takze zaver: Ak prides vcas, nic sa podla mna nemoze stat. Daju ti ATB priamo do zily a babo bude zdrave.

modra1
15. jan 2011

No tak podľa toho čo som si ja zisťovala a čítala som práce lekárov, nielen články na nete, je potrebné, aby ATB dostala žena aspoň 4 hodiny pred pôrodom. Keďže som sa dostavila do nemocnice 2 hodiny pred tým ako som porodila a aj tak sa s podaním ATB neponáhľali, penicilín nemal čas zaučínkovať a malá sa nakazila. Následne je už na posúdení detského lekára čo s tým. Ja som ocenila, že malej nepodávali automaticky lieky, ale apelovali na mňa, aby som ju veľa kojila, čo som robila už skôr ako mi to oznámili. Povedali mi to totiž až na jej 2. deň, ja som ju kojila od narodenia každé dve hodiny. Prostredníctvom mlieka dostávala protilátky, každý deň jej kontrolovali krv, vyhla sa jej aj žltačka a dopadlo to výborne, žiadne lieky nemusela brať, kojením sme premohli infekciu.

bubulka722
16. jan 2011

Tiež som mala podobnú dylemu a po preštudovaní mnohých zahraničných vedeckých štúcií som dospela k názoru, že riziko nákazy novorodenca je tak nízke, že to nestojí za reč a ATB pred pôrodom som odmietla. Samozrejme treba mať na zreteli okolnosti pri pôrode,pretože veľmi záleží od jeho priebehu a rizika nákazy novorodenca. Ak plod. voda neodtečie pred samotným pôrodom skôr ako 12 hod., ak nehrozí pôrod pred 37. tt., a pod. podanie ATB nemá veľké opodstatnenie, pretože riziko nákazy klesá k nule. Vyšetrenie na streptokoka skup. B sa vykonáva a antibioticky rieši pred pôrodom len posledných 5 rokov, pričom predtým nebol výskyt vôbec taký vysoký. Rezistencia iných oveľa horších kmeňov baktérií po podaní ATB je pritom taká vysoká, že sa mnohí novorodenci nakazili aj napriek podaniu ATB pred pôrodom alebo lepšie povedané za pomoci ATB. O ich nežiadúcich účinkoch vieme všetci svoje zvlášť čo sa týka podania novorodencovi,ku ktorému sa pred pôrodom placentou veľmi rýchlo dostanú. Kvôli tomu som ich ja osobne vylúčila a odmietla. Malej nič nebolo, ani nie je. Po pôrode jej sledovali CRP tak isto ako iným novorodencom, ktorým ATB pred pôrodom boli podané. Dúfam, že som pomohla. 😉

evickapooh
16. jan 2011

neboj sa malemu sa nemoze stat nic ,porod pod antibiotickou clonou nie je rarita aj moja priatelka dostala ATB pred porodom [rodila vo Viedni ]lekari vedia co robia a preco to robia -sutaciu treba zvazit -co je vacsie zlo ak sa dieta nakazi a potom bude brat ATB -samozrejme do zily !co si myslim nie je mala trauma pre novorodeniatko alebo daju tebe ATB -co asi babatku neskoi-inac by ti nedali. ja som brala s Noemkou 7 krat ATB pocas tehu,sice len peroralne nie do zily a Noemi je zdrave 5 rocne dievcatko.
prajem ti bezproblemovy porod a ATB neodmietni!

petra80sd
17. jan 2011

tiež som rodila pod atb clonou, mala som poz.test ... nemusíš sa ničoho báť mne to dali asi 2 hod.pred pôrodom a tiekla mi inf. ešte aj po pôrode, je to hlavne kvôli bábätku 🙂

mirka907
17. jan 2011

ja som mala streptokoka aj antibiotika mi pred porodom dali, rodila som sekciou a aj tak sa nim mala nakazila....5 dni bola na jiske, preliecili ju anitiotikami a sli sme domov....7 dni po porode

drnduliak
24. jan 2011

ja som tiez mala streptokoka, mylsim ze to ma ozaj vela zien, netreba sa obavat. rodila som s vyvolavackou, co bolo v mojom pripade fajn, lebo aspon mi stihli podat atb tak ako sa ma, zhruba tie 4 hodky pred porodom. mne to tak aj vyslo a malinka bola v poriadku

ellit
24. jan 2011

sice som nerodila v Humenom, ale rodila som prveho synceka pod antibiotikami a uplne v poriadku. Nemas sa coho obavat. Malinke este budu sledovat par dni a potom uz bude vsetko v poriadku a budes sa tesit z dietatka 🙂 Vela stasticka prajem.

zuzanockamt
24. jan 2011

mne stihli dat len jednu davku ATB, ale nestihli zabrat, lebo porod bol dost rychly a maly mal potom zvysene hodnoty, tak dostaval 2 dni ATB, potom este dostal zltacku, co moze, ale nemusi spolu suvisiet, ale jednym z rizikovych faktorov pri zltacke je aj infekcia, ale inak ok ... ani ta zltacka nebola silna, nebol ani ozarovany

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre