Ako v pohode zvládnuť pôrod?

martina374
18. sep 2014

Ahojte, chcem sa spytať či ste niektorá z vás cvičili nejaké cviky alebo praktizovali niečo, čo pomôže k ľahkému pôrodu, teda že tam dole sa to veľmi nejak nenatrhne,aby sa dlho nehojilo alebo niečo, čo prvorodičkám pomôže pri pôrode. Ďakujem za všetky napady.

zuzka38
18. sep 2014

@martina374 zacni predporodnou pripravou v tvojej nemocnici... Pogoogli epino, masaz hradze atd. Drzim palce

sunnyfunny
18. sep 2014

Ahoj,ja som ziadne predporodne pripravy neabsolvovala.Podla mna vsetky infosky si mozes najst aj na nete.Ja som mala vela pohybu a pri samotnom porode dychanie a dokoran otvorene okna 🙂 A pritomnost manzela 🙂 Myslim,ze vela spravia aj polohy pri porode,s kt. Ti moze dopomoct porodna asistentka na sale.Ja som mala super,neutekala som do porodnice pri prvych kontrakciach,porod bol za 4 hodky.Na prvorodicku fajn,nie? ;) Drzim palce!

pribinak
18. sep 2014

Prve co treba je sa psychicky nastavit, tak, ze vsetko bude ok a ja vsetko zvladnem a vysledkom bude stastna rodinka
Mozes robit aj nemozne, pokial si to najskor nenastavis v hlave
Vela bab chodi cvicit a masiruju si hradzu a neviem co este, ale idu s tym, ze to bude hroza a bude to boliet a co vsetko sa koze stat, tak toto je cele zle
Tu plati viac ako inde, ze teeba mysliet pozitivne

zk3
18. sep 2014

psychika je neuveritelne dolezita 🙂 mysli pozitivne,a predstav si tie generacie zien,co to zvladli pred Tebou (mama,babka,...).odporucam predporodnu pripravu,a info o veciach ako - ake vysetrenia sa robia v porodnici babatku(aby si nebola vyplasena,ze co to robia),info o kojeni(napr.mamila.sk,najdi si tam laktacnu poradkynu v tvojom okoli,aby si mala kontakr,ak by si mala problem s kojenim,resp potrebovala radu/pomoc),o masazach deti (napr.jana hasplova),a o psychomotorickom vyvoji dietata(eva kiedronova).este k samotnemu porodu-skus si zostavit porodne prianie a prekonzultovat s porodnikom,ak nemas nikoho dohodnuteho,tak po prichode do porodnice.odporucam ti velmi dat do priania a trvat na samoprisati - dieta po porode na hrud,najde bradavku a krasne sa prisaje.nech ti ho tam nechaju dlho hoci 1,5-2 hod,nie 5 min.informovat sa,ci je mozna pritomnost partnera pocas celeho porodu (maju nadstandard?),a ci maju rooming in (aby si po porode bola s dietatkom).a pocas porodu dychaj akokeby si fukala a chcela fukanim otvorit dvere na salonne(predstav si salon na divokom zapade 🙂).v poslednej faze - vytlacacej- tlac ako pri stolici,nepuc sa do tvare.prip cvic jogu pre tehotne + masaz hradze

mimake
18. sep 2014

Tak ako písala @pribinak nič ti nepomôže tak, ako ked sa na to pozitívne nastavis. Ja som si aj kúpila epino, nakoniec mi to prišlo ako strašná blbosť a aj ked som cvičila ( nie veľmi poctivo) nepomohlo mi to a aj ked by som robila hocičo tak by mi to nepomohlo lebo malá sa mi otočila priecne, do toho zaúradovala moja mykoza ktorú som chytila týžden pred tým v nemocke a nakoniec som bola roztrhana a nastrihana ako sa len dalo. Aj tak som mala jeden nádherný pôrod na ktorý rada spomínam. Tešila som sa na to a to mi pomohlo až tak ze som malú porodila takmer bez bolesti za dve hodky aj s cestou do nemocky. Aspoň ja si myslím ze v mojom prípade zauradovalo prave to ze som sa na to tak veľmi tešila 😉

katrinka8
18. sep 2014

@martina374 - mne najviac pomohla knižka Aby porod nebolel od Lucie Groverovej Suchej 😉 Inak, pri prvej som si masírovala hrádzu, nastrihli ma na 1 steh a nemala som ani najmenší problém 😉 Keď som bola po šestonedelí na kontrole u mojej gynekologičky, tak sa čudovala, že ma niekto šil, lebo vraj nevidno vôbec nič 😀 Pri synčekovi, keď som bola tehotná, som už nemala akosi času na žiadne masírovanie (hoci mi kamoška poslala olejček od Weledy z Nemecka, lebo tu ho nebolo dostať), a nenatrhla som sa a ani ma nebolo treba nastrihnúť, ani šiť 😉 Zažila som 2 pôrody - prvý bezbolestný vďaka epiduralke (ale už by som si ju viac nedala) a druhý bezbolestný bez epiduralky vďaka onej knižke 🙂 Tak by som mohla rodiť aj každý mesiac 😀

jellinga
3. okt 2014

@katrinka8 možem sa opýtať, prečo by si si už epiduralku nedala?

katrinka8
3. okt 2014

@jellinga - no ani som si ju nedala druhýkrát 😀 Keď mi pichli epi, tak som vlastne bola otvorená na 7 (vraj ideálny čas, otvorená ani málo, ani veľa - keby na menej, potom by už nestihla účinkovať pri väčšej bolesti, keby na viac, už nemá zmysel). Vlastne som nemala nejaké veľké bolesti, proste také priemerné menštruačné, úplne v pohode sa to dalo predýchať. Len som celú noc nespala a bola som unavená, tak som si myslela, že nebudem vládať... Je pravda, že zrazu som necítila po pichnutí nič, žiadne bolesti. Ale zároveň sa mi úplne spomalil pôrod. Proste tie kontrakcie zrazu postupne ustávali, prestali byť také časté. Tie som cítila len ako také vlnenie v bruchu - ako keby sa mi tam dáka rybka vlnila 😀 Tak prišiel na rad oxytocín 😠 Ale moc to nezabralo, tak museli dať ešte jeden. Aj vodu mi pichli. Potom sa to akosi spustilo, ale! ja som vôbec, ale vôbec necítila tlaky. Bábätko už bolo zostúpené, bolo treba už tlačiť, ale ja som furt necítila, že by som mala tlačiť. Tak som tlačila proste len vtedy, keď mi PA hovorila, že mám tlačiť. Bolo to dosť od veci, to je ako keby Ťa niekto nútil s prepáčením kakať, keď sa Ti nechce... 😖 Moc , to nešlo, voda už bola zelená, doktor vytiahol kliešte. Pekne mi vysvetlil, že prečo, že musí, lebo bábätko sa dostáva do núdzového stavu (proste ak na 3 zatlačenia nevyjde, tak bude musieť). Som sa ešte stihla opýtať na riziká - povedal mi, že stať sa môže hocikedy niečo, ale že keď je už bábätko v núdzi, musí von, lebo by sa mohlo zadusiť. Tak mi dali čas, že oddýchnuť a skúsiť ešte raz. Asi ten strach z klieští ma naštartoval, či čo, tak som nejako zatlačila a malá bola von (ale stále som vlastne tlačila "nasucho", tie tlaky som vôbec necítila). Ale to všetko "vďaka" epidurálke.
Pri synčekovi som si povedala, že to dám aj bez nej. A bolo to 100 a 1! Presne som vedela, kedy mám tlačiť aj bez toho, aby mi to niekto hovoril, šlo to ako po masle. Žiadnu bolesť som necítila, len tlaky. Dokonca mi PA hovorila, že to ešte teda nevidela, aby sa niekto počas pôrodu usmieval a smial (bez epi). A zaobišlo sa to bez strihania či potrhania. Proste žiadne šitie 🙂

anula106
3. okt 2014

Len bud v psychickej pohode,maj pri porode blizku osobu,mozes aj masaz hradze skusat doma,ale to treba asi poctivo,aby to malo ucinok. A mysli hlavne nato,ze babo uz bude s tebou ....

ukulela
3. okt 2014

no, zeny moje, ja mam dnes termin a mrndos si len tak cvici aerobik v bruchu a zjavne ma este cas ... ale asi aj dobre, lebo sa potrebujem do trocha vacsej pohody dostat. dnes ma taky strach premkol ...
inac, @martina374, mne pre predstavu pomohol dost kurz - PA ukazala dychanie, nejake polohy, cvicenie. tak som si aspon "Fucanie" vyskusala ... a tiez exkurz po porodnici. aj ked tam clovek vidi tu ubohost naseho zdravotnictva, no aspon nepojdem do neznameho priestoru
pijem uz nejaky ten tyzden ostruzinu malinovu, kedy tedy prelozim alchemilkou a dufam, ze maly "vyskoci" na par zatlaceni. nezazmluvnovalasom ani porodnika, ani epidural .... a cvicim (aj ked len sporadicky, lebo zabudam) svaly panvoveho dna. premyslala som nad epinom, no nejako som od toho upustila. takuvidim 🙂

jellinga
13. okt 2014

@ukulela ahoj, no ako si dopadla? mas to uz za sebou? ako si to zvladla?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre