Akútna sekcia s plným žalúdkom

iwesska
26. mar 2014

Mam taku otazocku...Mam za sebou jednu akutnu sekciu pred 3r., ale ta bola robena az po tom, co porod nepostupoval ani po 38 hodinach, pocas ktorych som uz nedostavala jest ani pit. Teraz ma caka druhy porod a mam sa rozhodnut ci chcem rodit vaginalne alebo sekciou, pokial teda nenastanu ine okolnosti, kvoli ktorym to prirodzene mozne nebude. Neodmietam radikalne ziadnu z moznosti, zvazujem pre a proti, jedine co viem, ze chcem nechat malicku, aby si sama vybrala den, ked bude pripravena - teda nechcem aby to bol planovany zakrok a vytrhli ju z jej prirodzeneho prostredia, ak by malo prist k sekcii. V suvislosti s tym mi napadlo, ze kedze nebudem vediet dna ani minuty, kedy sa to rozbehne, je dost mozne ze sa pred tym najem. Ako sa to potom riesi, ked napr. budem poobede, zacnu bolesti, nabehnem do porodnice a bude musiet byt sekcia? To operuju aj s plnym zaludkom? Ci stihaju dat klistir? Mate skusenosti ako to prebieha?

llucia7
26. mar 2014

Pri dcérke som musela mat akútnu sekciu v 38. týždni, pretože som začala silno krvácat ( mala sompodozrenie na placentu previalis); doma som o 22:45 dovecerala pizzu + chlieb s karickou, o 23:00 som zacala krvacat a 00:15 sa dcerka narodila cisarskym rezom. Anesteziologicka mi pred cisarskym oznamila, ze ma nemoze uspat, lebo sa boji, ze sa mozem "pridusit", takze mi urobia cisarsky rez so spinalnou anestezou ... v nasej nemocnici cisarsky rez robia vo vascine so spinalkou, ale jej vysvetlenie asi znamenalo, ze aj ked som velmi akutna , neuspi ma celkovo, lebo som prednedavnom jedla,... ale pichne mi spinalku ...

ri_jana
26. mar 2014

@iwesska. Ja som tak mala sekciu pred 5,5rokmi. Sla som rodit normalne, aj manžel tam bol, no kedze to neslo a mala sa zacala dusit, robili mi akutnu neplanovanu sekciu. Ziadne vysetrenia ani nic predoperacne...Normalne som v nemocnici obedovala(lezala som tam pred pôrodom kvoli vys.tlaku) a o druhej som sla rodit...mala sa narodila sekciou 16:20... Bola som normalne uspata 🙂 Potom

quaxi
26. mar 2014

@iwesska ked mas autonehodu a treba ta okamzite operovat, nikto sa nepyta, ci si jedla pred polhodkou pecenu klobasu a zoperuju ta 😉 takisto aj pri akutnom cisarskom, ak by nahle nastala situacia, ze ty si este pred chvilou nic netusila a najedla sa, a odrazu ta uz treba rezat, tak to zvladnu. V mnohych krajinach sa vobec neuznava take vyhladovanie ako u nas, a vysledky sekcii maju rovnake, dokonca jedenie a pitie ulahcuje a urychluje prirodzeny porod...
Taka situacia akej sa bojis je malo prevdepodobna, ked ti zacne porod, tak nebezis hned do porodnice, tam zase trva kym sa rozhodnu ci treba cisarsky, kym vsetko nachystaju... Kedze si mozes vybrat ako budes rodit, znamena to ze teraz nie je ziadny jednoznacny dovod na sekciu, nie je problem ta najprv nechat par hodin rodit, zatial vytravis a keby potom bolo treba predsa len sekciu, uz budes nalacno.

klincek
26. mar 2014

@iwesska hlavny dovod, preco sa operuje nalacno, je ten, ze na anestezu mozes reagovat zvracanim a zvratky mozu byt problem (vdychnes ich a zacnes sa dusit). cize prevencia 😉. ale ako pisu baby, nie je to nevyhnutne.

iwesska
autor
26. mar 2014

@llucia7 Fuha, no to si mala pekne rychle teda. Ja tiez ratam so spinalkou ked uz, ale tak aj tam sa vyzaduje priprava nalacno kvoli moznemu uspatiu, ale vidim ze sa da aj s dobre najedenym zaludkom 🙂

@ri_jana Takze vidim ze to potom nie je problem.

@quaxi No takto...ja musim ratat praveze so situaciu, ze hned ako mi zacnu pravidelne bolesti, alebo odtecie voda, sup ho do nemocky, lebo mam pozitivneho streptokoka, cize mi musia v pripade normal porodu podat rychlo ATB aby zaucinkovali. Ale zas je fakt ze kym by som sa otvorila tak by to nejaky cas trvalo. Len zatial je to v stadiu, ze este neviem velkost dietata, ani hrubku jazvy, tak vsetko su to len take polemiky. Mozno ked zacnu bolesti, zacne boliet jazva a bude nutna sekcia, tazko povedat, ale tak zaujimalo ma, ako sa to potom riesi s tym jedlom, lebo ked sa robi planovane tak z toho robia bubaky 🙂
Inak to som ani nevedela, ze v zahranici umoznuju aj jest aj pit...ked si predstavim ze ja som pocas prveho porodu jedla naposledy niekedy okolo 19-20.00 v piatok vecer, o 00.30 v sobotu praskla voda a odvtedy mi uz nedali jest az v pondelok naobed - len na infuzkach som bola...tak sa ani necudujem ze ten porod nepokracoval, ked som bola bez sil 😝

dennissa16
26. mar 2014

@iwesska tak ja som podobný prípad, ako sa ty pýtaš... mala som viac-menej plánovanú sekciu, ale pôrodné bolesti začali 5 dni predtým. Večer som normálne jedla a prišli bolesti. V bolestiach ma držali v nemocnici približne 6 hodin s odôvodnením 1. jedla som- tak ma nemohli hneď operovať, čakali kým prejde nejaký čas - lebo potom je po narkóze nevoľno
2. a vraj to je pre bábätko prirodzenejšie, že som mala bolesti, že to bolo akoby normálny pôrod a bolo pripravené na to, narodiť sa.
Ale poviem pravdu, 6 hodín bolo teda dosť, len tak čakať a ležať v bolestiach, keď vieš, že to nakoniec bude aj tak sekcia. Mala som aj spinal aj celkovú a po prebudení mi bolo na zvracanie.

quaxi
26. mar 2014

@iwesska ATB ucinkuju do 20-30min. a nie je dovod ich podavat ked este nie je prasknuta voda a nevyzera to, ze by si do tej polhodky porodila. Ja som tiez mala streptokoka, do nemocky som prisla po 6h pravidelnych kontrakcii, otvorena na 5cm a ATB mi este dalsie 3h nedali.

iwesska
autor
27. mar 2014

@dennissa16 Fuu, no drsne, ze ta tak nechali cakat kvoli jedlu. Vidim ze je to od pripadu k pripadu. Ved to ze nechcem planovat nic kvoli tomu, ze viem, ze babatka potom taketo "vytrhnutie" z prirodzeneho prostredia tazko znasaju, su nervozne, placlive...nech si vyberie den ked bude pripravena, ja to uz nejako vydrzim 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre