Čo ak je plánovaná sekcia neskoro naplánovaná?

radkanika
12. aug 2013

Ahoj, chcem sa poradit, ci ste mala niektorá takú obavu ako ja. Lekár mi nariadil kvôli placenta praevia (nízko polozenej) cisarsky rez. Mal by sa vykonať v priebehu budúceho týždňa, tento štvrtok mi presne určia termín. Bojim sa však, ci dovtedy vydržím, pretože som cely minuly týždeň strávila v nemocnici na infuzkach kvôli predčasnemu otvaraniu a aj bábätko je uz hlavičkou uplne dole. Teraz som doma. Ide o to, ze bude sekcia na budúci týždeň kvôli tomu, ze podľa posl. menstruacie mám termín 1.9., no podľa ultrazvuku určeného v 13.tyzdni mám termín 25.8. Na budúci týždeň to teda vychádza tak, ze podľa posl. menstruacie budem v 39 tt, no podľa ultrazvuku uz v 40.tom a mám strach, ze nevydrzim do termínu nimi určeného. Uz teraz cítim tlaky a mám všelijaké pocity. Mám naplánovanú sekciu spinalnu, a bojim sa, ze nakoniec vznikne chaos, ked sa začne sám pôrod skôr a uspia ma uplne a ze malicky bude uz tak nízko s hlavičkou, ze sa zakliesni alebo co ja viem co...šialene sa bojim necakanych komplikácií, uz som si toľko s týmto tehu vytrpela. Nespim preto takmer v noci, som ustrachana a len sa modlim, nech vydržím :( väčšinou určujú sekciu skôr a mne takto neskoro :(

miub
12. aug 2013

@radkanika
A to ta s takouto diagnozou poslali domov? No najlepsie by bolo zostat do porodu v nemocnici, aby mohli rychlo konat ak daco....

radkanika
autor
12. aug 2013

No bola som tam 2 týždne, kontrakcie mi na vtedy uplne zastavili a kedže posledné tri dni bez infúzií boli ok, tak ma poslali domov.

tova
12. aug 2013

pri problemovom tehotenstve uz d 37ttrobia cisarske vopred. Kedze si uz 38tt domov ta pustat nemali a mali Rovno zrobit cisarsky alebo non stop monitorovat. ked sa da skus nazor ineho lekara/nemocnicu

miub
12. aug 2013

Tak tak, ako pise tova....

dasamo
12. aug 2013

@radkanika Ja som na tom dost podobne. Ibaze nemam ziadnu diagnozu. Mam ale planovanu sekciu, povodny termin som mala 7.9, upravili mi ho na 30.8 a planovana sekkcia je na 23.8, ale teraz v stredu mi to mozno zmenia. Vraj mozu pklanovanu sekciu pokial nie su problemy vykonavat az od ukoncenia39.tyz. Ale leka.mi povedala, ze keby sa cokolvek dialo, vyberu ho okamzite. Cisarak mam kvoli dvom dovodom. Prve dve deti mam cisarakom a maly je KP. Tiez sa vsetkeho bojim a som nervozna. Ale v tvojom pripade si myslim, ze lekari nemaju na co cakat. V ktorej nemocnici budes rodit? Ja viem, ze je dolezite sa neznervoznovat, ale lahko sa to povie. Viem presne ako sa citis, ja by som asi isla naspat do nemocnice.

akova
12. aug 2013

@radkanika ahoj ja som mala presne to čo ty, nizko placentu a preto naplanovaný CR, od 23tt som ležala aj v nemocnici kôli hroziacemu predčasnému pôrodu...mala som uplne skrátený krčok maternice. Brala som konské dávaky magnézia proti tvrdnutiu brucha a doma som musela iba ležať. Z nemocnice ma prepustili dva mesiace pred termínom. Mne naplanovali CR tyžden pred termínom a vtedy som aj porodila. Myslim, že sa zbytočne stresuješ dopredu, ak by ti aj pôrod začal, sekciu vedia urobiť do pár minut... berieš aj nejake lieky na zastavenie pôrodu? mne už ten tyžden pred planovanym termínom CR povedala dr. že môžem magnezium vysadiť....

katarinava
12. aug 2013

@radkanika i keď bez diagnózy mala som plánovaný cisársky na 19.12. a kontrakcie sa dostavili už 15.12. tak sme išli na príjem s tým, že keď už raz bol cisársky naplánovaný tak ideme na to. v priebehu 1,5 hodiny som absolvovala všetky kroky, stihli sme aj spinál a bábo som videla hneď.
s určeným termínom neurobíš nič, keď tak rozhodli, ale ak by sa pôrod začal skôr, len choď v klude do nemocnice a bude sa postupovať ako bolo naplánované, len o pár dní skôr. a u mňa trvali kontrakcie od cc 2,30 v noci a malý sa narodil 8,45 a ešte bolo dosť času.
jediné odporúčanie - oddychovať a nestresovať, určite sa všetko stihne

dejnas
12. aug 2013

keďže tvoj termín plánovanej sekcie tu na fóre nik neovplyvní, jediné, čo môžem poradiť, pokús sa upokojiť a nestresovať, aby práve ten stres nespôsobil skutočne skorší pôrod...
ak by si náhodou začala rodiť, choď do pôrodnice, nepredpokladám, že budeš okamžite v stave porodiť do pol hodiny, takže je veľmi pravdepodobné, že aj spinál ti stihnú zaviesť 😉
ja som mala druhú sc (spinál) naplánovanú 12 dní pred TP, ráno som došla o 6,30 do nemocky nalačno, dr. ma vyšetrila a zahlásila, vraj je najvyšší čas 😉 v pokoji ma pripravili, čakala som ešte, kým prídem na rad (dr. práve operovali) ... malý sa napokon narodil o 9,10h

radkanika
autor
13. aug 2013

@dejnas ďakujem, asi fakt musím prestať na to myslieť...ešte sa chcem opýtať, ako si zvládla čas po operácii? Bojim sa bolesti hlavy a rany a ze sa nebudem vladat postaviť a aj ze ako zvladnem po spinalke niekoľko hodín ležať :( normálne kebyze som vedela pred otehotnenim, ze budem musieť podstúpiť cisarsky, asi ani neotehotniem, taky strach z toho všetkého mám...:(
@katarinava ďakujem, trochu ma to upokojilo...hádam stihneme všetko ako ma byt.

radkanika
autor
13. aug 2013

@akova ahoj, ešte mám brat teraz jeden den po 3 magnezia a od zajtra vždy o jednu menej, inak nic...ale neviem, ci pomáha, postupne pociťujem čoraz väčší tlak..bolo by fajn, keby mi dali termín na budúci pondelok, len neviem ci stíham v piatok všetky predoperacne, resp. ani neviem, co take predoperacne obnasa...a hlavne záleží na lekárovi, ktorý den určí, ja si asi vybrať nemôžem.

radkanika
autor
13. aug 2013

@dasamo ahoj, no ja budem rodit v starej nemocnici v KE...povodne som chcela Sacu, kde som rodila aj prvú dcérku normálne, ale tentokrát to tak vyšlo, ze to bude inde...bojim sa strašne toho cisarskeho :(

lolonka
13. aug 2013

@radkanika ...povedz lekarovi aky mas strach...ci sa neda skor...a cisarskeho sa neboj....aj sestra aj svagrina su tehu po IVF....a rodil ich prednosta kliniky...a otvorene im povedal, ze ak su porod bez komplikacii a zdrave babo aby sa dohodli na cisarskom reze....aj ho obe podstupili a obe su v poriadku...aj malicki....drzim palce..

radkanika
autor
13. aug 2013

@lolonka bože, neviem si predstaviť dobrovoľne si vybrať sekciu... Ja mám za sebou klasicky pôrod, ktorý po príchode do porodnice so všetkým trval pár minút, prišla som a rovno som odrodila. Zostavenie sa rýchle a starostlivosť o dcérku hneď o pár hodín...a teraz budem ako taky lazar a chudák malicky :( nebude tak skoro pri mne, nechcem aby ho prikrmovali co aj tak budú a mám strach, ci a kedy ho budem zvládam sama vziať na ruky a dvihat...

terezka1947
13. aug 2013

@radkanika mne sekciu naplanovali a veru trocha neskor ako mali 😖
lebo som dostala kontrakcie a odtekala mi plodova voda......a do toho sa mi pokusali pichnut epidural 😖

radkanika
autor
13. aug 2013

@terezka1947 presne toho sa ja bojim!!! A ako to nakoniec dopadlo?

terezka1947
13. aug 2013

@radkanika preto ti pisem 😉dopadlo to velmi dobre...jasne,ze ranu citis,ale ako rychlo sa bude dat....sup,sup z postele dole a zatat zubky.....a zvladnes to,neboj....moj mal zltacku a ja problem s kojenim a bolo to fakt tazke,ale zvladli sme to ok....naozaj sa netrap.....a ak mas nejaku predtuchu,chod do nemocnice a pytaj sa,informuj,sur ich......ja som mala rodit v piatok a uz nedelu predtym som vsetkym vravela,ze to bude pondelok 😀......citila som to....nakoniec to manzel vzdal,zobral ma do nemocnice a tam si ma nechali......a prislo to v pondelok vecer....a faktneviem ako som to mohla citit takto 😎....
bude vsetko ok,inu moznost si nepripustaj-nie je 😉.....drzim palce 🙂

sashabb
13. aug 2013

@radkanika sekcie sa neboj. Ono treba celkovo myslieť pozitívne a všetko bude ok 😉 Osobne ma hlava nebolela, a toho, že ako zvládneš ležať sa neboj už vôbec, ja som celý čas prespala.
Najhoršie je asi po tom čase znovu sa postaviť, to sa ti bude motať hlava, no sestrička ti bude robiť asistenciu a rychlo to prejde 😉 rana bolí, to je jasné, no pomôže ak si ju pri chôdzi budeš držať a jemne zatlačíš.
Malého dokrmovať nebudu, treba si ho "vyžiadať" skôr a myslím si, že ti kludne vyhovejú. Pokiaľ nebudu žiadne komplikácie, tak ti ho aj rýchlo dajú. Určite to zvladneš 😉 držim palce.

dejnas
13. aug 2013

@radkanika ja som mala spinál 2x, pri druhom som vedela úplne presne do čoho idem.... bolesti hlavy neboli vôbec žiadne... najskôr sa mi zadalo nepredstaviteľné, ležať takú dlhú dobu, no predsa len, je to veľká operácia a ten čas uplynul celkom rýchlo (prvý krát ma nechali ležať cca 10 hodín, druhý krát som ležala asi 12 hod.)...
poviem ti to takto; tiež som nemala na výber, takže som nestresovala, nemyslela na nepríjemné veci, brala som sekciu ako fakt a išla som do pôrodky s tým, že to proste zvládnem...
je pravda, že najmä prvé vstávanie z postele dá zabrať, ale čím viac sa budeš snažiť a čím rýchlejšie sa rozhýbeš, tým lepšie pre teba 🙂 tým skôr budeš fit 😉 ja som sa toho držala... prvý sc mi robili popoludní, po 13h a v noci som už "behala " sama na wc-ko (sestričky jajkali, že čo ich neohlásim 😀 )... neviem, či to bolo mojou vôľou alebo účinkovali endorfíny (radosť z dieťatka), zotavila som sa ozaj rýchlo... sestry vraveli že som "rozchodená" lepšie, než ženy, ktoré tam boli po klasickom pôrode... na izbe sme boli s kámoškou, rovnako tvrdohlavé, doktori nás volali "naše hviezdy" (vďaka tomu, že sami nechápali, ako to že sme tak rýchlo ok)... ja stále tvrdím, že to bolo aj vďaka tomu, že som nenariekala, ale pozitívnym myslením som sa "dokopala" k rýchlejšiemu zotaveniu 😉
ešte jedna vec - po pár hoďkách spinál prestával účinkovať a začínali bolesti.... nečakaj, kým naberú grády, pýtaj si injekciu od bolesti okamžite, ako zacítiš, že rana ožíva... vyhneš sa tak skutočne väčším bolestiam a zvládneš to relatívne v pohode 😉 hlavu hore, držím palce 🙂

maminab
19. aug 2013

@radkanika ja som na tom podobne....placenta previa marginalis. Poležala som si v nemocnici 5 dní a poslali ma domov. Keby sa niečo začalo, aby som čo najrýchlejšie prišla do nemocnice. Tiež sa bojím, aby sa pôrod nezačal skôr. Sekciu ešte nemám naplánovanú..som v 36tt. podľa posl. menštr., ale podľa výpočtov som už v 37tt.... drž sa! a ozvi sa ako ste to zvládli!!! Dr žím palce! Kde rodíš?

sonia1501
30. okt 2013

@maminab ahoj, ako ste dopadli? ja som tiez v 36tt podla ultraz. v 37tt, tiez este porod nedorieseny, dost ma boli tam dole a citim, ze babo je velke... zacinam mat strach, ale popri dvoch detoch to nejako neriesim, co pride pride, ratam take dva tri tyzdne. Len ma zaujima ako si dopadla, nakedy ti naplanovali sc?

sonia1501
30. okt 2013

@radkanika ahoj, tak ako to cele dopadlo? Urcite si zanepraznena popri babätku, ja cakam chlapca a citim, ze je uz dost velky, viem, ze chlapci sa rodia skor, o tri dni budem v 37tt niektore maju planovanu sekciu v 37-38tt, lekara pravdepodobne nebudem mat zazmluvneneho, nejak sa mi nepaci, ze treba platit, aj ked vsetci lekari vykonavaju svoju robotu tak ako ostatni ludia a pacienti im este aj + platia.... Takze mam pocit, akoby ma lekari odbijali, ze ved vsak uz nejako len bude, bojim sa, ze sa porod spusti sam a bude chaos. Prvy porod som mala min. rok v marci sc, teraz pravdepodobne tiez sc.

radkanika
autor
30. okt 2013

Ahoj, no naoniec chvalabohu dobre...pisala som to 12.8. a 19. uz bol malicky na svete...bola som doma, vo stvrtok bola kontrola a rovno uz sa ma lekar opytal, kedy chcem porod, ja ze hned v pondelok, ak sa da :D tak ze dobre, ale fakt som len lezala a trpla, nech sa dovtedy nic nestane. Muz mi nosil vodu, jedlo k postei 🙂 dcerka bola u starych rodicov a zvladli sme to. Hlavne bud v klude, psychika vela robi 🙂 a pekne len cakaj a nenamahaj sa. Drzim prstiky a co najlepsi porod 🙂

radkanika
autor
30. okt 2013

@sonia1501 ale este ti k tym lekarom odpoviem, ku mne sa spravali celkom ok, nemala som nikoho vybrateho a zhodou okolnosti jedneho lekara som aj dost chcela, aby ma odrodil a mal mat slzbu vtedy...tesila som sa, a bol ku mne tak mily a ludsky...no v pondelok som mala planovanu sekciu a v nedelu mi svokor hovori,ze ma odrodi akasi lekarka, ktoru neviem odkial pozna a ja som ju v zivote tam ani nevidela!!! chytala som nervy. V pondelok pridem na salu, milion ludi a ty teraz hadaj, ktora asi tak je ta, co ta ide rodit...myslela som, ze ho zabijem toho svokra mojho. No nakoniec ok, povedala som si, ze bolo jedno, kto ma odrodil, hlavne ze to bolo bezproblemove a aj som si poplakala na sale od strachu, ale potom som bola vdacna, ked na izbe kazda jedna mamicka bola objednana na vyber stehov a ja som mala vstrebatelne 🙂)) to na mna ostatne cumeli, ci som mala nejaku znamu lekarku 🙂

miriama15
30. dec 2013

@dejnas Váš príspevok som si skopírovala do telefonu a zbytné mesiace si ho budem čítať 🙂 dakujem

dejnas
30. dec 2013

@miriama15 som rada, ak aspoň trochu psychicky povzbudil 😉 držím palce 🙂

miriama15
1. jan 2014

@dejnas Veľmi povzbudil Ďakujem 🙂

linda81
1. jan 2014

@radkanika to je jedno , kedy je naplanovana, ked bude treba, spravi sa skor....nie je to ziadny problem... 🙂

linda81
1. jan 2014

@radkanika parada...ti pisem 4 mesiace po 😀...som si nevsimla

radkanika
autor
1. jan 2014

@linda81 to vobec nevadi, aj tak dakujem 😉 ale asi je to tak, ako si napisala, len vtedy som to brala inak, clovek sa boji a tak...chvalabohu malicky vydrzal poslusne v brusku a cakal 😀

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre