Zrušenie trvalého pobytu

2. aug 2022

Dobrý večer, som jediný vlastník bytu v ktorom som mnou býva dcéra a jej neplnolete dieťa - trvalý pobyt majú uvedený u mna, môžem im zrušiť ho zrusit? Nemáme dobre vzťahy a dala som im čas na nájdenie si podnájmu, následne by som im chcela zrušiť TP, je to možné aj keď sa jedna o maloleté dieťa? Na internete som našla aj protichodné informácie. Ďakujem Vám za odpovede

patka06
2. aug 2022

Môžeš TP zrušiť obom

viestta
2. aug 2022

Trvalý pobyt je len administratívny údaj. K ničomu nezaväzuje ani majiteľa bytu, ani neposkytuje žiadne výhody tým, čo tam majú trávy pobyt. Snáď okrem zápisu do škôlky, školy a vydania parkovacieho preukazu. Takže zrušiť trvalý pobyt im môžeš. Len či tým dosiahneš aby sa odstahovali?

xsuzannex
2. aug 2022

Pripnem sa.. musi byt udany nejaky dovod zrusenia?

autor
2. aug 2022

@viestta výhodou určite je aj zníženie platieb za smeti a mení sa aj výška nájmu keďže teraz sa všetko rozratava na 3 osoby....
@xsuzannex toto aj mna zaujíma
@patka06 čiže ony obe môžu ostať bez trvalého pobytu nie je tam problém správne chápem?

patka06
2. aug 2022

@xsuzannex nemusíš písať dôvod, obec na to zvyčajne mí svoj formulár

nikha2809
2. aug 2022

Môžeš zrušiť, nemusíš ani udať dôvod, rušila som tak môjmu ex...

letfenixa
2. aug 2022

@autorka výška nájmu nesúvisí s trvalým pobytom

nikha2809
2. aug 2022

@viestta a nieje to tak že keď už nemajú u nej trvalý pobyt a nechcú sa odsťahovať môže zavolať PZ aby ich vyviedli a keď tam majú TP tak ich nemôže polícia vyviesť?Ja som rušila svojmu ex, ten kkt mi robil neskutočne problémy, aby sa už nevracal a akonáhle by zvonil volala by som políciu.

patka06
2. aug 2022

Ak zrušíš TP - ostanú obyvateľmi obce bez konkrétnej adresy, pošta im bude chodiť na mestský/obecný úrad. Teoreticky by si mali vymeniť OP, kde bude uvedená iba obec
Nájomné závisí od počtu osôb nahlásených u správcu nie od trvalého pobytu

autor
2. aug 2022

@letfenixa tak potom nerozumiem... Suseda co býva pod nami sama platí o 150 eur menej ako my 3 keďže zálohové platby ma vyratane na 1 osobu..čiže to mi nijak neupravia?

viestta
2. aug 2022

@xsuzannex nie, zájdeš na evidenciu obyvateľov a zrusis

autor
2. aug 2022

@patka06 tak som myslela ze keď im zruším TP tak môžem zmeniť počet osôb u správcu

patka06
2. aug 2022

Zálohové platby ti upravia podľa toho koľko os§b nahlásiš u správcu - reálne koľko ľudí v byte býva,nie koľkí tam majú TP
Počet osôb v byte môžeš zmeniť aj bez zrušenia TP
Znížia ti zálohové platby a ak tam ostanú bývať doplatíš to na vyúčtovaní.

autor
2. aug 2022

@patka06 tak toto som vobec netušila, keď dcéra prišla späť domov s dieťaťom automaticky okrem TP som nahlásila zmenený počet osôb a to som teda asi nemusela robiť

autor
2. aug 2022

@patka06 ďakujem za vysvetlenie

patka06
2. aug 2022

Nie nemusela, len by si potom mala nedoplatky na vode

autor
2. aug 2022

@patka06 ďakujem už rozumiem

viestta
2. aug 2022

V nájomnom sa máločo počíta podka počtu prihlásených. Väčšina poloziek je podľa stvorakov, spotreby a na bytovú jednotku. Však si pozri rozpis nájomného položku po položke, či tam vôbec niečo je podľa počtu nahlásených osôb. Ú nás napríklad ani jedna. Smeti je obec od obce ináč, to si tiež treba pozrieť koľko platíš.

viestta
2. aug 2022

@patka06 voda aj stocne sa zo zákona účtuje podľa spotreby, nie podľa počtu osôb. Preto sú v bytoch vodomery

autor
2. aug 2022

@viestta smeti viem ze keď som ich prihlásila tak automaticky prišlo doplatiť za 2 osoby a to bolo 3 mesiace pred koncom roka čiže alikvotnu čiastku

patka06
2. aug 2022

@viestta jasné, ale zálohové platby sú podľa počtu osôb v byte

judit47
2. aug 2022

Mozes nahlasit len jednu osobu…
u mna (Ba petrzalka)sa spolocne naklady za dom rozpocitavaju na pocet osob(elektrika upratovanie smeti atd)
Voda a kurenie mam podla svojej spotreby

viestta
2. aug 2022

@patka06 nemusia byt. Odhadujú sa podľa predchádzajúcich účtovných období. Aspoň u nas

lusu
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
patka06
2. aug 2022

u nás majú predpis na osobu a to potom násobia počtom prihlásených osôb, to sú zálohové platby a vo vyúčtovaní potom je preplatok / nedoplatok
na počet prihlásených osôb sa u nás ešte počíta výťah - to sa mi zdá logické
Ostatné je na m2 alebo len proste na byt /upratovanie/

viestta
2. aug 2022

@judit47 u nás sa to rozpocitava na bytovú jednotku. Upratovanie, elektrika spoločnúch priestorov, poplatky za spravu, poistka domu, MaRT. FO podľa stvorakov, zvyšok podľa spotreby. Smeti platime priamo mestu

judit47
2. aug 2022

@viestta ano to je podla uznesenia ako sa dohodli vlastnici my sme relativne novy dom(2006) a na zaciatku sa dohodli,co pojde podla m2 a co pojde podla osob,rovnako smeti atd-nieco mi pride logicke a nieco nelogicke co sa dohodlo ale co uz🙂

luliu
2. aug 2022

Počet osôb nemôžeš zmeniť ak tam budú bývať naďalej, to nemá nič s trvalým pobytom

autor
2. aug 2022

@patka06 takto to mame aj my myslím, pozriem tie papiere, keďže platba za byt sa zvýšila a určite to bolo aj tým ze som ich prihlásila a nie len klasicky každoročny nárast cien

zabina27
2. aug 2022

Najsprávnejšie info budeš mať, ak si zavoláš na evidenciu obyvateľov v mieste pobytu, ja viem tak, že maloletému dieťaťu sa nedá zrušiť TP, len už neviem, či to platí všeobecne alebo len vlastnému dieťaťu