Bojím sa pôrodu

deboraaa
29. jún 2015

Ahojte aby som v 5 mesiaci a pôrod sa mi blýži. Mám trocha strach a bojím sa. Som ešte dosť mladá a je to moje 1 bábo. Aké je to byť hlavnou účastičkovu na pôrode čo sa tam všetko deje ako to prebieha ? Nechodím na žiadné kurzy. Chodia tam všetky nastavajúce mamičky alebo nie ? čo je dôležité pri pôrode robiť a ako sa správať ? Ja som v Nemecku viem reč ale tiež istým slovám a vetám nerozumiem tak sa obávam poradte mi Dakujem 🙂

luta13
29. jún 2015

@deboraaa ahoj, ja som v 25tt+3...termin mam 9.10...prveho syna som mala SC, takze tiez som prvorodicka!...a zas nie som najmladsia (35r.), no tiez mam strach, ze co a ako bude...a MS som mavala cely zivot slaby, aj bolesti vajecnikov slabucke, takze sa bojim aj to, ako zvladnem kontrakcie...no najviac, co ma desi, je natrhnutie hradze...stale mam blbu predstavu ako sa mi otvor roztrhne na obidve strany a budem vyzerat hrozne...a ta bolest k tomu...aj ked vsetci pisu v kadejakych clankoch, ze to je to najmenej, ze kontrakcie su najhorsie....atd...mam vela zlych myslienok na porod, ale na druhej strane sa tesim, ako mi daju do naruce moju krasnu vysnivanu princeznicku...a aj k tomu zeny casto hovoria, ze je to najkrajsi okamih v zivote zeny, takze sa musim zacat sustredit na toto pozitivum...tiez zijem v DE a Dr.nam dal zoznam Hebamme z nasho okolia, ze si mame jednu z nich vybrat a dohodnut s nou stretnutie...a potom pri stretnuti s nou dohodnut podrobnosti ohladom porodu (porodny plan), pripadne predoprodneho kurzu...pri synovi sme na SK s muzom chodili len na zopar stretnuti, ktore boli ohladom prebalovania, starostlivosti o dietatko a kojenie...takze ziadne dychove cvicenia a podobne sme este neabsolvovali...no chystame sa urcite, pretoze mozno mi to pomoze pri dychani a je lepsie byt trosku pripraveny, ako ist do uplneho neznama...ja zas nemecky viem len zaklady zo skoly a byvame tu skoro rok, no nepracovala som nikde, takze rozvoj reci u mna zatial nenastal...dorozumiem sa na urovni ziaka...prax v NJ ziadna...preto moj manzel chodi ako dilinko vsade so mnou (myslim po lekaroch a uradoch), inak som v prdeli...a pri porode bude musiet byt na 100% inak neviem, kto mi vysvetli, co budu hovorit...jednoznacne chcem skusit porod do porodnej vane, za asistencie mojej Hebamme, ktoru si vyberiem...inak som za uplne prirodzeny porod bez akychkolvek injekcii na odlahcenie bolesti a na urychlenie porodu...takze asi tak nejak si to ja predstavujem...uvidme, aka bude realita, ked to na mna pride...no Tebe jednoznacne tiez drzim palceky, aby si si odrodila co najprirodzenejsie svoj den "D" a mala len krasne spomienky a co najmenej bolesti...a treba mysliet "LEN" pozitivne a tesit sa na zazrak, ktory je v Tebe a z Teba vyjde a bude na Teba pozerat malymi ockami...je to krasne mat dieta, uvidis, ked porodis...krasne tehulkovanie este!!!... 😅

lulu0123
29. jún 2015

@deboraaa ako citam, nejaky predporodny kurz by sa ti urcite zisiel, hlavne aby si sa zbavila strachu a zistila, ze porod je prirodzena vec, a je to prave sposob ako sa k vam dostane ten maly zazrak, ktory nosis v sebe a prave panika pri porode ti moze dost uskodit a pohoda zas velmi pomoct celemu procesu. pises, ze si v Nemecku, tak si tam najdi nejaky kurz, alebo neprides niekedy na slovensko? robia sa tu aj vikendove kurzy.my sme boli na tomto:

http://www.dietaaja.sk/index.php/tehotenstvo-a-...

a bolo tu uzasne, aj pre manzela, dostali sme kvantum zaujímavých informacii a bez nejakých omacok, presne ako porod vyzera, co sa deje pred a po.a musim povedat, ze o mnohých veciach som este nepocula a to je v okoli kopa tehotných a malých deti.

katyt
29. jún 2015

Ja som sa tiež každého pôrodu bála a teraz mám na všetky veľmi pekné spomienky. 🙂 Je to pekný zážitok, pokiaľ nie je pôrod komplikovaný. Na predpôrodnú prípravu som nechodila pri ani jednom dieťati, myslím, že nevyhnutné to nie je, dakedy nič také nebolo a ženy rodili aj bez prípravy. Ja som sa na pôrod pripravovala len tak, že som pila čaj z ostružiny malinovej to je na uľahčenie pôrodu, teda bolestí, ale neviem či to veľmi pomáha a ešte Alchemilku, ale tá sa môže piť až od 37. týždňa a je dobrá na urýchlenie otvárania sa, mne určite pomohla. 🙂

petulda333
29. jún 2015

Aj ja som prvorodicka a cim viac sa to blizi mam vacsi strach!bojim sa lebo neviem co ma caka,ake budu bolesti atd..ci budem vediet kedy to pride a tak a samozrejme aj to ze uz nebude v brusku ale na rukach a budem zan zodpovedna-ci to zvladnem...ale chystam sa na kurzy takze snad to bude lepsie a tebe to radim tiez...

ibapetkova
29. jún 2015

@deboraaa ahoj urcite odporucam kurz...ako prvorodicka som porod nezvladla nevedela som ako mam tlačit ako dychat ani ako boli prava kontrakcia.dodones si nadavam že som namiesto všetkeho vybavovania naokolo a vodicaku v 9 mes. nepripojila aj kurzy ..je to velmi doležite..vediet čo robit ...ani nevieš ako som si v duchu nadavala po porode na izbe šestonedelia poporode ako som bola blba a myslela som si že to zvladnem prirodzene. maly bol velky zasekol sa mi v porodnych cestach (tlačili mi na brucho 3) nesiel von (už nedychal maly nemal ozvy isli robit cs-(neskoro) )..a nebudem viac strašit vdaka šikovnosti doktora kt.ho vytiahol per vex(zvonom) sme zdravy krasny a 3 doma.takže určite chod na kurz ako pises reci rozumies kedze si neni na SR...tak nevahaj.keby som druhy krat tehu idem aj na 2 kurzy

viwy
29. jún 2015

@deboraaa Ahoj, hlavne sa ničoho neboj a nestresuj, keď nevieš čo ťa čaká a nejaké reči aké to je trašne vôbec nepočúvaj...! 😉 Rodila som cca pred 4 m. tiež v DE a jazyk žiadna sláva. Pôrodu som sa vôbec nebála lebo som nevedela čo ma čaká a doslova som sa tešila ako mi doma praskne plodová voda a my s mm v strese budeme "letieť" do pôrodnice. Vôbec som to tak ale nemala 😀 Prenášala som, takže mi pôrod vyvolávali, trvalo to 3 dni. Od druhého dňa vyvolávania som mala kontrakcie a v piatok okolo 23.00 mi praskla plodová voda, ale rodiť som nemohla lebo som sa neotvárala. V sobotu okolo 16.00 som oznámila dr., že chcem cisárky, že ďalej už čakať nemienim bola som psychicky nie fyzický vyčerpaná lebo myslenie na drobca či je v poriadku ma mučilo... Cisársky mi odhovárali a tak ma poslednýkrát pozreli a bola som otvorená na 5 prstov, takže cisárky ani náhodou ☹ tak som čakala, čakala... Večer na mňa nastúpili, že sa ide konať. Bola som nesmierne šťastná!!! Chceli mi pichnúť EPI no jasne, že som robila hrdinku a odmietla, ale nakoniec mi ju pichli a mne sa neskutočne uľavilo... O 22.00 sa šlo na vec, ultrazvuk... a o 22.30 som bola najšťastnejšia mamička na celom svete. Aj po takejto skúsenosti mám krááásne spomienky a teším sa na ďalšie tehu a pôrod. Ak máš naozaj strach daj si EPI a nebudeš cítiť ani ťuk, proste nič a tlačiť budeš na povel 😀 S manželom na pôrod radi spomíname a smejeme sa aká to ku konci bola rychlovka 🙂

ibapetkova
29. jún 2015

@deboraaa a k tym bolestiam -da sa to vydržat u niekoho to trva par desiatok minut až hodin ale ver že to zato stoji vydržat 🙂 velmi mi pomohla sprcha na fitlopte a predychavat a hlavne nekričat 😉

viwy
29. jún 2015

@deboraaa ešte som zabudla, na žiadne predpôrodne kurzy som nechodila 😉 a nemčina úplne pohodička 🙂

deboraaa
autor
29. jún 2015

Dakujem vám krásne 🙂

zofiac
29. jún 2015

Neboj sa pôrodu, je to niečo prirodzené, čo musíš vydržať a aj vytrpieť, aby si uvidela svoje bábätko. 🙂 Zvládlo to toľko ťien pred tebou, zvládneš to aj ty. A keď ho potom uvidíš, rýchlo zabudneš na bolesť, ktorú si si vytrpela. Lebo odmena stojí za to. nechcem ti písať, že pôrod nebolí, lebo to tak nie. 😒 Prečítaj si pôrodné príbehy tu http://zenskekruhy.sk/porodne-pribehy/ a myslím, že tvoj strach sa zmierni. Užívaj si tehuľkovanie, potom budeš len kojiť a prebalovať 😅

luta13
29. jún 2015

@zofiac klikla som si na tuto stranku, co si tu uviedla a precitala 1 jediny pribeh a bol uzasny, ozaj mi dodal odvahu prekonat kusok strachu pred prirodzenym porodom...vdaka za to...🙂

guiseppinka
29. jún 2015

@deboraaa ak si v nemecku, tak slovenske porodne pribehy ani necitaj, lebo tu u nas je uplne iny pristup ako v nemecku a inych krajinach. co sa tyka jazyka, tak vobec nestresuj, ze nerozumies niektorym vetam. ja som rodila v rakusku, moja nemcina teda nie je vobec na nejakej dobrej urovni a doteraz nechapem ako sme sa dohodli, ale debatovali sme a pochopili sa. ja by som ti urcite odporucala predporodny kurz. tam by si sa mala dozvediet celu fyziologiu porodu. to ti velmi pomoze, pretoze budes vediet, co ta caka. a co je dolezite robit pocas porodu? byt uvolnena a dychat... porodom som sa zacala zaoberat az asi v polke tehotenstva, dovtedy som ho neriesila vobec. potom som nasla citat: porod neznamena, ze ides hucat na vzdycharen, ale ides si po svoje milovane dieta. toto u mna odstartovalo patranie po informaciach a dostala som sa k hypnoporodu http://www.hypno-porod.sk/ absolvovala som kurz a na porod som sa tesila. samotny porod trval trval skoro 30 hodin, lebo som sa neotvarala, ale aj napriek tomu mam na neho krasne spomienky. p.s.:bolest bradaviek pri kojeni bola vacsia bolest ako porod. a to teda nemam nejaky vysoky prah bolesti...

viwy
29. jún 2015

@guiseppinka 😀 to sme na tom úplne rovnako 🙂 na pôrod mám krásne spomienky a tiež trval neskutočne dlllho, ale kojenie! o jeeej, ta bolesť auuu! z kojenia som mala od začiatku stres, že to nezvládnem a nezvládla som to ☹ kojila som len 2 mesiace ☹

andisko
29. jún 2015

baby, nebojte sa. ak lubite svojho chlapa a babatko, na ktore sa tesite, bude dobre. ja som mala 19h porod so sialenymi kontrakciami a krasne spomienky mam aj tak. telo je na to prisposobene, bude vediet co robit. staci pocuvat a pomahat mu. drzim palce, aby ste mali zdrave babatka a na usmev na tvari, ked ich uvidite 🙂

nativanativa
29. jún 2015

@deboraaa kazda prvorodicka nevie co ju caka ... ved to je predsa normalna vec , ja som tiez nevedela co ma caka a ani som na predporodne kurzy nechodila
proste to pridso na mna a dala som to .... dolezite je spravne dychat a neprestavat dychat , ked uz porodis hlavicku tak ostatok uz nebude problem a po porodeni placenty si uz uplne vydychens ... a ver mi ze budes tak vycerpana a budes mat okno ze ani nepostrehnes ako si to vsetko vobec dala , my zeny sme silne osoby !!! A za par hodin budes mat drobca pri sebe .... a to bude ten najkrajsi pocit
drzim palce 🙂

zofiac
29. jún 2015

@guiseppinka tam sú väčšinou príbehy z hainburgu, brna a domáce pôrody, nie tie katastrofy, čo sa dejú v našich pôrodniciach

guiseppinka
30. jún 2015

@zofiac ved ja viem. ale v ramci pripravy ide aj o to, vybrat si porodnicu, kde sa budem v ramci moznosti citit prijemne. uz sa daju najst aj take, aj ked ich je zalostne malo, preto zeny ak mozu, tak idu bud do brna, breclavy alebo do hainburgu...

evittam
30. jún 2015

@zofiac Prepáč, ale ja neviem o žiadnych katastrofálnych podmienkach v našich pôrodniciach - ja som to nezažila-myslím žiadnu katastrofu ani nič podobné a mám desiatky kamarátok čo sú tiež spokojné so slovenskými pôrodnicami.

zofiac
30. jún 2015

@evittam Tak záleží aj na tom, čo očakávaš - podľa mnohých je prirodzený pôrod každý, ktorý nie je cisársky, čo je blbosť. Ide o to, že nerešpektujú požiadavky rodičiek. Samozrejme, niekedy sa nedá všetko. Podávanie oxytocínu, nástrih, tlačenie na brucho, zákaz jesť a piť, dieťa idú hneď vážiť a merať a na matke ho nechajú pár minút, inkubátor ich zohreje viac, ako matkia náruč a ľudské teplo .... Proste všetko sa zamiestne, lebo sa to tak nerobí .... priestor na diskusiu takmer žiadny. A že babyfriendly 😒

evittam
30. jún 2015

@zofiac Tak to sú tvoje skúsenosti, čo mi je teda ľúto. Ale ja vôbec také nemám a ani moje kamarátky. 😉

mia265
5. júl 2015

@zofiac Tak lepšie nástrih,ako by si sa mala roztrhnúť. A nástrih bolo to posledné,čo ma trápilo v tej chvíli. Aj tlačenie na brucho bolo hrozné,ale keď nevládzeš tlačiť, tak to asi aj pomáha. Mne keby netlačili na brucho,tak neviem, keďže už som bola na pokraji síl..

@deboraaa predpôrodný kurz by som odporúčala, lebo ja som napríklad zle tlačila a málo spolupracovala,ako mi písali do správy. Takže nebudeš tak prekvapená,čo ťa čaká. To je asi najdôležitejšie, ako ho vytlačiť. To predtým je individuálne, bolesti,každý to zvláda inak. Niekto má krásne spomienky, ja už to asi nechcem viac zažiť 😀

sardinka333
5. júl 2015

Je jedno či ste prvorodička alebo rodíte xté dieťa...ja som sa bala aj pri treťom porode...lebo každý porod je iný ako ten predošlý, žiadny ,,kopirak,, a šablona neexistuje. U mna 3 porody, 3x iny začiatok porodu - raz odtiekla voda, 2x mi ju praskli na dohodnuty termín a 3x prišli kontrakcie...
Ak máš velké obavy tak chod na nejaky kurz - najdeš spriaznene duše, navzajom sa podporíte, povzbudíte. Doležité je podla mna o svojich pocitoch hovoriť, nedusiť to v sebe.
Uprimne si myslím, že si treba aj zistiť čo to o nemocnici - porodnici kde chceš ist rodiť. Ake mas priania, poziadavky aby si potom nebola ,,vyšašená,, ak sa začnu veci diať inak ako si si naplanovala. Ja osobne odporučam nič neplanovať a na ničom 100% nebazirovať...pretože porod sa zo sekundy na sekundu može zmeniť, jeho priebeh, moze prist nejaka komplikácia. Pripadne (neviem ako to je v Nemecku) si najst svojho porodnika a snim konzultovať svoje predstavy a možnosti.

@zofiac tieto ,,požiadavky rodičiek,, su už smiešne...ako možeš mať požiadavky ked ani nevieš ako to cele bude prebiehať? Ja som nemala žiadnu požiadavku skor som to brala tak že ,,bolo by fajn ak by sa dalo,, ale kedže nikdy nevieš ako sa veci vyvinu tak načo niečo 100%očakavať?
Čo je to prirodzený porod? nedať si pichnut vodu lebo je to ,,neprirodzené,,??? No tak to by som svoje dve z 3 detí nosila ešte dnes...lebo porod mi konečne rozbehol doktor až ,,pichnutím vody,, dovtedy by som o to viac trpela v kontrakciách a bola vysilená a grogy. Ja som vdačná mojmu porodníkovi za všetky neprirodzené zasahy ktoré urobil...praskol vodu, dal mi čipky na uvolnenie krčka, a pred mini nastrihom sa ma spýtal či suhlasím ako som sa hojila a pod. lebo inak by som sa o to viac trapila čo som malu horko ťažko vytlačila. Celý porod aj zo ,,zasahmi,, trval 2 hodiny...a ja som sa mohla tešiť z malej a nie ešte trpeť v neznesitelných bolestiach další čas. Takže za mna strčte si tie prirodzené porody niekam - kto chce trpieť a uplne nezmyselne a zbytočne ak sa tomu da pomocť tak nech trpí aj cele dni v bolestiach ako Eva v raji...ja som to chcela mať čo najrychlešie za sebou a na mojich deťoch nevidim žiadne ,,vady,, koli tomu že pred x rokmi sa narodili s oxytocinom, nastrihom,klystyrom.

mufka1
5. júl 2015

No ja som rodila 2x a 1x spontany potrat .Prvy krat som prisla do nemocnice rano o 6.45 primar ma vzal dal vyvolavacku a zhruba 7.10h som zacala pocitovat bolesti take ako pri menzese potom mi prestrihli vak a voda vytiekla no cca 13 h som mala uz velke bolesti: 0( no primar mi daval neake inekcie na spanie ,vzdy som zaspala nachvilu a bolesti ma zobudili o 14 hod sa doktori menili a ja samo este neporodila prisla doktorka starsia prestrihla ma no a potom vsetkom sa konecne maly narodil o 17.05 h bola som zasivana na 10 stehov .Vobec som nevladala nic ani chodit ani skakat na fitt lopte 🙂 No odvtedy je 12 rok.Dcerku som rodila sekciovTies sme prili do nemocnice rano o 7.00 hod ( doktorku som si vybavila tu istu ako pri prvom porode som mala ) vysetrila ma no kedze som sa neotvarala tak strcila domna prsty a neak to tam potlacila 🙂 kazala nam sa prechadzat pomeste ( mm bol somnou pri porode ) tak sme sa prechadzali do 10.30 hpotom som zacala mat bolesti doktorka ma vysetrila a povedala ze mozem ist na porod i ked som bola otvorena na 2 cm prisli sme tam vypisali papiere skontrolovali malu dali vyvolavacku silne bolest som dostala cca 13 hod doktorka mi kazala chodit vyskusat na fit loptu no pochodila som velmi malo na fit lopte hadam 10x som skocila a vysla somna tmava zelena plodova voda tak zavolali doktoruk prisla skontrolovala ma a povedala ,ze este to nieje otvorene uplne na porod no tak uz som bola vysilena, ze som si pytala epidural prisiel doktor anesteziolog a pichol mi ju ,no aj tak som citila bolest vycerpanie unavu no cca po 30 min som bola otvorena lekarka mi povedala ze uz bada hlavicku no len nastal problem ze dcerka nesla zatilkom ale pusinkov von a ktomu prestavala dychat.Lekarka okamzite povedala sekcia vycievkovali ma zali krv a uz sme frcali zbehlo sa to tak rychlo ze ani neviem ako som sa ocitla na operacnom stole uspali ma a zobudila som sa povsetkom dcerku mi doniesli ukazat zabudla som aj nato ze mam rozrezane brucho 🙂 Vies kazda mame porod iny my zeny sme stavane rodit panboh to tak zariadil 🙂 neboj sa si mlada zvladnes to nieje to nic co by sinezvladlaPoznam maminku co jej doma praskla voda a za 30 min boli nemocnici a o dalsich 10min mali babo nasvete ani nevie ako porodila 🙂Ver vto ze ked porodis zabudnes na boles okamzite ked zbadas a pocujes svoje dieta je to najkrajsia vec na svete!!!!! Hlavne sa nestresuj babo to citi bud pohode!mysli nato ked bude nasvete ako sa ti zmeni celi zivot🙂 budes mama 🙂je to najkrajsi titul aky zena moze mat 🙂 este ja som rodila syna ako 22 rocna a dcerku ako 33 rocna a este jedno by sme chceli i ked teras budem mat 35 r zachvilu 1 syna mam s ex manzelom a dcerku s 2 manzelstva a planujeme este jedno stoji to zato!! Drzim palce🙂🙂 a hlavne bud pokojna🙂

zofiac
6. júl 2015

@sardinka333 Veď v pohode, to je tvoj názor .... samozrejme, že nepôjdem hlavou proti múru, uvidím, ako sa všetko bude vyvýjať. Vždy sa dá dohodnúť, len treba komunikovať - to je základ 😉

luta13
7. júl 2015

@mufka1 pekne si to rozpisala, aj mi slzy vybehli...tak drzim palce, nech Ti to tretie babätko vyjde co najskor...🙂

kuriatkomm
7. júl 2015

Ja som rodila ako 20-ročná,tiež mladá,ale pôrod som brala ako "pár hodín si vytrpím a celý život sa budem tešiť z dieťatka" .. V tej chvíli,si možno budeš myslieť,že to neprežiješ a budeš vyčerpaná ako nikdy,ale potom pride veľke finále,pri ktorom zabudneš na všetko negatívne pred tým 🙂 drž sa,si žena-si silná

mufka1
7. júl 2015

@luta13 dakujem moc 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre