Cisársky verzus prirodzený pôrod

29. máj 2024

Ak by ste mali na vyber co by ste si vybrali?

denden77
29. máj 2024

prirodzeny s epiduralom az do konca 😁

syslik81
29. máj 2024

prirodzeny..rychlejsie zotavenie,mensi zasah na telo... menje jaziev a komplikacii.. zo zdravotneho hladiska je to daleko lepsie pre zenu i dieta... kazdopadne by som to nenechala nikdy na vyber matke,ale na doktora

nadush
29. máj 2024

Rodila som dvakrát sekciou. Prvýkrát akútne, druhýkrát plánovane. Rozhodla by som sa určite radšej pre prirodzený pôrod.
Sekcia je normálna operácia v brušnej oblasti. Regeneruje sa nielen pokožka, zahojiť sa musia aj nervy a svalové spoje. Rekonvalescencia je ako po operácii - avšak s tým rozdielom, že ťa na druhý deň postavia a nechajú ti pri posteli malého človeka, ktorý nechápe, že máš rozrezané brucho a vstávanie ti dlho trvá.
Nevravim o komplikáciách, ktoré môžu nastať po sekcií, ale aj pri ďalšom tehotenstve - môže sa ti začať rozchádzať jazva napr.
Chápem, že plánovanou sekciou sa síce vyhneš bolestiam pred pôrodom, avšak si to užiješ po. Zažila som pôrodné bolesti pred akútnou sekciou, aj bolesti po dvoch sekciách a rozhodne by som si vybrala prirodzený pôrod, keby mám tú možnosť.

domiklik
29. máj 2024

Prirodzený s epiduralom

maryetta
29. máj 2024

Mala som aj aj.
Prvy sa rozbiehal pomaly. Nastali komplikacie. Mala som aj epidural. Skoncilo akutnou sekciou. 28hodin.
Dalsi porod prirodzeny. Vyvolavany. A ovela lepsie cely porod. 6hodin
Treti a stvrty to uz bola priam paradička. Tiez prirodzene vyvolavane. Oba porody od prvej boliestky do 3hodin.

tripleheart
29. máj 2024

rodila som 2x prirodzene bez epidural

beronsche
29. máj 2024

Nuž, nie každý vaginálny pôrod je aj prirodzeny. V podmienkach slovenských pôrodníc je to práve naopak, že vaginálne pôrody majú od prirodzených daleko.

Ja by som si vybrala prirodzený. Taký naozaj prirodzený s rešpektovaním potrieb môjho tela, bez rutinných zásahov a bez medikamentov, v respektujucom pristredi. S bondingom.
Taký som aj zažila a priala by som ten zážitok každej matke!

Do sekcie by som dobrovoľne nikdy nešla. Samozrejme, ak vznikne indikácia, tam nie je o čom špekulovať, vtedy áno.
Nechcela by som zažiť ani "prirodzený" pôrod po slovensky (xy rutinných zásahov, necitlivý prístup a pod.).

veronikaszabova
29. máj 2024

Mam za sebou prirodzeny a 2x sekcia. Za mna sekcia

pukina
29. máj 2024

Ja som sa pred porodom neskutocne bala sekcie, a po 30 hodinach kontrakcii to bolo pradoxne pre mna potom vykupenie. Na prekvapenie som sa aj celkom rychlo zotavila. A kedze nemam s cim porovnavat, asi by som si ju vybrala pre druhy raz. No kedze uz rodit neplanujem, zostane to len v teoretickej rovine🙂

dexemposupoplex
29. máj 2024

mala som prirodzeny a mam obavy, ze ako by to dopadlo i po 2x. Prvy komplikovany, dieta velke, moje zranenia a rekonvalescencia taktiez, zena po cisaraku sa skor dala dokopy ako ja po prirodzenom..teraz vaham, do coho ist...

nevenka
29. máj 2024

@beronsche tak ale zase niekedy treba pomoct. Mne napriklad vysli v ustrety pri druhom, ze neprepichnut plodove obaly, ale len som sa trapila. Nakoniec som suhlasila a ako to ruplo, tak sa mala narodila rychlostou blesku. Dalsie porody mi vyvolavali kvoli vysokemu tlaku tyzden a 2 tyzdne pred terminom, tiez prasknutim obalov, bez oxytocinu a jedno dieta z toho som porodila do 45 min., dalsie asi do 2 hodin, ale to bolo este v 38 tyzdni. Tam mi museli robit oxytocinovy test, bohuzial, lebo doktor potreboval vediet, ci porodim a ci to aj dieta zvladne alebo idem na sekciu, tlakovala som do 200/135. Takze tak. A povazujem tie porody za prirodzene, napriek vsetkemu. Bez nastrihov, sitia. Chvala Bohu. Iba prvy bol rutinny nastrih, co teda uznavam, nemuselo byt, vsakze.

Len to chcem, ze to netreba zovseobecnovat az tak a hrotit.
Ja rodim rychlo a lahko sa otvaram, 2 deti som ani tlacit nemusela vobec, sli same ako na smykacke. Takze ja by som si logicky vybrala toto. Ale ak by som sa trapila 3 dni ako sesterka, ci svagrina, hovorila by som asi inak.

lucia147852
29. máj 2024

Mám za sebou aj aj. Keby mám ísť znova, tak sekcia.

beata_k
29. máj 2024

2x som si vybrala sekciu

kiki68
29. máj 2024

Strasne zalezi od porodu, ale druhy asi zial cisarsky, zistila som, ze mi to 40 min tlacenie poskodilo zrak. Mala som totiz zakal sklovca uz predtym, lekarka ma upozornila na ten tlak pri napr potapani. Zial porod narobil skodu na jednom oku a druhy porod neviem ci by som riskla dalsie zhorsenie. Ale inak za mna rychlejsi prirodzeny porod je urcite najlepsia moznost.

terry658
29. máj 2024

Určite prirodzený. Pokiaľ sa nevyskytnú komplikácie tak by som do cisára nikdy nešla. Je to normálna operácia so všetkým čo k tomu patrí.
Teraz pred rokom som rodila tretí krát a ešte v deň pôrodu som odkráčala domov s dieťaťom na rukách. Toto po cisárskom reze určite nehrozí.

wiwi28
29. máj 2024

ja som mala plánovanú sekciu, sny bol 4500g a koniec panvový bez možnosti otočenia. Ak by som plánovala druhé dieťa idem zas takto. Presne som vedela kedy a ako budem rodiť a zotavila som sa veľmi rýchlo. U mna zapracovala psychika keď mi priniesli malého. Bolesť bola preč a nastúpil syndróm matka (že sa musím o svoje dieťa starať)

beronsche
29. máj 2024

@nevenka ale samozrejme, že všetko záleží od zdr.stavu matky a dieťaťa.
Nemyslím si , že hrotim.
Predsa nemôže byť problém s tým, ze sa veci pomenujú, ako sú.
Tak ako sekcia má svoje špecifiká, tak aj prirodzený pôrod. a ako nie je jedno vhodné vzdy a za každých okolnosti, tak ani to druhé.
A to, ako žena rodila, ju nijako nedefinuje ako matku, ani konečne nedeterminuje vzťah s dieťaťom. Čiže žiadne výčitky, nie sú na mieste.

Ja som za to, aby mala žena možnosť voľby (s prihliadnutím na zdr.stav).
Dokonca, aby mala možnosť sa rozhodnúť aj pre sekciu. S tým, že by jej boli vysvetlené rizika pre ňu (keďže ide o velku brušnú operáciu) a aj pre dieťa.
(Tu znova pripomínam, že sú situácie, kedy sú tieto rizika zanedbateľné, v porovnaní s rizikom vaginálneho pôrodu, keďže niekedy je sekcia nevyhnutná kvôli zdr. stavu, aby si to niekto nevysvetlil zle)
Ale aj aby mala žena aj možnosť si zvoliť aj neriadený pôrod bez medikamentov (znova po zohľadnení zdr.stavu). Lebo nedostupnosť tohto je príčinou pôrodnej turistiky..

Čo si myslím, že je nespravne, je to, aby sa vykonávali rutinné zákroky len preto, lebo "u nás je to tak a my to tak vždy robíme".
A mnohé naše pôrodnice podceňujú psychickú pohodu pri pôrode, či najnovšie poznatky z pôrodníctva. Výsledkom su traumatizovane ženy. A toto je veľmi smutné.

marticka85po
29. máj 2024

Sekcia

mamamasama
29. máj 2024

Vybrala som si vzdy prirodzený. Po každom som si odišla do kúpeľne po svojich, nemala ani skrabanec a na druhý deň normálne fungovala. Myslím, ze sa nedá ani porovnat s cisárskym.

anna_anicka83
29. máj 2024

@beronsche Ja zas vidím veľké zlepšenie vo viacerých nemocniciach, čo sa pôrodu týka. Taký ten rutinný som zažila s prvou pred 13 rokmi (prepich vody, oxytocín, sestrička, čo mi chcela skákať na brucho, nástrih). Napriek tomu som mala pôrod v pohode, aj zotavenie. Len som sa pri tom necítila až tak fajn. O 6 rokov v tej istej pôrodnici úplne iný prístup. Na všetko sa ma pýtali, žiadny oxytocín som už nechcela, milá sestrička, úplne fajn pôrod (jemný nástrih, aj mi to hovorila, že to len tak trošku). Voda odišla až s pôrodom. A posledný po 10 rokoch od prvého som sa už naozaj riadili akoby tou maminou. To som dala 4 kg bez nástrihu. Bambuliaky som hneď dostala k sebe. Určite to ešte nie je všade super a je čo doháňať. Ale myslím, že sa dá vybrať a ten pôrod už nebýva taká mäsiarčina ako kedysi👍

belllinka
29. máj 2024

Ak si mozes vybrat a chces to lepsie pre dieta, tak samozrejme prirodzeny

beronsche
29. máj 2024

@anna_anicka83 áno, pomaly sa to zlepšuje aj u nás. Našťastie. 🙂🙂

tetapetra
29. máj 2024

Po vyvolavani a skákaní mi po bruchu, som bola vďačná za cisársky.

mima172
29. máj 2024

Keby som mala na výber, tak by som si vybrala sekciu. Dôvod? Zažila som prirodzený 🫣😃
Ale nie, vážne - keďže viem, že pre dieťa je zdravší príchod na svet pôrodnými cestami, tak by som volila opäť prirodzený, keďže potreby dieťaťa sú pre mňa dôležitejšie ako moje vlastné.

mimi3008
29. máj 2024

Po absolvovani prirodzeneho porodu s epiduralom, ktory pravdepodobne zapricinil spomalenie porodu a zakliesnenie dietatka v porodnych cestach, az museli porod ukoncit kliestami a po vytiahnuti bol syn modry a nedychal par minut a ja dotrhana od predu az dozadu a 3 mesiace som nemohla poriadne sediet a 2 mesiace som chodila nasiroko a po ukonceni 2.tehotenstva planovanou sekciou, po ktorej som bola za 2 tyzdne uplne fit, by ma uz nedonutil nikto rodit prirodzene

lucia147852
29. máj 2024

@terry658 v ten deň nie. Ale bola mi ponúknutá možnosť ísť domov 48 hodín po cisárskom. Nevyžila som ju, pretože som očakávala zltacku a tak aj bolo.

waitinka7
29. máj 2024

Mala som aj prirodzený aj sekciou. Za mňa jednoznačne sekcia, ináč by som už nerodila. Zotavila som sa veľmi rýchlo.

banalu
29. máj 2024

@mimi3008 skoro do bodky si opisala moj prvy porod. Hojila som sa na divoko, co mi vkuse stehy praskali. V sprche som pomaly zila a na nohach som nevydrzala stat viac ako 15 minut. Ceresnicka na torte bola ked zo mna po dvoch tyzdnoch vysiel polozhnity tampon, co tam zabudli pri siti 👌 jedine stastie, ze som mala mega CRP a ladovali do mna atb, inak by som asi umrela na sepsu 🤦‍♀️ a ano stazovala som sa na kazdej vizite, ze nieco nie je ok... ale co ja blba provrodicka o tom tak mozem vediet 🤦‍♀️
Doteraz lutujem, ze som si nevybavila sekciu!
A druhe dieta u mna nehrozi! Mna uz na porodnu salu nedostanu!

terry658
29. máj 2024

@lucia147852 ja si neviem predstaviť ísť po cisárskom domov do dvoch dní. Keďže mňa doma čakali dve ďalšie deti o ktoré sa trebalo starať,asi by som to nedala....

paulinkad
29. máj 2024

Prvý porod - sekcia, druhy porod - prirodzený. Za mňa jednoznačne prirodzený. Menej bolestivý, rýchlejšie zotavenie, nižšie riziko následkov. Po sekcii sa v najväčšej bolesti akú som kedy zažila bolo treba starať o deti, po prirodzenom máš dieťa na starosť keď sú pôrodné bolesti fuč 😊

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre