Bábätko sa neotočilo a hrozí mi cisársky

kamkalu
19. mar 2013

Ahojte,

som v 33+5tt a mala sa mi este neotocila. A zevraj uz je mala sanca, aby sa otocila.

Bojim sa, ze nakoniec bude cisarsky.
Mam z toho obavy :(

Napiste mi prosim nejake pozitivne skusenosti s neskorsim otocenim babatka a pripadne, ake mate skusenosti s cisarskym?
Prosim hlavne radsej tie pozitivne pribehy mi piste, potrebujem ukludniiit :(

Dakujem maminy

bubelko
19. mar 2013

@kamkalu mne sa obe deti otocili relativne neskoro. starsi v nejakom 36tt a mladsi dokonca v 37 a par dni. tesne pred kontrolou, na ktorej sa mal doktor rozhodnut, ci naplanuje cisarsky alebo nie 😉

zuzi0911
19. mar 2013

ja som pocula ze aj v den porodu sa babatko otocilo 🙂 moj brat sa neotocil ale vzhladom na to ze to bol 3 porod tak mama rodila prirodzene.neboj sa dopadne to dobre 🙂

kamkalu
autor
19. mar 2013

bubelko: a aj si to citila, ked sa maly otacal? Ja mam pocit, ze mam nejake uzke brucho a ze sa malej paci byt hlavickou hore. Uz par mesiacov je v rovnakej polohe. Zadockom doli. Nozky ma pri hlavicke.

Zuzi0911: dufam aj ja, ze sa este otoci

Dakujem 🙂

mojazena
19. mar 2013

mne sa dcérka otočila 4 dni po termíne.Dodnes si to pamätám ako som z vane volala na mm,aby sa prišiel pozrieť ako sa mi točí bruško. A za pár hodín sa rozbehol prirodzený pôrod,hoci som mala na druhý deň nastúpiť na vyvolávačku.

pakin
19. mar 2013

Ja som išla rodiť prirodzene, malý bol otočený dole hlavičkou ale neotvárala som a malý sa už veľmi tlačilo von ☹ A aby nenastal nič zlé, tak ma vzali na sálu, že bude nakoniec cisársky. Po operácii nebolo to až tak veľmi hrozný pocit, síce som cítila, že tam mi bruško akože ťahá, ale nič. Ten deň. Ale druhý deň, keď som musela postaviť na nohy, to nebolo dobré 😅 Chodila som naklonená 😀 Po niekoľkých hodinách to už bolo oveľa-oveľa lepšie a aj nasledujúce dni. Nemusíš obávať, keby som mala ísť ešte raz rodiť, tak určite by som išla cisársky 😀 Neboj sa, bude všetko v poriadku, držím palce 🙂 😉

matozazzo
19. mar 2013

@kamkalu Skus chodit po 4 dozadu, mne to pomohlo a mala sa otocila, aj ked som nakoniec rodila zo zdrav. dovodov cisarskym... Mam za sebou 2 a da sa to zvladnut 🙂

vierka0
19. mar 2013

hlavne by som chcela povedat, ze svojimi obavami nezmenis absolutne nic..otocenie dietata je velmi individualna zalezitost, aj ked sa zvykne otocit do toho 30tt, moja sa este v 34tt tocila akoby sme boli v polovici tehotenstva, to preto, lebo bola velmi malicka, mala miesta..dalsia vec je, ze aj ked je dieta KP, je mozny prirodzeny porod, len je potrebna zvysena opatrnost a presnost pri merani hlavicky a matkinej panvy. A ak bude nutne pristupit k sekcii, tak ju jednoducho budes musiet zvladnut, nie je to nic, co sa neda prezit 😉 😉 jednoducho sa nastav na to, ze dieta pojde skor ci neskor von, ci uz takou alebo takou cestou a ty sa tomu budes musiet prisposobit 😉

bubelko
19. mar 2013

@kamkalu nie necitila. ani pri jednom 😉

loona1
19. mar 2013

Ahoj,ja som rodila cisárskym rezom chlapčeka,ktorý sa tiež neotočil.Doktori ma ubezpečovali,že prirodzene môžem rodiť aj tak,ale ja som sa veľmi bála aj pôrodu,kde by bolo všetko v poriadku,nie ešte,keď je otočený KP.Po pravde,ja som cisárskym rezom aj chcela rodiť a malý to asi vycítil a neotočil sa.Skrátka,aj druhé by som tak šla.Takýto pôrod je pekne naplánovaný,s umrtvením od pása dolu a konečným zašívaním som na operačke bola cca 30 min.Zdravotný personál,ktorí tam bol,samozrejme okrem doktorov,sa so mnou rozprával,aj sme si zavtipkovali...Po odznení spinálky to síce bolelo,ale dávajú injekcie aj dajaké lieky na zmiernenie,aj na požiadanie aj samy ich dávajú.A koniec-koncov niektoré mamičky majú dlhý ťažký pôrod a aj po ňom sú ubolené.Ja som sa zotavila celkom rýchlo,jazva je malá,skrytá.Takže ja mám s cisárskym pôrodom len dobré skúsenosti a ako som už spomínala,aj ďalšie by som tak šla rodiť 🙂

zuzka444
19. mar 2013

Ahoj netreba sa obavat..ako pisu baby babatko sa moze otocit kedykolvek.babatko ma.cas do porodu na otocenie.neboj sa a hlavne sa nestrachaj.aj moja svagrina vsetko mala ok aj maly bol.otoceny mohla.mat kratky super porod maly mal len 3 kila ale bohuzial.musela ist cisarakom.bo mal.obtocenu pupocnu snuru..cize cisaraky nemozes.ovplyvnit a hlavne sa ho neboj 🙂.treba byt pripravena na.vsetko.ja som.v 26 tyzdni a mala poskakuje ako na trampoline sem tam.kopne do rebra sem tam do mocaku takze tiez.este neni otocena a nebojim.sa bo je este cas a mas.ho este aj ty neboj 🙂.drzim.palceky

cawes
19. mar 2013

ahoj mojej znamej sa mala tiez nie a nie otocit, uz mala termin na cisarsky a ked prisla a robili kontrolu zistili ze sa mala otocila, tak ju poslali domov a cakali na prirodzeny porod.
Mne sa maly otocil skoro, na otazku ci som to citila ano bolo mi v ten den strasne zle, palila ma zaha a asi pol dna som myslela ze mi maly vylezie pupkom von. No pootm sa to ukludnilo a dr. povedala ze sa tocil

dahra
19. mar 2013

@kamkalu - mne tiež včera povedali, že krpaňa je KP. Ja som prvé rodila prirodzene, malý bol otočený už v takýto čas správne. Mierne ma to zaskočilo, lebo ja som chcela aj toto druhé prirodzene. Viem porovnať, mala som laparotomiu pred par rokmi, mám jazvu ako po cisárskom a hoci prirodzene rodiť tiež nebolo med lízať, pocitovo sa mi to páčilo viac. Dodnes si presne pamätám ten pocit, ako dieťa ide von. 🙂 Nuž ale budem sa musieť prispôsobiť situácii.

kika1111
19. mar 2013

neviem ci ti to pomoze. ja som rodila normalne, male ziena co ma 160cm, pred porodom celkom chuda, maly mal 3210g, porod trval len 4,5 hodiny no ja som bola asi v horsom fyzickom stave ako zeny, co rodili cisarskym..ja som nemohla normalne chodit prvych 5 dni. prve 4 dni som 15minut zliezala z postele..proste strasne. ak budem mat rodit znovu tak sa budem snazit cisarskym.

zigzag
19. mar 2013

@kamkalu skusala si cviky ??? mne pomohli a maly sa otocil v ten den ako som 1x cvicila ... to boli kotrmelce a kopance potom celu noc, 🙂

cerez
20. mar 2013

@kamkalu Ani mne sa dcéra neotočila a skončilo to sekciou. Išlo o prvé tehotenstvo a rovnako som mala strach. Pre mňa bola horšia predstava rodiť prirodzene dieťatko otočené KP ako si odrodiť cisárskym. Mysli na dieťatko ako ho budeš držať v náručí. Pôrod cisárkym prebieha veľmi rýchlo. Držím ti palce, nech ti to dopadne dobre.

bibistec
20. mar 2013

nechapem tvoje obavy, ved cisarsky je bezbolestny a bezproblemovy porod, napriek tomu co hovoria ti naozaj nehrozi riziko, nebudes roztrhana, ubolena, budes sa vladat postarat o dieta na rozdiel od zien rodiacich ,,prirodzene,, budes moct ist na toaletu a to nehovorim o celkovej rekonvalescencii. o par dni behas ako srnka. to pisem z vlastnej skusenosti, vdaka bohu za cisarak.

blumka
20. mar 2013

@kamkalu podla mna ta este dost skoro vystresovali. babo ma este cas na otocenie 😉
a co sa tyka cisarskeho, ja mam za sebou 2, treti pred sebou. AJ ma mrzi ze som nemohla rodit prirodzene ale asi to tak malo byt a zotavenie po cisarakoch mi trvalo kratsie ako inym zienkam po prirodzenom porode. Ja stale hovorim, ze deticky vedia preco sa otocia KP alebo hlavou dolu, vsetko ma svoj zmysel a netreba nad tym nejak dumat. Ak sa babo neotoci mozno to tak ma byt a je to pre vas obe lepsie rodit cisarakom ako prirodzene...a mozno sa najde nejaky lekar ktory ti pomoze s porodom prirodzenym aj ked bude babo KP 😉 hlavne sa zbytocne nestresuj uz teraz. Dietatko musi nejako vyjst von, naco si to robit este tazsim 😉

tilly
20. mar 2013

1. este sa moze otocit
2. cisarskeho sa neboj, je to sice operacia a nie je to bezbolestne, ale nie je to zas take strasne 😉

anjelicek26
20. mar 2013

@kamkalu - nas sa otocil 33+6, tocil sa dva dni a trochu to bolelo, hlavne ked bol priecne... su deti co sa fakt tocia az den pred porodom, zavisi, kolko mas plodovej vody a male miesta... cisarsky je dnes inak uz rutinna operacia, rodi sa tak pomaly 1/3 deti... nemysli na to, chod na poucenie, podpis papiere kvoli anesteze, nech vies co by sa dialo keby... a dufaj, ze ma babo rozum a vie, kde je vychod 😀 😀

ekinkala
20. mar 2013

@kamkalu ahoj tak sanca tam este je skus ho nie tlacit ale viac menej hladkat ,rozpravat mu neviem to spravne vyjadrit ale trochu do nho ako keby jemne stuchat hybat s nim ale velmi jemne lahni si v klude a asi hodinu sa tomu venuj skus ho prebrat nech sa zacne hemzit mne sa mali tiez otocil neskoro a mala som obavy a este pri porode mal hlavicku vysie doktorka mi kazala si sadnut na fit loptu a jemne sa pohupavat jasne ze sa to uz nedalo pri tych kontrakciach a ajtak ho trosku posuvali nizsie sus si sadnut na vecko a len tak tam sediet 10min nie tlacit iba sediet

jaja018
20. mar 2013

Ja som počula že baterkou svietiť zo sporu na bruško a babo sa otočí za svetlom. Ale neviem či to pomáha 🙂

ewca
20. mar 2013

@jaja018 hehe, to som este nepocula, ale znie to celkom srandovne 🙂

@ekinkala ja ked som rodila, tak tiez mi hovorili, ze cim silnejsia kontrakcia, tym viac mam na tej fitlopte skakat...a fakt to bola posledna vec, ktoru som v tom momente chcela robit... a bol pri mne moj iniciativny muz, ktory odsledoval vsetko co mi sestricky hovorili a ked tam neboli tak svedomito dohliadal na to aby som to aj robila, skoro som ho dorazila...ja som ledva zila a on na mna jaci, hup sa hup sa hup sa a vystri sa, si zhrbena....

achesa
20. mar 2013

@kamkalu moja dcéra bola otočená zadočkom od cca 20 tt a tak zostala až do pôrodu, ktorý bol teda cisársky. No možno by som rodila cisárskym aj keby otočená bola hlavičkou, lebo mám hraničnú výšku a nízku hmotnosť. To bol zrejme aj dôvod, prečo sa neotočila, lebo som drobná a lekárka vravela, že už proste nemá ako sa otočiť, lebo má málo miesta. Cisársky mi robili v deň príjmu do nemocnice, lebo už som bola otvorená. Vybrala som si spinálnu analgéziu, aby som mohla byť pri vedomí, keď sa narodí. Pre mňa to bolo krásne, keď som ju počula plakať a potom mi ju ukázali, celý čas som plakala kým ma zašívali- od dojatia. Keď ju umyli, ukázali mi ju znova a na jisku mi ju nosili 3x denne. Na jiske som ležala 24 hodín a teda to bolo horšie, ako pôrod samotný, lebo keď mi vytláčali lochie tlakom na brucho, dosť to bolelo. Ale po 24 hodinách ma previezli na izbu a tam už som sa musela starať o seba sama. Bola som veľká hrdinka, lebo odkedy ma odpojili od infúziek som odmietala čokoľvek od bolesti- kvôli mlieku. Jasné, bolo to zlé- postaviť sa z postele atď, ešte aj ďalší týždeň doma, ale zvládla som to. Nemala som ani problémy so zrastom jazvy, dôležité bolo jedine to, že bábo je v poriadku a cisárky bol pre ňu menšia hrozba. Pre mňa by bol zrejme vaginálny pôrod problém za každých okolností, lebo ako vravím, som taký drobec a navyše ani panvu nemám žiadnu. Teraz čakám druhé a už sa to blíži- dosť som nervózna, lebo ak bude dieťa normálne otočené, tak ma zrejme nechájú rodiť vaginálne a ja sa strašne bojím, že sa potrhám, alebo že proste nebudem schopná ho vytlačiť alebo že sa mi rozthne maternica v jazve... no na druhej strane, chcela by som skúsiť vaginálny...
Hlavne sa nestresuj- ako mne povedala moja terajšia lekárka" nebojte sa urobíme to tak, aby to bolo pre vás aj dieťa najbezpečnejšie"
Držím palce, či už porodíš tak alebo onak tak, nech to dopadne dobre pre vás oboch🙂

suz2
20. mar 2013

@kamkalu Ahoj :o) hlavne sa netráp, lebo drobček v brušku to cíti. mne sa Miško otočil až v 35 tt, ale napokon som aj tak išla na cisársky, ale z iného dôvodu.... a ani cisárskeho sa nemusíš báť, nebolo to nič strašné....jasné, že by som radšej rodila prirodzene, ale ak bude cisársky pre vás najlepšie riešenie podľa lekárov, tak s tým nič nenarobíš...dôležité je, aby ste boli s malinkou v poriadku. a vôbec sa nemusíš báť, malá sa ti môže otočiť aj dnes, aj o týždeň, aj v deň pôrodu....:o) Držím palce a hlavne mysli pozitívne, dieťatko cíti všetko to, čo prežívaš...

ekinkala
20. mar 2013

@ewca hiiiiii aj moj tam bol a ze dychaj zlatko zhlboka ,dychaj ,dychaj im sa to hovori ked si to nezazili mna este 15 min pre porodom doktorka poslala si sadnut na zachod ale nech netlacim iba sedim nech sa mali posunie len som si sadla a hned som aj vystrelila stoho zachodu ako prisla kontrakcia a vratila sa naspet na salu mala som infuziu takze manzel za mnou tahal kovovu konstrukciu a doktorka sa pyta cooo Nikolka neda sa tam sediet skuste este tak som sla dopadlo to rovnako a uz som povedala ze tam nejdem 10 min pred porodom hovorim doktorovi pan doktor uz ideme rodim ja mam teplotu ja uz nevidrzim bola to celkom sranda hiiii doktor sa len smial nemate teplotu nebojte a pri tom cely porod trval asi pol hodinu takze super najkrajsi je pocit praznoty po porode vaaaaau ina ulava

ewca
20. mar 2013

@ekinkala hej hej a krical aj dychaj dchaj dchaj...fucala som ako pes (po 4 jednotkach oxytocinu si vies predstavit tie kontrakcie).... a potom ma poslali do sprchy a zase ze ked pride kontrakcia mam byt co najviac vystreta...hej postojacky a vystreta...ved ja som sa aj snazila, bola som zahryznuta v tych obkladackav v sprche, skoro som tam odtrhla tu sprchovu hlavicu, snazila som sa byt co najviac vystreta, ale aspon nohu jednu som mala pokrcenu, nepomohlo, ale moj manzel...ved co robis, sa vystri, aj tu nohu vystri... a ja so zatatymi zubami mu kricim, ved ja sa snazim....

rolandik
20. mar 2013

Ja som mala druhy pôrod tiež KP a bol prirodzený. Sranda bola, že sme nikomu z rodiny nepovedali čo to bude iba že pôjde zadočkom. Môj svokor sa hrozné tešil, že to bude chlapček, lebo aj môj manžel sa narodil KP. Svokrina mama rodila dievčatá hlavičkou a chlapa KP. Nakoniec máme krásne dievčatko. Ja som pri prvej cvičila aj tie uvoľňovacie cviky, ale potom som už bola lenivá. Nebolo toľko času pozorovať každú zmenu, keď som už mala jedno dieťa. A napokon som mala v sebe akúsi istotu, ani neviem odkiaľ, že to zvládneme. Rodila som v Trenčíne, je to pôrodnica, kde sú pripravený pomôcť.

kamkalu
autor
20. mar 2013

@jaja018
hej, tiez som citala, v Amerike maju kopec trikov. Priznam sa, ze som si chvilu svietila 🙂)))))))) a nic 🙂

Dohovarat jej stale dohovaram. Asi sa jej tak paci.
No uz sa s tym budem musiet zmierit, nejako to uz cele dopadne.

kamkalu
autor
22. mar 2013

@achesa

Dakujem Ti za podporu, uz som trosku kludnejsia. Bude ako bude.
Presne, hlavne nech je babo zdrave, doktori uz hadam vedia co robia 😉

Drzim Ti palce potom pri porode ! Drz sa!

kamkalu
autor
22. mar 2013

@suz2

Dakujem Suzie za podporu.
Necham to na nu. Ked sa jej nechce, tak nechce, s tym uz nic nenarobim 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre