Dať si, či nedať si epidurálku na prvý pôrod?

depenipisapa
16. apr 2013

Som v 29 tt a ustavične rozmýšľam nad pôrodom akosi ma tá otázka pohlcuje. Neviem čo má čaká a asi preto tá nervozita. Som prvorodička a tak ako som bola rozhodnutá, že si epiduralku nedám pichnúť zo strachu z injekcií tak teraz sa zase bojím, že budem trpieť ako nikto. Menzes som mávala strašne bolestivý chodila som na injekcie od bolesti.. a často som musela vypiť sama aj deci a pol slivovice, aby sa mi zriedila krv a prestalo to bolieť. Čo som zase už bola navalená z toho a spala 😀 Doktor mi povedal, že epiduralku nech si nedávam. A známe zase, vraj prvorodičky by to nemali. Aký máte na to názor a skúsenosti ???

ada510
16. apr 2013

@depenipisapa Ahoj aj ja nad tým stale premýšľam najprv som nechcela ale kamarátke museli dať lebo neskoro zistili že dieťa má viac ako 4kg ale bola veľmi spokojna nič necítila vraj to stalo za to tak AK bude všetko v poriadku dám si asi aj ja stale rozmýšľam ako otvorom veľkým ako citron vylezie niečo veľké ako melon..heh 😀

willy_wonka
16. apr 2013

@depenipisapa ahoj,.tiez som prvorodicka a uz mi je dlhu dobu jasne, ze bez epi ani nezacnem rodit :D je to na tebe, mna premohol velky strach z porodu, tak aspon sa tej bolesti zbavim, ked mam moznost 🙂

reni1512
16. apr 2013

Dobra tema 🙂 tiez ma to zaujima, ci ano ci nie.. ako vsade citam aj pozitivne aj negativne spravy..

saska.t
16. apr 2013

@depenipisapa bola som prvorodicka a epiduralku som mala a nemozem si ju vynachvalit,porod bol absolutne nebolestivy,miesto vpichu ti umrtvia a az potom pichnu EPI,takze to je bezbolestne,len sa nemyl,kym dostanes EPI mas klasicke bolestive kontrakcie,EPI sa moze najskor pichnut az ked si otvorena na 4 prsty,takze par hodin bolesti predtym prezijes... 😉 Pri druhom si tiez EPI dam...

henikav
16. apr 2013

Urcite by som si EPI zajednala, vzdy ju mozes na poslednu chvilu dmietnut, aj ked neverim ze to urobis, ved preco trpiet ked nemusis. Moj syn mal 4450gramov a rodila som s EPI s usmevom, pri dcerke mi prisla anesteziologicka neskoro, vraj bola pri operacii, no ta nech sa mi vyhyba, bola by som ju v zuboch vyniesla od bolesti 😀 😀 😀

@reni1512 tie negativne spravy citas od "jedna pani povedala" nie od konkretnych mamiciek, ktore EPI mali a neboli spokojne, ze?? Skor od mamiciek co vselico citali, poculi a Epi si zo strachu nedali, lebo teda ja som este nenasla jednu mamku, ktora si EPI dala a bola by nespokojna? Ake su vlastne tie negativne spravy?? Nebolo dost zazitku z porodnych bolesti??

raviela
16. apr 2013

Ja som epi nemala a ani by som nechcela. Rodila som minuly rok, spolu so mnou bola v porodnici aj mamicka ktora bola po termine, porod jej vyvolavali, mala epi a trapila sa tam od 11tej rana a porodila hodinu po mne o 4tej rano :((( Mne porodne bolesti zacali o cca 10tej vecer a o tretej rano bol maly na svete 🙂)) Druhe budem rodit rovnako, urcite bez epi 🙂 Sestra ktora bola pri mne pri porode vravela, ze pri epi zena nevie, kedy ma tlacit... tolko moje skusenosti...

evita_g
16. apr 2013

Ja som sa na pôrod celkom tešila, bolo to niečo nové, nepoznané a nevedela som, do čoho idem 🙂 Istý druh dobrodružstva 🙂 O epi som chvíľu uvažovala, no potom som sa rozhodla, že nie a neľutujem to. Nechcela som sa "ukrátiť" o túto životnú skúsenosť. Pôrod bolí, no zvládneš to, s epi či bez. Epi má také množstvo nežiadúcich účinkov a rizík, že pár hodín bolesti v porovnaní s tým, čo sa môže stať, je nič. A druhýkrát do toho pôjdem opäť bez epidurálky.

reanda
16. apr 2013

ja som epi mala a nebola som spokojna.. zabrala vyborne, nie ze nie, necitila som nic.. no ked ti ide o to nic necitit, ze ani nevies, ze dieta porodis a ze si zena-matka, tak si daj.. ale to nie je porod.. budes potom pozerat na svoje dieta, ze, he, odkial sa to tu vzalo 😒 ..navyse epi moze sposobit kopu komplikacii

anika159
16. apr 2013

Mne epi ani pichnut nestihli. Teda stihli ale ucinok zacal az pri siti i tak super🙂 a to som mala vyvolavacku. Ja som za epi i ked som si tie bolesti bez toho prezila🙂
@depenipisapa

alabama0011
16. apr 2013

@depenipisapa mne ju zas doki odporucil a nelutujem! Uzasna vec.. Odporucil mi ju s tym, ze ak si ju nebudem zelat, tak mi ju nedaju a peniaze vratia.. ale ze pre istotu si ju mam vybavit.. Mne pomohla aj pri siti, sil ma skoro hodinu, kedze som bola potrhana..

willy_wonka
16. apr 2013

@reanda nemyslim si, ze by rodicka s epi pozerala na svoje dieta ako na vyjav ktory sa bohvie odkial vzal. Stalo sa ti to?

mimib
16. apr 2013

Ja som epi nemala a dalo sa to zvladnut. Porod bol rychly a pekny, rada nan spominam. netvrdim, ze to nebolelo, bolelo, ale nebolo to nic, co by ma odradzalo od druheo porodu bez epi.

saska.t
16. apr 2013

niektore nazory nechapem,v prvom rade tie,ktore nemali EPI a hovoria "jedna pani povedala",druhe take co tvrdia ze ma vela neziaducich ucinkov "a co v dnesnej dobe nema neziaduce ucinky?" samotny porod je velke riziko,to co denne jeme je velke riziko,kedze v skutocnosti ani nevieme co vsetko nastrkali do nasej stravy a po tretie tie,co povedia,ze s EPI nie je porod,kedze nic necitis,to tiez nie je pravda,citis vsetko len nie bolestivo,vies presne kedy mas tlaky len nebolia ,okrem ineho je tam monitor,ktory ti to ukazuje...naozaj na tomto fore uz nemozes vyjadrit vlastny nazor bez toho,aby sa do teba niekto neobul a respektoval aj nazor ostatnych!!!!??? 😕

karamel
16. apr 2013

ja rozhodne odporucam!

reanda
16. apr 2013

@willy_wonka ved som to napisala, nie? vobec som nemala pocit, ze je to dieta, ktore som prave porodila.. ani som v prvych sekundach nevedela, ze uz je na svete, musela som sa doktora opytat, ze ci "uz to je" .. ja som sa tiez na porod tesila a takto som si ho nepredstavovala.. epi som si dala, lebo som rodila vyse dva dni a uz som bola hrozne unavena, ale lutujem to, keby som nebola na sale priviazana k monitoru a bola by tam nejaka postel, alebo pohovka, kde by som sa mohla medzi kontrakciami zvalit a aspon troska si odpocinut, mohla som to este vydrzat 😒

marianka0101
16. apr 2013

@depenipisapa pozri,chod na poucenie o epi, zaplat si ju a potom pocas porodu sa rozhodnes. Ak sa rozhodnes, ze nepotrebujes, vratia ti peniaze. V niektorych nemocniciach si nechaju 10€ zvysok vratia, niekde vratia celu sumu. Rozhodne je lepsie mat takuto poistku. Ak si ju nedohodnes vopred a potom zistis, ze to nezvladas, mozes prosit ako chces, ale uz ju nedostanes...

henikav
16. apr 2013

@saska.t mozes mi to napisat priamo, ja som to nepisala utocne. To "jedna pani povedala" je podla mna vyjadrenie toho ze niektore zienky kadeco poculi, podaju to dalej, prikraslia a prikraslia a potom z toho vznikaju hororove pribehy. No neviem, ale doteraz som sa stretla s negativnymi reakciami na EPI len s mamickami ktore o tom poculi vela negativneho, preto si ju nedali a ani ju nikomu neodporucaju. Ja som si skusila s EPI aj bez a podla mojej skusenosti EPI odporucam. Vobec nie je pravda ze som nic necitila, citila som tlaky a presne som vedela kedy mam tlacit, jedine co som necitila je bolest. Ale zas kazda sme ina, moj prvy porod trval vyse 20 hodin, bola som rada ked som posledne hodiny uz uplne vycerpana nemusela trpiet. Druhy porod zas trval od prvej kontrakcie az o narodenia malickej mozno 2 a pol hodiny, bolo to tak rychle, ze sme EPI ani nestihli, netvrdim ze sa to zvladnut nedalo. Tvrdim ze je vzdy lepsie si EPI zajednat a potom pripadne odmietnut na poslednu chvilu, podla svojich pocitov

willy_wonka
16. apr 2013

@reanda tak tento pocit je velmi subjektivny. Nebrala by som to ako "riziko epi" a urcite je prisilne povedat, ze porod s epi,nie je porod. Ale v poriadku, je to tvoja skusenost. Prajem ti, nech to teraz bude ine 🙂

elin20
16. apr 2013

Ja som epi nemala, ale chcela som len doktor ma odhovoril, porod bol krasny a islo to u mna velmi rychlo, chcela som epi.iba zo strachu, ale som rada ze som to zvladla aj bez ....

barca5
16. apr 2013

JA som EPI nechcela, ale pre istotu som si vsetko vybavila, ze keby nahodou, tak mi ju daju.Ak nie, tak mi peniaze vratia. No a potom som uz taka frajerka nebola. Ked sa ma spytali, ze ci teda maju ist po anesteziologa, ani som nezavahala a jasne povedala, ze ano. Nakoniec som ju aj tak nemala, lebo sa vselico skomplikovalo - nebudem rozvadzat - a isla som na cisarsky. Peniaze za EPI mi vratili. Ale myslela som si o sebe, ze vacsia hrdinka. 🙂
Kazdopadne, je to velmi individualne. Kazda mame iny prah bolesti. Ja radim, vybavit si vsetko, akoby si ju chcela a potom sa rozhodnut, ci ano, ci nie.

anjelik2509
16. apr 2013

ja som epi nemala ani som nad ňou nikdy neuvažovala.....Krámy som mala bolestivé aj ja, od prvej menštruácie, prvý deň-dva som musela ostať doma, čo som nebola schopná existovať...A to ako 11-ročná!!! A tak sa to so mnou ťahalo až kým som neotehotnela s dcérkou a neporodila...Potom to už bolo ok...Ale neviem, čo s tou epi, je to každého osobný názor..Ja čo som chodila na kurzy pred pôrodom, pôr. asistentka nám tam vysvetlovala, že ako to pri tej epi chodí a ona ju neschvaľovala...Neviem no... Ale možno tie bolesti ťa mali na to pripraviť a pôrod už bude malina a api ani nebudeš potrebovať 😉 držím palec 🙂

bonnie1
16. apr 2013

s osobnej skusenosti ti poviem naplanovat sa to neda..ja som nechcela predsa len 140 ecok ale ta bolest- nakoniec som o nu zobrala ale mozno za to moze vyvolavacka..

martinella1
16. apr 2013

@depenipisapa Ahoj, tak ja už mám jedno dieťatko a teraz čakám druhé. Aj ja som mávala bolestivú menštruáciu a na pôrod som sa prirodzene bála. Je normálne obávať sa bolesti. Nepoznám asi nikoho, kto by sa pôrodu nebál. No k veci. Môj pôrod prebehol pomerne rýchlo a bolesť tam bola,ale trvala len chvíľku, fakt sa to dalo zvládnuť....moja menštruácia bola bolestivejšia, keďže ma zvyklo bolieť brucho aj niekoľko dní a teraz to bolo sotva 1 hodinu. Takže pohodička. A doktor ti epi aj tak skôr nepichne, ako keď už budeš na niekoľko prstov otvorená, to znamená, že musíš byť otvorená a teda, že budeš mať aj bolesti. Niekedy ani epidurál nestihnú pichnuť, lebo príde samotný pôrod, takže ty si ju pre pokoj duše kľudne objednaj a pichnuť si ju nemusíš vôbec dať, podľa toho, ako to budeš zvládať. Kamarátka to tiež tak urobila, najprv jej nechceli pichnúť, že je ešte skoro a ešte nemôžu a keď už mala bolesti a prosila si ju, tak jej povedali, že už netreba, že rodí....a naozaj to zvládla bez epi, tak skús porozmýšľať. Epidurál ti síce urobí pôrod menej bolestivým, ale nesie so ebou aj rizika, tak si to poriadne premyslí....

moon1979
16. apr 2013

@depenipisapa mne síce oba pôrody skončili sekciou, pri prvom som epi nemala, pri druhom ano, obidva som mala vyvolávané, intenzita bolesti bola rôzna pri oboch pôrodoch, ale môžem ti povedať, že pri prvom to bolo v pohode, vedela som predýchať každú jednu kontrakciu bez problémov a to som rodila 26 hodín, kdežto pri druhom po vyvolávačke som do dvoch hodín už mala ísť rodiť, ale nebola som ešte dostatočne otvorená, ale to boli také bolesti, že som sa skoro zbláznila, takže tam bez epi neviem neviem ... každopádne pôrod s epi je oveľa kludnejší, nemusíš sa báť, že nebudeš nič cítiť a nebudeš vedieť spolupracovať to je blbosť, utlmia ťa tak, aby si citila kontrakcie no nie bolesti ... prečo si nepomôcť keď sa dá, že? 🙂
no a toho vpichu sa vôbec nemusíš obávať, ja som sa ho tiež bála a mala čo robiť anesteziologicka aby sa mi stihala triafať medzi tými krátkymi kontrakciami, ale zvládli sme to, vôbec som necítila kedy mi tam pichla, kedže miesto vpichu ti znecitlivia ... takže žiadny strach 🙂

bonnie1
16. apr 2013

a este mne povedali ze zena kt ma bolestivejsiu menstruaciu tak zvlada porod lahsie ako zena kt nema bolesti..proste na poucenie chod a uvidis pri porode..ako som pisala ty budes znasat bolest cize len a len sa ty musis rozhodnut

reni1512
16. apr 2013

@henikav citam vacsinou tu na MK fora, neviem ci to zazili ci nie, ktora ako.. ja som nad tym zatial len uvazovala..ono je tu kazdy nazor odlisny, treba sa riadit asi podla seba samej..

sissy27
16. apr 2013

@depenipisapa ja som ako prvorodička mala pôrod s epi - neľutujem, všetko bolo v pohode, ani potom som nemala žiadne reakcie alebo nežiaduce účinky, keď raz bude druhé, tak tiež budem žiadať epi... dúfam, že som svoju vlastnú skúsenosť opísala dostatočne 😉 rozhodnúť sa samozrejme za seba musíš sama...
@reanda a prosím ťa, ak som teda podľa tvojich slov nerodila, tak ako sa moja dcéra dostala na tento svet? prišla cez vodovod alebo ju priniesol bocian? ani som na ňu nepozerala ako na neviem čo, veď preboha bola som skoro 9 mesiacov tehotná a keď som išla do pôrodnice, tak s tým, že rodím a nie že "bolí ma brucho" 😀 keby sme sa chceli baviť o rizikách, tak ti poviem že ani nevychádzaj z domu, lebo ťa môže auto zraziť a vlastne sa čudujem, že si vôbec otehotnela, lebo už len tehotenstvo samotné môže so sebou priniesť také komplikácie, že by si sa asi čudovala....

katkanova
16. apr 2013

taky pocit hrdosti aky ti da vedomie ze si to zvladla bez utlmenia bolesti - tak taky ti v zivote uz len tak lahko nieco neda - skoda sa on pripravit ak nemusis 😉

tehula
16. apr 2013

aj pri prvom, druhom, tretom aj poslednom by som rodila s Epi. Vyuzi moznost, ze nemusis trpiet ako kon a mozno sa tak vysilit, ze nebudes vladas tlacit vo finale.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre